Определение по дело №127/2015 на Окръжен съд - Варна

Номер на акта: 1034
Дата: 18 март 2015 г.
Съдия: Мария Иванова Христова
Дело: 20153100900127
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 22 януари 2015 г.

Съдържание на акта Свали акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

№___________

гр. Варна, _____03.2015г.

 

            ВАРНЕНСКИ ОКРЪЖЕН СЪД, ТЪРГОВСКО ОТДЕЛЕНИЕ, в закрито заседание на осемнадесети март две хиляди и петнадесета година, в състав:

                                                           ОКРЪЖЕН СЪДИЯ: МАРИЯ ХРИСТОВА

 

            като разгледа докладваното т.дело №127 по описа за 2015г., за да се произнесе взе предвид следното:

            Производството е по реда на чл.608 ТЗ.

Образувано е по предявена от «Национална агенция за приходите», гр.София, бул.»Княз Дондуков», No-52 молба за откриване на производство по несъстоятелност на „ГЕОТРАНС ГРУП” ЕООД, със седалище и адрес на управление: гр. Варна, ж.к.”Младост”, бл.107, вх.8, ет.10, ап.50, рег. по ф.д.№1834/2006г. по описа на Варненски окръжен съд.

В молбата се излага, че Агенцията е кредитор на ответното дружество по изискуеми публично правни държавни вземания, произтичащи от ЗКПО и ЗДДС, въз основа на ревизионни актове от ТД - Варна, в общ размер от 4 011 749,21лв., от които главници 3 515 349,58 лева и лихви в размер на 496 399,63 лева. Сочи се, че дружеството има и публични задължения за задължителни осигурителни вноски в общ размер на 1 578,99лв., от които главници -  895,80лв. и лихви – 683,19лв. Твърди се, че дружеството не е в състояние да изпълни изискуеми публично правни задължения към държавата и се намира в състояние на неплатежоспособност по смисъла на чл.608 от ТЗ. Със същата са направени искания по доказателствата: за събиране на писмени доказателства и допускане на съдебно-счетоводна експертиза с описана задача.

С разпореждане №856/23.01.2014г. съдът е констатирал, че молбата отговаря на изискванията по чл. 127, ал. 1 и чл. 128 от ГПК, поради което е разпоредил препис от същата, ведно с доказателствата приложени към нея да се изпратят на ответното дружество, на основание чл. 131 ГПК.

Исковата молба е изпратена на регистриран адрес на ответника търговско дружество. Длъжностното лице не е намерило офис на фирма на посочения адрес, нито лице на което да връчи съобщението, поради което и в изпълнение на разпоредбата на чл.47 от ГПК е залепило уведомление, което не е потърсено в срок от адресата. Като съобрази, че именно този адрес е деклариран като мястото на управлението на предприятието, съдът е приложил фикция за редовно връчване по реда на чл. 50 ал.4 ГПК. В срока по чл. 131 ГПК ответникът не е депозирал отговор.

Легитимацията на страните съответства на твърденията за наличие на фактите, в хипотезите на двете алинеи  на чл. 607а ТЗ. Молителят, на осн. чл.84, т.1 от ГПК е освободен от заплащане на държавна такса.

Предявеният иск е неоценяем. Ищецът е освободен от авансово внасяне на държавна такса /чл.84, т.1 от ГПК/.

В исковата молба са формулирани доказателствени искания за събиране на писмени доказателства, за изискване на писмени документи от насрещната страна, а именно годишни данъчни декларации, баланси, отчети за приходи и разходи, отчети за паричния поток, справки за вземанията и задълженията за периода 31.12.2011 г. - 31.12.2013 г. и за допускане на съдебно – счетоводна експертиза. Съдът намира, че доколкото доказателствата са за установяване на релевантни за спора твърдения за съществуването на неизпълнение на изискуеми парични публично правни задължения към държавата, свързани с търговска дейност, както и за установяване на траен характер на затрудненията на предприятието, същите са относими и допустими и като такива следва да бъдат уважени. Задачата на съдебно – счетоводната експертиза следва да бъде служебно допълнена от съда, в изпълнение на правомощията по чл. 621 а ал.1 т.2 ТЗ.

За събиране на становище на страните и допуснатите доказателства делото следва да бъде насрочено в открито съдебно заседание, когато да бъде изслушан и устния доклад на съдията.  

По тези съображения, на осн. чл.140  ГПК, съдът

О П Р Е Д Е Л И :

 

ПРИЕМА ЗА РАЗГЛЕЖДАНЕ предявена молба от НАЦИОНАЛНА АГЕНЦИЯ ЗА ПРИХОДИТЕ, със седалище гр.София, за откриване производство по несъстоятелност по отношение на „ГЕОТРАНС ГРУП” ЕООД, със седалище и адрес на управление: гр. Варна, ж.к.”Младост”, бл.107, вх.8, ет.10, ап.50, рег. по ф.д.№1834/2006г. по описа на Варненски окръжен съд.

ОБЯВЯВА на страните следният проект за устен доклад:

Предявен е иск от Национална агенция за приходите гр. София, срещу „ВИЛИНГЕР - С” ООД за откриване на производство по несъстоятелност по реда на чл. 630 от ТЗ.

Ищецът насочва претенцията си срещу ответника като капиталово търговско дружество. Легитимацията на ищеца произтича от закона (чл. 625 ТЗ), ответникът е търговец, регистриран със седалище в района на сезирания съд. За тези служебно известни на съда обстоятелства не е необходимо да се сочат доказателства.

Искът е основаван на твърдения за неплатежоспособност на ответника, като се сочи, че не е в състояние да изпълнява изискуем паричен дълг по публични вземания на държавата. Сочи доказателства за изискуеми публични вземания /ЗКПО, ЗДДС и за заплащане на задължителни осигуровки/, установени с ревизионни актове. Спирането на плащанията по тези задължения се сочи като основание за обявяване на длъжника в неплатежоспособност. За тези факти са представени писмени доказателства.

Ответникът в срока по чл.131 от ГПК не е депозирал писмен отговор.

Предвид липсата на отговор съдът намира, че по делото не са налице безспорни факти между страните.

На осн. чл. 154, ал.1 ГПК ищецът дължи доказване на твърдените от него факти, а именно: 1.фактът на съществуване на изискуеми парични публично правни задължения към държавата; 2.да не са налице достатъчно краткотрайни активи, които да са в състояние да удовлетворят кредиторите; 3. траен характер на затруднението.

В тежест на ответника е да опровергае тези факти.

Съдът намира, че ищецът се е позовал на всички релевантни факти за очертаване на основанието на иска си и е ангажирал допустими доказателства за обстоятелствата, за които носи доказателствена тежест, с оглед позоваването на презумпция за спиране на плащанията.

УКАЗВА на страните възможността в съдебното заседание да изложат становище във връзка с доклада по делото, както и възможността да уредят доброволно възникналия помежду им спор - чрез сключване на спогодба или чрез съдействие на медиатор. В случай на постигната спогодба, половината от внесената държавна такса ще бъде върната на ищеца, на основание чл. 78, ал. 9 от ГПК.

ДОПУСКА като доказателства по делото писмените документи, приложени към исковата молба.

ДОПУСКА съдебно-счетоводна експертиза, като вещото лице след запознаване с приложените по делото доказателства и преглед на първична счетоводна документация на търговеца, находящи се в предприятието на ответника и в държавни органи (данъчна администрация), както и чрез справки в публични регистри за имущества /имотен, за особени залози и за МПС/ да даде заключение за това:

1. Какъв е размерът на задължението спрямо молителя към момента на предявяване на иска и към настоящия момент, включително и с мораторни лихви;

2. Какъв е размерът на изискуемите задължения на дружеството към всеки негов кредитор, главница и лихва с посочване датите на съответните падежи и датите на последните плащания към кредиторите; с изрично посочване отделно на данъчни  задължения, задължения към осигурителни предприятия, респективно други публично - правни задължения на ответника, задължения към персонала на дружеството с допълнителен вариант на отговора, в случай че публичните задължения по представените по делото документи (ДРА) не са осчетоводени.

3. Какви са стойностите и структурата на активите на длъжника по балансите към периода 31.12.2006 г. до 31.12.2013 г., както и към датата на изготвяне на заключението с допълнителен вариант на отговора, в случай че публичните задължения по представените по делото документи (ДРА и НП) не са осчетоводени.

4. Каква е структурата на финансовите дълготрайни активи по дялови участия, ценни книги и предоставени заеми, като се състави списък на икономически свързани с длъжника лица и лицата, на които е предоставил заем;

5. Каква е структурата на краткотрайните активи на дружеството по балансите за горепосочените периоди, като се състави списък на краткосрочните вземания и се посочат длъжниците, размера и падежа на всяко вземане;

6. Какви са за периодите 31.12.2006 г. – 31.12.2013 г.

6.1. Показателите за ликвидност: коефициент за обща, бърза, незабавна и абсолютна ликвидност на дружеството;

6.2. Показателите за финансова автономност: коефициент на финансова автономност и задлъжнялост;

6.3. Показателите на обращаемост на краткотрайните материални активи – времетраене на един оборот и брой на оборотите;

6.4. Периодите за събиране на вземанията и погасяване на задълженията с допълнителен вариант на отговора, в случай че публичните задължения по представените по делото документи (ДРА и НП) не са осчетоводени;

7. Какви са финансовите резултати от дейността на дружеството по балансите към периода 31.12.2006 г. – 31.12.2013 г., както и към датата на изготвяне на заключението; В състояние ли е бил ответника да покрива краткосрочните си задължения през горепосочените периоди; В случай, че ответника има финансови задължение, какъв е техния характер – временен, траен или необратим;

8. При съобразяване на структурата на краткотрайните задължения и активи на дружеството по счетоводни документи, в състояние ли е бил търговеца да покрива с приходи от дейността си  изискуемите парични задължения( по търговски сделки) и установените публични задължения съм всеки от тези периоди, с допълнителен вариант на отговора, в случай че публичните задължения по представените по делото документи (ДРА и НП) не са осчетоводени.

9. Има ли  плащания след всеки от тези моменти на кредитори по сделки, свързани с обичайната търговска дейност

10. Има ли наложени обезпечителни мерки от страна на данъчната администрация, НОИ и Агенцията за държавни вземания във връзка с неизплатени публични задължения;

11. Налични ли са свободни парични средства по банкови сметки и касова наличност и бързо ликвидни активи и в какъв размер са, както и дали са достатъчни да удовлетворят вземанията на кредиторите, съответно само на тези с краткосрочни вземания;

12.Каква е стойността на разходите за предполагаема издръжка на масата на несъстоятелността определени в чл.723 от ТЗ, при продължаване не дейността на предприятието за срок от 12 месеца;

ОПРЕДЕЛЯ депозит в размер на 300 лв., вносими от молителя, в 5 дневен срок от връчване на определението.

ЗАДЪЛЖАВА вещото лице, на основание чл.199 ГПК да представи заключението си в срок от една седмица преди заседанието.

ДА се издаде на вещото лице съдебно удостоверение, което да го легитимира като назначен експерт по експертизата поставена с настоящото определение на съда.

Задължава ответното дружество да окаже съдействие като предостави достъп при поискване, на вещите лице, назначени от съда по настоящото дело при извършване на оглед на цялата налична счетоводна и търговска документация, като при неизпълнение ще бъде приложена санкция по чл. 161 ГПК.

ОПРЕДЕЛЯ за вещо лице ЖУЛИЕТА ТОНЕВА.

НА ОСНОВАНИЕ чл.190, ал.1 от ГПК ЗАДЪЛЖАВА ответното дружество в 5-дневен срок от връчване на определението да представи годишни данъчни декларации, баланси, отчети за приходи и разходи, отчети за паричния поток, справки за вземанията и задълженията за периода 31.12.2005 г. - 31.12.2013 г., като при неизпълнение ще бъде приложена санкция по чл. 161 ГПК.

НАСРОЧВА съдебно заседание за 20.05.2015 г. от 10.00 часа, за която дата и час да се призоват страните.

Препис от определението да се изпрати на страните ведно със съобщение за насрочено открито заседание, представляващо Приложение № 1 към Наредба № 6 на МП.

Вещото лице да бъде уведомено непосредствено след внасяне на определения депозит с препис от настоящото определение.

 

                                                           ОКРЪЖЕН СЪДИЯ: