Решение по дело №586/2020 на Административен съд - Враца

Номер на акта: 98
Дата: 23 март 2021 г. (в сила от 23 март 2021 г.)
Съдия: Севдалина Василева
Дело: 20207080700586
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 11 ноември 2020 г.

Съдържание на акта

       РЕШЕНИЕ

№ 98

 

      гр. Враца, 23.03.2021г.

 

      В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД – ВРАЦА, АДМИНИСТРАТИВНОНАКАЗАТЕЛЕН СЪСТАВ, в публично заседание на 23.02.2021г./двадесет и трети февруари две хиляди двадесет и първа  година/ в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: МИГЛЕНА РАДЕНКОВА

      ЧЛЕНОВЕ: СЕВДАЛИНА ВАСИЛЕВА

                                ГАЛИНА ГЕРАСИМОВА

 

при секретаря  ДАНИЕЛА МОНОВА и с участието на прокурора ВЕСЕЛИН ВЪТОВ, като разгледа докладваното от съдия ВАСИЛЕВА КАН дело № 586  по описа на АдмС – Враца за 2020 г. и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по чл. 208 и сл. АПК, във вр. с чл. 63, ал. 1 ЗАНН.

Образувано е по касационна жалба на Е.Е.М. *** против Решение № 260026/01.10.2020г., постановено по АНД № 571 по описа на Районен съд – Враца за 2020г. С оспореното решение е потвърдено НП № 20-0967-000870/02.06.2020г., издадено от Началник група в Сектор „ПП“ към ОДМВР – Враца, в частта, в  която за нарушение на чл. 5, ал. 3, т. 1 от ЗДвП, на основание чл. 53 от ЗАНН и чл. 174, ал. 1, т. 2 от ЗДвП на касатора е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 1000 лева и е лишен от право да управлява МПС за срок от 12 месеца.

В касационната жалба се съдържат доводи за неправилност на първоинстанционното решение, поради противоречие с материалните и процесуални норми на закона. Сочи се, че съдът не е отчел ограничаването на правото на защита на санкционирания водач, тъй като в АУАН и НП са посочени два резултата от  проби за наличие на алкохол , което  е създало неяснота точно в какво се изразява  нарушението на правилата за  движение. В писмено становище, депозирано от пълномощника на ксасатора * К.Т., се поддържат идентични съображения за неправилност на решението  и се прави искане за отмяната му. Претендира се заплащането на разноски за двете инстанции.

            Ответникът  не  ангажира  становище по касационната жалба.

Представителят на Окръжна прокуратура - Враца дава мотивирано заключение за неоснователност на касационната жалба. Изтъква, че правото на защита на касатора не е нарушено, тъй като посочените две нива на концентрация на алкохол са получени при два вида  изследвания, като законът сочи кое от тях е относимо към налагане на наказанието.

            В настоящото производство не са представени нови писмени доказателства за установяване на касационните основания.

            Настоящият съдебен състав, като взе предвид наведените в жалбата оплаквания, изразените от страните доводи и съображения и след извършване на служебна проверка на обжалваното решение, съгласно чл. 218,  ал. 2 от АПК, приема следното:

          Касационната жалба е подадена от надлежна страна в съответствие с установения срок по чл. 211, ал. 1 от АПК и същата е процесуално допустима. Разгледана по същество е НЕОСНОВАТЕЛНА.

Предмет на касационна проверка е Решение № 260026/01.10.2020г.., постановено по АНД № 571 по описа на Районен съд – Враца за 2020 г., с което е потвърдено НП № 20-0967-000870/02.06.2020г., издадено от Началник група в Сектор „ПП“ към ОДМВР – Враца, в частта, в която за нарушение на чл. 5, ал. 3, т. 1 от ЗДвП, на основание чл. 53 от ЗАНН и чл. 174, ал. 1, т. 2 от ЗДвП на касатора е наложено административно наказание „глоба“ в размер на 1000 лева и е лишен от право да управлява МПС за срок от 12 месеца.

За да постанови този резултат, първоинстанционният съд е приел, че АУАН и НП са издадени от компетентни органи, в предвидените срокове по чл. 34 от ЗАНН и съдържат изискуемите реквизити в чл. 42 и чл. 57 от ЗАНН. Нарушението е надлежно индивидуализирано, като са посочени дата и място на извършване, изчерпателно е описано от фактическа страна, посочена е нарушената законова разпоредба, както и съответната норма, въз основа на която е ангажирана административнонаказателната отговорност на нарушителя. Указани са и всички необходими елементи, които определят и индивидуализират вмененото във вина на нарушителя административно нарушение. В процеса по съставяне на АУАН и издаване на НП не са допуснати съществени нарушения на административнопроизводствените правила.

Въз основа на обсъдените писмени и гласни доказателства е прието от първоинстанционния съд за безспорно установено и категорично доказано, че

 жалбоподателят М. е осъществил нарушението – притежава качеството „водач“ по смисъла на § 6, т. 25 от ДР на ЗДвП и е управлявал МПС след употреба на алкохол с концентрация над 0.5 промила, установено с техническо средство и чрез кръвно изследване.

Съдът е обсъдил подробно събраните по делото доказателства и в съответствие с тях правилно е възприел фактическата обстановка, поради което не е допуснал съществено нарушение на процесуалните правила, които да съставляват касационно основание за отмяна на решението. От правилно установените факти съдът е извел обоснован извод за доказаност на визираното в НП административно нарушение на чл. 5, ал. 3, т. 1 от ЗДвП. Обоснован е изводът, че посочването на двата показатели на нивото на концентрация на алкохол, получени въз основа на  две самостоятелни по вид проверки – чрез техническо средство и чрез медицинско изследване,  не водят до неяснота в описанието на нарушението, тъй като  законът е предвидил при тази хипотеза наказанието да бъде наложено въз основа на показателите от медицинското изследване, което е сторил и АНО. Предвид обстоятелството, че наложените наказания глоба в размер на 1000 лева и лишаване от право да управлява МПС за срок от 12 месеца са фиксирани в посочената разпоредба като вид, размер и продължителност, правилно районният съд не е обсъждал въпросът за индивидуализацията им.  В случая не са налице предпоставките за прилагане на чл. 28 от ЗАНН за маловажност на административните нарушения, тъй като  деянието е с особено висока степен на обществена опасност.

При служебна проверка на решението относно неговата валидност, допустимост и съответствие с материалния закон, съдебният състав не намира такива, сочещи на отмяната му. Обжалваното решение е постановено от законен състав, в рамките на неговата компетентност и на заявения спор, при правилно прилагане на материалния закон.

Предвид изложените съображения, обжалваното решение  се явява материално и процесуално законосъобразно,  с оглед на което следва да бъде оставено в сила, а жалбата против него да бъде отхвърлена като неоснователна.

При този изход на спора на касатора не се дължат разноски.

Водим от гореизложеното и на основание чл. 221, ал. 2, вр. чл. 218 от АПК Административен съд – Враца

 

РЕШИ:

 

            ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 260026/01.10.2020г., постановено по АНД № 571 /2020г. г. по описа на Районен съд – Враца.

            Решението е окончателно и не подлежи на обжалване и протест.

 

 

                                                                                    ПРЕДСЕДАТЕЛ:

              

 

                                                                                                ЧЛЕНОВЕ:    1.

                                     

                                        

 

                                                                                                                         2.