Решение по дело №337/2019 на Районен съд - Берковица

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 18 декември 2019 г. (в сила от 13 април 2020 г.)
Съдия: Юлита Николова Георгиева Трифонова
Дело: 20191610200337
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 8 октомври 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

 

 

 

                                       гр.Берковица 18.12.2019г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

Районен съд-Берковица, ІI наказателен състав в публично заседание на 11.12.2019 година в състав:

                        ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЮЛИТА ГЕОРГИЕВА

 

При секретаря  Нина Андреева и като разгледа докладваното от съдията Георгиева  АНД №337 по описа за 2019г. на БРС, въз основа на закона и доказателствата и за да се произнесе взе предвид следното :

 

Производството е по чл.59 и сл. от ЗАНН.

Образувано е по жалба на Р.Т.Т. *** и с ЕГН ********** , против Наказателно постановление № 19-0243-000692/11.07.2019г. на Началника РУП- Берковица, с което за нарушение на чл.103  от ЗДвП му е наложена глоба в размер на 100 лева и лишаване от право да управлява МПС за срок от 3 месеца на основание чл.175 ал.1т.4 от ЗДвП. С жалбата се оспорва НП, като се иска отмяна на НП .

Жалбоподателят, редовно уведомен, се представлява в с.з. от надлежно упълномощен процесуален представител – адв.А.Ангелов от МАК, чрез който поддържа жалбата

АНО, редовно уведомен, не изпраща процесуален представител.

След като обсъди оплакванията на жалбоподателя, събраните по делото писмени и гласни доказателства, съдът намери за установено следното:

На 06.07.2018г. в 18:23 часа  в с.Замфирово , на кръстовището на ул.“Т. ***”“ с посока на движение от  ул.”Карл Маркс” към ул.”Замфир Попов” ,  служителите на РУ Берковица-свидетелите Т.Г.  и С.И., които били изпратени във връзка с опазване на обществения ред и безопасност на движението по повод провеждания мотосъбор.На  кръстовището на ул.“Т. ***”забелязали по улицата да се движи мотоциклет „Хонда ВТР 1000Ф“ с рег. №: М0080В без включени светлини и без поставена обезопасителна каска. Служителите подали  сигнал за спиране със стоп палка по образец да отбие вдясно и да спре.Водачът не се подчинил на подадения сигнал и продължил движението си.Последван е от проверяващите със служебния автомобил и е установен на ул.”Младен Ангелов”,до стадиона ,където пред бариерата спрял мотоциклета си. В хода на проверката  е установено,че водач на мотоциклета е жалбоподателят Р.Т.Т. ***.Същият силно лъхал на алкохол. По време на проверката е установено,че жалбоподателят   носи свидетелство за управление на МПС с изтекъл срок  и лична карта,но не носел в себе си други документи във връзка с управляваното МПС.Същият отказал и да му бъде извършена проверка с техническо средство  за употреба на алкохол. Актосъставителят  Т.Г. приел, че водачът, след като при подаден сигнал със стоп палка по образец ясно различим за водача,  не се подчинява и продължава по посоката си на движение, то същият  виновно е нарушил чл.103 от ЗДвП и съставил против същия Акт за установяване на административно нарушение с  № 78969/06.07.2019г., който жалбоподателят  отказал да подпише и отказал да получи,който отказ е удостоверен с подписа на един свидетел.

Въз основа на така съставения АУАН и след преценка на всички, събрани по АНП доказателства, Началникът на РУП-Берковица е издал обжалваното НП, с което за нарушение на чл.103 от ЗДвП му е наложена глоба в размер на 100 лева и лишаване от право да управлява МПС за срок от 3 месеца на основание чл.175 ал.1т.4 от ЗДвП

Наказателното постановление е връчено на жалбоподателя на 30.09.2019г., видно от инкорпорираната в него разписка, а жалбата е депозирана на 01.10.2019г. . 

      Според сочената за нарушена разпоредба на чл. 103 от ЗДвП при подаден сигнал за спиране от контролните органи, водачът на пътно превозно средство е длъжен да спре плавно в най-дясната част на платното за движение или на посоченото от представителя на службата за контрол място и да изпълнява неговите указания. Посочената като нарушена разпоредба на чл. 103 от ЗДвП се намира в раздел ХХ от ЗДвП Задължения на водачите. Следователно, тя предвижда правило за поведение ( създава задължение) за лице, което управлява ППС. Т.е., тя е материалноправната норма, неизпълнението на която се санкционира. В посочената като санкционна разпоредба на  чл. 175, ал.1, т.4 от ЗДвП е предвидено административно наказание за нарушение, представляващо неизпълнение нареждане на органите за контрол и регулиране на движението. От събраните доказателства се установява, че жалбодателят не е изпълнил нареждане, дадено по предвидения ред в ЗДвП, да спре. От словесното описание на нарушението се установява, че то съответства на посочената разпоредба на чл. 103 от ЗДвП. Тя от своя страна попада в обхвата на приложение на санкционната разпоредба на  чл. 175, ал.1, т.4 от ЗДвП. Неподчинението на жалбоподателят се установява от събраните по делото доказателства , които са непротиворечиви и не СА оспорени в производството от жалбоподателя чрез представяне на доказателства.. Не са налице доказателства ,оборващи доказателствената сила на изложеното в АУАН и НП.  

            Поради изложеното съдът намира, че от обективна страна жалбоподателят е осъществил състава на  чл. 175, ал. 1, т. 4 от ЗДвП, като при подаден ясен сигнал със стоп палка от контролен орган на движението по пътищата, не е спрял плавно в най-дясна пътна лента за движение или на посочено място от контролния орган в нарушение на чл. 103 от ЗДвП.

           От субективна страна деянието е извършено при условията на пряк умисъл, като жалбоподателят е съзнавал обществената му опасност, свързана с нарушаване на реда за управление на моторно превозно средство с оглед контролните функции на органите на МВР и е целял извършването му. Субективната страна на деянието се доказва от ясното възприемане на подадения сигнал за спиране и упоритото неподчинение, след като мотоциклета е бил последван от полицейския автомобил.

                  По разбиране на докладчика фактическите обстоятелства свързани с настоящият случай не указват на маловажност по смисъла на чл.28 от ЗАНН, особено като се има предвид характера на този вид административно нарушение и практиката на Административен съд Монтана по подобен род дела.

          Съгласно чл.189, ал.2 от ЗДвП редовно съставените актове, какъвто е този по този закон, имат доказателствена сила до установяване на противното. В процеса жалбоподателят не доказа твърдението си, че не е извършил  вмененото му нарушение. Ето защо правилно наказващият орган е санкционирал жалбоподателя. Съдът намира, че правилно са били определени размерите на наказанията за извършеното от жалбоподателя нарушение на чл. 103 от ЗДвП, а именно глоба в размер на 100 лв. и лишаване от право да управлява МПС за срок от 3 месеца- към средния  предвиден в закона. Извършеното от жалбоподателя нарушение на правилата за движение, регламентирани в ЗДвП не  е за първи път, поради което настоящият състав счита, че целите на наказанието, визирани в чл. 12 от ЗАНН, на личната и генералната превенции, могат да бъдат постигнати с така определеното по размер наказание.

           При извършената служебна проверка съдът не констатира допуснати в хода на административнонаказателното производство съществени нарушения на процесуалните правила, които да налагат отмяна на наказателното постановление.

             Предвид гореизложените мотиви и на основание чл.63 ал.1 от ЗАНН Районен съд-Берковица

 

 

Р     Е     Ш     И   :

 

ПОТВЪРЖДАВА Наказателно постановление № 19-0243-000692/11.07.2019г. на Началника РУП- Берковица, с което на Р.Т.Т. *** и с ЕГН ********** за нарушение на чл.103  от ЗДвП  е наложена глоба в размер на 100 лева и лишаване от право да управлява МПС за срок от 3 месеца на основание чл.175 ал.1т.4 от ЗДвП .

Решението подлежи на касационно обжалване пред Административен съд – Монтана в 14-дневен срок от получаване на съобщението за изготвянето му на основанията, предвидени в НПК и по реда на Глава XII от АПК.

 

                                     ПРЕДСЕДАТЕЛ :