Р Е Ш Е Н И Е
№ 80
гр. Нови пазар 02.12.2019 г.
В И М Е Т О
Н А Н А Р О Д А
Районен съд - Нови пазар в публичното заседание на шести ноември през две хиляди и деветнадесета година в състав:
РАЙОНЕН СЪДИЯ: АТАНАСКА МАРКОВА
при секретаря Бойка Ангелова, като разгледа докладваното от съдия Маркова АНХД №253 по описа за 2019 година, за да се произнесе, взе предвид:
Подадена е жалба на основание чл.59 и сл. от ЗАНН.
В нея жалбоподателят Ц.Ж.Н. изразява несъгласието си с наказателно постановление №19-0280-000611/21.08.2019 г. на Началник на РУ – гр. К., с което са му наложени административни наказания глоба в размер на 200 лв. и лишаване от право да управлява МПС за срок от 6 месеца. Твърди незаконосъобразност на постановлението. Моли то да бъде отменено, поради липса на виновно поведение от негова страна. Описва фактите, така, както ги възприема за случили се. Акцентира върху легалната дефиниция на закона на понятията „регистрация“ и „прекратяване на регистрацията“ на МПС, ролята на регистрационните табели и необходимостта собственикът да узнае, ако по някаква причина разрешението да се ползва автомобила бъде отменено. С тези и други аргументи и считайки, че от негова страна не е налице осъществен състав на административно нарушение, жалбоподателят, чрез представителя си, моли НП да бъде отменено, като незаконосъобразно и необосновано.
Въззиваемата страна не изпраща представител на съдебното заседание. В съпровождащото жалбата писмо изразява становище за допустимост, но неоснователност на жалбата и молба наказателното постановление да бъде потвърдено.
Като съобрази всички събрани по делото доказателства, съдът счете за установено от фактическа и правна страна следното:
Жалбата е подадена в законоустановения срок до съда и се явява процесуално допустима. С акт за установяване на административно нарушение серия АА №173056 от 09.04.2019 г. актосъставителят П.И.З. е констатирал, че на същата дата, около 01,55 часа в с. Н., общ. Н. жалбоподателят е управлявал лек автомобил “***“ с рег. №***, собственост на Д.И.В., който автомобил е със служебно прекратена регистрация по чл.143, ал.15 от ЗДВП. Нарушението е квалифицирано като такова по чл.140, ал.1, пр.1 от ЗДвП. Въз основа на тези констатации е започнало разследване по досъдебно производство №138/2019 г. по описа на РУ-К., за престъпление по чл.345, ал.2, във вр. с ал.1 от НК. Разследването е приключило с постановление за прекратяване на наказателното производство от 26.07.2019 г. Видно от съдържанието му, препис от него не е изпращан на жалбоподателя, който не е придобивал качеството на обвиняем в рамките на разсладването. Материалите са били изпратени на РУ-К. за преценка от страна на административнонаказващия орган дали осъщественото представлява административно нарушение. Така на 21.08.2019 г., въз основа на постановлението на прокуратурата, като начало на административното производство на основание чл.36, ал.2 от ЗАНН, е издадено наказателно постановление №19-0280-000611/21.08.2019 г. на Началника на РУ – гр. К., с което за управление на МПС, което не е регистрирано по надлежния ред, на жалбоподателя е вменено виновно извършено нарушение на чл. 140, ал.1 от ЗДвП. На основание чл.175, ал.3, пр.1 от същия закон са му наложени две административни наказания, а именно глоба в размер на 200 лв. и лишаване от право да управлява МПС за срок от 6 месеца.
Установява се от показанията на разпитаните по делото свидетели П.И.З. – актосъставител и Й.Й.Д. - свидетел при констатиране на нарушението и съставяне на акта, че при изпълнение на служебните си задължения по контрол на автомобилния транспорт, те спряли за проверка управлявания от жалбоподателя автомобил. Регистрационните табели били на местата си. Едва при направена проверка в информационния масив на МВР се констатирало, че автомобилът е със служебно прекратена регистрация, поради неизпълнение на задължение на собственика в двумесечен срок от покупката на автомобила да регистрира превозното средство. Следва да се отбележи липсата на достъп на гражданите до този информационен масив, който е за нуждите на КАТ. От свидетелите всъщност жалбоподателят узнал за служебно прекратената регистрация на автомобила. От показанията на посочения от страна на жалбоподателя свидетел И.Р.Р.се установява, че е присъствал в момента, в който автомобилат бил взет от собственика му. То било осъществено от бащата на жалбоподателя и лице на име Д.. Там станало ясно чия е собствеността на автомобила - на лице на име Д.от град В.. В телефонен разговор собственикът пояснил, че се намира в чужбина, както и че ще се завърне след месец-два. Тогава бащата на жалбоподателя взел автомобила, като получил и двата талона на лекия автомобил, както и всички други документи. След около месец при телефонен разговор с лицето Д. станало ясно, че собственикът още не се е завърнал в страната и няма как да се осъществи покупко –продажбата все още. В следващите дни жалбоподателят бил спрян от служителите на РУ-К. и било констатирано нарушението. Бащата на жалбоподателя Сали Юзеиров Юсеинов в показанията си като свидетел също пояснява, че той е осъществил вземането на колата, като е договарял с лицето на име Д.. Получил всички документи за колата, които били редовни, а като собственик фигурирало лице на име Д.от гр. В.. Присъствал на телефонния разговор със собственика и получил уверение, че до месец-два собственикът ще е в България и тогава ще финализират продажбата и документално.
В писмо, във връзка с поискана от съда информация, сектор „Пътна полиция“ гр. В. предоставя следната информация: На 30.04.2018 г. в АИС „КАТ“ е бил въведен предстоящ собственик на автомобила, на основание договор за покупко продажба рег. №6034/30.04.2018 г. На 01.07.2018 г. и към момента на справката автомобилът “***“ с рег. №***, е с прекратена регистрация на основание чл.143, ал.15 от ЗДВП, служебно, с отбелязване в автоматизираната информационна система. За този вид прекратяване собственикът, посочен регистъра не се уведомявал. Приложена е и разпечатка от същата система, от която е видно кой е собственикът на превозното средство, отразен в системата - Д.Й.В.от град В..
Видно от текста на чл.140, ал.1 от ЗДВП, по пътищата, отворени за обществено ползване, се допускат само моторни превозни средства и ремаркета, които са регистрирани и са с табели с регистрационен номер, поставени на определените за това места. Регистрацията, отчета, спирането от движение и пускането в движение, временното отнемане, прекратяването и възстановяването на регистрацията на моторните превозни средства и ремаркета, теглени от тях, и редът за предоставяне на данни за регистрираните пътни превозни средства, са уредени в Наредба № I-45 от 24.03.2000 г. Регистрацията на МПС може да бъде прекратена от собственика или служебно, видно от раздел III. В случая регистрацията е прекратена служебно, по чл.18Б, ал.1, т.10 от Наредбата, във вр. с чл.143, ал.15 ЗДвП, с отбелязване в автоматизираната информационна система, когато в двумесечен срок от придобиването собственикът не изпълни задължението си да регистрира превозното средство. Наредбата не поставя изискване собственикът да бъде уведомен за това служебното прекратяване на регистрацията. В конкретния случай регистрацията на автомобила е прекратена служебно, поради неизпълнение на задължението на собственика през 2018 г. да уведоми за това КАТ по регистрация. Данни за промяната на собствеността са въведени в системата на 30.04.2018 г. и с изтичане на регламентирания от закона срок регистрацията е прекратена служебно. Жалбоподателят обаче нито е знаел, нито е бил длъжен да знае, дори при максимални усилия от негова страна за изброените обстоятелства. Осъщественото от обективна страна административно нарушение е несъставомерно от субективна страна. То не е извършено умишлено. Не е извършено и непредпазливо, защото жалбоподателят нито е бил длъжен да знае за наличието на договор от 2018 г., регистриран служебно в информационната система на КАТ, нито е предвиждал тези факти и е мислел да предотврати настъпването на последици от тях. Предадените му талони за регистрация на автомобила са сочели кой е неговият собственик и жалбоподателят е направил възможното да се свърже с него и да постигнат договореност за сключване на договор за покупко-продажба на въпросното МПС. Едва след евентуалната покупка, оформена по надлежния ред, за жалбоподателя започва да тече законодателно регламентирания срок да промени регистрацията на автомобила.
Предвид гореизложеното съдът счита, че по делото не се доказва жалбоподателят да е осъществил вмененото му нарушение на чл.140, ал.1 от ЗДвП.
Водим от горното и считайки, че наказателното постановление е незаконосъобразно и необосновано, съдът намира, че то като такова следва да се отмени. Ето защо съдът
Р Е
Ш И :
ОТМЕНЯ наказателно постановление №19-0280-000611/21.08.2019 г. на Началника на РУ на МВР - гр. К., с което на Ц.Ж.Н. с ЕГН ********** *** за виновно нарушение на чл.140, ал.1 от ЗДвП, на основание чл.175, ал.3, пр.1 от ЗДвП са наложени административни наказания глоба в размер на 200 (двеста) лева и административно наказание лишаване от право да управлява МПС за шест месеца.
Решението подлежи на касационно обжалване пред Шуменския административен съд в четиринадесетдневен срок от съобщаването му на страните.
РАЙОНЕН
СЪДИЯ: