Решение по дело №466/2022 на Административен съд - Добрич

Номер на акта: 409
Дата: 2 декември 2022 г.
Съдия: Нели Иванова Каменска
Дело: 20227100700466
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 29 август 2022 г.

Съдържание на акта

 

 

Р Е Ш Е Н И Е

 

                                                          409

 

  02.12.2022 г., град Добрич

 

                                     В    И М Е Т О    Н А    Н А Р О Д А

 

Административен съд - Добрич, в публично заседание на осми ноември, две хиляди двадесет и втора година, трети състав:

 

                                                                   ПРЕДСЕДАТЕЛ: Нели Каменска                                                        

при участието на секретаря, Стойка Колева, разгледа докладваното от съдия Н.Каменска адм. дело № 466 по описа на съда за 2022 г. и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 172, ал. 5 от Закона за движението по пътищата (ЗДвП) във вр. с чл. 145 и следващите от Административнопроцесуалния кодекс (АПК).

Образувано е по жалба на М.И.Д. с настоящ адрес ***, срещу Заповед за прилагане на принудителна административна мярка № 22-0283-000048 издадена на 10.07.2022 г., издадена от началника на Районно управление Каварна към ОДМВР-Добрич, В. Я., с която на основание  чл.171, т.2а, б “а“ от ЗДвП е наложена принудителната административна мярка (ПАМ) „Прекратяване на регистрацията на ППС за срок от 190 дни и са отнети свидетелство за регистрация на МПС №********* и 2 бр. регистрационни табели с рег.№ хххххх на автомобил марка и модел „Рено Канго, собственост на жалбоподателката.

В жалбата са изложени съображения за незаконосъобразност на издадената заповед. Твърди се, че на 10.07.2022 г. водачът на автомобила Любко Баев Любенов, който е син на жалбоподателката, е следвало да си получи новото свидетелство за управление на МПС и че към момента на подаване на жалбата той го е получил, но поради наложената ПАМ семейството на жалбоподателката е възпрепятствано да ползва превозното средство. Жалбоподателката моли заповедта да бъде отменена, тъй като тя не е правоспособен водач, пенсионер е, налага й се често да пътува за лечение и лекарства, в селото, в което живее няма магазин за хранителни стоки и се налага да моли съседи да й купуват стоки от първа необходимост. Когато е предоставила собствения си автомобил за управление на сина си, не е знаела, че срокът за валидност на неговото свидетелство е изтекъл. По тези съображения, моли заповедта да бъде отменена.

Ответникът, началника на Районно управление Каварна към ОДМВР-Добрич, В. Я., не изразява становище.

Съдът обсъди събраните по делото доказателства във връзка с твърденията и становищата на страните и приема за установено от фактическа и правна страна следното:

Жалбата е допустима. Съгласно чл. 172, ал. 5 от Закона за движение по пътищата (ЗДвП) обжалването заповедите от вида на процесната, издадена по реда на чл. 171, т., б. "а " от ЗДвП, се извършва по реда на АПК. Жалбата е подадена от адресата на заповедта срещу годен за оспорване административен акт. Заповедта е връчена на 10.08.2022 г., а жалбата срещу нея е постъпила на 19.08.2022 г., т.е. в законоустановения 14-дневен срок.

Въз основа на приетите по делото писмени доказателства и твърденията в жалбата, съдът приема за установено по делото следното:

С оспорената заповед на жалбоподателката, в качеството й на собственик на автомобил марка и модел „Рено Канго“ е наложена принудителната мярка „Прекратяване на регистрацията на ППС“ за срок от 190 дни и са отнети свидетелство за регистрация на МПС №********* и 2бр.регистрационни табели с рег.№ хххх затова, че е допуснала на 10.07.2022г. около 13,30 часа автомобилът да бъде управляван от Любко Баев Любенов, чието СУМПС било с изтекъл на 20.06.2022 г. срок на валидност.

За нарушението по чл.150а, ал.1 от ЗДвП на Л. Б. Л. е съставен Акт за установяване на административно нарушение бл.№ 037083/10.02.2022 г.

От данните по делото се установява, че на 21.06.2022 г. водачът, Л.Б. Л., който е син на жалбоподателката, е подал документи и е заплатил такса от 30,50 лв. за издаване на свидетелство за управление на МПС. От Справка за водача към 28.07.2022 г. се установява, че новото СУМПС на  Л. Л. е издадено на 12.07.2022 г.

Въз основа на съставения Акт за установяване на административно нарушение бл.№ 037083/10.02.2022 г. и след извършване на справка за собствеността на управляваното МПС е издадена оспорената заповед срещу жалбоподателката.

Горната фактическа обстановка не се оспорва от страните.

Разгледана по същество, жалбата е основателна.

Съгласно чл.171, т.2а, б.“а“ от ЗДвП, за осигуряване на безопасността на движението по пътищата и за преустановяване на административните нарушения се прилагат следните принудителни административни мерки: прекратяване на регистрацията на пътно превозно средство на собственик, който управлява моторно превозно средство без да е правоспособен водач, не притежава свидетелство за управление, валидно за категорията, към която спада управляваното от него моторно превозно средство, или след като е лишен от право да управлява моторно превозно средство по съдебен или административен ред, или свидетелството му за управление е временно отнето по реда на чл. 171, т. 1 или 4 или по реда на чл. 69а от Наказателно-процесуалния кодекс, както и на собственик, чието моторно превозно средство е управлявано от лице, за което са налице тези обстоятелства - за срок от 6 месеца до една година.

Обжалваният административен акт е издаден на валидно правно основание от компетентен орган- началникът на Районно управление на МВР Каварна по силата на Заповед № 357з-924/07.04.2022 г. на директора на ОД на ЗМВР-Добрич. Заповедта за налагане на ПАМ отговоря на изискванията за писмена форма и при издаването й не са допуснати съществени процесуални нарушения.

Заповедта е издадена в несъответствие с материалния закон, в нарушение на принципа за съразмерност, установен в чл.6 от АПК.

Видно е, че законът е определил срок за налагане на мярката от 6 месеца до една година. Административният орган е определил срок на мярката от 190 дни, което е повече от шест месеца, но в заповедта липсват съображения какво налага определянето на срок над установения от закона минимум.

Съгласно чл.6, ал.2 от АПК, административният акт и неговото изпълнение не могат да засягат права и законни интереси в по-голяма степен от най-необходимото за целта, за която актът се издава.

Предвид установената фактическа обстановка и че водачът на автомобила, син на жалбоподателката, Л., е предприел действия да поднови СУМПС на 21.06.2022 г. и че новото му свидетелство е издадено два дни след установяване на административното нарушение, на 12.07.2022 г., съдът приема, че определеният в заповедта срок за налагане на мярката от 190 дни е несъразмерен спрямо тежестта на извършеното деяние, тъй като засяга интересите на жалбоподателката да се ползва от собственото си МПС, в по-голяма степен от най-необходимото, за което се издава актът. Съдът взе предвид и обстоятелството, че водачът на автомобила Любенов би получил в много по-кратък срок новото си СУМПС и преди 10.07.2022 г., ако бе заплатил по-високата такса за бърза услуга за подновяване на свидетелството.

По изложените съображения заповедта следва да бъде отменена като незаконосъобразна на основанието по чл.146, т.4 от АПК.

Страните не правят искане за присъждане на разноски.

Така мотивиран, Административен съд –Добрич

 

Р  Е  Ш  И :

 

ОТМЕНЯ  по жалба на М.И.Д. ЗАПОВЕД за прилагане на принудителна административна мярка № 22-0283-000048/10.07.2022 г., издадена от началника на Районно управление Каварна към ОДМВР-Добрич.

РЕШЕНИЕТО е окончателно.

                                                                  

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪДИЯ:                           

 

 Н.Каменска