Решение по дело №1342/2019 на Районен съд - Севлиево

Номер на акта: 89
Дата: 11 юни 2020 г. (в сила от 6 ноември 2020 г.)
Съдия: Гергана Николаева Божилова
Дело: 20194230101342
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 29 ноември 2019 г.

Съдържание на акта

 

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

№ 89

                                                    гр. Севлиево, 11.06.2020 г.     

 

                         В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

Севлиевският районен съд, в ОТКРИТО заседание

  на четиринадесети май

  през   две  хиляди и  двадесета  година, в състав:

               

                                                 Председател: ГЕРГАНА БОЖИЛОВА

             

при секретаря         ВИКТОРИЯ ДРАГОЛОВА

като разгледа докладваното от съдията  БОЖИЛОВА гр.д. № 1342 по описа за 2019 г.  и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е образувано въз основа на искова молба от „Захарни заводи“ АД гр. Горна Оряховица, с пълномощник юрисконсулт А.Г., против „БойлсФууд Къмпани“ ЕООД гр. Севлиево.

В исковата молба се твърди, че на 26.01.2018 г. страните по делото са сключили спогодба, по силата на която ответното дружество се е задължило до 31.12.2018 г. да заплати и изтегли цялото количество на фактуриран изработен опаковъчен материал, находящ се в складовете на дружеството-ищец. Ответникът не изпълнил в цялост задължението си да заплати и изтегли наличната в склада на ищеца изработена от него стока – опаковки за боб на стойност 894,72 лева. Затова моли съда да постанови решение, с което да осъди ответника да му заплати сумата от 894,72 лева, ведно със законовата лихва за забава, считано от датата, на която е следвало да изтегли продукцията, съгласно сключената спогодба – 31.12.2018 година, до предявяване на исковата молба – 26.11.209 в размер на 82,27 лева. Претендира и законната лихва върху главницата, считано от датата на предявяване на иска до окончателното изплащане на дължимата сума, както и направените по делото разноски.

В законния месечен срок ответникът е представил писмен отговор, чрез пълномощника си адвокат И.Б.. В него предявените искове се оспорват по основание и размер, като на първо място се твърди, че между страните няма сключена спогодба, а споразумение от 26.01.2018 година. На второ място се твърди, че на 08.05.2019 година ответникът е получил „Покана за доброволно изпълнение“ с Изх. № 748, отправена до него от ищеца, с която се иска заплащане на сума, представляваща остатък по цитираното споразумение. В отговор на тази покана, на 14.05.2019 година,  ответникът е уведомил ищеца по телефона, като в допълнение е изпратил и по електронната поща уведомление до ищеца със следния текст: „Налице е основателна причина за обстоятелството, че от Вашия склад, в качеството Ви на кредитор по споразумението от 26.01.2018 година, не е изтеглено оставащото количество опаковъчен материал. Причината за този факт е, че оставащото количество /с изключение на 90 кг. от него/ е с качество, което не позволява неговата търговска реализация. В готовност сме след издадена фактура от Ваша страна, да получим и заплатим това количество от 90 кг., чиито характеристики позволяват търговска реализация на произведените от Вас опаковки“. Ответникът сочи, че в потвърждение на уведомлението му до ищеца, описано по – горе, ищецът издава Фактура № 0302 от 15.05.2019 година за 90,340 кг. опаковки за леща на стойност 1246 лева с ДДС, като сумата по фактурата е заплатена от него и съответното количество е изтеглено от склада на ищеца. Срещу направеното от ответника възражение, че останалото количество от опаковките е некачествено и не съответства на приложимите стандарти за опаковка, и до настоящия момент ищецът не е възразил и не е изразил каквато и да било позиция.

В съдебно заседание по реда на чл. 143 и чл. 145 от ГПК пълномощникът на ищеца юрисконсулт Г. поясни исковата молба, като заяви, че в размера на претендираната сума е включен и начисления ДДС. Поясни, че след отправената към ответника покана има количество, което е изтеглено и заплатено. Заяви, че поддържа предявените искове, като излага съображения за уважаването им.

Ответникът, чрез пълномощника си адвокат Б., заяви, че не оспорва факта, че в склада на ищеца е останала стока /опаковки/ на стойност 894,72 лв., че стойността на опаковките е включена в предмета на процесното споразумение и че претендираната от ищеца сума е остатъчната стойност по споразумението. Твърди обаче, че това количество от намиращи се в склада на ищеца опаковки не отговаря на договореното между страните качество на изработката, в т.ч. на нормативните изисквания за употребата им в страната. Затова моли съда да отхвърли предявените искове, като излага подробни аргументи в подкрепа на искането си.

Съдът, като взе предвид становищата на страните, прецени събраните по делото писмени доказателства, поотделно и в тяхната съвкупност, приема за установено от фактическа и правна страна следното:

По делото е представен и приет като писмено доказателство оригинала на сключено между страните споразумение от 26.01.2018 г., което не е оспорено от ответника. Съгласно чл. 1 от същото, с подписване на настоящото споразумение длъжникът – ответник по делото признава задължението си към кредитора – ищец в размер на 15 360,84 лв., представляващи дължими суми, както следва: 9016,11 лв. представляваща дължимо възнаграждение за изработени по поръчка на длъжника и доставени му опаковки, обективирани в посочени данъчни фактури; 6046,83 лв. без ДДС, представляваща стойността на количеството готова продукция, изработено за възложителя-ответник, налично към момента на подписване на споразумението в складовата база на ищеца, както и сумата 297,90 лв. законна лихва за забава върху главницата по всяка една от фактурите.

В чл. 4 от споразумението страните са се споразумели, че длъжникът се задължава до 31.12.2018 г. да изтегли цялото количество нефактуриран изработен опаковъчен материал, наличен в склада на кредитора – ищец, чиято обща стойност е определена в чл. 2 ал. 2 от настоящото споразумение на 5800 лева без ДДС. В чл. 2 ал. 2 от споразумението е отразено, че страните се споразумяват цената на нефактурираната продукция да бъде намалена на 5800 лева без ДДС.

От страна на ответника е представена покана за доброволно изпълнение, изпратена до него от ищеца, за която ответникът признава, че е получил на 08.05.2019 г. В същата е посочено, че по т. 4 от сключеното между страните споразумение от 26.01.2018 г. дружеството-ответник има незаплатени задължения в размер на 2141,14 лв. С цитираната поканата за доброволно изпълнение ищецът е приканил ответника да заплати дължимата сума в едноседмичен срок от получаването й, като е уведомен, че след изтичане на срока ищецът ще предприеме действия за съдебно събиране на вземането си.

Представена е и издадена от дружеството-ищец фактура № 0302/15.05.2019 г. с получател дружеството-ответник, с предмет опаковки за леща Либра 0,5 кг., с общо тегло 90,340 кг. на стойност 1246,69 лева с ДДС., за която не се спори между страните, че е заплатена от ответника.

По делото е назначена и изготвена съдебно-счетоводна експертиза, изготвена и поддържана в с.з. от вещото лице В.В.. Съгласно заключението й, неизтеглените количества незаплатени опаковки за боб по 1 кг. – 86,9 кг. на стойност 894,72 лв. с включен ДДС попадат в обхвата на представеното по делото споразумение от 26.01.2018 г.

Заключението не е оспорено от страните и съдът също го кредитира като обосновано и правилно, тъй като съответства на представените писмени доказателства и твърденията на страните.

Останалите събрани в производството доказателства не следва да бъдат обсъждани, тъй като са или неотносими или не са необходими за установяване на фактите и обстоятелствата от предмета на доказване, с оглед релевираната искова претенция.

Изхождайки от съдържанието на цитираното по - горе споразумение между страните по делото, съдът приема, че постигнатите с него договорки съдържат характеристиките и правните последици на извънсъдебната спогодба по чл. 365 от ЗЗД – двустранен възмезден договор, с който страните са уредили взаимоотношенията си по сключен между тях предходен договор за изработка. Поради това заявената от ищеца претенция следва да бъде разгледана на плоскостта  на договора за спогодба, а не на договора за изработка, предвид целта на спогодбата – да изключи възможността да се оспорва предхождащото я правно положение. Този извод се подкрепя от направените от ответника признания на неизгодни за него факти, а именно – че претендираната от ищеца сума от 894,72 лв. представлява стойността на опаковки, изработени въз основа на предхождащ извънсъдебната спогодба договор за изработка между страните по делото, че тази сума е част от предмета на процесното споразумение, както и че процесната сума за главница представлява неплатената от ответника остатъчна стойност по споразумението. В същия смисъл е заключението на изготвената по делото експертиза, а и се установява от съдържанието на представените от ответника покана за доброволно изпълнение и фактура – претендираната с исковата молба сума представлява разликата между сумата по фактура № 0302/15.05.2019 г. и сумата по поканата.

При това положение неоснователно и неотносимо по предмета на спора е направеното от ответника възражение за некачествено изпълнение от страна на ищеца, касаещо тази част от изработената продукция. В настоящото производство не подлежат на изследване предходните каузални отношения между страните, уредени с договора за спогодба, а единствено дали е налице изпълнение на валидно поетото задължение по този договор. Основателността на претенциите, въведени като предмет на спора, зависи единствено и само от изпълнението на уговорките по това споразумение, приравнено на договор за спогодба, при който страните са направили взаимни отстъпки, изразяващи се в частичен отказ от действително дължимата сума, съгласявайки се, че отразеното в спогодбата  фактическо и правно положение е действителното такова, каквото го прогласява спогодбата. Спогодбата има значение на юридически факт, релевантен за спорното право и съдът е длъжен да се съобрази, като зачете нейния материалноправен ефект. Тя изразява волята на подписалите я страни да уредят имуществените си отношения и както всеки договор има за страните силата на закон. В този смисъл са Определение №153 от 25.03.2015 год. по т.д.№2171/2014 год. на 2-ро т.о на ВКС, както и Определение №575 от 28.09.2011 год. по т.д.№1135/2010 год. на 1-во т.о  на ВКС, в което се излага следното: "Споразумението от гледна точка на гражданското право включва фактическия състав и правните последици на извънсъдебна спогодба по чл. 365 ЗЗД. Тя е двустранен възмезден договор,с който страните прекратяват съществуващ спор или избягват един възможен спор, като си правят взаимни отстъпки. Отстъпката е частичен отказ от първоначалното правно твърдение на страната и тя е средство, а не цел на спогодбата. Целта е да се внесе определеност и яснота в отношенията между страните.За да се постигне тази цел спорещите са готови да пожертват действителното правно положение, като се съгласяват да считат помежду си, че то е било и е такова, каквото го прогласява спогодбата. Именно за това тя включва в себе си воля за частичен отказ от съществуващо право, респективно за частично поемане на несъществуващо задължение - чл. 365 ал. 2 ЗЗД.  Спогодбата цели да изключи възможността да се оспорва предхождащо я правно положение – Р. по гр.д.№2480/94 год. на ВКС,5-то г.о.“ В настоящият правен спор ответникът оспорва именно предхождащо спогодбата правно положение, без обаче да навежда възражения за недействителност на всички или отделни клаузи на договора за спогодба, а напротив – признава, че е изпълнил частично задълженията си по споразумението, като е превел на ищеца по-голямата част от дължимата сума, определена в чл. 2 ал. 2 от споразумението от 26.01.2018 г., с изключение на сумата, предмет на настоящото производство.

С оглед на изложеното предявеният главен иск е основателен и доказан, и като такъв следва да бъде уважен, ведно със законната лихва върху сумата, считано от датата на предявяване на иска - 28.11.2019 г. до окончателното й изплащане, на осн. 86 от ЗЗД.

Предявеният иск за мораторна лихва е акцесорен и уважаването му следва от уважаването на главния иск. При разглеждането му обаче съдът взема предвид клаузата на чл. 4 от процесното споразумение и представената от ответника покана за доброволно изпълнение, която не е оспорена от ищеца, както не е оспорена и посочената от ответника дата на получаването ѝ - 08.05.2019 г. В чл. 4 от сключената между страните спогодба е уговорен срок за изтегляне от склада на ищеца на цялото количество изработен опаковъчен материал – 31.12.2018 г. Така определеният срок за получаване на изработените вещи обаче не създава задължение за ответника-длъжник да ги заплати в срок до цитираната дата - така както такова задължение е възникнало за него съгласно клаузата на чл. 3 от споразумението. При липсата на определен срок за изпълнение, длъжникът изпада в забава, след като бъде поканен от кредитора, съгласно  чл. 84, ал. 2 ЗЗД. Предвид определения от кредитора седемдневен срок за доброволно изпълнение, изтекъл на 15.05.2019 г., лихва за забава за минал период се дължи от деня, следващ изтичане на този срок, а именно – от 16.05.2019 г. до датата на предявяване на иска – 28.11.2019 г. Съдът изчисли размера на дължимата за посочения период мораторна лихва с помощта на интернет-базираното приложение на адрес http://nraapp03.nra.bg/web_interest/start_int.jsp и установи, че същата е в размер на 48,96 лв., за която сума съдът ще уважи предявения иск, а за горницата над същата ще го отхвърли като неоснователен и недоказан.

При този изход на делото и на основание чл. 78 ал. 1 от ГПК, в тежест на ответника ще бъдат присъдени сторените от ищеца разноски по делото. Тъй като страната - ищец е била представлявана от юрисконсулт, размерът на възнаграждението му следва да се определи съобразно разпоредбата на чл.78, ал. 8 ГПК. Според нея размерът на това възнаграждение не може да надхвърля предвидения в чл. 37 ЗПП във вр. с чл. 25 от НЗПП. С оглед правната и фактическа сложност на делото, съдът намира, че размерът на възнаграждението за юрисконсулт следва да се определи на 150 лв. Ищецът е направил разноски за депозит за вещо лице в размер на 250 лв., а при завеждане на делото е внесъл д.т. в размер на 100,00 лева. С оглед размера, до който са уважени предявените искове направените разноски, които ответникът ще бъде осъден да му заплати, възлизат на 482,95 лева.

Направените от ответника разноски остават в негова тежест.

Мотивиран от горните съображения, съдът

 

 

Р   Е   Ш   И :

 

ОСЪЖДА «БОЙЛС ФУУД КЪМПАНИ» ЕООД, ЕИК:*********, със седалище и адрес на управление гр. Севлиево, ул. ****, представлявано от управителя С.Г., да заплати на «ЗАХАРНИ ЗАВОДИ» АД, ЕИК:*********, със седалище и адрес на управление гр. Горна Оряховица, ул. «**** представлявано от изпълнителния директор В.Р. и член на УС К.Г., с пълномощник юрисконсулт А.Г., сумата 894,72 лв. /осемстотин деветдесет и четири лева и седемдесет и две стотинки/, представляваща остатък от неплатена главница по сключена на 26.01.2018 г. извънсъдебна спогодба между страните, ведно със законната лихва върху сумата, считано от датата на предявяване на иска - 28.11.2019 г. до окончателното й изплащане, на осн. чл. 79 от ЗЗД.

ОСЪЖДА «БОЙЛС ФУУД КЪМПАНИ» ЕООД, ЕИК:*********, със седалище и адрес на управление гр. Севлиево, ул. «***, представлявано от управителя С.Г., да заплати на «ЗАХАРНИ ЗАВОДИ» АД, ЕИК:*********, със седалище и адрес на управление гр. Горна Оряховица, ул. «**** представлявано от изпълнителния директор В.Р. и член на УС К.Г., с пълномощник юрисконсулт А.Г., сумата 48,96 лв. /четиридесет и осем лева и деветдесет и шест стотинки/, представляваща законна лихва за забава върху главницата за периода от 16.05.2019 г. до датата на предявяване на иска – 28.11.2019 г., на осн. чл. 86 от ЗЗД, като ОТХВЪРЛЯ предявения иск за горницата над тази сума, до пълния предявен размер от 82,27 лева, като неоснователен и недоказан.

ОСЪЖДА «БОЙЛС ФУУД КЪМПАНИ» ЕООД, ЕИК:*********, със седалище и адрес на управление гр. Севлиево, ул. «***, представлявано от управителя С.Г., да заплати на «ЗАХАРНИ ЗАВОДИ» АД, ЕИК:*********, със седалище и адрес на управление гр. Горна Оряховица, ул. «Свети Княз Борис I“ № 29, представлявано от изпълнителния директор В.Р. и член на УС К.Г., с пълномощник юрисконсулт А.Г., направените разноски по делото в размер на 482,95лв. /четиристотин осемдесет и два лева и деветдесет и пет стотинки/, на осн. чл. 78 ал. 1 от ГПК.

Решението подлежи на обжалване пред Окръжен съд - Габрово в двуседмичен срок от съобщаването му на страните.

 

 

                                              РАЙОНЕН  СЪДИЯ: