Решение по дело №10588/2012 на Районен съд - Варна

Номер на акта: 644
Дата: 21 февруари 2013 г. (в сила от 25 ноември 2013 г.)
Съдия: Мая Недкова Христова
Дело: 20123110110588
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 23 юли 2012 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

№ 644

гр. Варна 21.02.2013 година,

 

В  И М Е Т О  Н А  Н А Р О Д А

 

ВАРНЕНСКИ РАЙОНЕН СЪД, ХVІІІ – ти състав в публично заседание на първи февруари през две хиляди и тринадесета година, в състав:

 

РАЙОНЕН СЪДИЯ: МАЯ НЕДКОВА

 

при секретаря А.Д., като разгледа докладваното от съдията гражданско дело № 10588  по описа за 2012 год., за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството по делото е образувано по предявен от А.С.А. против М.К.И. И С. Д.М. иск с правно основание чл. 128 ал. 1 от .

В депозираната искова молба ищецът А.С.А. ЕГН ********** сочи, че е майка на С. Д.М., който е бащата на детето А.С. Д. - роден на *** г. Излага, че е баба на А. по бащина линия, като родителите на детето, които са ответници по иска, са разделени  и с определение по гр. дело № 19284/2010г. по описа на ВРС, 24св. упражняването на родителските права по отношение на детето А. са предоставени на майката,  а на бащата е определен режим на личен контакт с него и детето живее при майка си. Излага, че бившата й снаха не позволява на детето да има личен контакт с нея, както и че, когато ищцата поиска среща с внука си, се стига до конфликти. Излага, че тя се е грижила за детето като е изпращала пари за издръжката му от чужбина, както и, че контактът й с детето ще способства за правилно изграждане на личността му.

Моли от съда да определи следния режим на виждане с детето: двадесет дни от лятната му ваканция, в присъствието на единия или двамата родители, както и при всеки втори ден от Коледа, Нова година, Великден и рождения ден на детето.

В съдебно заседание по същество ищцата, чрез процесуалния си представител, поддържа иска така, както е предявен, и моли съдът да го уважи.Представя писмени бележки.

Ответника  С.Д.М. в срока по чл.131 от е депозирал писмен отговор на исковата молба, в който излага, че иска е основателен и следва да бъде уважен , като излага , че определения от съда режим на личен контакт на ищцата с детето, не следва да бъде във време определено му от съда за негов личен контакт с детето.

В съдебно заседание по същество се явява лично и моли съда да уважи исковата претенция.

Ответника М.К.И.  в срока по чл.131 от е депозирал писмен отговор на исковата молба, в който излага, че иска е допустим, но е неосновател. Оспорва наведените в исковата молба твърдения, за нейно поведение, което препятства срещи на детето с негова баба. Излага , че широкият режим на лични контакти, който е предоставен на бащата С. Д.М., е напълно достатъчен да удовлетвори и нуждите на ищцата - баба по бащина линия, да се вижда и да контактува с детето в същото това време. Майката счита, че искът от бабата за постановяване на разширен режим на лични отношения не е съобразен и не е в интерес на детето с оглед на неговата възраст,както и  ще накърни личния режим на отношения между нея, като майка, и нейното дете.

В съдебно заседание по същество, чрез процесуалния си представител, моли съдът да отхвърли иска като неоснователен и недоказан. В случай, че съдът определи режим на лични отношения между бабата и детето, ответникът настоява постановеният режим да бъде подходящ за детето и да бъде съобразен с неговите интереси.

Контролираща страна - Дирекция “Социално подпомагане” – Варна, редовно призовани , не изразява становище и не изпраща свой представител.

След съвкупна преценка на събрания по делото доказателствен материал, съобразно разпоредбата на чл. 235 от , и след като съобрази нормативните актове, регламентиращи процесните отношения, съдът прие за установено от фактическа страна следното:

Видно от представеното по делото удостоверения за раждане родители на детето А.С. Д. ЕГН ********** са М.К.И. ЕГН ********** и С.Д.М. ЕГН **********.

От представеното по делото удостоверение за раждане на С.Д.М. е видно, че ищцата А.С.А. ЕГН ********** е майка на бащата на детето и следователно – баба на А..

Видно е от протокол на ВРС от 20.06.2011 година на тридесет и четвърти състав по гражданско дело № 19284 по описа за 2010 година,  съда е одобрил постигнатата  между ответниците спогодба, с която упражняването на родителските права по отношение на детето А.С. Д. ЕГН ********** е предоставено на майката М.К.И. ЕГН **********. Съдът е определил режим на лични контакти на бащата С.Д.М. ЕГН ********** с детето А.С. Д. ЕГН ********** както следва: всяка първа седмица от месеца бащата да взема детето в петък в 17.00 часа с преспиване в петък вечер и събота вечер до неделя в 16.00 часа, всяка трета седмица от месеца от 10.00 часа в събота с преспиване до 18.00 часа в неделя, двадесет дни през лятото, когато майката не е в платен годишен отпуск, половината от великденската и коледната ваканции, по един от новогодишните празници, на рождения и именния ден на бащата и по 4 часа на рождения ден на детето.

От приложено по делото удостоверение за сключен брак се вижда, че ищцата е омъжена в Италия за К.Г..

Не е спорно по делото,че  ищцата работи и живее в Италия.

Въз основа на горните фактически констатации съдът прави следните правни изводи по иска с правно основание чл. 128 ал. 1 от :

Разпоредбата на чл. 128 ал. 1 от урежда правото на бабата и дядото на лични отношения с ненавършилите пълнолетие внуци, като при пречка за поддържане на личните отношения, районният съд по местожителството на внуците определя мерки за лични отношения.

От представените по делото писмени доказателства се установява, че ищеца по делото е бабата на детето А.С. Д. ЕГН **********, поради което и предявената искова претенция е допустима и подлежи на разглеждане от настоящия съд.

При преценка на основателността на твърденията в депозираната искова молба, съдът приема, че не се доказа по категоричен начин фактът, че ответникът М.К.И. ЕГН ********** е препятствала срещите на ищеца с внука й, каквито твърдения са изложени. В същото време съдът взема предвид факта, че бабата живее в чужбина и разстоянието създава естествени трудности за комуникацията й с детето, като срещите между бабата и детето може да се осъществяват само в определено време от годината, когато ищцата се завърне в България по време на годишния си отпуск.

Съдът има предвид, че не е възможно да проследи развитието на отношенията между страните по делото занапред, както и че не е възможно да предвиди възможността за влошаване или подобряване на отношенията между страните. Като взема предвид привързаността на детето с неговата баба по бащина линия, съдът счита, че режимът на личен контакт на бабата с внука й следва да бъде законово определен. 

Съдът отчита, че поддържането на хармонични отношения от страна на детето с неговата баба по бащина линия е в негов интерес и не е целесъобразно да бъде прекъсвана тази роднинска връзка, като  евентуалното определяне на режим на лични отношения на бабата с внука не следва да  пречи  на постоянния контакт на детето с майка му  и баща му. Като изхожда и от разпоредбата на чл. 128, ал. 1 от , в която е гарантирано правото на бабата и дядото да поддържат контакти със своите внуци, съдът намира, че предявената искова претенция следва да бъде уважена и на ищцата да бъде определен режим на личен контакт с нейния внук А., а именно да го вижда и взема при себе си десет дни през лятната ваканция, когато се завръща в България (в присъствието на единия или двамата родители),които не съвпадат с платения годишен отпуск на майката и бащата, както и по един ден от коледната и от великденската ваканция и новогодишните празници в режима на лични отношения установен между бащата и детето. 

В същото време без уважение следва да бъде оставено искането на ищеца за режим на личен контакт с детето на неговия рожден ден, доколкото при определяне на такъв, ще бъде нарушен контакта на детето с родителите му , както и възможността да празнува рождения си ден.

            Мотивиран от гореизложеното, съдът

 

Р Е Ш И :

 

ОПРЕДЕЛЯ режим на лични отношения на А.С.А. ЕГН ********** ***  със своя внук А.С. Д. ЕГН, като й се дава възможност да го вижда и взема при себе си десет дни през лятната ваканция, когато се завръща в България (в присъствието на единия или двамата родители),които не съвпадат с платения годишен отпуск на майката и бащата, както и по един ден от коледната и от великденската ваканция и новогодишните празници в режима на лични отношения установен между бащата и детето. 

 

Решението подлежи на обжалване пред Варненски окръжен съд в двуседмичен  срок от съобщението до страните.

 

 

         Районен съдия: