Определение по дело №109/2024 на Административен съд - Велико Търново

Номер на акта: 462
Дата: 8 февруари 2024 г.
Съдия: Йорданка Христова Матева
Дело: 20247060700109
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 8 февруари 2024 г.

Съдържание на акта Свали акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

462

град Велико Търново, 08.02.2024 г.

 

 

 

Административен съд – гр. Велико Търново, ІV-ти състав, в закрито съдебно заседание на осми февруари две хиляди двадесет и четвърта година, в състав:

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪДИЯ: Йорданка Матева

 

като разгледа адм. д. № 109/2024 г. по описа на Административен съд – гр. Велико Търново, за да се произнесе взе предвид следното:

 

 

Производството е по реда на чл. 166, ал. 3 от Административнопроцесуалния кодекс (АПК).

 

Настоящето дело е образувано по жалба на И.Г.Й. в качеството й на майка и законен представител на Г.С.Й.,***, против Заповед № РД 317/05.02.2024 г. на директора на ОУ „Св. Патриарх Евтимий“, гр. Велико Търново.

С обжалваната заповед е наредено налагането на санкция „преместване в друга паралелка в същото училище“ на ученика от VIг клас Г.С.Й. в VIв клас, считано от 06.02.2024 г. до края на учебната 2023/2024 година за неизпълнение на негови задължения, определени от Закона за предучилищното и училищното образование (ЗПУО) и Правилника на училището.

С жалбата до съда оспорващата е поискала спиране на предварителното изпълнение на оспорената заповед и на наложеното наказание на основание чл. 60, ал. 5 вр. ал. 1 от АПК.

 

Като прецени доводите в жалбата и съдържащото се в нея искане за спиране на предварителното изпълнение на Заповед № РД 317/05.02.2024 г. на директора на ОУ „Св. Патриарх Евтимий“, както и съдържанието на същата заповед, съдът намира следното:

С Оспорената Заповед № РД 317/05.02.2024 г. на директора на ОУ „Св. Патриарх Евтимий“ е наложено наказание „преместване в друга паралелка в същото училище“ на ученика в това училище Г.С.Й. и в този смисъл същата представлява индивидуален административен акт по чл. 203 от ЗПУО. Съгласно цитираната норма санкция от вида на процесната – „преместване в друга паралелка в същото училище“, се налага със заповед на директора по мотивирано писмено предложение на класния ръководител. Според чл. 205, ал. 2 от ЗПУО в заповедта за налагане на санкцията се посочват вида на последната, срока и мотивите за налагането й. Според ал. 4 на същата норма заповедта може да се обжалва при условията и по реда на АПК. Последното от своя страна означава, че до изтичане на срока за оспорване на заповедта, който е общият 14-дневен срок от съобщаването й на нейния адресат по чл. 149, ал. 1 от АПК, наложеното с нея наказание не подлежи на изпълнение, защото заповедта за него не е влязла в сила.

Процесната заповед предвид датата на издаването й – 05.02.2024 г., е изключено да е влязла в сила понастоящем, а същевременно, в срока за нейното оспорване е постъпила и жалба против нея и въз основа на нея е образувано настоящето дело. Оспорването на заповедта в законния срок обаче, изключва възможността за изпълнението на оспорения акт, защото всяка жалба срещу административен акт има суспензивен ефект. Суспензивният ефект препятства влизането в сила на акта и това е общото правило на АПК, намерило нормативен израз в чл. 166, ал. 1 от кодекса, според който оспорването спира изпълнението на административния акт.

Изключение от това правило е възможно само в два случая – ако в закон е предвидено предварително изпълнение на оспорения акт, или ако самият акт съдържа разпореждане в този смисъл – за предварително изпълнение. ЗПУО категорично не придава предварително изпълнение на оспорени актове по чл. 203 и следователно първата хипотеза е изключена. Съдът намира обаче, че в случая не е налице и втората хипотеза, защото такова разпореждане за предварително изпълнение на процесната заповед няма. Действително, с нея е определен срок за изпълнение на наказанието, вкл. с начало и край, но това се дължи на обстоятелството, че чл. 205, ал. 2 от ЗПУО изиска това като елемент от съдържанието й. В случая определеният срок за изпълнението на наказанието реално е вторият учебен срок за учебната 2023/2024 година, но определянето на началото на този срок не представлява разпореждане за предварително изпълнение на акта, а просто определяне на срока на наказанието. В този смисъл процесната заповед, според съда, не съдържа разпореждане на своя издател за предварително изпълнение на наказанието и с оспорването на самата заповед, чрез подаване на жалбата до съда, инициирала това дело, изпълнението й е спряно по силата на нормата на чл. 166, ал. 1 от АПК, поради което липсва необходимост от произнасяне на съда в този смисъл по ал. 3 (защото липсва предварителното изпълнение по ал. 2 на същата норма, което съдът да спре, а действието на заповедта е спряно със самото оспорване).

Ето защо, само по тези мотиви, съдът намира искането за спиране на предварителното изпълнение за безпредметно, като счита, че с образуването на настоящето дело изпълнението на Заповед № РД 317/05.02.2024 г. на директора на ОУ „Св. Патриарх Евтимий“, гр. Велико Търново е вече спряно на основание чл. 166, ал. 1 от АПК до окончателното решение по делото.

 

Водим от горното и на основание чл. 166, ал. 3 от АПК, съдът

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ искането на И.Г.Й. в качеството й на майка и законен представител на Г.С.Й. за спиране на предварителното изпълнение на Заповед № РД 317/05.02.2024 г. на директора на ОУ „Св. Патриарх Евтимий“, гр. Велико Търново.

ОПРЕДЕЛЕНИЕТО подлежи на обжалване с частна жалба пред ВАС, в 7-дневен срок от съобщаването му на страните по делото.

 

ПРЕПИС от съдебния акт ДА СЕ ИЗПРАТИ на страните по делото на основание чл. 138 от АПК.

 

 

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪДИЯ :