Решение по дело №654/2020 на Софийски градски съд

Номер на акта: 262784
Дата: 28 април 2021 г.
Съдия: Георги Иванов Иванов
Дело: 20201100100654
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 17 януари 2020 г.

Съдържание на акта

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД

 

Р Е Ш Е Н И Е

 

28.04.21г.

 

Софийски градски съд І-12 състав с:

 

Председател: Георги Иванов

 

 

Разгледа в съдебно заседание на 25.03.21г. /с участието на секретаря Д. Цветкова/  гражданско дело № 654/20г. и констатира следното:

Предявен е иск от Я. П. против Ц. П. с правно основание чл. 26, ал. 2, предл. 4-то от ЗЗД за – прогласяване недействителността /нищожността/ на: договор за прехвърляне на недвижим имот срещу издръжка и гледане /обективиран в нотариален акт № 185 от 08.09.14г. на нотариус В. Б./.

Съображенията на страните са изложени по делото.

Представените по делото доказателства удостоверяват, че:

С процесния /атакувания/ договор: О. П. /наследодател; майка на ищците/ е прехвърлила на Ц. П. - 3 недвижими имота /два апартамента и гараж - подробно индивидуалзирани в спорния нотариален акт както следва: апартамент № 20, находящ се в град София, бул. *********, с площ от 98, 44 кв. м., заедно с мазе № 20, с площ от 6, 41 кв.м., заедно с 2, 462% ид. ч. от общите части на сградата, заедно с 2, 949 ид. ч. от правото на строеж върху мястото, заедно с 2, 949 ид. ч. от мястото; гараж № 11, находящ се в град София, бул.*********с площ от 20, 34 кв. м., заедно с 1, 864% ид. ч. от общите части на сградата, заедно с 0, 784% ид. ч. от правото на строеж върху мястото, заедно с 0, 784% ид. ч. от мястото; апартамент № 504А, находящ се в град София, ж.к. Люл*********с площ от 42, 41 кв. м., заедно с мазе № 28А, с площ от 2, 14 кв. м., заедно с 0, 01% от общите части на сградата, заедно със съответните ид. ч. от правото на строеж върху мястото, заедно с 0, 28% ид. ч. от мястото/ срещу задължение на ответника – да издържа и да се грижи за прехвърлителката. На 21.10.14г. – О. П. е починала.

Искът е основателен:

Събраният по делото доказателствен материал /писмен, гласен и експертен – преценен в съвкупност; в това число и обясненията на вещото лице от съдебното заседание/ удостоверява, че: към момента на изповядване на процесната /атакуваната; прехвърлителната/ сделка - онкологичното заболяване на О. П. - вече е било установено /констатирано към 08.14г./ като съществуващо; към същият момент - болестта вече е била придобила /фактически; обективно/ състояние на нелечимост; смъртта на прехвърлителката действително е настъпила в много кратък период от време /след установяване на заболяването и след прехвърлянето на процесните имоти/. Тези три обстоятелства /преценени не като субективно отношение на ответника към тях, а единствено като обективни величини; като реално осъществили се факти/ обосновават /преценени в съвкупност/ извода, че: договорът е бил сключен при отсъствие на основание - по смисъла на чл. 26, ал. 2, предл. 4-то от ЗЗД /сделката на практика се е явила още изначално; към момента на учредяване на двустранното правоотношение – лишена от предмет/.

Горният /краен/ извод е направен от председателя на състава /при условията на чл. 12 от ГПК/ косвено в контекста и на следните обстоятелства:

От една страна:

Нито по настоящото дело /нито в другия висящ между страните съдебен процес – по чл. 87, ал. 3 от ЗЗД за разваляне на процесната сделка/ са заявени /съгласно съдържанието на представения в тази връзка отговор по чл. 131 от ГПК/ твърдения /липсват и доказателства в такава насока/ за: влошени отношения между О. П. и ищеца; за конфликти между тях; за настъпило във времето физическо и психологическо отчуждение; за липса на емоционална връзка; за неуважително отношение на този син към майка му. В такава хипотеза /с оглед това/: реализираният /осъществилият се/ в полза на ответника правен резултат /като крайно измерение/, а именно - лишаване на единия син /ищеца/ изцяло от наследството на майка му следва да бъде окачествен като – несправедлив /житейски необоснован; незащитим/ по смисъла на: чл. 9 от ЗЗД, чл. 12 от ЗЗД, чл. 20 от ЗЗД, съответно чл. 26, ал. 1, предл. 3-то от ЗЗД /макар такова основание за нищожност да не е заявено по делото/.

От друга страна:

Изправността на ответника в рамките на учредената договорна връзка е обстоятелство – ирелевантно за /и неотносимо  към/ предмета на настоящото дело /предвид правната квалификация на иска; това обстоятелство подлежи на изследване в другия процес – по чл. 87, ал. 3 от ЗЗД/. Независимо от това:

Принципно: и в двете законови хипотези /по чл. 26, ал. 2, предл. 4-то от ЗЗД и по чл. 87, ал. 3 от ЗЗД/ предпоставката за действителност на договорната връзка /по смисъла на първия законов текст/ и изправността на приобретателя /по смисъла на второто законово правило/ подлежат на изследване /могат да бъдат преценявани; имат правна стойност/ само - към момента на сключване на договора /в първия случай/ и - към времето след сключването на сделката /във втория случай/. С други думи: отношенията между договарящите страни за периода – до учредяване на правоотношението /в каквато връзка са заявени доводи от страна на ответника/ се явяват ирелевантни /както досежно действителността на договора; така и спрямо изправността на приобретателя/. В тази връзка:

Евентуалната изправност на ответника в рамките на процесното правоотношение /за периода след сключване на договора – съобразно горните съображения/ сама по себе си /дори и да бъде категорично установена/ също не може да обоснове; да защити /житейски и отново по съображения за справедливост/ настъпилият в полза на Ц. П. правен резултат - поради следващите обстоятелства /преценени в съвкупност/: предвид изключително краткия период на изпълнение на договора; предвид обстоятелството, че прехвърлителката е имала /съгласно събраните в процеса гласни доказателства/ фактическа /обективна/ възможност да се обслужва сама - до момента на смъртта си /въпреки заболяването/, съответно е разполагала и със свои – лични финансови средства /пенсия/, които също са могли да осигуряват издръжката й, но преди всичко /най-вече/ предвид това, че: предоставените финансова подкрепа и физическа – емоционална грижа /както за времето до сключване на атакуваната сделка, така и за периода след това/ се явяват проявление на принципно безвъзмезден синовен дълг /на дете към родител/, който дълг произтича не само от закона /и договора/, а най-вече от принципите на нравствеността и морала. С други думи: юридическото и морално право на приобретателя /в случая конкретно/ да получи процесните имоти изцяло в своя полза /и да лиши по този начин брат си изцяло от наследство/ – принципно не може да бъде обвързано с предоставената по договора финансова и физическа - емоционална грижа /обратният извод би се явил отново в житейско противоречие с принципите на изброените по-горе законови текстове/.

С оглед всичко изложено: искът следва да бъде - уважен.

Възражението на ответника по чл. 78, ал. 5 от ГПК е неоснователно /заявеният от ищеца адвокатски хонорар не се явява прекомерен – преценен в контекста на: праговете по Наредба № 1; цената на иска; фактическата и правна сложност на процесния правен спор/.

Съдът,

 

 

Р Е Ш И :

 

 

 

ПРОГЛАСЯВА недействителността /нищожността/ на: договор за прехвърляне на недвижим имот срещу задължение за издръжка и гледане /обективиран в нотариален акт № 185 от 08.09.14г. на нотариус В. Б./ по иска с правно основание чл. 26, ал. 2, предл. 4-то от ЗЗД на Я.И.П. ЕГН ********** против Ц.И.П. ЕГН **********.

ОСЪЖДА Ц.И.П. да плати на Я.И.П. 4 417 лева съдебни – разноски /на основание чл. 78, ал. 1 от ГПК/.

Решението подлежи на обжалване пред САС в 14-дневен срок от съобщаването му на страните.

 

 

 

 

Председател: