Решение по дело №176/2018 на Районен съд - Радомир

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 1 октомври 2018 г. (в сила от 7 февруари 2019 г.)
Съдия: Ивета Павлова Такова
Дело: 20181730200176
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 25 май 2018 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

гр.Радомир, 01.10.2018г.

 

Радомирският районен съд - наказателна колегия, в публичното заседание на  двадесети септември две хиляди и осемнадесета година, в състав:

 

                                 Районен съдия: Ивета Павлова

 

при участието на секретаря Т. П., като разгледа докладваното от съдията наказателно административен характер дело № 176 по описа за 2018 година, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 59 и сл. от ЗАНН.

Образувано е по жалба на Д.З.Д., с ЕГН:********** против Наказателно постановление №06/12.03.2018 г., издадено от Началник РУ – Радомир при ОДМВР гр.Перник, с което на основание   чл. 257, ал. 1 от ЗМВР му е наложено административно наказание  „глоба" в размер на 100 лева.

Недоволен от така наложеното му наказание Д. по  изложените в жалбата и в съдебно заседание доводи  моли съда да отмени атакуваното наказателно постановление.

Въззиваемата страна РУ – Радомир към ОДМВР-Перник, редовно и своевременно призована, не  изпраща представител и не е изразила становище по жалбата.

Районна прокуратура гр.Радомир, редовно и своевременно призована, не изпраща представител .

 

Радомирският районен съд, като взе предвид становищата на страните и като прецени събраните по делото доказателства по реда на чл.14 и чл.18 от НПК, приема от фактическа и правна страна следното:

 

Жалбата е подадена в законоустановения  срок, поради което същата е допустима  и съдът дължи разглеждането й по същество.

 

 

От фактическа страна

 

На 23.02.2018 г. около 22:30 часа  на язовир „Пчелина“, общ.Ковачевци контролните органи са констатирали, че жалбоподателят Д.З.Д. е нарушил писмено разпореждане на полицейски орган по чл. 64 от ЗМВР с рег. № 328р-1887 от 16.02.2018 г. по  описа на РУ-Радомир съставено на 14.02.2018 г. от мл. полицейски инспектор  Е. В. М. – служител на РУ-Радомир, поради което са му съставили АУАН №06/02.03.2018г. за извършеното административно нарушение по чл.257, ал.1 от ЗМВР.

Актосъставителят М.Г. „мл. полицейски инспектор“ в РУ -Радомир в хода на съдебното следствие изцяло потвърждава и поддържа фактическата обстановка изложена в АУАН и НП.Същият свидетел заявява в хода на съдебното дирене обаче, че не е  присъствал при установяване на нарушението, а е съставил процесния АУАН по данни на служители на ИАРА и на лица членуващи в Асоциация извършваща дейност по опазване на рибата и предотвратяване на незаконния риболов.Свидетелят Г. заявява: На място не съм констатирал, че жалбоподателят Д. извършва незаконен риболов на язовир Пчелина и Лобош. Аз бях уведомен за тези обстоятелства от служителите на Агенцията по рибарство и аквакултури и някаква асоциация свързана с риболова…….. Присъствах при снемане на обясненията на лицата, те посочиха, че жалбоподателя Д. извършва незаконен риболов. Цитираха имената му. Аз мисля, че тези лица познават жалбоподателя и посочиха имената му…  

  Въз основа на съставения от свидетеля Г. АУАН №06/02.03.2018г. впоследствие  административно-наказващия орган като е взел предвид последния, писмените доказателства и доказателствени средства е издал атакуваното наказателно постановление №06/12.03.2018 г., в което правната квалификация на административното нарушение е по чл.257, ал.1 от ЗМВР.

На основание  на цитираната правна норма на жалбоподателя е наложено административно наказание  „глоба“ в размер от 100 лева.

В хода на съдебното следствие освен актосъставителят Г. бе разпитан и св.М.А., който заявява, че е установил извършеното от Д. административно нарушение. Свидетелят А. сочи, че на процесната дата 23.02.2018г. късно вечерта, със свои колеги като част от дейността на НПО-„ Централна рибноопазваща асоциация“  за извършвали рутинна проверка в яз.“Пчелина“ за предотвратяване на незаконния улов на риба с рибарски мрежи.Свидетелят е категоричен, че същата вечер на 23.02.2018г. около 22.30 - 23.00 часа навлизайки в залива на язовир „Пчелина“ с лодка са установили осветявайки местността, че от базата на „Заводски строежи“ трима души се спускат към кея. Приближавайки се към брега са установили една незаконно поставена мрежа в язовира, която  са я закачили с кука.Свидетелят А. заявява:“ В този момент се чу възглас от въпросните господа, които се спускаха по брега: “Не пипайте мрежата!“. Там беше жалбоподателят, след което тръгнахме да изваждаме рибарската мрежа, един от спускащите тръгна към кея, където беше вързана мрежата и започна да я дърпа от другата страна. Жалбоподателят дърпаше мрежата. След това ние продължихме да я вадим, той си тръгна с другите. За него съм убеден защото, когато светнахме с фенера той стоеше на кея и разпознах ясно лицето му. …“

 

От правна страна:

На първо място преди да разгледа правният спор по същество настоящият състав на съда намира, че при издаване на АУАН и НП  в хода на административно-наказателното производство АНО е допуснал  съществени процесуални нарушения довели до нарушаване правото на защита на жалбоподателя Д..Това е така по следните съображения:

Твърди се от АНО в АУАН и НП, че жалбоподателят  е нарушил  писмено полицейско разпореждане  по чл.64 от ЗМВР с рег.№328р-1887/16.02.2018г. Освен това е посочено, че разпореждането се състои в следното:“ Да не нарушава Закона за рибарството и аквакултурите“. На второ място с атакуваното наказателно постановление жалбоподателят е наказан с административно наказание  на основание чл.257, ал.1 ЗМВР, която  разпоредба гласи, че който не изпълни разпореждане на орган на МВР, направено в изпълнение на функциите му, ако извършеното не съставлява престъпление, се наказва с глоба от 100 до 500 лева Т.е. в НП  следва  наказващият орган да опише точно какво разпореждане на полицейския орган е нарушено и в какво се състои нарушаването му.  В атакуваното НП и АУАН обаче е посочено само и единствено от наказващия орган, че Д. е нарушил разпореждане  с  рег.№УРИ 328р-1887 /16.02.2018г. по описа на РУ-Радомир. От друга страна цитираното разпореждане е приложено в административно-наказателната преписка, но същото е формулирано общо и неясно за нарушителя, тъй  като не е конкретизирано къде, кога и как да не нарушава Закона за рибарството и аквакултурите и  в какво точно се състои това нарушаване или по-точно неспазване на закона и кои правила и задължения от същия закон да не нарушава и следва да  спазва Д.. Това представлява нарушение на  императивната разпоредба на чл.57, ал.1, т.5 от ЗАНН. Липсва точно описание на нарушението и обстоятелствата, при които  е извършено.

В случая нито в АУАН, нито в НП е посочено от административно-наказващия орган  дали и кога  на жалбоподателят е дадено това полицейско разпореждане, в какво се състои то и какво задължени точно вменява на жалбоподателя. Всичко това представлява  нарушение на изискванията по чл. 42, т. 4 и чл. 57, ал. 1, т. 5 от ЗАНН, при това съществено по своя характер довело до нарушаване правото на защита на жалбоподателя и налагащо отмяна на НП.Административно-наказателното производство и административния процес са строго формални и горепосоченото процесуално нарушение при издаване на НП е достатъчно за отмяната му като незаконосъобразно.

За правна пълнота настоящият състав на решаващия съд  следва да отбележи по същество на спора, че  липсват писмени и гласни доказателства ангажирани от наказващия орган доказващи по безспорен начин извършено от жалбоподателя  Д. адм. нарушение, за което му е наложено адм.наказание по чл.257, ал.1 от ЗМВР. Както бе посочено по-горе в настоящият съдебен акт актосъставителят Г. не е присъствал при установяване на нарушението, а е съставил акта въз основа на данни на други лица присъствали при констатирането му, едно от които е и свидетелят по акта М.А.. Показанията на този свидетел обаче независимо, че са логични и последователни не са подкрепени с никакви други гласни или писмени доказателства установяващи по безспорен начин, че на процесната дата именно жалбоподателят Д. се е намирал  късно вечерта на брега на яз.“Пчелина“ , че именно той се е опитал да издърпа от контролните органи незаконно поставената мрежа. Но дори и да се приеме, че свидетелят А. е разпознал в тъмното жалбоподателя Д., който се е намирал на брега на язовира,  то това обстоятелство не доказва по безспорен начин, твърдяното от АНО, че Д. е извършвал незаконен улов на риба. Липсват гласни или писмени доказателства установяващи именно това обстоятелство, че Д. е извършвал незаконен риболов с мрежи в язовир „Пчелина“  и с това  да е нарушил полицейското  разпореждане рег.№УРИ 328р-1887/16.02.2018г., за да бъде ангажирана неговата административно-наказателна отговорност по чл.257, ал.1 от ЗМВР.

По отношение на свидетелските показания на разпитаните в хода на съдебното дирене свидетели, сочени от  Д., а именно св.И. А.-майка на последния и св.С. Б., то съдът не дава вяра на тези свидетелски показания, тъй като между тях има редица вътрешни противоречия  и  същите целят само и единствено да оневинят Д., но независимо от този факт въпреки тези противоречия в показанията на свидетелите на жалбоподателя не освобождават АНО да докаже извършеното от Д. адм.нарушение и фактическата описана в АУАН и НП, което в случая не бе сторено в хода на съдебното производство.

 Предвид на гореизложените правни съображения съдът намира, че обжалваното НП като неправилно и незаконосъобразно следва да бъде отменено.

Водим от горното и в същия смисъл, на основание чл.63, ал.1 ЗАНН съдът

 

Р     Е     Ш     И :

 

ОТМЕНЯ наказателно постановление № 06 /12.03.2018 г., с което Началника на  РУ - Радомир към ОДМВР гр. Перник е наложил на Д.З.Д., с ЕГН: **********, с адрес ***,  на основание чл.257, ал.1 от ЗМВР административно наказание  „глоба" в размер на 100 лева.

РЕШЕНИЕТО на съда подлежи на обжалване  по реда на Административно–процесуалния кодекс пред Пернишки административен съд в  14-дневен срок от съобщението на страните.

 

                                                          Районен съдия: