Решение по дело №121/2022 на Административен съд - Стара Загора

Номер на акта: 223
Дата: 27 май 2022 г.
Съдия: Михаил Драгиев Русев
Дело: 20227240700121
Тип на делото: Касационно административно дело
Дата на образуване: 24 февруари 2022 г.

Съдържание на акта

  Р    Е    Ш    Е    Н    И    Е

 

223                              27.05.2022 год.                    гр. Стара Загора

 

В  И М Е Т О  Н А  Н А Р О Д А

 

Старозагорският административен съд, в публично съдебно заседание                          на двадесет и осми април през две хиляди двадесет и втора год. в състав:

 

                              

   Председател: ГАЛИНА ДИНКОВА

                                                                                  Членове: ДАРИНА ДРАГНЕВА

МИХАИЛ РУСЕВ

 

при секретаря Стефка Христова и с участието на прокурора Маргарита Димитрова като разгледа докладваното от съдия М. Русев КА дело №121 по описа за 2022 год., за да се произнесе съобрази следното:

       

Производството е с правно основание чл.208 и сл. от Административнопроцесуалния кодекс във вр. във връзка с  чл.72, ал.4 от Закона за министерство на вътрешните работи.

Образувано е по касационна жалба от П.В.Г. ***, чрез пълномощника си по делото адв. Ж.К. против Решение №17 от 08.12.2021 год., постановено по адм. дело №197/2021 год. по описа на Районен съд - Гълъбово. Касаторът, чрез пълномощника си, излага доводи за неправилност на съдебния акт поради постановяването му при допуснати съществени нарушения на съдопроизводствените правила и при неправилно приложение на материалния закон – касационни основания за отмяната му по чл.209, т.3 АПК. Твърди, че е оспорил компетентността на органа издал оспорената заповед, като съдът е приел, че е издаден от компетентен орган. По делото липсвали доказателства, от които да е видно, че мл. експерт Г. З. е заемал ръководна длъжност към териториалната дирекция на МВР, както също така не е доказано че е полицейски орган по смисъла на закона. Изразява несъгласие с извода на районният съд, че решението му е постановено въз основа на доказателства, съставени след датата на издаването на заповедта. Съдът също така не се е произнесъл по направените доказателствени искания,  които намира за съществено нарушение на процесуалните правила. Въз основа на така изложените доводи е направено искане за отмяна на обжалваното решение и да се постанови друго, с което да се отмени заповедта за задържане.

Ответникът по касационната жалба – Г.И.З. не се явява, но в писменото становище релевира доводи за неоснователност на подадената касационна жалба.

Окръжна прокуратура – Стара Загора дава мотивирано заключение за неоснователност на касационната жалба.

Касационният състав на съда като взе предвид събраните по делото доказателства, наведените основания от жалбоподателите, мотивите към обжалваното решение и след служебна проверка по реда на чл.218, ал.2 от АПК на решението по адм. дело №197/2021 год. на Районен съд Гълъбово, прие за установено следното:

Касационната жалба е подадена в законоустановения срок от надлежна страна, за която постановеното съдебно решение е неблагоприятно и е процесуално допустима.

Разгледана по същество е неоснователна, по следните съображения:

С обжалваното решение Гълъбовският районен съд, в производство по чл.72, ал.4 от ЗМВР, е отхвърлил жалбата на П.В.Г. Заповед №284з-468/08.12.2021 год., издадена от Г.И.З. – полицейски орган при Районно управление Гълъбово при ОД на МВР Стара Загора, с която е задържано лицето П.В.Г. *** за срок от 24 часа. Съдът е приел, че заповедта е законосъобразна, издадена от компетентен орган, в предвидената от  закона форма, съдържа законовите реквизити и е издадена при липсата на допуснати съществени нарушения на административнопроизводствените правила. Това го е мотивирало да постанови решение за отхвърляне на жалбата, респективно потвърждаване на заповедта като правилна и законосъобразна.

Решението на районният съд е постановено при правилно приложение на материалния закон и при липсата на допуснати съществени процесуални нарушения.

Неоснователно е касационното оплакване, че заповедта е издадена от некомпетентен орган. В касационното производство е приета като писмено доказателство служебна бележка рег.№349р-9432/24.03.2022 год. с която се установява, че ответника по делото, към 27.10.2021 год. – датата на издаване на заповедта за задържане, заема длъжност за държавен служител по смисъла на чл.142, ал.1, т.1 от ЗМВР - държавен служител - полицейски орган в Районно управление Гълъбово при ОДМВР Стара Загора. При така установеното, съдът намира, че извода на районният съд за компетентност на органа издал процесната заповед за задържане е правилен. В този смисъл, заповедта не е нищожна, постановена е от компетентен орган и в рамките на законовите му правомощия.

Неоснователно е касационното оплакване, че жалбоподателят е оспорил като незаконосъобразно, липсата на посоченото законово основание за задържането на лицето, посочено в чл.72, ал.1, т.1-7 от ЗМВР. Счита, че на това място е изписано тире. Законово изискуемото съдържание на заповедта за задържане е посочено в чл.74, ал.2 от ЗМВР, като в т.2 е предвидено посочването на фактическите и правните основания за задържане. В приложеното копие на оспорения индивидуален административен акт, според настоящия съдебен състав е посочена разпоредбата на чл.72, ал.1, т.1 от ЗМВР. Налице е сливане на изписаната на горния ред буква „р“ /от думата инспектор/ с изписаната цифра „т.1“, което е довело погрешното възприемане на касатора на липсата на посочване на правното основание за задържане. Твърдяната липса на посочване на правното основание за задържане, предполага липсата на посочване на каквото и да е било правно основание, което в конкретния случай не е налице. Ясно и несъмнено е изписаната разпоредба – чл.72, ал.1 от ЗМВР, в която алинея са предвидени седем хипотези на задържане на лица. Не посочването на конкретната хипотеза не означава изначална липса на посочване на правно основание за задържането на лицето. Налице е и фактическото основание за задържането на касатора – управление на 27.10.2021 год. в с. Медникарово на ул.“Дружба“ на МПС /лек автомобил/ след употреба на алкохол, като е посочено и образуваното досъдебно производство – ЗМ-163 и престъплението за което е образувано – чл.343б от НК. Въз основа на гореизложеното, съдът намира, че оспорената заповед съдържа всички необходими реквизити, съгласно чл.74, ал.2 от ЗМВР и като е стигнал до този извод, районният съд е постановил правилно своето решението.

Не представлява процесуално нарушениe и позоваването от страна на съда на приетите от него писмени доказателства, вкл. и съставените във връзка със случая докладни записки. Същите са приети като писмени доказателства, представляват официални документи по смисъла на закона и се ползват със съответната доказателствена сила. Не съгласието на касатора за приемането в развилото се съдебно производство и противопоставянето на приемането им като писмени доказателства е процесуално действие на страната, а в правомощията на съда е дали да уважи или не това доказателствено искане. След като същите са приети като писмени доказателства, не съществува процесуална пречка съдът да се позовава на тях и мотивирането на съдебното решение с така приетите писмени доказателства не представлява процесуално нарушение.

Не представлява съществено процесуално нарушение и не произнасянето на съда по отношение на направените в жалбата доказателствени искания. По делото е изискана цялата административна преписка по издаването на оспорената заповед, а в проведеното открито съдебно заседание на 30.11.2021 год.  е обективирано изявление на адв. Колев – процесуален представител на касатора, че няма други доказателствени искания и желае да се приключи съдебното следствие. Така съставеният протокол е надлежно подписан от съдията докладчик и секретаря, представлява официален документ и не е налице искане за поправката му от страна на П.Г., поради което същият се ползва със съответната доказателствена сила и удостоверява процесуалните действия на страните, в частност за изясняването на делото от фактическа страна. Процесуалното бездействие на касатора, респективно на процесуалният му представител, не може и не представлява касационно основание за отмяната на обжалваното съдебно решение.

Въз основа на изложените мотиви, настоящият касационен състав на Административен съд – Стара Загора намира, че не са налице наведените касационни оплаквания и оспореното решение, като правилно и законосъобразно следва да бъде оставено в сила.

Налице е своевременно направено искане за присъждане на разноски по делото от страна на двете страни, като при този изход на делото е основателно това на ответника по касация. В тежест на касатора П.В.Г. следва да бъде възложено заплащането на възнаграждение за осъществената от юрисконсулт правна защита на административния орган, определено в размер на 100.00 лв., съгласно чл.24 от Наредбата за заплащането на правната помощ във връзка с чл.78, ал.8 от ГПК и чл.37 от Закона за правната помощ. Разноските следва да се присъдят в полза на ОД на МВР Стара Загора, структурата, юридическото лице, в което се намира административният орган постановил процесната заповед за задържане.

Водим от тези мотиви и на основание чл.221, ал.2 от АПК Старозагорският административен съд

 

Р     Е     Ш     И     :

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение №17 от 08.12.2021 год., постановено по адм. дело №197/2021 год. по описа на Районен съд – Гълъбово.

ОСЪЖДА П.В.Г., ЕГН ********** ***, да заплати на Областна дирекция на МВР - Стара Загора, ул.“Граф Игнатиев“№16, представлявана от Директора Николай Колев сумата от 100.00 /сто/ лева, представляваща разноски за юрисконсултско възнаграждение.

Решението не подлежи на обжалване и протестиране.

 

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

    ЧЛЕНОВЕ:  1.

                         

 

     2.