Решение по дело №241/2017 на Районен съд - Никопол

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 27 април 2018 г. (в сила от 5 октомври 2018 г.)
Съдия: Биляна Силвионова Кисева
Дело: 20174420200241
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 29 август 2017 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

гр.Никопол, 27.04.2018г.

 

В  ИМЕТО НА НАРОДА

 

Никополски районен съд, в публично съдебно заседание на двадесет и седми април през две хиляди и осемнадесета година в състав:

                                                                                                                   ПРЕДСЕДАТЕЛ: БИЛЯНА КИСЕВА

 

при секретаря Поля Видолова, като разгледа докладваното НАХД 241 по описа на съда за 2017г., и на основание данните по делото и закона, за да се произнесе, взе предвид следното:        

 

Производство по реда на чл.59 и сл. от ЗАНН.

 

С НП № КГ - 1974/08.12.2016 год. на Председател на Държавна агенция за метрологичен и технически надзор /ДАМТН/ на „ИВАНОВ ОИЛЕООД с ЕИК *********, със седалище и адрес на управление град Плевен, представлявано от Д.С.Д. на основание чл.34 ал.2 от ЗЧАВ /Закон за чистотата на атмосферния въздух/ е наложена имуществена санкция в размер на 10 000 /десет хиляди/ лева за извършено нарушение по чл.8 ал.2 от ЗЧАВ във вр. с чл.6 т.1, Приложение № 2 от НИКТГУРНТК /Наредба за изискванията за качеството на течните горива, условията, реда и начина за техния контрол/.

Недоволен от наказателното постановление е останал жалбоподателят ИВАНОВ ОИЛ” ЕООД, който го обжалва в срок и моли съда да го отмени като незаконосъобразно и издадено в нарушение на процесуалните правила.

В съдебно заседание, жалбоподателят, редовно призован, не се явява лично, но се явява адвокат А. от ПлАК, който заявява, че подържа изложените в жалбата основания.

Ответникът по жалбата ДАМТН-София, редовно призована, не изпраща представител. Към преписката е приложено становище, с което моли съда да остави без уважение жалбата и моли съда да потвърди НП.

От събраните по делото писмени доказателства и от показанията на свидетелите С.Ц., Д.К., В.И. и Г.Ц., както и от становищата на страните, съдът приема за установена следната фактическа обстановка:

На 30.08.20156година била извършена съвместна проверка от ОДМВР-Плевен, Агенция Митници, НАП и ККТГ гр,Плевен на обект – бензиностанция „ИВАНОВ ОИЛ” ЕООД, находяща се в гр.Гулянци, ул.“ Индустриална“.Свидетелите С.Ц. и Г.Ц.  длъжностни лица при „ККТГ” – Плевен в Главна дирекция „Контрол на качеството на течните горива” при ДАМТН извършили проверка на документите за разпространение на течни горива и взели проби от пистолетите на колонки на разпространение на бензин А95Н и дизелово гориво.За тези си действия съставили протокол ПЛ-064/30.08.2016г.Всички действия били извършени в присъствието на продавач-консултант на бензиностанцията – Д.К..В последствие на основание чл.40 ал.4 от ЗАНН въз основа на Констативен протокол за съответствие с изискванията за качество № КП-0596/02.09.2016г., съставили АУАН № А-294 против „ИВАНОВ ОИЛ” ЕООД с ЕИК *********, със седалище и адрес на управление град Плевен, представлявано от Д.С.Д. за това, че на 30.08.2016 година при проверка в обект бензиностанция  4114, находящ се в град Гулянци, ул.“индустриална“ е констатирано, че се разпространява гориво за дизелови двигатели с Декларация за съотвествие  0311 от 11.08.2016г., издадена от „Лукойл България” ЕООД за партида  0311 в общо количество 6 000 тона, доставено количество 1956 л. по нареждане за експедиция № 132012/29.08.2016г. С Протокол № Пл-064/30.08.2016г. е взета контролна и арбитражна проба от гориво за дизелови двигатели за изпитване в съответствие с чл.18 от НИКТГУРНТК от бензиноколонка   2  с налично количество 2410 литра.

След изпитване на контролната проба в стационарна акредитирана лаборатория ИЛ ГСМП – ДАМТН, ГД ККТГ, Сертификат за акредитация рег.№35 ЛИ/18.10.2013г., валиден до 30.09.2016г. е издаден Протокол от изпитване № С-0330/02.09.2016 год. Въз основа на него в ГД „ККТГ” е извършена експертиза и е изготвен Констативен протокол № КП-0596/02.09.2016г. за съответствие на течното гориво. Протоколът от изпитване и констативния протокол са връчени на основание чл.22 ал.8 от НИКТГУРНТК с писмо изх.№84-01-473-1/28.09.2016г. и известие за доставяне от 05.10.2016г. С експертизата от констативния протокол е установено, че разпространяваното течно гориво дизелови двигатели не съответства на изискванията на чл.6 т.1, Приложение №2 от НИКТГУРНТК, което е нарушение на чл.8 ал.2 от ЗЧАВ, както следва: „Пламна температура” (°С): Полученият резултат от изпитването е 45 °С при норма над 55 °С – отклонение с 10 °С. Съгласно БДС EN ISO 4259 „Нефтопродукти. Определяне и прилагане на данни за прецизност относно методите за изпитване”, при получен резултат от изпитването под 53,11 °С продуктът не съответства на изискванията за качество по този показател. Актът е съставен в присъствие на представляващия дружеството и му е връчен на 28.10.2016 година. В предвидения в чл.44 ал.1 от ЗАНН срок не са постъпили възражения от нарушителя. Въз основа на така съставения акт е издадено атакуваното НП.

От разпитаните свидетели Д.К. и В.И. продавач-консултанти на обекта, става ясно, че описания метод за вземане на проби от колонките с горивата отговаря на описаното в Протокол № Пл-064/30.08.2016г.а св.И. уточнява, че на 29.08.2018г.е било извършено зареждане на горива / бензин и евродизел/ от доставчиците.Били заредени 2000 – 3000 л. и двата вида гориво би напълнени от един маркуч.

 

 

По делото е назначена и изготвена съдебно-техническа /химическа/ експертиза, неоспорена от страните, според която Методът за изпитване и определяне на пламна температура на гориво за дизелови двигатели се провежда съгласно действащия у нас стандарт БДС  EN ISO 2719:2004 Вещото лице посочва, че в конкретния случай изпитващата лаборатория е използвала горепосочения метод и в  протокола е отразено, че е  направена корекция на получения резултат. Видно от заключението на вещото лице, всяко едно изпитване се провежда при определени условия, които трябва задължително да се спазват, а неспазването им води до недействителни резултати. Съгласно Наредбата за изискванията за качество на течни горива, реда и начина за техния контрол, в Приложение 2, продуктът Гориво за дизелови двигатели се окачествява по 17 броя основни показатели и 3 бр. подпоказатели. Основните експлоатационни качества са: вискозитет, съдържание на сяра, дестилационни характеристики, Цетаново число, Цетанов индекс, съдържание на вода, съдържание на механични примеси, корозия върху медна пластинка и коксов остатък след дестилация. Пламната температура се явява  второстепенен показател и определя наличието на леки фракции, т.е. на леки въглеводороди в горивото. Показател „пламна температура“ представлява минималната температура, при която отделената от една течност пари в смес с въздуха се заплават при поднасяне на пламък. Вещото лице посочва, че по отношение на взетата проба са определени пет показатели - цетаново число, плътност при 15 градуса Целзий, съдържание на сяра, дестилационни характеристики ПО ПРОТОКОЛ ОТ ИЗПИТВАНЕ от 31.08.2016г. А по протокол от изпитване от 02.09.2016г., са определени три показателя- пламна температура, съдържание на вода и съдържание на метилови естери на мастни киселини. В конкретния случай взетата проба гориво от обекта по всички седем показатели отговаряла на качеството, съгласно действащата Наредба, като единственият показател, по който не отговаря  е по показател „пламна температура“, като при двете химически лаборатории се е получил различен резултат 45 градуса и 48 градуса.  Ако изследваното гориво е съдържало леки фракции /условие за намаляване на пламната температура/, това би се отразило негативно върху дестилационните характеристики, съдържанието на сяра, цетанов индекс, вискозитет и особено върху Цетановото число, който е основен показател за характеристиката на горивото за дизелови двигатели.А в конкретния случай всички други стойности освен пламна температура  имат абсолютно стандартни стойности и отговарят на изискаванията на Наредбата за качеството на горивата. Наличието на леки фракции /особенно при наличието на примеси от бензин/ влошава цетановото число, т.е. намалява неговата стойност и се получава действително нестандартно гориво.Но в конкретния случай цетановото число е в допустимите граници 52,0при мин.51,0.

В заключение вещото отбелязва, че в двете лаборатории са определени общо 7 качествени показателя и получените резултати показват, че горивото отговаря на изискванията на наредбата за качество на горивата.

 

Съда счита, че следва се приеме, че СХЕ е изготвена по писмените доказателства, приобщени по делото. Същата изяснява въпроса за показателя “пламна температура” – как се изследва, съдържанието на какво показва в горивото, кога се променя, изменението в каква връзка е с другите изследвани показатели. Видно от това заключение, не е възможно да се промени стойността на показателя “пламна температура” и той да е 45 градуса Целзий, а другите изследвани показатели да не се променят, и особено да не се промени показателят цетаново число. Съдът съобразява, че видно от приложените протоколи за изследване, отклонението е над 8,5 градуса Целзий, което съгласно СХЕ няма как да не се отрази на останалите показатели. При СХЕ, извършена въз основа на писмените доказателства, е направена е преценка възможно ли е горивото да даде отклонение в един от показателите, както в случая, без да се отклонят другите показатели от нормата. В случая тази преценка е отрицателна. Заключението не е оспорено от ДАМТН. След като СХЕ е установила, че резултат за посочения показател ”пламна температура” не е възможно да се получи при посочените стойности на останалите показатели, нарушението не е доказано.

 

С оглед горното, съдът намира обжалваното наказателно постановление за незаконосъобразно и като такова, следва да бъде отменено.

Водим от гореизложеното и на основание чл.63, ал.1 от ЗАНН, съдът

 

Р      Е     Ш     И     :

 

 

    ОТМЕНЯ НП № КГ - 1974/08.12.2016 год. на Председател на Държавна агенция за метрологичен и технически надзор /ДАМТН/ на „ИВАНОВ ОИЛ” ЕООД с ЕИК *********, със седалище и адрес на управление град Плевен, представлявано от Д.С.Д. на основание чл.34 ал.2 от ЗЧАВ /Закон за чистотата на атмосферния въздух/ е наложена имуществена санкция в размер на 10 000 /десет хиляди/ лева за извършено нарушение по чл.8 ал.2 от ЗЧАВ във вр. с чл.6 т.1, Приложение № 2 от НИКТГУРНТК /Наредба за изискванията за качеството на течните горива, условията, реда и начина за техния контрол/. , КАТО НЕЗАКОНОСЪОБРАЗНО.

 Решението може да се обжалва пред Плевенски административен съд в 14-дневен срок от получаване на съобщението за изготвянето му.

 

 

 

                                                                             РАЙОНЕН СЪДИЯ: