Решение по дело №1975/2023 на Административен съд - Пловдив

Номер на акта: 1959
Дата: 10 ноември 2023 г.
Съдия: Стоил Делев Ботев
Дело: 20237180701975
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 7 август 2023 г.

Съдържание на акта

РЕШЕНИЕ

№ 1959

гр. Пловдив,           10,11, 2023 година

В   ИМЕТО   НА   НАРОДА

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД - ПЛОВДИВ, ХІХ състав, в открито заседание на дванадесети октомври,  през две хиляди двадесет и трета година в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: СТОИЛ БОТЕВ

                                                               ЧЛЕНОВЕ: ТАТЯНА ПЕТРОВА

                                                                                  П. КАСАБОВ

при секретаря ПЕТЯ ДОБРЕВА и участието на прокурора ИЛЯНА ДЖУБЕЛИЕВА, като разгледа докладваното от съдия БОТЕВ  к.а.н. дело № 1975 по описа на съда за 2023 год., за да се произнесе взе предвид следното:

Производството е по реда на Глава Дванадесета от Административнопроцесуалния кодекс във връзка с чл. 63, ал. 1, пр. второ от Закона за административните нарушения и наказания.

Касационният жалбоподател – КОМИСИЯ ЗА РЕГУЛИРАНЕ НА СЪОБЩЕНИЯТА, чрез процесуален представител Маринела Г.  оспорва Решение № 832 от 16.05.2023 г., постановено по АНД № 4287 по описа за 2022 г. на Районен съд - Пловдив, XXІІ н.с., с което е отменено Наказателно постановление № 20 от 01.09.2021 г., с което на ЦКК ООД е наложена имуществена санкция в размер на 1 000 лв.за нарушение на чл. 331, ал. 2, вр. чл. 311, ал. 1 вр. чл. 313, ал. 1, т. 4 от ЗЕС.

Иска се постановяване на съдебен акт, с който да се отмени решението на Районен съд – Пловдив и да се постанови решение, с което да бъде прекратено съдебното производство поради недопустимост на жалбата на ЦКК до РС Пловдив или алтернативно да се отмени оспорвания въззивен акт, като изцяло бъде потвърдено Наказателно постановление № 20 от 01.09.2021 г. Претендира и разноски.

Ответникът по касационната жалба  - „ЦИФРОВА КАБЕЛНА КОРПОРАЦИЯ“ ООД, в становище / л. 44/  на адв. И., се  заявява, че няма доказателствени искания и няма да сочи нови доказателства, моли касационната жалба да бъде оставена без уважение и му се присъдят  разноски. Прави и възражение за прекомерност на възнаграждението на ответната страна.

ОКРЪЖНА ПРОКУРАТУРА – Пловдив дава заключение за неоснователност на касационната жалба.

Касационната жалба е подадена в предвидения за това преклузивен процесуален срок и при наличието на правен интерес, поради което се явява ДОПУСТИМА.

От фактическа страна съдът приема за установено следното:

Процесното  наказателно постановление е издадено против „ЦИФРОВА КАБЕЛНА КОРПОРАЦИЯ" ООД, ЕИК ***, за това, че на 17.05.2021 г. в гр. Пловдив е препятствало осъществяването на контрола на Комисията за регулиране на съобщенията по чл. 311, ал. 1 от Закона за електронните съобщения (ЗЕС), като не е предоставило на контролните органи на КРС документи в срок от един ден, необходими за контрола по ЗЕС и посочени в писмено искане с вх. № 70135/13.05.2021г.).  Горното е било  прието за  нарушение на чл. 331, ал. 2, във връзка с чл. 311, ал. 1, във връзка с чл. 313, ал. 1, т. 4 от ЗЕС, като въз основа на горните констатации  срещу дружеството  е бил съставен АУАН  № 025 от 29.06.2021г. Актът бил връчен по реда на чл.337а, ал.7 от ЗЕС, а въз основа на него било издадено и обжалваното наказателно постановление.

В хода на съдебното следствие пред ПРС в качеството на свидетел е бил разпитан актосъставителят, който е  поддържал съставения от него акт,  и е уточнил , че конкретната проверка на „ЦИФРОВА КАБЕЛНА КОРПОРАЦИЯ" ООД /ЦКК/ е била извършена по подаден сигнал на абонат на дружеството за това, че ЦКК е излъчвала телевизионни програми от пакета на „А1 България“ ЕАД , без платени авторски права. Бил е разпитан и  св. Шарабанска , която е заявила че предоставянето на данни в рамките на един ден е било напълно невъзможно , предвид факта , че в конкретния период страната се е намирала в пандемична обстановка, персоналът на дружеството е бил силно редуциран, като са били използвани външни фирми за счетоводно обслужване и за поддържане на информационна система, поради което необходимият набор от документи е било възможно да бъде предоставен в рамките не на един ден, а на един месец, колкото по принцип било предоставяно на фирмата при такива процедури.  ПРС е кредитирал показанията на свидетелите, като обективни и кореспондиращи с приложените в административната преписка писмени доказателства, надлежно приобщени към доказателствения материал.

За да отмени процесното НП  ПРС е приеил от една страна , че не е извършено соченото нарушение и от друга страна че  е налице разминаване между описание на нарушението  и посочените като нарушени правни норми.

Настоящата съдебна инстанция като обсъди  възраженията в КЖ  , приема същите за неоснователни. Не се установяват сочените в жалбата съществени процесуални нарушения. От изложеното до тук следва, че като е отменил оспореното НП районният съд е постановил валиден, допустим и правилен съдебен акт, който следва да бъде оставен в сила.

 Ето защо, Административен съд Пловдив, ХIХ състав,

                                                Р  Е  Ш  И:

ОСТАВЯ В СИЛА  Решение № 832 от 16.05.2023 г., постановено по АНД № 4287 по описа за 2022 г. на Районен съд - Пловдив, XXІІ н.състав.

ОСЪЖДА  „КОМИСИЯ ЗА РЕГУЛИРАНЕ НА СЪОБЩЕНИЯТА“, със седалище в гр. София , бул. Генерал Гурко №6 да заплати  на „ЦИФРОВА КАБЕЛНА КОРПОРАЦИЯ“ ООД с ЕИК *** сумата от 400 ( четиристотин) лева направени разноски по делото.

Решението е окончателно.

ПРЕДСЕДАТЕЛ :                                     ЧЛЕНОВЕ :