Решение по дело №934/2016 на Окръжен съд - Русе

Номер на акта: 50
Дата: 3 февруари 2017 г. (в сила от 19 октомври 2017 г.)
Съдия: Анета Цветанова Георгиева
Дело: 20164500500934
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 16 декември 2016 г.

Съдържание на акта

Р  Е   Ш   Е   Н   И    Е   

 

50

гр.Русе,3.ІІ. 2017 год.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Русенският окръжен съд гражданска колегия в открито заседание на 17 януари през две хиляди и седемнадесета година,в състав:

 

Председател:АНЕТА ГЕОРГИЕВА

Членове:ТАТЯНА ЧЕРКЕЗОВА

НИКОЛИНКА ЧОКОЕВА

При секретаря  Т.Н. и в присъствието  на прокурора като разгледа докладваното от съдията А.Георгиева  ВГД 934 №  по описа за 2016 год.,за да се произнесе, съобрази следното:

 

           Производството е по чл.258 и сл ГПК.

           „РЛГ-БЪЛГАРИЯ“ООД е обжалвало решението на Русенския районен съд постановено по гр.д.№ 4552/2016 год.,с което са уважени предявените от Я.Т.Н. искове по чл.344,ал.1т.1 КТ.Развива оплаквания за неправилност на решението и иска отмяната му и отхвърляне на иска по подробно изложени в жалбата съображения.

           Ответникът по жалбата взема становище за нейната неоснователност и иска потвърждаване на решението.

           Окръжният съд,като взе предвид оплакванията в жалбата,доводите на страните и обсъди събраните по делото доказателства,намира за установено следното:

           Жалбата е процесуално допустима,а разгледана по същество,е основателна.

           Страните били в трудово правоотношение от 14.V.2014 год.,като ответникът по жалбата заемал длъжността „***“.Със заявление от 5.VІІ.2016 год. той уведомил работодателя,че на основание чл.327,ал.1,т.2 КТ прекратява трудовия договор поради неизплатени заплати,извънреден труд,отпуски и задължителни осигуровки.Със заповед № 2/18.VІІ.2016 год.му е наложено дисциплинарно наказание „уволнение“ за неявяване на работа в течение на повече от два последователни дни от 1.до 18.VІІ.2016 год.Издадена е и заповед № 215 от 18.VІІ.2016 год.,с която се констатира прекратяването на трудовото правоотношение поради дисциплинарно наказание „уволнение“,наложено с предходната заповед № 2 от същата дата.

           Работникът е оспорил пред съда законосъобразността на заповедите с мотив,че трудовото правоотношение между страните е прекратено в по-ранен от налагане на дисциплинарното наказание уволнение момент-с упражняване на правото му едностранно да прекрати трудовия договор на основание чл.327,ал.1,т.2 на 5.VІІ.2016 год.В този смисъл са и изложените от районния съд съображения-че трудовото правоотношение е прекратено едностранно от работника,поради което не може да бъде санкциониран за дисциплинарни нарушения ,след като изявлението му е произвело правно действие и са настъпили неговите последици.Поради това съдът е счел уволнението за незаконно и е постановил решение,с което е уважил иска за отмяната му.  

           Решението на районния съд е валидно и допустимо,но по същество се явява неправилно и следва да бъде отменено .

           По принцип трудовото правоотношение,което се прекратява без предизвестие/в случая по чл.327,ал.1 КТ/ се счита за прекратено от момента на получаване на писменото изявление за прекратяване.Както съдебната практика последователно и непротиворечиво приема,писменото изявление на работника за прекратяване на трудовия договор на някое от основанията по чл.327,ал.1 КТ води до автоматичното му  прекратяване,независимо от това дали е налице посоченото в изявлението на работника основание.Ако такова липсва,то работодателят разполага с възможност да претендира обезщетение за вредите,които е понесъл от неоснователно прекратеното трудово правоотношение.Посочените последици настъпват само при добросъвестно упражняване на правото на работника да прекрати трудовия договор без предизвестие.Ако злоупотреби с това право-например за да избегне налагане на дисциплинарно наказание за нарушение,извършено преди отправяне на едностранното изявление/,трудовото правоотношение не се прекратява./в този смисъл реш.№ 289/18.ХІ.2014 год.на ВКС-ІV г.о. по гр.д.№ 1289/2014 год./.В този смисъл е поддържаната от жалбоподателя теза,който още с отговора на исковата молба е оспорил основателността на предявения иск за отмяна на уволнението,с твърдения,че работникът е злоупотребил с правото да прекрати едностранно,без предизвестие договора.Още от 1.VІІ.е спрял да се явява на работа и към 5.VІІ.,когато е отправил изявлението за прекратяване на договора по чл.327,ал.1т.2 КТ ,не се е явявал на работа два последователни работни дни.При това положение следва да се приеме,че работникът е злоупотребил с правото си да прекрати трудовия договор на основание чл.327,ал.1,т.2 КТ,считано от 5.VІІ.2016 год. с цел да избегне налагане на дисциплинарно наказание за неявяването си на работа два последователни работни дни-1.VІІ.и 4.VІІ./2 и 3 са почивни дни/.Трудовият договор не е бил прекратен към момента на налагане на дисциплинарното наказание и тъй като по делото е установено дисциплинарното нарушение,то следва да се приеме,че исковете за отмяна на заповедите за  уволнение са неоснователни.

           Решението на районния съд се явява неправилно и следва да бъде отменено,като вместо него съдът постановява друго в изложения смисъл.

           В тежест на ответника по жалбата-ищец в производството пред районния съд съдът възлага разноските на работодателя в производството пред двете инстанции в размер на 500 лева,формирана както следва:25 лв.държавна такса по жалбата,150 лв.платено възнаграждение за вещо лице, 5лв.за удостоверение и 420 лв.за адвокатско възнаграждение. Неоснователно е възражението за липса на доказателства за извършване на разноски за адвокатско възнаграждение.В представения по делото договор за правна помощ между жалбоподателя и процесуалния му представител е посочено,че възнаграждението се заплаща по банков път,а преводно нареждане/на л.38 от делото/удостоверява изплащането му по уговорения от страните начин.       

           Мотивиран така и на основание чл.271,ал.1 ГПК окръжният съд

 

Р   Е    Ш    И:

 

           ОТМЕНЯ решение № 1394 от 7.ХІ.2016 год.на Русенския районен съд постановено по гр.д.№ 4552/2016 год. и ВМЕСТО НЕГО ПОСТАНОВЯВА:

           ОТХВЪРЛЯ предявените от Я.Т.Н. *** против „РЛГ-БЪЛГАРИЯ“ООД със седалище гр.Русе искове за отмяна на заповед № 2/18.VІІ.2016 год. и заповед № 215/18.VІІ.2016 год.,издадени от управителя на „РЛГ-България“ООД за налагане на дисциплинарно наказание „уволнение“ и прекратяване на трудовото правоотношение поради наложено наказание“уволнение“.

           ОСЪЖДА Я.Т.Н. *** ЕГН ********** да заплати на „РЛГ-България“ООД със седалище и адрес на управление гр.Русе,ул.“Муткурова“№ 35,ЕИК *** сумата 500 лева разноски в съдебното производство.

           Решението подлежи на касационно обжалване в едномесечен срок от съобщаването му на страните пред ВКС.

 

 

 

                                                     ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

 

                                                            ЧЛЕНОВЕ: