Определение по дело №122/2020 на Районен съд - Белоградчик

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 30 юни 2020 г. (в сила от 23 юли 2020 г.)
Съдия: Анна Иванова Кайтазка
Дело: 20201310200122
Тип на делото: Частно наказателно дело
Дата на образуване: 1 юни 2020 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

 гр.Белоградчик, 30.06 .2020 г.

 

        БЕЛОГРАДЧИШКИЯТ РАЙОНЕН СЪД, 4-ти състав в закрито заседание на тридесети юни две хиляди и двадесета година, в състав:

 

                                                                     Районен съдия: Анна Кайтазка

 

като разгледа ЧН дело № 122 по описа за 2020 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

        Производството е по реда на чл.243 ал.4  от  НПК.

        Образувано е по жалба на С.В.К. ***, действащ като законен представител на малолетния си пострадал син – Д. С. . и депозирана чрез упълномощен от С.К. представител - адвокат, срещу постановление на прокурор при РП-Видин от 04.05.2020 г., с което е прекратено наказателното производство по ДП № 141/2019г. по описа наОД-МВР-Видин, водено за деяние по чл.343 ал.1 б.”б” от НК вр. чл.342 ал.1 НК.

         В жалбата се излагат доводи за неправилност и незаконосъобразност на обжалваното постановление, като се навеждат аргументи за необосновани изводи на прокурора, противоречиви и неправилни изводи и заключения и по проведените експертизи по случая – Авто-техническа и Видео-техническа. 

         Прокурор при РП – Видин е прекратил наказателното производство по ДП на основание чл.243 ал.1 т.1 от НК вр. чл.24 ал.1 т.1 от НК.

         Съдът, след като прецени събраните в хода на разследването доказателства, както и законосъобразността и обосноваността на постановлението за прекратяване на наказателното производство намира следното:

         От материалите по ДП е видно, че същото е било образувано  за деяние по чл.343 ал.1 б.”б” от НК вр. чл.342 ал.1 от НК, изразено в настъпило ПТП, на 20.06.2019 г., в с.М., обл.В., на ул.“П.“ срещу дом № , при което ПТП, водач на тов.а. марка „Ивеко“ модел „ 35 с  18“ нарушавайки правилата за движение, по непредпазливост причинил средна телесна повреда на Д. С. В.. В хода на производството не е привличан обвиняем в крайна сметка към отговорност за деянието. Предвид събраните доказателства, водещият разследването е изпратил ДП на прокурора с мнение за прекратяването му с оглед чл.24 ал.1 т.1 от НК. Прокурорът е възприел това мнение и с постановлението си от 04.05.2020 г., приемайки заключението по Авто-техническата експертиза – че ПТП е станало в опасната зона, респ. бил е неизбежен удара за водача на МПС, то  “липсва престъпление” и на осн. чл.24 ал.1 т.1 от НПК, е прекратил наказателното производство.

         С оглед събраните на досъдебното производство доказателства съдът намира, че фактическата обстановка по делото не е изяснена пълно и всестранно.

          В хода на разследването са били назначавани и провеждани Съдебно-медицинска, Авто-техническа и Видео-техническа експертизи, които да изяснят вида и характера на телесните увреждания, нанесени на пострадалия, механизма на настъпване на ПТП, скоростта на движение на двете ППС – тов.автомобил и велосипед, дължината на опасната зона за същите, автентичността на записите от видеокамерата, предоставени за нуждите на разследването. Безспорно, изводът на специалиста – съдебен лекар е, че нараняванията на малолетния пострадал Д.В. / основното всъщност - отворено счупване на големия пищял на дясна подбедрица/ юридически биха се окачествили като средна телесна повреда.

         Заключението на видео-техническата експертиза , води на извод, че записите от камерата, монтирана на хранителен магазин , в близост до станалото ПТП, не са манипулирани. Сочи се в тази експертиза време, което  е протекло от момента в  който, две деца- велосипедисти навлизат в обсега на камерата, до момента, в който едното от тях навлиза на пътното платно /в лентата за движение, насрещна за водача на тов.а. м.“Ивеко“/, сочи се също и времето, което е изминало от падането на пострадалото дете на пътя след удрянето му в товарния автомобил, до спирането на последния.

За съда не се изясни, а и прокурора не е обсъждал въобще въпроса – кога водачът на МПС - тов.а., е възприел „опасността“ – в случая „деца в  близост до пътното платно“ по см. на чл.117 от ЗДвП, за да е бил длъжен да реагира, като намали скоростта на , или спре, управляваното от него МПС. Действително в изготвеното заключение по проведената Авто-техническа експертиза има извод / 1.3, в края на първи абзац/, че водачът на тов. автомобил К. е могъл да възприеме опасността в момента, когато велосипедистът е навлязъл в платното за движение, като експерта се е позовал за този си извод на другата – Видео-техническата експертиза. Не е ясно обаче, откъде се прави той това заключение, тъй като в посочената Видео-техническа експертиза подобни данни липсват. В нея, както посочи и по-горе съдът, се отчита съвсем формално времето от появата на децата в обсега на камерата и стъпването на пътното платно на едното / 10 сек./, и времето от удряне и падане на пътя на едното дете, до спиране на тов.автомобил - 2 сек. / така му е и поставен въпроса, задачата на вещото лице/. На записите от камерата, както приема и самия експерт по Авто-техническата експертиза, се вижда, че децата се движат успоредно на пътното платно, по площад в населеното място / в посоката на движение на самия водач на тов.автомобил между другото/, като на 3,50 м. преди да ги застигне /да се изравни с тях/ К., едното дете осъществява завиване към пътното платно и започва пресичането му. От момента, в който децата навлизат в обсега на камерата, до момента на ПТП е изминало време, относно което никой не е изследвал и оценявал /технически – от експертите, и юридически – от решаващия казуса/ обстоятелствата: видял ли ги е или не, и имал ли е възможността или не, въпреки законовото си задължение, водачът на МПС за забележи децата и да ги вземе предвид при поведението си. Единствено в Авто-техническата експертиза се изследва въпроса каква е била възможността на К. да установи „опасността“ – децата в близост до пътя, в огледалото си / ляво, странично/ за обратно виждане /очевидно възприемайки неговите показания като свидетел – на К./, въпреки, че по-горе в констативната част на заключението си, този експерт твърди, че К. е възприел своевременно пресичащия велосипедист. Не са обсъдени никъде при това положение / от никого/ и фактите в същата насока – реално забелязване, възможност за забелязване на децата, предвид преминаващи или не между тях и водача на МПС други превозни средства, съгласно файловете със записите от камерата, в периода от появата на децата на площада, до навлизане на пътното платно на едното, или пък – съобразно пътния участък / прав или налични завои пред това, ПТП/.

         Съгласно изискванията на ЗДвП – при деца на пътното платно или в близост до него винаги е налице „опасност“, поради което при наличие на такава, съобразно и обстоятелствата скорост на движение, характеристики на МПС и реакция на водача, следва да се определи съвкупно от тях, така важната „опасна зона“ за спиране, играеща съществена роля за понасяне или не отговорност за участника в ПТП.

         Съдът счита, че са налице противоречия и неясноти, допуснати при провеждането на процесуални действия в хода на разследването, както и необективно, непълно оценяване на всички правно значими обстоятелства, за да се направи обоснован и издържан извод за наличието или липсата на вина и авторство към деянието, за което е образувано и провеждано разследването.

           Предвид гореизложеното съдът намира, че постановлението на РП-Видин е необосновано и незаконосъобразно, поради което следва да бъде отменено, а делото - върнато за по-нататъшни процесуални действия, като ако прокуратурата прецени, че не са налице основания за внасяне на обвинителен акт в съда, следва да изготви добре обосновано, подробно мотивирано, и съответстващо на доказателствата постановление.

          Водим от горното и на основание чл.243 ал.5 и ал.6 т.3 от НПК, съдът

 

                                               О П Р Е Д Е Л И :

 

          ОТМЕНЯ постановлението на РП-Видин от 04.05.2020 г., с което е прекратено наказателното производство по ДП № 141/2019 г. по описа наОД-МВР-Видин, образувано за деяние по чл.343 б.»б» от НК вр. чл.342 ал.1 от НК.

          Определението подлежи на обжалване и протест в 7 дневен срок от съобщаването му – пред ОС-Видин.

         За определението да се изпрати съобщение на РП-Видин и жалбоподателя.

Препис от определението, след влизането му в сила, ведно с ДП да се изпрати на РП-Видин.                                                          

 

 

                                                            Районен  съдия: