Решение по дело №1056/2023 на Административен съд - Пловдив

Номер на акта: 1277
Дата: 4 юли 2023 г. (в сила от 4 юли 2023 г.)
Съдия: Мария Илиева Златанова
Дело: 20237180701056
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 24 април 2023 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

№1277

 

гр. Пловдив, 04.07.2023 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Административен съд - Пловдив, ХХVІ състав, в публично съдебно заседание на двадесет и девети юни, две хиляди двадесет и трета година, в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: МАРИЯ ЗЛАТАНОВА

ЧЛЕНОВЕ:          МИЛЕНА НЕСТОРОВА-ДИЧЕВА

                    ДАРИНА МАТЕЕВА

 

при секретаря Д. Й. и с участието на прокурора Д. М., като разгледа докладваното от Председателя КАНД № 1056 по описа на съда за 2023 г., за да се произнесе взе предвид следното:

Производството е образувано по жалба на С.П.С., ЕГН **********, с адрес: ***, против Решение № 341/23.02.2023 г. по АНД № 287/2023 г. на Районен съд – Пловдив.

В жалбата се твърди, че решението е неправилно и незаконосъобразно и се моли съда да го отмени, както и да отмени ЕФ.

Ответникът по касационната жалба – ОД на МВР – Пловдив, в писмен отговор от 20.04.2023 г. оспорва жалбата. Излага подробни доводи за правилността на обжалваното решение. Претендира юрисконсултско възнаграждение и се прави възражение за прекомерност на адвокатското възнаграждение, претендирано от жалбоподателя.

Представителят на Окръжна прокуратура Пловдив е на становище за неоснователност на жалбата.

Съдът, като разгледа становищата и възраженията на двете страни, намери за установено следното:

Касационната жалба е подадена в срок, срещу съдебен акт, подлежащ на касационен контрол, и от надлежна страна с правен интерес от обжалването, поради което е процесуално допустима, но разгледана по същество е неоснователна.

Предмет на касационното обжалване е Решение № 341 от 23.02.2023 г. по АНД № 287/2023 г. по описа на ПРС, с което е потвърден електронен фиш за налагане на глоба за нарушение, установено с автоматизирано техническо средство серия К 6671284, издаден от ОД на МВР – Пловдив, с който на С. П.С., ЕГН **********, с адрес: ***, на основание чл.189 ал.4 във връзка с чл.182 ал.1 т.2 от ЗДвП, му е наложена глоба в размер на 50 лева за извършено нарушение на чл.21 ал.1 от ЗДвП.

Според електронния фиш, с мобилно автоматизирано техническо средство ARH CAM S1 № 11743, е установено, че на 10.03.2021 г. около 21:22 ч., в гр. Пловдив, бул. „Найчо Цанов“ (транспортен надлез), посока ж. к. „Тракия“, при въведено ограничение от 50 км/ч, заснетото МПС "БМВ Х 6 Х Драйв 40 Д" с рег. № ***се движело с установена стойност на скоростта 63 км/час и превишена стойност на скоростта 13 км/час, като стойностите са дадени след отчетен толеранс в полза на водача от 3% от отчетената скорост, която е била 66 км/час. Нарушението е по чл.21 ал.1 от ЗДвП. На основание чл.189 ал.4 във връзка с чл.182 ал.1 т.2 от ЗДвП е определено административно наказание "глоба" в размер на 50 лева, наложено на С.П.С., в качеството му на ползвател на автомобила.

По делото са представени: електронен фиш серия К № 667128, снимков материал; удостоверение за одобрен тип средство за измерване BG 17/5126, протокол от проверка на мобилна радарна система за видеоконтрол ARH CAM S1 № 11743 СА, № 65-С-СИС/28.09.2020 г.; протокол от дата 10.03.2021 г. за използване на автоматизирано техническо средство или система ARH CAM S1 № 11743;справка за собствеността на МПС; декларация от собственика на лекия автомобил – Й.П.К.от 30.11.2022 г.; електронен фиш № К 4592946, издаден на Й.К.; копие на свидетелство за управление на МПС на С.П.; справка за анулиран фиш, издаден на Й.К..

При така установената фактическа обстановка, районният съд е приел, че обжалваният електронен фиш съдържа нормативно установените реквизити, поради което е годен да установи факта на нарушението, мястото на извършването му, субекта на отговорността и конкретното изпълнително деяние. Приел е, че нарушението е правилно квалифицирано и законосъобразно на нарушителя е наложена предвидената в закона глоба във фиксиран размер.

По отношение на въведените в обстоятелствената част на касационната жалба възражения, районният съд е изложил подробни и задълбочени мотиви. Фактите по делото са обсъдени поотделно и в тяхната съвкупност. Съобразени са в пълнота събраните писмени доказателства по делото. Фактическите констатации се подкрепят от събраните доказателства. Въз основа на правилно установената фактическа обстановка, районният съд е направил обоснован изводи относно приложението, както на материалния, така и на процесуалния закон. Правните изводи формирани от първостепенния съд се споделят напълно от настоящата инстанция, която на основание чл.221 ал.2 изр. второ от АПК ги възприема като свои.

В обобщение: - когато има констатирано нарушение с техническо средство, водачът не се спира, а се съставя фиш. По закон той се изпраща на собственика на колата за връчване, а когато става въпрос за юридическо лице, фишът идва на името на собственика на колата.

В настоящия случай, нарушението е безспорно установено по надлежния ред, за което правомерно е издаден и електронен фиш. По делото са налични данни за: - регистрацията на автомобила - „БМВ Х 6 Х Драйв 40 Д“ с рег. № ***; за собствеността му; електронен фиш серия К № 4592946 от 10.03.2021 г., издаден на собственик на автомобила - Й.П.К.;  декларация от последната от 30.11.2022 г., с което представя декларира, че на процесната дата – 10.03.2021 г. автомобилът е бил във владение на С.П.С., съответно, надлежно издаден фиш серия К № 6671284 на С.П.С., който му е надлежно връчен на 16.12.2022 г.

  Съгласно чл.189 ал.5 от ЗДвП, електронният фиш по ал.4 се връчва на лицето по чл.188 ал.1 или 2 с препоръчано писмо с обратна разписка или чрез длъжностните лица на определените от министъра на вътрешните работи служби за контрол, при осъществяване на функциите и правомощията им. В 14-дневен срок от получаването му собственикът заплаща глобата или предоставя в съответната териториална структура на Министерството на вътрешните работи писмена декларация с данни за лицето, извършило нарушението, и копие на свидетелството му за управление на моторно превозно средство. На лицето, посочено в декларацията, се издава и изпраща електронен фиш по ал.4 за извършеното нарушение. Първоначално издаденият електронен фиш се анулира. Т. е. правилно административният орган е издал електронният фиш на С.П.С. и в този смисъл е неоснователно възражението на жалбоподателя, че неправилно фишът е издаден на ползвателя.

В конкретния случай, оспореният фиш е съставен съобразно правилото възведено в чл.189 ал.4 от ЗДвП, според което, при нарушение, установено и заснето с техническо средство, в отсъствието на контролен орган и на нарушител, се издава електронен фиш за налагане на глоба в размер, определен за съответното нарушение. Същият съдържа данните, предвидени в цитираната законова разпоредба, именно за: териториалната структура на Министерството на вътрешните работи, на чиято територия е установено нарушението, мястото, датата, точния час на извършване на нарушението, регистрационния номер на моторното превозно средство, собственика, на когото е регистрирано превозното средство, описание на нарушението, нарушените разпоредби, размера на глобата, срока, сметката, начините за доброволното й заплащане.

Видно от съдържанието на цитираната разпоредбата, "дата на съставяне" не е сред изчерпателно изброените реквизити на електронния фиш (за разлика от чл.42 т.2 от ЗАНН, който въвежда такъв реквизит на АУАН). Производството по чл.189 ал.4 – ал.11 от ЗДвП е специфично, доколкото се касае за нарушение, установено с техническо средство. Ето защо, изискванията за съставянето на АУАН и НП са неприложими по отношение на ЕФ, а датата на неговото съставяне съвпада с тази на установяване на нарушението чрез неговото заснемане и запаметяване в системата. При това положение, липсата на  дата на съставяне на електронния фиш не може да се възприеме като съществено нарушение на процесуалните правила. Изискванията за форма, съдържание, реквизити и ред за издаване на АУАН и НП, регламентирани подробно в ЗАНН, са неприложими по отношение на електронния фиш и са свързани, само и единствено, с производството по издаване на НП, започващо със съставянето на АУАН. Именно от спецификата на електронния фиш се изхожда и при преценката относно приложимостта на сроковете по чл.34 от ЗАНН в производството по неговото издаване и обжалване. Казано с други думи, в случаи от категорията на процесния последнопосоченият законов текст е неприложим. В този смисъл възраженията на касационния жалбоподател за издаване на ЕФ в нарушение на чл. 34 ЗАНН, настоящия съдебен състав намира за неоснователно.

От изложеното до тук следва, че, като е потвърдил обжалваното пред него наказателно постановление, районният съд е постановил валиден, допустим и правилен съдебен акт, който следва да бъде оставен в сила.

         При този изход на спора и предвид претенциите на ответната страна за присъждане на разноски по делото, съдът намира, че такива й се следват и същите се констатираха в размер на 80.00 (осемдесет) лева, съобразно разпоредбата на чл.27 е от Наредбата за заплащането на правната помощ.

Воден от горното, Административен съд Пловдив, ХХVI състав,

 

Р Е Ш И:

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 341/23.02.2023 г. по АНД № 287/2023 г. на Районен съд – Пловдив.  

ОСЪЖДА С.П.С., ЕГН **********, с адрес: ***, да заплати на ОД на МВР – Пловдив, сумата от 80.00 (осемдесет) лева юрисконсултско възнаграждение.

 

Решението е окончателно.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                          ЧЛЕНОВЕ:        1.

 

 

2.