Решение по дело №724/2019 на Окръжен съд - Русе

Номер на акта: 260024
Дата: 28 август 2020 г.
Съдия: Николинка Георгиева Чокоева
Дело: 20194500500724
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 23 октомври 2019 г.

Съдържание на акта

Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е

260 024

                                 

гр. Русе, 28.08.2020 г.

 

                                   В    И М Е Т О    Н А    Н А Р О Д А

 

 

РУСЕНСКИЯТ    ОКРЪЖЕН   СЪД  ГРАЖДАНСКА КОЛЕГИЯ         в закрито заседание на 28 АВГУСТ през две хиляди и двадесета година в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: АНЕТА ГЕОРГИЕВА

          ЧЛЕНОВЕ: НИКОЛИНКА ЧОКОЕВА

                                                                            АНТОАНЕТА АТАНАСОВА

 

като разгледа докладваното от съдията  ЧОКОЕВА  в. гр. дело № 724 по описа за  2019 година, за да се произнесе, съобрази следното: 

 

Производството е по чл.247 от ГПК от ГПК.

Постъпила е молба от „Т. б.“, чрез пълномощника адв. И.Б. с искане за поправка на допусната в решението по делото очевидна фактическа грешка, евентуално за тълкуването му.

Ответникът по молбата не взема становище.  

След преценка на доводите на молителката и доказателствата по делото, въззивният съд приема следното:

Молбата изхожда от процесуално легитимирано лице, поради което се явява допустима.

По същество искането за поправка на допуснатата в решението ОФГ се явява неоснователно.

Съгласно чл.247 от ГПК съдът по своя инициатива или по молба на страната може да поправи допуснатите в решението очевидни фактически грешки. ОФГ е налице при всяко несъответствие между формираната истинска воля на съда и нейното външно изразяване в писмения текст на решението. Мотивите на съдебния акт не се ползват със сила на пресъдено нещо, а констатацията на съда относно спорното право се съдържа в решението – т. е. в неговия диспозитив, поради което последният е източникът на СПН и очертава нейния предмет. В диспозитива се изразява волята на съда, поради което същият представлява решението на съда. Мотивите не са част от решението, макар и да са материализирани заедно с него в един и същ документ – писмения акт на решението – арг. чл.235 ал.4 от ГПК. Отделянето на мотивите от решението е предприето от закона, тъй като правилата, уреждащи поправката на явна фактическа грешка, тълкуването, обжалването и пр. важат само за решението, а не и за мотивите към него (вж. с.336, ГПП - VI изд., проф. д-р Живко Сталев).

Или от аспекта на гореизложеното поправка на ОФГ и тълкуване се извършва само, когато такава е допусната в диспозитива на съдебния акт.

В конкретния случай не е налице несъответствие между формираната воля на съда и нейното външно изразяване в писмения текст на решението – неговия диспозитив. Допуснатите технически грешки извън диспозитива не подлежат на поправяне. Още повече, че видно от приложения по делото писмен акт на решението не е допусната никаква грешка в изписването на номера му.

  Не е налице и основание за тълкуване на съдебното решение, тъй като волята на съда за отхвърляне на жалбата е ясно изразена и не е налице неяснота в акта.

Предвид горното не е налице ОФГ в решението, която да се отстрани чрез поправка. Не е налице и основание за тълкуване на съдебния акт.

Мотивиран от изложеното, Русенският окръжен съд

 

                                Р   Е   Ш   И  : 

 

ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ молбата на „Т. б.“, чрез пълномощника адв. И.Б., за поправка на очевидна фактическа грешка в решение № 450/20.11.2019 г., постановено по в. гр. д. № 724 по описа за 2019 г. на Русенския окръжен съд; както и искането за тълкуване на същия съдебен акт.

Решението е окончателно и не подлежи на обжалване.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

         ЧЛЕНОВЕ: 1.

            

                              2.