Определение по дело №338/2017 на Окръжен съд - Перник

Номер на акта: 746
Дата: 31 август 2017 г.
Съдия: Радост Красимирова Бошнакова
Дело: 20171700500338
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 14 юни 2017 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е   № 746

гр. Перник, 31.08.2017 г.

 

В  И М Е Т О  Н А  Н А Р О Д А

 

ПЕРНИШКИ ОКРЪЖЕН СЪД, ГРАЖДАНСКО ОТДЕЛЕНИЕ, Трети въззивен състав, в закрито съдебно заседание на тридесет и първи август през две хиляди и седемнадесета година, в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: МЕТОДИ ВЕЛИЧКОВ

 ЧЛЕНОВЕ: РАДОСТ БОШНАКОВА

ПЕТЯ ГЕОРГИЕВА

 

като разгледа докладваното от съдия Р. Бошнакова в.гр.д. № 338 по описа на съда за 2017 година и за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на чл. 248 от ГПК.

Образувано е по молба от 27.07.2017 г. на ищеца П.Р. с искане за изменение на постановеното по делото решение в частта за разноските.

Релевирани са доводи, че с решението не е определен правилно размерът на присъдените му разноски за заплатено адвокатско възнаграждение, тъй като не е взето предвид и адвокатското възнаграждение от 300 лева, уговорено и заплатено по подадената насрещна въззивна жалба.

Ответникът Община П. възразява по така направеното искане, навеждайки че то не е своевременно и че разглеждането на въззивната жалба и насрещната въззивна жалба е осъществено в едно и също производство, поради което адвокатското възнаграждение следва да се преценява за него. Поддържа и наведеното в хода на устните състезания възражение за прекомерност на възнаграждението.

Пернишки окръжен съд, след преценка на данните по делото и доводите на страните, намира следното:

Поради обжалваемостта на постановеното по делото решение и представянето на списък на разноските по чл. 80 от ГПК от ищеца и въззивник П.Р., съдът приема, че искането по чл. 248, ал. 1 от ГПК, обективирано в молба от 27.07.2017 г., на молителя-ищец е направено в срока за неговото обжалване, поради което същото се явява процесуално допустимо.

Разгледано по същество искането е и основателно.

Претенцията за разноски, макар и обусловена от разрешаване на повдигнатия спор, има относителна самостоятелност, тъй като отговорността за разноски не е правна последица, по която съдът дължи служебно произнасяне, а въпрос, по който се произнася, само, след като бъде сезиран. В чл. 248, ал. 1 от ГПК е предвидено, че съдът по искане на страната може да допълни или да измени решението в частта му за разноските. Следователно текстът разграничава две хипотези, свързани с промяна на вече постановения съдебен акт в частта му, с която е определена отговорността за разноски, установени като изключение от правилото на чл. 246 от ГПК.

С решение от 14.07.2017 г., постановено по делото, настоящата съдебна инстанция е приела, че подадената от ответника Община П. въззивна жалба е неоснователна, а депозираната от ищеца П.Р. насрещна въззивна жалба срещу решението на П. РС в частта, с която е отхвърлен искът с правно основание чл. 225, ал. 1 от КТ – основателна, като предвид изхода на правния спор и на основание чл. 78, ал. 1 във вр. с чл. 273 от ГПК в полза на последния е присъдила сумата от 500 лева, представляваща разноски за адвокатско възнаграждение пред въззивната инстанция, но не е взела предвид и уговореното адвокатско възнаграждение от 300 лева за защитата и съдействието по насрещната въззивната жалба, поради което в случая е налице втората хипотеза на чл. 248, ал. 1 от ГПК.

С договори за правна помощ и съдействие от *** г. и *** г. страните по него – ищецът П.Р. и адв. Д.Г., са уговорили адвокатско възнаграждение от 500 лева за изготвяне на отговор по въззивната жалба от Община П. и за процесуално представителство, съответно адвокатско възнаграждение от 300 лева за изготвяне на насрещна въззивната жалба и за процесуално представителство, или общо адвокатско възнаграждение от 800 лева за един адвокат в производството пред въззивната инстанция, което според направените вписвания в договорите е платено изцяло. Противно на наведените от ответника възражения искането за присъждане на разноските по производството е направено своевременно от ищеца П.Р., общият размер на адвокатското възнаграждение е претендиран и посочен в представения по делото списък по чл. 80 от ГПК и същият е следвало да се присъди с въззивното решение.

Съгласно чл. 78, ал. 1 от ГПК разноските за правна защита са разходи за производството и включват възнаграждението за един адвокат, като свободата на договаряне дава възможност на страните по договора за правна защита и съдействие да постигнат съгласие по всякакви допустими от закона условия, включително и за заплащането на отделни възнаграждения за различните по вид правни действия по защита и съдействие по делото пред въззивната инстанция, но размерът на същото при своевременно направено възражение по чл. 78, ал. 5 от ГПК се преценява въз основа на общия обжалваем интерес в производството пред въззивната инстанция, а не само във връзка с предприетите от страната действия по защита и съдействие по подадената въззивна жалба. Независимо от последното настоящата съдебна инстанция отново намира наведеното от ответника и въззивник Община П. възражение по чл. 78, ал. 5 от ГПК за прекомерност на адвокатското възнаграждение от 800 лева за неоснователно. Предмет на въззивно обжалване е решение на първоинстанционния съд по кумулативно обективно съединени искове с правно основание чл. 344, ал. 1, т. 1, 2 и 3 във вр. с чл. 225, ал. 1 от КТ, два от които са неоценяеми, а третият с материален интерес от 4008 лева, поради което минималният размер на адвокатското възнаграждение съгласно чл. 7, ал. 1, т. 1, пр. второ и чл. 7, ал. 2, т. 2 от Наредба № 1 от 09.07.2004 г. възлиза на 570.57 лева (200 лева по неоценяемите искове и 370.56 лева по оценяемия иск). Уговореното и заплатено от ищеца и въззивник П.Р. адвокатско възнаграждение от 800 лева за един адвокат в производството пред въззивната инстанция е към този минимален размер, като предвид последното и извършените от адвоката правни действия по защита и съдействие във въззивното производство то не се явява прекомерно, поради което не следва да бъде редуцирано. Ето защо, решението в частта за разноските следва да бъде изменено, като ответникът Община П. бъде осъден да заплати на ищеца и въззивник П.Р. и сумата от 300 лева – разноски за адвокатско възнаграждение.

По изложеното съображения и на основание чл. 248, ал. 3 от ГПК съдът

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

ИЗМЕНЯ решение № 194 от 14.07.2017 г., постановено по в.гр.д. № 338/2017 г. по описа на Пернишки окръжен съд, в частта относно разноските, като ОСЪЖДА Община П., ЕИК *********, с адрес: ***, да заплати на П.Е.Р., ЕГН **********, с адрес: ***, и сумата 300 лева, представляваща разноски за адвокатско възнаграждение пред въззивната инстанция.

ОПРЕДЕЛЕНИЕТО може да бъде обжалвано с частна жалба пред Върховния касационен съд в едномесечен срок от връчване на препис от него на страните, като на ответника да се връчи и препис от отговора.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                                                        ЧЛЕНОВЕ:      1.

 

                                                                                                          2.