Решение по дело №444/2018 на Районен съд - Провадия

Номер на акта: 142
Дата: 3 юни 2019 г. (в сила от 14 април 2020 г.)
Съдия: Димитър Стефанов Михайлов
Дело: 20183130100444
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 12 април 2018 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

гр. ****, 03.06.2019г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ПРОВАДИЙСКИ РАЙОНЕН СЪД, I състав, в открито съдебно заседание, проведено на двадесет и шести февруари две хиляди и деветнадесета година, в състав: 

 

 РАЙОНЕН СЪДИЯ: ДИМИТЪР МИХАЙЛОВ

 

при участието на секретаря И. В., като разгледа докладваното от съдията гр.д. №444 по описа за 2018 година на Провадийския районен съд, за да се произнесе, взе предвид следното:

Предявен е иск от И.И.Р. ЕГН **********, лично и като баща и законен представител на децата И.И.И., ЕГН ********** и Я.И.И., ЕГН **********, със съдебен адрес *** против П.Я.М., ЕГН **********, с адрес ***, с искане за предоставяне упражняване на родителските права на ищецо по отношение на родените от съвместното им съжителство деца, определянето на режим на лични контакти на майката с децата, осъждане на ответницата да заплаща издръжка в размер на по 130 лева месечно, считано от датата на завеждане на исковата молба до настъпване на законно основание за нейното изменение или прекратяване.

В исковата молба се излага, че с ответника заживели на семейни начала от 2014 година. От съвместното си съжителство си имат родени две деца – И. и Я.. В началото живеели в къщата на родителите на ищеца в с. *** и всичко вървяло добре. Твърди се, че след раждането на първото им дете ответницата многократно напуска дома. Последния път напуснала през месец юни 2017 г. и оттогава не се е обаждала, нито е идвала да види децата. Твърди се че, ищеца притежава необходимия родителски капацитет и условия за отглеждането на децата.

Иска се ответницата да заплаща ежемесечна издръжка на малолетните си деца в размер на по 130.00 лева , считано от датата на предявяване на иска до навършване на пълнолетие или изменение на обстоятелствата. Предоставяне упражняването на родителските права по отношение на децата на ищеца. Местоживеенето на децата да е при бащата в с. ***, община ****, област ****. Да бъде определен режим на лични контакти с майката.

В срока по чл. 131 ГПК е депозиран отговор от ответника.

В него се заявява, че исковете са допустими, но неоснователни. Не се оспорва, че страните имат две деца от съвместното си съжителство. Оспорва изложеното в исковата молба. Твърди, че през съвместното им съжителство е била подлагана на физическо насилие и поради тази причина е напускала дома.

В срока по чл.131 ГПК са предявени насрещни искове, където се иска упражняването на родителските права по отношение на децата И. и Я. да се при майката. Местоживеенето на детето да бъде при нея в с. ***, община ****, област ****, ул. „Чавдар“ № 10. Ответникът да заплаща месечна издръжка за децата, в размер на 150.00 лв. за детето И. и 130 лв. за детето Я., ведно със законната лихва до настъпване на обстоятелства погасяващи това задължение. Режим на личен контакт на бащата с децата.

В срока по чл.131 ГПК е постъпил отговор на насрещни искове, в който оспорват насрещния иск и поддържат исковата молба.

В съдебно заседание ищецът чрез процесуланият си представител поддържа предявените искове, ответникът поддържа насрещният иск.

След съвкупна преценка на доказателствата по делото и съобразявайки становището на страните, съдът приема за установено следното от фактическа страна: удостоверение за раждане на Я.И.И., изд. въз основа на акт за раждане № 1488/11.08.2014 г.; удостоверение за раждане на И.И.И. изд. въз основа на акт за раждане №0399/29.02.2012г. се установява, че децата са родени от родители-П.Я.М. и И.И.Р..

Видно от удостоверение №69/15.03.2018г. детето Я.И.И. посещава детска градина в с.***********, общ.**** и живее в с.***, а детето И.И.И. е записано в подготвителна група за задължителна предучилищна подготовка за учебната 2017/2018г. в НУ“Христо Ботев“-с.***.

Видно от приложение по делото Трудов договор №5202/02.02.2017г. ищецът работи от 02.02.2017г., като общ работник в „Комфорт“ООД-****.

Видно от изготвеният по делото социален доклад от Дирекция „Социално подпомагане **** се установява, че в началото на съвместния си живот Г-н И.Р. и г-жа П.М. са живели на семейни начала в продължение на седем години, като от съвместното им съжителство имали две родени деца- И. и Я.. В началото живеели в голяма любов и разбирателство. Родителите на г-н Р. им предоставили етаж от къщата им в с. ***, където били налице всички удобства за едно младо семейство. Непосредствено след раждането на първото дете, г-жа М. многократно напускала семейното жилище и се връщала при родителите си в с. ***. След това пак се прибирала при семейството си в с. ***, докато през месец юни 2017г. отново заминала и оттогава не се е връщала, не е търсила децата, даже и по телефона за да се информира за тяхното здравословно състояние, не изпращала финансови средства за нуждите и потребностите на И. и Я..

От м. юни 2017г. И.Р. се грижи за децата си с помощта и подкрепата на своите родители, като децата имали осигурени всички жизнени, здравни и образователни потребности.

Децата били в добро здравословно състояние, не са били освидетелствани с ЕР на ТЕЛК. Не се споменавало за наличие на минали, настоящи или хронични заболявания.

Г-н Р. също бил в добро здравословно състояние, не бил освидетелстван с ЕР на ТЕЛК. Нямало данни за наличие на минали, настоящи или хронични заболявания.

И. бил записан през учебната 2018/2019 г. в ПГ към НУ "Христо Ботев" с. ***.

Я. бил записан през учебната 2018/2019 г. в ДГ "Мария Момчева" с. ***********.

Децата имали изграден хранителен и дневен режим съобразен с възрастта и потребностите им.

Децата контактували с връстници на своята възраст, близки и роднини по бащина линия. Социалните им контакти не са били ограничени.

От близо две години г-н Р. полагал грижи за децата И. и Я., след като майка им ги е изоставила. Помощ и подкрепа на г-н Р. в отглеждането на децата му оказвали неговите родители и сестра му. Осигурени са били всички базисни нужди, гарантирани били здравните грижи, формиран е бил подходящ дневен режим задоволени са били всички основни потребности на И. и Я.. Грижите полагани за тях били адекватни и навременни.

Семейството на г-н Р. обитавало масивна двуетажна къща в с. ***. Жилището било собственост на родителите на г-н Р.. На двата етажа имало по четири стаи и санитарни помещения. Електрифицирано и водоснабдено, хигиенно-битовите условия са били много добри. В жилището са били налице всички удобства, съобразени с възрастта и равнището на развитие на децата. Налични са били пространствени условия в жилището за децата, гарантирана е била защита от опасности /електричество, газ, химикали и препарати/.

Г-н Р. работел на трудов договор към "Хидрострой" гр. ****. Месечното трудово възнаграждение упоменато в трудовия му договор е било в размер на 560 лв. При извършване на допълнителна работа г-н Р. споделил, че получава допълнителни доходи. Когато г-н Р. бил трудово ангажиран, родителите му прибирали децата от градина и училище.

И. и Я. контактували с роднини, близки по бащина линия и деца на тяхната възраст. Социалните им контакти не били ограничени. При проведения разговор с г-н Р., същия споделил, че децата нямат контакти с роднините си по майчина линия, тъй като никой не ги търсел и никой не е изявил желание да поддържа връзка с тях.

Децата нямали ясен визуален спомен за своята майка.

По време на срещата правело впечатление, че И. и Я. имат силна емоционална връзка с баща си, баба си и дядо си по бащина линия. Създадено било чувство у децата, че са значими и обичани, гарантирана им била спокойна и сигурна семейна среда.

Г-н Р. бил запознат с нагласите и предпочитаните действия от своите деца. И. и Я. обичали да рисуват, а г-н Р. осигурявал всички необходими материали и пособия за интересите на своите деца.

От проведената среща с децата, техния баща, баба им и дядо им по бащина линия, правело впечатление, че съществува силна емоционална връзка между тях. Осигурена е стабилна семейна среда, поддържали се отношения на привързаност, създадено било чувство в И. и Я., че са ценени и значими.

Децата били видимо отчуждени от своята майка, понеже близо две години не са били реализирани контакти между тях. И. и Я. нямали визуален спомен за своята майка.

По данни на г-н Р., той не ограничавал контактите на децата с тяхната майка, но такива не са реализирани, тъй като от близо две години г-жа М. не е търсила И. и Я., не се е интересувала по телефона за тяхното здравословно състояние, не е подкрепяла бащата финансово при отглеждането им.

От извършеното социално проучване се установило, че за децата се полагат необходимите грижи. И. и Я. били спокойни, обгрижени, задоволени са били всичките им потребности. Създадена била стабилна среда за децата, създадено било чувство, че са ценени и значими от баща си и неговите родители.

Г-н И.Р. притежавал необходимия родителски капацитет за правилното отглеждането, израстването и възпитанието на децата, отлични жилищни условия и добри доходи за да осигури на И. и Я. благоприятна и хармонична среда.

Относно размера на издръжката, считат, че е задължение и на двамата родители е да полагат грижи за децата си и като се определя размера й, молят да бъде взета предвид възрастта на децата и постоянно нарастващите им потребности.

Считат, че е в интерес на децата е, да поддържат емоционална връзка с двамата си родители и разширените им семейни кръгове.

Видно от изготвения социален доклад от Д“СП“-****, на 19.02.2019г. е била проведена среща с г-жа М. ответник по горепосоченото дело. По информация на П.М., тя е заживяла на семейни начала с И.И.Р. през 2014г. От съвместното им съжителство имали родени две деца И.И.И. и Я.И.И.. През месец юни 2017г., майката напуснала семейното жилище в с. ***, общ. **** и се установила да живее в дома на своята баба в с. ***, общ. ****. След преместване на майката в с. ***, същата не е установявала контакт с двете си деца, поради поставени пречки от страна на бащата. Към настоящия момент г-жа П. Я. М., живеела в жилище собственост на нейните баба и дядо по бащина линия - П. М. М. и М. И. М. Жилището представлявало едноетажна къща състояща се от два входа. Майката на двете деца ползвала единия вход заедно с баба си, който се състоял от две стаи, коридор и санитарни помещения. Хигиенно-битовите условия били добри.

Г-жа П. Я. М. била във видимо добро обща здравословно състояние не съобщава за минали и настоящи заболявания. Нямало данни да е освидетелствана с ЕР на ТЕЛК или НЕЛК.

Ответницата по делото заявила, че два месеца е работила в Англия, където за кратко време се била установила при своя братовчедка. За времето когато е била там е ползвала отпуск от работата си в България. Към настоящия момент живеела в с. *** и същата е била назначена по трудов договор № 17-2018/24.08.2018г., към Фирма "Енерджи"- ЕООД, като чистач-хигиенист, с трудово възнаграждение в размер на 510.00 лв., за осем часов работен ден, до 01.01.2019г. По информация на г-жа М., същата щяла да бъде отново назначена във същата фирма.

 

Г-жа П.Я.М. имала желание да полага грижи за двете си деца И. и Я. в своето семейство. Същата разполагала с добри условия за живот и доходи за да ги издържа. Помощ в грижите за децата в случай, че и бъдат присъдени ще и оказва разширения семеен кръг в лицето на нейната баба - П. М. М..

Видно от показанията на  свидетеля С. И.Р. семейството в началото живеело добр, но след известно време ответницата започнала да си заминава често, като взимала по-голямото дете, а по-малкото го оставяла при ищеца. След известно време М. избягала и оставила децата при Р.. Свидетелката заявява, че е чула как ответницата не иска повече да вижда децата си. На два пъти изпратила по 50 лева за децата.

В същия дух са и показанията на свидетеля Н. Х. Й., който познавал добре семейството.

Бабата на ответницата-св.П. М. М. заявява, че причината да се разделят р. и М. е била, че свекъра й я биел. По отношение на Р., казва, че същият много се влияел от родителите си. П. работела известно време в Англия, но сега работела в ****. Твърди, че тя и М. често пращали пари за децата.

Свидетелят Раюко И. Р.в също познавал съпрузите, но неговите показания не дават яснота по отношение на отношенията между съпрузите, а са главно в насока на условията, които М. може да осигури на децата си.

От обясненията на страните се установява, че те са живели на семейни начала седем години, но П. почти всеки месец си тръгвала, като един път му казала, че има друг мъж. Така тя оставила децата при него и избягала. Според Р., П. не е пращала пари за децата. Той се грижел изцяло за тях.

Обясненията на М. са изцяло противоположни.

 

От правна страна:

Предявен е иск с правно основание чл. 127, ал. 2 вр. с ал.1 вр. с чл.59 вр. с чл.142 вр. с чл.143 от СК за разрешаване със съдебно решение на спорно правоотношение от личен характер, като ищецът иска съда да му предостави упражняването на родителските права по отношение на децата И.И.И. и Я.И.И.; да бъде определено местоживеенето на децата в дома му в с.*** общ.****; да бъде определен режим на контакт между ответницата и децата; на основание чл.149 СК да бъде осъдена ответницата П.Я.М., да заплаща месечна издръжка в размер на по 130 лв. за всяко едно от децата, чрез техния баща и законен представител, до настъпване на законно основание за нейното изменяване или прекратяване, считано от завеждане на исковата молба.

Предявеният насрещен иск е с правно основание чл. 127, ал. 2 вр. с ал.1 вр. с чл.59 вр. с чл.142 вр. с чл.143 от СК, от П.Я.М., с който се иска съда да й предостави упражняването на родителските права по отношение на децата; да определи местоживеенето на децата при майката на адрес в с.***, общ.****, обл.****, ул.; да се определи режим на лични отношения на децата с бащата , а именно всяка първа и трета неделя от месеца от 10 в събота до 17,00 часа в неделя и по 20 дни през лятната ваканция, когато другият родител не е в отпуск; да бъде осъден бащата да заплаща месечна издръжка в размер на 150 лева на детето  И.И.И. и по 130,00 лева за детето Я.И.И. с начален момент от влизане в сила на съдебното решение, до настъпване на законно основание за нейното изменяване или прекратяване.

За основателността на иска по чл. 127, ал. 2 вр. с ал.1 вр. с чл.59 вр. с чл.142 вр. с чл.143 от СК следва да е налице липса на съгласие между родителите относно упражняването на родителските права, режима на лични отношения, местожителството на децата, издръжката им. Ищецът следва да докаже родителският си капацитет, че с оглед интересите на децата той е по-подходящият родител, на когото да се предостави упражняването на родителските права и при когото да се определи местожителството на децата, нуждите на децата и възможностите на насрещната страна да заплащат претендираната издръжка за децата.

От събраните по делото доказателства се установи, че между страните няма съгласие относно упражняване на родителските права относно общите им деца, относно местожителството на децата, относно размера на издръжката и страната която следва да я заплаща. Според изготвеният социален доклад и събраните гласни доказателства, включително обясненията на страните съда прави заключението, че в интерес на децата е те да бъдат отглеждани от баща си, той да упражнява родителските права спрямо тях, като на майката се определи подходящ режим на лични отношения с децата, местожителството на децата да бъде определено при бащата, майката да бъде осъдена да заплаща на децата месечна издръжка. Децата след раздялата на родителите си са останали да живеят при баща си. Домът, в който те живеят имал нужните хигиенно-битови условия, той е собственост на родителите на ищецът, баба и дядо на детето, което предпоставя, липсата на задължения за наем и една по-голяма сигурност относно дълготрайното му ползване от страна на ищеца и децата. От друга страна домът, в който живее майката в с.*** е по-малък и е собственост на нейната баба.

Децата имат изграден приятелски кръг при бащата, от съученици и от деца, живеещи в съседните домове, децата са израснали в този дом, учат в С.*** и с.Г*********** и една коренна промяна на местожителство им и приятелският им кръг би повлияла негативно на психиката им, като следва да се отчете негативното влияние, което е оказала раздялата между родителите им. Една промяна на средата, в която живеят децата и заживяването им сред непознати за тях лица, в друго населено място би разстроил децата. Бащата на децата полага адекватни грижи за тях, има постоянни трудови доходи, с които да задоволи нуждите на децата, подпомаган е в грижите за тях от неговите родители, които децата познават и на които се доверяват. От друга страна майката няма постоянни трудови доходи и в отглеждането на децата може евентуално да бъде подпомагана от лица, които децата не познават и са йм чужди. Следва да се отчете и желанието на децата да останат да живеят при баща си, което е видно от социалния доклад. Съдът намира, че с оглед поведението на двамата родители спрямо децата бащата е този, който им дава сигурност и стабилност, от които децата се нуждаят. Майката е дала приоритет на личните си отношения, а не на родителката грижа, което е нейно право, но не може да не бъде отчетено от съда, а и този приоритет не е в интерес на децата.  Поради гореизложените съображения съда намира, че родителските права спрямо децата следва да се предоставят на бащата, като на майката се определи подходящ режим на лични отношения с децата й, тъй като децата следва да имат контакт с двамата си родители. Съда намира, че с оглед редките контакти на децата с майка им и обстоятелството, че те са преодолели раздялата на родителите си, че не страдат за майка си следа да определи стандартен режим на лични отношение, а именно: всяка втора и четвърта седмица от месеца от 18,00 часа в събота до 18,00 часа в неделя с преспиване, като майката следва да взема и връща детето на свои разноски, първата половина от дните, през които децата са в училищна ваканция, първата половина от всички празнични и почивни дни в държавата, по 20 дни през лятото, когато бащата не е в годишен отпуск.

По отношение на издръжката съда следва да съобразни нуждите на децата и възможностите на родителя да заплаща издръжка, с оглед неговите доходи, имущество, лица, които следва да издържа.  Съда намира, че с оглед възрастта на децата – 7 години и 5 години, обстоятелството, че единият е ученик, а другото ходи на детска градина, децата имат нужда от издръжка в общ размер на 280 лева за И. и 260 лева за Я.. По делото не бяха представени доказателства за възможността на майката да заплаща издръжка, изясни се, че тя е безработна, като доходите й са периодични и несигурни, от друга страна бащата на децата работи на постоянен трудов договор с основно месечно възнаграждение от 460 лева. От разпоредбата на чл.143, ал.2 на СК следва че родителят е длъжен да осигурява издръжката на детето си, независимо дали има доходи.  С оглед на това съда определя, че майката следва да заплаща издръжка на детето И.И.И. в размер на 160,00 лева, а остатъка следва да бъде поет от бащата. По отношение на детето  Я.И.И., майката следва да заплаща издръжка в размер на 140,00 лева, а остатъка следва да бъде поет от бащата.

Поради това иска за издръжка за горницата над 110 лева до претендирания размер от 150 лева следва да се отхвърли.

С оглед гореизложеното главният иск следа да се уважи, а насрещният да се отхвърли.

Ответницата следва да бъде осъдена да заплати държавна такса върху присъдената издръжка по чл.143 от СК по начина указан в чл.69, ал.1, т.7 от ГПК в размер на 432,00 лева.

Водим от горното, съдът

 

Р Е Ш И:

 

          ПРЕДОСТАВЯ упражняването на родителските права по отношение на детето Я.И.И., ЕГН **********, на бащата И.И.Р., ЕГН ********** с адрес *** на основание чл.127 вр. с чл.59 СК.

          ПРЕДОСТАВЯ упражняването на родителските права по отношение на детето И.И.И., ЕГН **********, на бащата И.И.Р., ЕГН ********** с адрес *** на основание чл.127 вр. с чл.59 СК.

 ОПРЕДЕЛЯ  местоживеенето на детето Я.И.И., ЕГН ********** в дома на баща И.И.Р., ЕГН **********, на адрес ***, на основание чл.127 вр. с чл.59 СК.  

ОПРЕДЕЛЯ  местоживеенето на детето И.И.И., ЕГН ********** в дома на баща И.И.Р., ЕГН **********, на адрес ***, на основание чл.127 вр. с чл.59 СК.  

ОПРЕДЕЛЯ режим на лични отношения на майката П.Я.М. с ЕГН ********** с адрес ***  с детето Я.И.И., ЕГН **********, както следва: всяка втора и четвърта седмица от месеца от 18,00 часа в събота до 18,00 часа в неделя с преспиване, първата половина от дните, през които детето е във училищна ваканция, първата половина от всички празнични и почивни дни в държавата, по 1 месец през лятото, когато бащата не е в годишен отпуск, на основание чл.127 вр. с чл.59 СК.

ОПРЕДЕЛЯ режим на лични отношения на майката П.Я.М. с ЕГН ********** с адрес ***  с детето И.И.И., ЕГН **********, както следва: всяка втора и четвърта седмица от месеца от 18,00 часа в събота до 18,00 часа в неделя с преспиване, първата половина от дните, през които детето е във училищна ваканция, първата половина от всички празнични и почивни дни в държавата, по 1 месец през лятото, когато бащата не е в годишен отпуск, на основание чл.127 вр. с чл.59 СК.

         ОСЪЖДА П.Я.М. с ЕГН ********** с адрес ***  да заплаща в полза на детето И.И.И., ЕГН **********, чрез неговия баща и законен представител И.И.Р., ЕГН **********, издръжка в размер на 160 лв. /сто и шестдесет лева/ месечно, считано от 11.04.2018г., с падеж до 5-то число на месеца, за който се дължи, ведно със законната лихва за всяка забавена вноска, до настъпване на законно основание за изменение или прекратяване, на основание чл.127, ал.2, вр. с чл.143 СК. 

ОСЪЖДА П.Я.М. с ЕГН ********** с адрес ***  да заплаща в полза на детето Я.И.И., ЕГН **********, чрез неговия баща и законен представител И.И.Р., ЕГН **********, издръжка в размер на 140 лв. /сто и четиридесет лева/ месечно, считано от 11.04.2018г., с падеж до 5-то число на месеца, за който се дължи, ведно със законната лихва за всяка забавена вноска, до настъпване на законно основание за изменение или прекратяване, на основание чл.127, ал.2, вр. с чл.143 СК. 

ОТХВЪРЛЯ предявеният от П.Я.М. с ЕГН ********** с адрес ***  срещу И.И.Р., ЕГН **********, на адрес *** насрещен иск с правно основание чл. 127, ал. 2 вр. с ал.1 вр. с чл.59 вр. с чл.142 вр. с чл.143 от СК, за предоставяне на ищцата упражняването на родителските права по отношение на децата Я.И.И., ЕГН ********** и И.И.И., ЕГН **********; за определяне местоживеенето на децата Я.И.И., ЕГН ********** и И.И.И., ЕГН ********** ***; за определяне режим на лични отношения на децата Я.И.И., ЕГН ********** и И.И.И., ЕГН ********** с бащата; за осъждане на бащата И.И.Р., ЕГН ********** да заплаща месечна издръжка в размер на 150 лева на детето  И.И.И. чрез неговата майка с начален момент от влизане в сила на съдебното решение и да заплаща месечна издръжка в размер на 130 лева на детето  Я.И.И. чрез неговата майка с начален момент от влизане в сила на съдебното решение.

         ОСЪЖДА П.Я.М. с ЕГН ********** с адрес ***  да заплати в полза на бюджета на съдебната власт по сметка на Провадийски районен съд държавна такса в размер на 432,00 лв, на осн. чл.78, ал.6 ГПК, вр. с чл.1 от Тарифата за държавните такси, които се събират от съдилищата по ГПК.

ОСЪЖДА П.Я.М. с ЕГН ********** с адрес ***  да заплати на  И.И.Р., ЕГН **********, на адрес *** сума в размер на 30,00 лева – разноски по делото на основание чл.78, ал.1 от ГПК.

        

Постановява предварителнио изпълнение на решението относно присъдената издръжка.

          Решението подлежи на обжалване пред Варненски окръжен съд в двуседмичен срок от връчването му на страните.

 

 

                                           РАЙОНЕН СЪДИЯ: ……………………