Определение по дело №1212/2019 на Административен съд - Пловдив

Номер на акта: 1324
Дата: 27 юни 2019 г.
Съдия: Здравка Георгиева Диева
Дело: 20197180701212
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 24 април 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

П Р О Т О К О Л  № 1324

 

27.06.2019 г., гр. Пловдив,

 

ПЛОВДИВСКИ АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД, VІ административен  състав в публично съдебно заседание на двадесет и седми юни две хиляди и деветнадесета година, в следния състав:

 

                                                                  ПРЕДСЕДАТЕЛ:  ЗДРАВКА ДИЕВА

                                                                                                                         

секретар:  СТАНКА ЖУРНАЛОВА

сложи за разглеждане докладваното от председателя ЗДРАВКА ДИЕВА

административно дело №  1212 по описа за  2019  година,

 

На именното  повикване в  13,39 часа се явиха:

 

 

Страните са редовно уведомени.

Жалбоподателката Д.А.Х. не се явява. Не се явява и адв. З., пълномощник. От същия на 26 юни 2019 г. е постъпила молба, в която е заявено, че във връзка с указания от предходно съдебно заседание по отношение прилагане на чл. 227 от Закона за отбраната и въоръжените сили в Република България, жалбоподателката оттегля подадената жалба против Заповед № ЛС-26 от 29.03.2019 г. на Командира на ВФ 32040, на основание чл. 155 ал. 3 от АПК. Моли да се прекрати производството по делото.

Освен това е заявено, че след приключване на адм. дело № 1142/2019 г. по жалбата срещу Заповед № ЛС-25/29.03.2019 г. на Командира на ВФ ** жалбоподателката ще прецени дали да предяви искова претенция по гражданско-правен ред - във връзка с възможността за становище по изпращане на жалбата по подсъдност на Районен съд-Пловдив.

 

Ответникът се представлява от гл. юр. Ч. с приложено пълномощно към молба от 12.06.2019 г.

 

ЮР. Ч.: Да се даде ход на делото.

 

Съдът намира, че са налице процесуалните условия за разглеждане на делото, поради което

О П Р Е Д Е Л И :

ДАВА ХОД НА ДЕЛОТО.

ПРИЕМА и ПРИЛАГА по делото молбата на жалбоподателката, с която оттегля жалбата срещу Заповед № ЛС-26/29.03.2019 г. на Командира на ВФ **.

 

Юр. Ч.: Нямам възражения по направеното оттегляне на жалбата и искане за прекратяване на съдебното производство. Поддържам моето становище за недопустимост на жалбата с последици прекратяване на настоящото съдебно производство.

 

Предвид възражението за недопустимост на жалбата и заявеното оттегляне на жалбата, съдът съобрази следното :

Д.А.Х. обжалва Заповед № ЛС-26/29.03.2019г., издадена на основание чл.146 т.3, чл.161 т.3, чл.162 т.1, чл.170 т.3 от Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България /ЗОВСРБ/, чл.73, ал.8 от Правилника за прилагане на закона за отбраната и въоръжените сили на РБългария /ППЗОВСРБ/ и във връзка със Заповед № ЛС-25/29.03.2019г., с която е обявен за прекратен договора за военна служба и освобождаване от длъжност на жалбоподателката.

С оспорената заповед в частта й по т.1 – са отменени Заповеди №№ ЛС – 37/31.05.2017г. и ЛС-38/19.06.2017г., които са били издадени във вр. с отменена по съдебен ред Заповед № ЛС-36/26.05.2017г. – за прекратяване договор за военна служба, освобождаване от длъжност и от военна служба и зачисляване в запаса на военнослужещ, а в частта й по т.2 жалбоподателката е отчислена от списъчния състав на военно формирование **, считано от 27.05.2017г. и е разпоредено да й се изплатят полагащите се парични обезщетения на посочените в заповедта основания от ЗОВСРБ, вкл. е задължен гл.счетоводител да приспадне изплатено вече месечно възнаграждение на жалбоподателката за посочения в заповедта период.

В първото редовно съдебно заседание бе констатирано, че макар в оспорената заповед да не е вписано изрично правното основание по чл.227 ал.1 ЗОВСРБ, административният акт се основава на цитираната разпоредба. Според съдебната практика по отношение заповед от характера на оспорената - заповедта не се възприема за индивидуален административен акт и във връзка с прилагане на чл.227 от ЗОВСРБ е възприето, че полагащите се обезщетения за военна служба при прекратени правоотношения се търсят по общият исков ред пред съответния районен или окръжен съд в зависимост от размера на претендираното обезщетение. В тази вр., на жалбоподателката бе предоставена възможност изрично да заяви поддържа ли жалбата против заповедта - предмет на настоящото съдебно производство, както и искането за спиране, респективно да изрази становище за изпращане на жалбата по подсъдност на Районен съд - Пловдив.

          Ответникът поддържа теза за недопустимост на жалбата - основателна : Оспорената Заповед № ЛС-26/29.03.2019г. не е индивидуален административен акт по чл. 21 АПК, а разпореждане по организационно-финансови последици от постановеното със Заповед № ЛС-25/29.03.2019г. прекратяване на договора за военна служба. Това разпореждане няма признаците на властническо волеизявление, вкл. не е налице едностранно създаване на права и задължения, нито непосредствено засягане правната сфера на военнослужещия. Заповед № ЛС-26/29.03.2019г. е необжалваема по реда на АПК, тъй като урежда гражданскоправните последици от прекратяване на договор за военна служба между страните по него и пред гражданският съд са предявими претенциите относно правилно определено по размер, общо и/или по компоненти, полагаемото се обезщетение по чл. 227 ал. 1 ЗОВСРБ.

          С първата част на заповедта са отменени предходни заповеди, идентично уреждащи имуществени последици от заповед за прекратяване на договора за военна служба, която е отменена, предвид което тази част от заповедта не създава задължения за адресата, нито засяга – ограничава или отрича права и интереси. В следващата част на оспорената заповед е постановено отчисляване от списъчния състав, в изпълнение на предходна заповед на командира на военното формирование, тоест – е последица от друг акт, като самостоятелно не създава или засяга права и задължения и не подлежи на самостоятелен контрол. В частта, с която са отменени предходни идентични заповеди в резултат на отмяна на заповед за прекратяване на договор за военна служба и в частта, с която жалбоподателката е отчислена от списъчния състав на военното формирование, заповедта няма характер на самостоятелен административен акт, подлежащ на обжалване. Същата е акт в изпълнение на предходната заповед за прекратяване на договора за кадрова военна служба и освобождаване от военна служба, която поражда неблагоприятните последици. Заповедта за прекратяване на договора, подлежи на съдебен контрол по реда на АПК, на основание чл. 171 от ЗОВСРБ и е обжалвана. Оспорената заповед в посочените й части няма самостоятелно значение и не подлежи на самостоятелно обжалване, тъй като само привежда в изпълнение вече разпоредените с предходната заповед последици, без да създава нови такива. При евентуална отмяна на акта, породил правните последици, ще отпадне и разпореденото отчисляване, именно поради несамостоятелния му характер /Определение № 1114/2018г., ВАС/.

          В останалата си част по т.2 - заповедта определя имуществените последици от прекратяване на договора за кадрова военна служба – тоест, касае отношения с гражданскоправен характер. В тази хипотеза между издалия заповедта и жалбоподателя са налице отношения на равнопоставени лица в гражданско правоотношение, а не отношения на власт и подчинение между административен орган и задължено лице. Не са налице характеристиките на индивидуален административен акт по смисъла на чл. 21 от АПК, тъй като заповедта не е последица от административна дейност, а касае неизпълнението и последиците на съществувало между страните договорно правоотношение.

В случая оспорващото лице оттегли жалбата, което е приоритетното основание за оставянето й без разглеждане. По отношение заявеното изрично и писмено оттегляне на жалбата се съобрази, че в молбата е посочен номерът на образуваното административно дело, номерът на съдебния състав, както и дата на настоящото съдебно заседание. Молбата, в която е заявено оттегляне на жалбата е подписана лично от представляващия оспорващото лице с необходимата представителна власт, съответно на съдържанието на пълномощно на л.26 от делото. Молбата е подадена от адв.З. в качеството на пълномощник на жалбоподателката, които качества са вписани в молбата и ясно е посочено, че се оттегля жалбата против Заповед № ЛС-26/29.03.2019г. на командира на военно формирование 32040.

Молбата е процесуално законосъобразно предявена - в писмен вид при условията на чл.155 ал.1, ал.3 АПК. Няма пречка да бъде направено волеизявление за оттегляне от оспорване при висящност на производството по делото, тъй като процесуалното право не е ограничено със срок за реализацията му. Извършеното оттегляне на жалбата е в обхвата на абсолютните процесуални предпоставки за движение на образуваното съдебно производство и волята на жалбоподателя в случая определя правната последица - прекратяване на съдебното производство по заявеното правно основание.

На основание чл. 159 т. 8 от АПК

Съдът

О П Р Е Д Е Л И :

 

ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ жалбата на Д.А.Х.,*** против Заповед № ЛС-26/29.03.2019г. на командира на военно формирование **и искането за спиране.

Прекратява производството по адм.дело № 1212 по описа за 2019г. на Административен съд-Пловдив, VI състав.

Определението подлежи на обжалване с частна жалба в 7- дневен срок от днес за присъстващата страна и в 7-дневен срок от получаване на съобщението за неприсъстващата.  

 

 

Протоколът се изготви в съдебно заседание.

Заседанието се закри в  13,45 часа.

 

 

                                                ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

                                                        СЕКРЕТАР: