Р Е Ш Е Н И E
№ 354 13.09.2019 година гр.Бургас
В И М Е Т О Н А Н А Р О Д А
Бургаският окръжен съд граждански състав
на двадесети август две хиляди и деветнадесета година
закрито заседание в следния състав:
ПРЕДСЕДАТЕЛ: Десислава Динкова
ЧЛЕНОВЕ:
секретар Станка Чавдарова
прокурор
като разгледа докладваното от съдия Д.Динкова
т.дело номер 209 по описа за 2019 година.
Производството е образувано по молба на „Банка ДСК“ ЕАД, с ЕИК121830616, с правно основание чл.625 от ТЗ, за обявяване неплатежоспособността, евентуално свръхзадължеността на „Сан сити“ ООД с ЕИК ********* и откриване на производство по несъстоятелност.
Молителят твърди, че е кредитор на длъжника с вземания, произтичащи от три договора за кредит, в общ размер на 8 713 673,27 лв. към 10.04.2019 год.
Твърди се, че ответникът не е в състояние да изпълнява изискуеми парични задължения по търговски сделки, каквито са договорите за кредит. Молителят се позовава на презумпцията по чл.608 ал.1 предл.1 от ТЗ, тъй като длъжникът е спрял плащанията и изпълнението по договорите за кредит.
При условията на евентуалност се твърди, че длъжникът е свръхзадължен, тъй като имуществото му не е достатъчно, за да покрие задълженията му.
Като начална дата на неплатежоспособността / свръхзадължеността се сочи 31.12.2014 год.
Молбата е с правно основание в чл. 625 и сл. от ТЗ.
Длъжникът не е подал отговор. В съдебно заседание се представлява от упълномощен адвокат и взема становище за основателност на молбата.
Бургаски окръжен съд, като обсъди доводите на молителя и събраните по делото доказателства, намира за установено от фактическа и правна страна следното:
От служебна справка, извършена от съда в Търговския регистър, воден от АВ, се установява, че длъжникът е вписан като търговец в Регистъра на търговските дружества, воден от БОС, с решение от 28.02.2001 год.и по ф.д.№537/2001 год., и е пререгистриран с вписване 20080128135208 с многообразен предмет на дейност.
Установява се, че длъжникът редовно е обявявал финансовите си отчети, като към момента е заявен за обявяване ГФО към 31.12.2018 год.
От представените писмени доказателства и от извършената и приета по делото финансово-счетоводна експертиза се установява, че дружеството има задължения към кредитора „Банка ДСК“ ЕАД по три договора за кредит, които са установени с влезли в сила съдебни решения – договор №2443/2008 година, договор №1715/2006 год. и договор №2544/2004 год. От отговора на задача №3 в експертизата се установява, че задълженията към кредитора „Банка ДСК“ ЕАД са осчетоводени, като разчетите при двете страни се разминават незначително – данните при длъжника са за неплатени задължения в размер на 8 660 200 лв., а при кредитора показания размер е 8 669 153,56 лв. и разликата се дължи на начислените законни лихви за периода 01.05.2019 год. – 03.06.2019 год.
Поради абсолютния търговски характер на банковата сделка, следва да се приеме, че „Банка ДСК“ ЕАД има качеството на кредитор на ответника с изискуеми вземания, произтичащи от три договора за банков кредит.
В експертизата са изследвани коефициентите на ликвидност към 31.12.2014, 31.12.2015, 31.12.2016, 31.12.2017 год., 31.12.2018 год и към 30.04.2019 год. Коефициентите на обща ликвидност са със стойности под единица през целия изследван период, което показва, че дружеството не е в състояние да погасява текущите си задължения с наличните краткотрайни активи. Стойностите на коефициентите на незабавна и абсолютна ликвидност са близки до 0 или 0, тъй като дружеството почти не разполага с парични средства. В съдебното заседание на 02.07.2019 год. вещото лице е пояснила, че длъжникът е строително предприятие, поради което активите, които се очаква да се реализират в оперативния цикъл на предприятието, се показват като текущи, дори и тогава, когато не се очаква да се реализират през следващите 12 месеца след изготвянето на отчета. В случай, че се изчислят показателите на обща ликвидност, като се вземат предвид само краткотрайните краткосрочни активи, то тогава те отново ще бъдат със стойности под единица, съответно 0.394 за 2014 год. и 0.265 за 2015 год.
От експертизата се установява, че стойностите на коефициентите на финансова автономност и на задлъжнялост показват, че дружеството е силно зависимо от кредиторите си – в изследвания период предприятието на длъжника е осъществявало своята дейност изключително само с привлечен капитал.
Финансовия резултат за 2014, 2015 и 2016 год. е загуба. През следващите години дружеството отчита печалба, но не успява да акумулира достатъчно средства, с които да осъществява разплащания с кредиторите си и на това се дължат влошените показатели на ликвидност и платежоспособност.
При така установените обстоятелства от експертизата, молбата е основателна и следва да бъде уважена.
Съгласно разпоредбата на чл. 608, ал.1 от Търговския закон, неплатежоспособен е търговец, който не е в състояние да изпълни изискуемо парично задължение, породено от или отнасящо се до търговска сделка или публичноправно задължение към държавата и общините, свързано с търговската му дейност, или задължение по частно държавно вземане, или задължение за изплащане на трудови възнаграждения към най-малко една трета от работниците и служителите, което не е изпълнено повече от два месеца, т.е. при наличието на всяка една от предвидените в цитираната норма предпоставки длъжникът би изпаднал в състояние на неплатежоспособност. Според презумпцията, визирана в ал. 3 на същата норма неплатежоспособността се предполага, когато длъжникът е спрял плащанията.
Влошените показатели на коефициентите на ликвидност са възприети в практиката като водещи в преценката за състоянието на неплатежоспособност (решение № 71 от 30.04.2015 г. по т.д. № 4254/2013 г. І т.о. ВКС). Те се свързват с невъзможността на длъжника да поеме плащанията си и се формират като съотношение между краткотрайните активи/всички или определена част от тях/ към краткосрочните или текущи задължения на предприятието.
Изчислените от експертизата коефициенти на ликвидност показват, че дружеството не може да изплати текущите си задължения, в това число към персонала, с наличните текущи (или само с краткотрайните краткосрочни) активи. Последният обявен ГФО с независим одиторски доклад е този от 31.12.2015 год., след което е отпаднало задължението на търговеца за независим финансов одит. Установява се от доклада на независимия одитор, че още към 31.12.2015 год. задълженията на дружеството са превишавали активите с 3082 хил.лв., което поставя под съмнение отчета, изготвен за действащо предприятие. Съмнения, че дружеството е действащо предприятие по смисъла на Международния одиторски стандарт 570 „Действащо предприятие“, са изложени и в експертизата, поради това, че има значително превишение на пасивите над активите, нереалистични шансове за подновяване или изплащане на кредити с наближаващ или настъпил падеж, признаци на оттегляне на кредиторите, индикация за отрицателни парични потоци от оперативната дейност от финансовите отчети през последните години, неблагоприятни финансови показатели, значителни загуби от дейността или намерение на ръководството да прекрати дейността, наличие на просрочие на задълженията или преустановяване на плащанията, невъзможност за своевременно плащане на кредиторите, невъзможност за спазване на условията по договор за заем. Въз основа на тези, посочени по-горе и изследвани обстоятелства, експертизата е достигнала до извод, че дружеството е в трайна и обективна невъзможност да погасява изискуемите си задължения. Това състояние е настъпило към 31.12.2014 год., което означава, че дружеството е неплатежоспособно от 31.12.2014 год.
Презумпцията, на която се позовава кредиторът „Банка ДСК“ ЕАД, не може да се приложи, тъй като длъжникът не е спрял напълно плащанията към кредиторите си – видно е от справката за последните плащания, че такива са извършени през м.април и май 2019 год. към НАП и за консумативни разходи. Независимо от това, по изложените вече съображения, молбата за откриване на производство по несъстоятелност следва да се уважи, като с решението се определи началната дата на неплатежоспособността – 31.12.2014 год. Наличието на главното основание, на което се е позовал кредитора, не налага разискване дали длъжникът е евентуално и свръхзадължен.
Кредиторът, който е инициирал производството, е предплатил определените от съда разноски в размер на 8000 лв. С оглед на това, съдът следва да постанови решение със съдържание по чл.630 ал.1 от ТЗ. Посочено е лице, отговарящо на условията по чл.655 ал.2 от ТЗ, което да бъде назначено за временен синдик в случай на откриване на производство по несъстоятелност. Следва да се допуснат обезпечителни мерки и да се определи дата за първо събрание на кредиторите.
В полза на кредитора следва да се присъдят сторените разноски в размер на 8 250 лв. по представен списък.
Мотивиран от горното и на основание чл. 632, ал. 1, във вр. с чл. 607а и чл. 608 от Търговския закон, Бургаският окръжен съд
Р Е Ш И:
ОБЯВЯВА неплатежоспособността на „Сан сити“ ООД с ЕИК *********, със седалище и адрес на управление гр.Бургас, ул.“Сердика“ 2Б, като определя за нейна начална дата 31.12.2014 год.
ОТКРИВА производство по несъстоятелност по отношение на „Сан сити“ ООД с ЕИК *********, със седалище и адрес на управление гр.Бургас, ул.“Сердика“ 2Б.
НАЗНАЧАВА за временен синдик на „Сан сити“ ООД с ЕИК *********, със седалище и адрес на управление гр.Бургас, ул.“Сердика“ 2Б Снежина Минчева Маджарова.
ОПРЕДЕЛЯ възнаграждение на временния синдик в размер на 800 лв. месечно, считано от датата на решението.
ДОПУСКА обезпечение чрез налагане на възбрана върху недвижимите имоти и запор върху движимото имущество и всичките вземания на длъжника „Сан сити“ ООД с ЕИК *********, със седалище и адрес на управление гр.Бургас, ул.“Сердика“ 2Б.
ОПРЕДЕЛЯ дата за провеждане на първо събрание на кредиторите на „Сан сити“ ООД с ЕИК *********, със седалище и адрес на управление гр.Бургас, ул.“Сердика“ 2Б на 15.10.2019 год. от 13.00 часа в сградата на Окръжен съд Бургас, зала №6, при следния дневен ред:
1. Изслушване на доклада на временния синдик по чл.668 от ТЗ;
2. Избор на постоянен синдик, предложение до съда за назначаването му и определяне на възнаграждение;
3. Избор на комитет на кредиторите.
ОСЪЖДА „Сан сити“ ООД с ЕИК *********, със седалище и адрес на управление гр.Бургас, ул.“Сердика“ 2Б да заплати на „Банка ДСК“ ЕАД с ЕИК121830616, със седалище и адрес на управление гр.София, ул.“Московска“ №19, представлявана от Виолина Спасова – главен изпълнителен директор и Доротея Николова – изпълнителен директор, сумата от 8 250 лв. (осем хиляди двеста и петдесет) лева разноски по делото.
Настоящото решение да се впише в Търговския регистър, воден от Агенция по вписванията, по партидата на дружеството.
За изпълнение на горното, заверен препис от решението да се изпрати незабавно на Агенция по вписвания.
Решението може да бъде обжалвано пред Бургаски апелативен съд в седмодневен срок от вписването му в Търговския регистър.
ОКРЪЖЕН СЪДИЯ: