Разпореждане по дело №1521/2022 на Административен съд - Пловдив

Номер на акта: 6921
Дата: 11 октомври 2022 г.
Съдия: Петър Георгиев Касабов
Дело: 20227180701521
Тип на делото: Частно административно дело
Дата на образуване: 9 юни 2022 г.

Съдържание на акта Свали акта

 

РАЗПОРЕЖДАНЕ

 

  6921

 

гр. Пловдив,  11.10.2022 год.

 

В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД - ПЛОВДИВ, I отделение, XXVII състав в публично заседание на единадесети октомври през две хиляди и двадесет и втора година в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ПЕТЪР КАСАБОВ

                 

при секретаря ПЕТЯ ДОБРЕВА, като разгледа докладваното от Председателя адм. дело № 1521 по описа за 2022 год., за да се произнесе взе предвид следното:

Производство е по реда на чл. 276 и сл. от Закона за изпълнение на наказанията и задържането под стража вр. чл. 145 и сл. от Административнопроцесуалния кодекс /АПК/. Образувано е по искане на В.Ц.К., ЕГН **********, подсъдим и задържан в Затвор – Пловдив да бъде задължена администрацията на Затвор – Пловдив да извърши действия с цел изпращане на оспорващия на външен преглед и да му бъде осигурено адекватно лечение съобразно здравословното му състояние, както и да бъде задължен началника на Затвор – Пловдив да преустанови подлагането му на жестоко, нечовешко и унизително отношение. 

В.Ц.К. твърди, че е болен от разширени вени, камъни в жлъчката и дископатия – увреждане на междупрешленни дискове в поясния и други отдели на гръбначния стълб с редикулация. Поддържа, че състоянието му изисква продължително лечение, оперативна намеса и рехабилитация, но повече от половин година началникът на затвор Пловдив не му предоставя такива и го държи принудително в болки и страдания. Сочи, че му е осигурена единствено 7 – дневна физиотерапия, която не е довела до положителни подобрения. Твърди също, че срещу него се осъществява целенасочена репресия, която ограничава правото му на достъп до други институции и органи на държавата. Изразява несъгласие с предложението да бъде приведен за лечение в Специализирана болница за активно лечение на лишени от свобода /СБАЛЛС/ към Затвор – София, тъй като намира, че състоянието му може да намери адекватна медицинска грижа и във външни лечебни заведения в гр. Пловдив. Твърди, че в СБАЛЛС – София не могат да му предоставят нужната медицинска помощ. Заявява желание да бъде лекуван в МБАЛ – Медлайн, гр. Пловдив.

Ответникът – началник на Затвор – Пловдив, чрез процесуалния си представител инспектор А.  поддържа становище за неоснователност на искането в частта, с която  се твърди, че е налице бездействие и унизително и нечовешко отношение. Не оспорва, че ищеца е със здравословни проблеми и нуждае се от лечение. Сочи, че  видно от представените документи, същият е преглеждан, извеждан на лечение и има достатъчно експертизи. По неговите молби и жалби за лечение е взето отношение, проведени са разговори. Същия е наясно с процедурата, която може да бъде извършена от него, за да получи съответното лечение. Ако външен специалист предпише дадено лечение, то ще бъде извършено от Затвора - Пловдив и това не се оспорва, нито заболяванията, нито това, че има нужда от лечение.

Искането има характер на такова по чл. 276, ал. 1, т. 2 от Закона за изпълнение на наказанията и задържането под стража. Подадено е от лице с правен интерес по указания в закона ред пред компетентния съд, поради което се явява процесуално ДОПУСТИМО.

Според представената по преписката медицинска документация в периода 2018г. – 2022г. на К. са извършени редица прегледи, лабораторни изследвания, ехографии и ренгенографии, които потвърждават наличие на находки в жлъчен мехур и ляв бъбрек, затруднено движение в областта на гръбнака, лумбална спондилоза, остеохондроза на Л5-Ес1. Налична са доказателства за проведена 7 – дневна рехабилитации, както и за издадена рецепта с предписано медикаментозно лечение.

Съгласно становище рег. № 4408/10.06.2022г. на д-р П. С. при Затвор – Пловдив, за установяване здравословното състояние на К. и необходимата медицинска намеса следва да бъде назначена експертна лекарска комисия. Тази позиция е подкрепена и в становищата на П. У.  - ИСДВР на 2 – ри пост при Затвор – Пловдив и Н. Г. – ШРЗ НССДВР при Затвор – Пловдив.

Според становищата на администрацията на Затвор – Пловдив състоянието на К. може да бъде третирано в СБАЛЛС към Затвор - София (която възможност последният отказвал); следващ вариант е извеждането му за лечение във външни лечебни заведения в гр. Пловдив, но това е свързано с допълнителни разходи за извънреден труд и охрана; възможно е също и лечение извън Затвор – Пловдив, но след промяна на мярката му за задържане, което не е в правомощията на затворническата администрация.

Според чл. 135, ал. 1, т. 1 и т. 3 от ЗИНЗС лишените от свобода се изпращат в лечебни заведения извън местата за лишаване от свобода, когато: в лечебните заведения към местата за лишаване от свобода няма условия за провеждане на необходимото лечение; са необходими консултативни прегледи или специализирани изследвания. Изпращането на лишени от свобода за лечение в лечебни заведения извън местата за лишаване от свобода се извършва със заповед на началника на затвора по предложение на директора на специализираната болница за активно лечение на лишени от свобода или на директора на медицинския център.

При тази фактическа и правна обстановка съдът намира, че искането на В.Ц.К. да бъде задължена администрацията на Затвор – Пловдив да извърши действия с цел да му бъде осигурено адекватно лечение съобразно здравословното му състояние се явява основателно. Въпреки, че по делото са ангажирани редица доказателства за установени по отношение на ищеца заболявания, липсват данни за проведено адекватно лечение. Това обстоятелство се потвърждава и от актуалното становище на медицинския персонал към Затвор – Пловдив. Основателността на искането по чл.276 от ЗИНЗС се обуславя от установяването по делото, че ответникът чрез бездействие е реализирал нарушение на забраната по чл.3 от ЗИНЗС като не е предоставил възможност за провеждане на лечение на лишения от свобода съобразно обективното му здравословно състояние.

Фактите по делото сочат, че в период на пребиваване на К. *** е изпращан на преглед и диагностично процедури, но липсват конкретни доказателства какви навременни и адекватни медицински мерки са били предприемани съобразно резултатите от тези изследвания. Такива данни не се съдържат и в становището администрацията на Затвора – Пловдив. Напротив признава се обстоятелството, че здравословното състояние на К. изисква експертна лекарска намеса.

При обсъдената законова регламентация се обосновава извод, че изпращането за преглед, както и лечението на лишените от свобода в лечебни заведения извън местата за лишаване от свобода се осъществява посредством волеизявление на началника на затвора, което представлява административен акт. В случая, от доказателствата по делото, е видно че затворническата администрация не е положила дължимото поведение и не е оказала медицинско обслужване на К., отговарящо на неговото обективно здравословно състояние.

Извън така установеното съдът намира, че не се доказва твърдението на К. за целенасочени действия на началника на Затвор – Пловдив, с което да са засегнати правата на лишения от свобода и да е реализиран съставът на чл. 3 от ЗИНЗС под формата на изтезания, жестоко, нечовешко или унизително отношение.

Не попада в обхвата на настоящия съдебен контрол и въпросът в кое лечебно заведение следва да бъде извършено лечението на ищеца, тъй като същият се явява по целесъобразност. Упражнявайки правомощието и задължението си по чл. 135, ал. 2 от ЗИНЗС началника на Затвор – Пловдив може в условията на оперативна самостоятелност да прецени, когато в лечебните заведения към местата за лишаване от свобода няма условия за провеждане на необходимото лечение, в кое външно лечебно заведение да бъде лекуван задържаният.

В обобщение се налага извод, че администрацията на Затвора – Пловдив не е изпълнил изцяло задълженията си, поради което искането е основателно.

Разноски не се претендират, поради което произнасяне в тази насока не се дължи.

Ето защо, съдът на основание чл. 280, ал. 2, т. 2 от ЗИНЗС

 

РАЗПОРЕДИ:

 

ЗАДЪЛЖАВА Началника на Затвора - Пловдив незабавно да осигури по отношение на задържания В.Ц.К. медицински преглед съобразно становище рег. № 4408/10.06.2022г. на д-р П. С. при Затвор – Пловдив, както и съобразно резултатите от същия да му осигури нужното и адекватно лечение в съответно специализирано лечебно заведение при спазване правилата на чл. 135 от Закон за изпълнение на наказанията и задържането под стража.

Разпореждането подлежи на обжалване с частна жалба в тридневен срок от обявяването му пред тричленен състав на Административен съд – Пловдив.

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪДИЯ: