Определение по дело №741/2020 на Административен съд - Варна

Номер на акта: 682
Дата: 17 март 2020 г. (в сила от 24 април 2020 г.)
Съдия: Янка Желева Ганчева
Дело: 20207050700741
Тип на делото: Частно административно дело
Дата на образуване: 17 март 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

 

№………………………../ …………………………2020г.

 

 

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД - ВАРНА, двадесет и втори състав, в закрито заседание на седемнадесети март две хиляди и двадесета година в състав:

   

ПРЕДСЕДАТЕЛ: Янка Ганчева

 

като разгледа докладваното от съдията частно адм. дело 741 по описа за 2020 г. за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по чл.60, ал.4 от АПК във вр. с чл.64 от ЗМВР.

Постъпила е жалба от „Алеко 2009“ ООД със седалище и адрес на управление гр. Варна, ж.к. „Младост“ бл. 150, вх.11, ет.3, ап.9, представлявано от К.А., чрез адв. С., против разпореждане на полицейски орган рег. № 433 р.7436/16.03.2020 г. В жалбата се поддържа, че оспореното разпореждане е нищожно, в алтернативност се твърди незаконосъобразността му, моли да бъде отменено. С жалбата е направено и искане за спиране изпълнението на постановения акт.

Поддържа, че се дружеството е собственик на специализиран магазин за месо с топла точка., находящ се в гр. Варна, ул. „Константин Величков“ № 41, ет.1, обект 1. На 13.03.2020 г. след издаване на заповед на Министъра на здравеопазването дружеството е преустановило дейността си в няколко обекта – гостилници. Магазините за месо продължават да работят, тъй като същите не са сред изброените в раздел І, т.1 от заповедта. Поставени са табели на входните врати, че влизането в магазина е поединично. Помещенията се дезинфектират, а персоналът е с маски и ръкавици. На 16.03.2020 г. магазин е посетен от полицейски служители, те са връчили на управителя оспореното разпореждане. Като основание за издаване на акта е посочено решение на Народното събрание за въвеждане на извънредно положение. Разпоредена е мярка „незабавно да се преустанови допускането на клиенти в търговското помещение. Работата да продължи само на гише. Топли точки и фурни има във всички хипермаркети, но те не работят на гише. Счита, че разпореждането е нищожно, издадено от некомпетентен орган, по смисъла на раздел ІV от заповедна на Министъра на здравеопазването, във вр. чл. 63 от Закона за здравето, разпореждането е издадено на физическо лице, а не на управлявания дружеството, поради което не незаконосъобразно. Моли да се спре изпълнението на оспорения акт, тъй като изпълнението му би нанесло на дружеството значителна вреда, а и самото то не защитава обществения интерес.

Ответника в депозирано писмено становище поддържа, че жалбата срещу допуснатото изпълнение на акта е неоснователна.

Заповедта е връчена на жалбоподателя на 16.03.2020 г. Жалбата е депозирана в законоустановения срок.

От събраните по делото доказателства се установява, че на „Алеко 2009“ ООД е издадено удостоверение за регистрация на обект за търговия на дребно с храни, който представлява специализиран магазин за месо с топла точка, като отговаря на изискванията на Регламент /ЕО/ 852/2004 г. Представен е нотариален акт № 8553/2016 г., видно от който търговския обект е собственост на дружеството жалбоподател.

Депозирана е докладна записка от служител на І РУ  към ОД МВР Варна, видно от която на 16.03.2020 г. е посетен магазин за месо и храна, при което се установени 5 бр. клиенти в обекта. Масите и столовете в обекта са били събрани и подредени на купчини. Търговското помещение е с площ 12х12м.  Полицейските служители разговаряли с управителя на обекта, при което му разяснили, че не спират дейността, а му разпореждат да не допуска клиенти в търговската зала, а обслужването да става на гише или входната врата.

По делото е представена заповед №РД-01-124 от 13.03.2020 г. на Министъра на здравеопазването, с която се въвеждат противоепидечни мерки на територията на страната. Представен е и протокол от заседание на областен кризисен щаб, с който са взети решения за прилагане на строг дезинфекционен режим в обетите за производство и търговия с храни на територията на област Варна.

На 16.03.2020 г. е издадено разпореждане от ПИ при Първо РУ при ОД на МВР Варна,  за следното във връзка с решение на Народното събрание от 13.03.2020 г. за въвеждане на извънредно положение на територията на Република България и Заповед №РД-01-124 от 13.03.2020 г. на Министъра на здравеопазването на управителя на магазин  топла точка, находящ се в гр. Варна, ул. „Константин Величков“ № 41-43 е разпоредено да преустанови допускането на клиенти в търговското помещение. Работата да продължи само на гише при спазването на строги санитарно-хигиенни изисквания. Като правно основание за издаване на акта е посочена и нормата на чл. 64 от ЗМВР.

При таза събраните доказателства съдът прецени следното:

Съгласно чл. 64 ал.1 от ЗМВР полицейските органи могат да издават разпореждания до държавни органи, организации, юридически лица и граждани, когато това е необходимо за изпълнение на възложените им функции. Разпорежданията се издават писмено. Разпорежданията на полицейския орган са задължителни за изпълнение, освен ако налагат извършването на очевидно за лицето престъпление или нарушение, или застрашават живота или здравето му. Съгласно ал.7 от същия текст разпорежданията, издадени в писмена форма, могат да се обжалват по реда на АПК.

Издадената заповед на Министъра на здравеопазването е общ административен акт и подлежи на незабавно изпълнение.

Съгласно разпоредбата на чл. 166 ал.1 от АПК оспорването на административния акт спира изпълнението му. Изключение от визирания в нормата принцип на суспензивен ефект на жалбата законодателят е допуснал с разпоредбата на чл. 60 ал.1 от АПК, както и с изрични разпоредби в съответните материални закони. Само тогава, когато в закон е посочено изрично, че жалбата не спира изпълнението или когато административният орган, с нарочно разпореждане, при условията на чл. 60 ал.1 от АПК допусне предварително изпълнение на административния акт, суспензивният ефект на жалбата се дерогира и за адресата на акта възниква задължение - по силата на законовата норма или на нарочния акта на административния орган, за предварително изпълнение на акта. В случая оспорения акт не е такъв, липсва законова разпоредба за дерогиране на суспензивния ефект на жалбата. След като жалбата на дружеството е породила визирания в чл. 166 ал.1 от АПК суспензивен ефект за дружеството не е налице правен интерес от направеното искане за спиране изпълнението на оспорения акт.

Водим от горното и на основание  чл. 159 т.4 вр. чл. 166 ал.1 от АПК, съдът

 

ОПРЕДЕЛИ:

 

ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ жалба на „Алеко 2009“ ООД, със седалище и адрес на управление гр. Варна, ж.к. „Младост“ бл. 150, вх.11, ет.3, ап.9, представлявано от К.А., чрез адв. С.,  в частта на депозираното искане за спиране изпълнението на разпореждане на полицейски орган рег. № 433 р.7436/16.03.2020 г.

ПРЕКРАТЯВА съдебното производство по ч.адм.д. 742/2020 г. по искането на „Алеко 2009“ ООД за спиране изпълнението на разпореждане на полицейски орган рег. № 433 р.7436/16.03.2020 г.  на ПИ при Първо РУ на МВР – Варна.

 

 

Делото да се докладва на Председателя за АС – Варна, за образуване на адм.д. по жалбата на „Алеко 2009“ ООД, против разпореждане на полицейски орган с рег. № 433 р.7436/16.03.2020 г.  на ПИ при Първо РУ на МВР – Варна.

ОПРЕДЕЛЕНИЕТО подлежи на обжалване с частна жалба в 7- дневен срок от съобщаването му пред Върховния административен съд на РБ.

 

 

 

                                  СЪДИЯ: