Решение по дело №964/2021 на Административен съд - Плевен

Номер на акта: 112
Дата: 14 март 2022 г.
Съдия: Николай Янков Господинов
Дело: 20217170700964
Тип на делото: Касационно административно дело
Дата на образуване: 16 декември 2021 г.

Съдържание на акта

Р E Ш Е Н И Е

 

112

 

гр.Плевен, 14.03.2022 год.

 

В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

Административен съд - гр.Плевен, касационен състав, в открито съдебно заседание на осемнадесети февруари две хиляди двадесет и втора година в състав:

 

                                      ПРЕДСЕДАТЕЛ: Николай Господинов

                                                         ЧЛЕНОВЕ: Елка Братоева

                                                                              Цветелина Кънева

 

при секретаря Бранимира Монова и с участието на прокурора Иван Шарков като разгледа докладваното от председателя касационно административно дело № 964 по описа на Административен съд - Плевен за 2021 год. и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

         Производството е по реда на чл. 208 и сл. от АПК, вр. чл.285, ал.1, пр.2 от ЗИНЗС.

Образувано е по касационна жалба от М.Г.К., ЕГН **********,***, с адрес за призоваване: гр. Силистра, ул.***, срещу Решение № 560/03.11.2021 година, постановено по адм.д. № 561/2021 г. по описа на АС - Плевен, с което е отхвърлена исковата молба и уточнението към нея от М.Г.К. по предявения срещу Главна дирекция „Изпълнение на наказанията“ София иск с правно основание чл.284 от ЗИНС, вр. с чл.3, ал.2 от ЗИНЗС,  с който се претендира присъждане на обезщетение в общ размер  10 000 лв. имуществени и  неимуществени вреди, за периода от  15.07.2019г. до 07.08.2019г., претърпени от ищеца в резултат от незаконосъобразни  бездействия на администрацията  на  Затвора Белене.

С горното решение ищецът М.Г.К. е осъден да заплати по сметка на Административен съд - Плевен направените по делото разноски в размер на 20 лв.

В касационната жалба се излагат фактически твърдения, които в голяма степен повтарят тези от исковата молба и допълнението към нея, но не се сочат конкретни пороци на първоинстанционното решение или оплаквания, свързани с проведеното съдебно производство. От изложението ѝ може да се направи извод, че касаторът оспорва доказателствения анализ на първостепенния съд, т.е. твърди неправилност и необоснованост на обжалваното решение, което съставлява касационно основание по смисъла на чл.209, т.3 от АПК. В заключение касаторът прави искане да бъде „отхвърлено“ решението на първоинстанционния съд, въпреки че досъдебното производство по отношение на лицето, за което К. твърди, че е осъществявало блудствени действия с него е прекратено на базата на собствените му показания. Направено е искане да бъде присъдено в полза на ищеца обезщетение за причинените му вреди.

Постъпил е писмен отговор по касационната жалба от ГДИН- София, представлявана от юрк. П., в който се твърди, че жалбата против решението на първоинстанционния съд е неоснователна. Излагат се доводи, че в касационната жалба липсват доводи, свързани с твърдяната от касатора неправилност и несправедливост на решението, както и че се излагат твърдения, несвързани с правилността на съдебния акт. Сочи се, че от събраните по делото доказателства съдът е достигнал до правилния извод за липса на твърдяното от ищеца бездействие от страна на затворническата администрация, което да е в нарушение на чл.3 от ЗИНЗС, с оглед на което не е налице първата предпоставка за уважаване на иска по чл.284, ал.1 от ЗИНЗС. Излагат се доводи за липса на допуснати процесуални нарушения при разглеждане на производството, с оглед което се изразява становище, че оспореното решение следва да бъде оставено в сила.

В съдебно заседание касаторът се явява лично и поддържа касационната жалба. Излага доводи, че по отношение на него е извършено сексуално посегателство от друг лишен от свобода, което е осъществено в условията на осъществяван надзор от органите по изпълнение на наказанията в ЗООТ при Затвора Белене, които не са предприели за периода, който е посочен в ИМ действия за разделяне на жертвата и насилника, с оглед което касаторът твърди, че са му причинени вреди, подлежащи на обезщетяване. Във връзка с горното прави искане да бъде отменено първоинстанционното решение и да бъде уважена исковата претенция в пълен размер.

Ответникът по касационната жалба се представлява от юрк. П.П., която поддържа изложеното в писмения отговор и прави искане да бъде оставено в сила решението на първоинстанционния съд като правилно и законосъобразно.

 Представителят на Окръжна прокуратура - Плевен изразява становище, че решението на първоинстанционния съд е правилно и законосъобразно.

Настоящата инстанция, като взе предвид доводите на страните и доказателствата по делото, намери за установено следното:

Касационната жалба е подадена в срока по чл. 211, ал. 1 АПК, от надлежна страна, поради което е процесуално допустима. Разгледана по същество е неоснователна.

Съобразно разпоредбата на чл. 218, ал.1 АПК настоящият съдебен състав следва да обсъди само посочените в касационната жалба пороци на решението, а съобразно чл.218, ал.2 АПК служебно следи за валидността, допустимостта и съответствието на решението с материалния закон.

С касационната жалба всъщност се оспорва доказателственият анализ от решението на първоинстанционния съд и касаторът твърди доказаност на претенцията си по основание и размер. Настоящият съдебен състав намира тези твърдения за неоснователни. Първоинстанционният съд е изпълнил задължението си по чл.9, ал.4 от АПК, събрал е всички относими към правния спор доказателства, анализирал ги е и е достигнал до извод за липса на допуснати нарушения по чл.3, ал.1 от ЗИНЗС, обуславящи присъждане на обезщетение по предявения иск. В решението са изложени мотиви в достатъчен обем, с които настоящият съдебен състав е напълно съгласен, поради което не намира за нужно да ги повтаря в настоящето решение, с оглед разпоредбата на чл.221, ал.2 от АПК.

Фактическите твърдения на ищеца за наличие на бездействие на органите по изпълнение на наказанията в ЗООТ при Затвора Белене за периода от  15.07.2019г. до 07.08.2019г., което е довело до нарушение на чл.3 от ЗИНЗС, респективно до причиняване на вреди, не се установяват от събраните доказателства.

Безспорно по делото е установено, че на 16.07.2019г. ищецът е подал жалба до началника на Затвора Белене, в която изложил твърдения, че л.св. Ф.А. е извършвал спрямо него блудствени действия /л.55/. От самата жалба е видно, че с резолюция от датата на подаването ѝ началникът на затвора я е изпратил на началника на ЗООТ за „запознаване служителите на ООМЛС и проверка“. Върху жалбата е налице и втора резолюция от 17.07.2019 год., от която е видно възлагане на проверка на ИСДВР.

По делото са представени като писмени доказателства протоколи за разпити на свидетели по пр.пр. № 506/2019 год., сред които и протоколът за разпит на М.С.Т., оперативен работник /л.45/, а в съдебно заседание са разпитани като свидетели А.Н.М. - началник сектор ЗООТ и А.Д.Д. - ИСДВР в Затвора Белене. От съвкупния анализ на горните доказателства се установява, че не е налице бездействие по подадената от ищеца жалба, по която още в деня на постъпването ѝ е разпоредено извършване на проверка и такава фактически е извършена. Резултатите от проверка са обективирани в Докладна записка рег.№ М-3181/09.08.2019г. до началника на  Затвора Белене, във връзка с която и въпреки липсата на данни за насилствено поведение от страна на другия лишен от свобода, както и липсата на заявено от жалбоподателя противопоставяне на отправените към него сексуални намеци, за да не се нагнетява допълнително напрежение е разпоредено преместване на К. на друга длъжност и в друга сграда за нощувка.

С резолюция от 09.08.2019г. на началника на  Затвора Белене  преписката е изпратена на РП—Левски.  С постановление от  08.10.2019г. на Районен прокурор в Районна прокуратура гр. Левски е образувал  досъдебно производство № ЗМ94/2019г. по описа на РУ  на МВР - Белене /прокурорска преписка № 596/2019г./, което с постановление от 08.01.2020г. е прекратено на основание чл.243, ал.1, т.1, вр. с чл.24 , ал.1, т.1 от НПК – деянието не е извършено или не съставлява престъпление.

С оглед обстоятелството, че след проведено разследване по реда на НПК във връзка с подадената от ищеца жалба да началника на затвора,  РП- Левски е приела, че не е налице извършено деяние, което да осъществява признаците на престъпление по НК, няма как да се приеме, че К. е търпял вреди в периода, посочен в исковата молба, още повече, че самият той твърди в показанията си по досъдебното производство /л.50-53/, че след като е разбрал за подадената жалба, л.с. Ф.А. е преустановил отправянето на сексуални намеци и се е извинил на ищеца, т.е. в периода след подаване на жалбата /началото на периода по ИМ/ реално не е имало поведение от страна на Азисов, което да е налагало вземане на мерки от страна на затворническата администрация, респ. не е налице бездействие, от което да са произтекли вреди за К. в този период.

По така изложените съображения настоящият съдебен състав намира, че направените оплаквания в касационната жалба са неоснователни, а оспореното решение е правилно. Същото е постановено от компетентен съд, при липса на допуснати съществени нарушения на относимите процесуални и материално-правни норми, поради което е валидно, допустимостта и съответно на материалния закон.

Предвид горното, съдът

 

Р Е Ш И:

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 560/03.11.2021 година, постановено по адм.д. № 561/2021 г. по описа на Административен съд – Плевен.

Решението не подлежи на оспорване.

Преписи от решението да се изпратят на страните.

 

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:                    ЧЛЕНОВЕ: 1.                          2.