Решение по дело №292/2019 на Районен съд - Видин

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 16 май 2019 г. (в сила от 23 октомври 2019 г.)
Съдия: Вероника Веселинова Станкова
Дело: 20191320200292
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 12 март 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е № 156

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

гр.Видин 16.05.2019г.

 

         Видински районен съд, наказателна колегия, в публичното заседание на   шестнадесети април две хиляди и деветнадесета година в състав:

                                                        Председател: Вероника Станкова                            

при секретаря В.Узунова и в присъствието на прокурора ................................                           като разгледа докладваното от съдия Станкова АНД № 292 по описа за 2019 г. и за да се произнесе, взе предвид следното:

              Производството по делото е с правно основание по чл.59 и сл.от ЗАНН.

              Образувано е по жалбата на  П.И.К.,*** против Наказателно постановление № 18-0953-00179/27.02.2018г. на НАЧАЛНИК сектор „ПП“ към ОДМВР-ВИДИН, с което на жалбоподателя за нарушение на чл. 139, ал.5 от ЗДвП на основание чл.179, ал.3,т.2от ЗДвП му е  наложено   административно наказание  - „ГЛОБА” в размер на 1500 лева, както и за нарушение на чл.100, ал.2 от ЗДвП, на основание чл.185 от същия му е наложено административно наказание „ГЛОБА“ в размер на 20 лева.

              Иска се от Съда да постанови решение, с което да отмени  Наказателно постановление Наказателно постановление№ 18-0953-00179/27.02.2018г. на НАЧАЛНИК сектор „ПП“ към ОДМВР-ВИДИН.

Жалбоподателят – редовно призован  не се явява,  не се представлява.

            За административно-наказващия орган- редовно призовани, явява се редовно упълномощен процесуален представител.

                   Съдът като се запозна с доказателствата по делото приема за установено следното:

Жалбата е допустима – подадена е в срока по чл.59, ал.2 от ЗАНН, от правоимащо лице.

Разгледана по същество се явява основателна.

На 01.02.2018г.мл. автоконтрольор Е.С. е съставил АУАН  № 277513  на жалбоподателя за това, че на същата дата  в 17,05ч.  в ОБЩИНА –ВИДИН на път граница РУМЪНИЯ-ВИДИН-МОНТАНА –ВРАЦА-МЕЗДРА-СОФИЯ-БЛАГОЕВГРАД-КУЛАТА-граница ГЪРЦИЯ, при 13+300км. в посока  гр.Монтана управлява състав от ППС товарен автомобил с прикачено двуосно ремарке, за което не е заплатил винетна такса по реда на чл.10, ал.1,т.1 от ЗП.Липсва валиден винетен стикер от категория К2, залепен на предното стъкло на автомобила, а така също не е премахнат стария, невалиден винетен стикер .

На 27.02.2018г. НАЧАЛНИК  сектор „ПП“ към ОДМВР-ВИДИН е съставил Наказателно постановление № 18-0953-00179/27.02.2018г., с което на жалбоподателя за нарушение на чл. 139, ал.5 от ЗДвП на основание чл.179, ал.3,т.2от ЗДвП му е  наложено   административно наказание  - „ГЛОБА” в размер на 1500 лева, както и за нарушение на чл.100, ал.2 от ЗДвП, на основание чл.185 от същия му е наложено административно наказание „ГЛОБА“ в размер на 20 лева.

От разпитаният в съд. заседание -актосъставител – Е.С.  се установява, че същият е съставил АУАН след извършена проверка и е установил, че няма заплатена винетна такса К2 за двуосно ремарке, както и не бил премахнал стария винете стикер, „който бил изтекъл“.

Съдът дава вяра на показанията на този свидетел и ги кредитира, тъй като същите пресъздават непосредствените му впечатления от извършената проверка и установеното въз основа на нея.

В процедурата по цялостно изследване на законосъобразността на издаденото НП съдът установи, че същото подлежи на отмяна, поради неспазването на законово определени императивни изисквания, относно процедурата по установяване и налагане на административно наказание. Допуснатото нарушение на процесуалните правила  обуславя  неговата

незаконосъобразност. Законодателят е определил, че по съставянето на актовете за установяване на административни нарушения по този закон се прилагат разпоредбите на ЗАНН. За да бъде наказателното постановление правилно и законосъобразно, е необходимо стриктно спазване на изискванията на ЗАНН относно съставянето на акта и издаването на наказателното постановление и в тежест на наказващия орган и задължение на съда е да докаже и установи в хода на делото по безспорен начин, че това е точно така.Не е установено и доказано по несъмнен начин извършването на нарушението и по-точно същото не е конкретизирано.

         Подобно на обвинителния акт в наказателното производство, наказателното постановление слага рамките на предмета на доказване в административно-наказателното такова.Същото следва по недвусмислен и ясен начин да описва извършеното нарушение и съответно нормата, която задължава административно-наказателно отговорното лице да извърши определено действие или пък запретява извършването на такова.

         Видно от съставения АУАН въз основа , на който е издадено и наказателното постановление е, че в същия е отразено нарушение на чл. 10, ал.1,т.1 от ЗП.

         Същото е отразено и в атакуваното НАКАЗАТЕЛНО ПОСТАНОВЛЕНИЕ в обстоятелствената част.

Към момента на  съставяне на АУАН е била в сила редакция на ЗДвП, съгласно ДВбр. 2 от 3.01.2018 г., в сила от 3.01.2018г.

Към момента на  съставяне на атакуваното наказателно постановление  е била в сила редакция на ЗДвП, съгласно ДВ бр. 17 от 23.02.2018г.

Нито в АУАН, нито в НП е описано в обстоятелствената част пълна и точна фактическа обстановка, както и съгласно редакцията на Закона, под която е подведен да отговаря жалбоподателя.

За съда не става ясно и не може да проконтролира актовете на АНО, тъй като от една страна   не става ясно каква е било волята на АНО, относно вменяване на конкретно нарушение и от друга- подвеждането на жалбоподателя да отговаря под точно определената към момента на действие на закона санкционна норма.

Налице са множество препращи норми, които са действали към момента на деянието, които не са описани не само цифрово, но и текстово, така че жалбоподателят да е наясно под коя норма е подведен да отговаря.

Всяко едно от тези нарушения е съществено, тъй като ограничава правото на защита на лицето, на което е вменено нарушение,същото не е в състояние да разбере в какво точно е обвиненено, за да може да реализира ефективно правата си.

Не на последно място е факта, че при внимателен прочит на всички вменени на жалбоподателя норми/действащи към момента на деянието/ се установява, че  същите са диспозитивни, а не императивни такива.Нямат запретяващ характер, за да може да се претендира, че жалбоподателят ги е нарушил.

По гореизложените съображения Съдът намира, че Наказателно постановление следва да бъде отменено.

 Водим от горното  Съдът

 

 

 Р             Е            Ш            И :

 

 

         ОТМЕНЯ Наказателно постановление № 18-0953-00179/27.02.2018г. на НАЧАЛНИК сектор „ПП“ към ОДМВР-ВИДИН, с което на жалбоподателя- П.И.К.,***  за нарушение на чл. 139, ал.5 от ЗДвП на основание чл.179, ал.3,т.2от ЗДвП му е  наложено   административно наказание  - „ГЛОБА” в размер на 1500 лева, както и за нарушение на чл.100, ал.2 от ЗДвП, на основание чл.185 от същия му е наложено административно наказание „ГЛОБА“ в размер на 20 лева.

Решението може да бъде обжалвано пред АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД-ВИДИН по реда на глава дванадесета от АПК в 14-дневен срок от съобщението до страните.   

 

   

РАЙОНЕН СЪДИЯ: