Решение по дело №1939/2019 на Районен съд - Велико Търново

Номер на акта: 546
Дата: 5 декември 2019 г. (в сила от 28 декември 2019 г.)
Съдия: Емил Бобев
Дело: 20194110201939
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 6 ноември 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

№ .............

                                                   

гр. В. Търново, 05.12.2019 год.

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

         Великотърновският районен съд, четиринадесети състав, в публично заседание на 20.11.2019 год., в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЕМИЛ БОБЕВ

 

при секретаря М. Ранкова, като разгледа докладваното от съдия  НАХД № 1939 по описа за 2019 год., за да се произнесе, взе предвид следното:

        

         Производство по реда на чл.59 и следващите от ЗАНН.

         Съдът е сезиран с жалба от П.Н.Н. с ЕГН **********,***, чрез пълномощник - адвокат С.П.П. от ВТАК, против НП № 19-1275-001853/17.09.2019 год., издадено от Благомира Руменова Дочева на длъжност Началник Група към ОД на МВР - Велико Търново, сектор Пътна Полиция, с което на Н. за допуснато нарушение по чл. 20, ал. 2 от ЗДвП, на основание чл. 53 от ЗАНН и чл. 179, ал. 2, предл. 1 от ЗДвП, му е наложено административно наказание "Глоба" в размер на 200.00 (двеста) лева. Със жалбата се моли НП да бъде отменено изцяло като неправилно и незаконосъобразно като се излагат доводи в тази насока. Твърди се, че жалбоподателя бил поставен в обективна невъзможност да спре и да предотврати настъпилото ПТП вследствие на виновното поведение на водача на лекия автомобил, който се е движил пред него.

         Жалбоподателят – редовно призован, не се явява. Представлява се от адв. С.П. от ВТАК – редовно упълномощен. Със жалбата е направено доказателствено искане за допускане до разпит в качеството на свидетел на едно лице (очевидец). Съдът счете това искане за основателно, поради което същото бе уважено. Адв. П. поддържа жалбата и изложените в нея доводи. Счита, че не е допуснато описаното в АУАН и НП нарушение по чл. 20 ал. 2 от ЗДвП, а от доказателствата по делото се установява, че ПТП е настъпило поради неправомерното и виновно поведение на водача на автомобила, движещ се пред автомобил управляван от Н., като този водач е предприел неправилна маневра, изразяваща се в първоначално отклоняване в дясно след подаден десен мигач, след което внезапно обратен завой наляво, отнема предимството на жалбоподателя.

         Ответникът по жалбата Сектор „ПП” при ОД на МВР – В.Търново, редовно призован – не се представлява и не заема становище.

         Съдът, след като обсъди доводите на страните и събраните по делото доказателства, приема за установено следното:

         На 28.08.2019 год., около 19 часа в РУ „Полиция” – Велико Търново е бил получен сигнал за настъпило ПТП с материални щети на І-5 в близост до с. Присово. На местопроизшествието бил изпратен екип от служители на сектор „ПП” при ОД на МВР – В.Търново в състав мл. автоконтрольор Л.В.М. и мл. автоконтрольор Й.Е.И.. При пристигане на място полицейските служители обработили произшествието, като лично възприели обстановката, извършили оглед на МПС участвали в ПТП и снели устни обяснения от водачите на двете МПС. От извършените действия контролните органи установили двамата участници в ПТП – лек автомобил "Пежо 307" с регистрационен номер ******, собственост и управляван от жалбоподателя П.Н.Н. с ЕГН **********,*** и лек автомобил "Хонда Сивик" с регистрационен номер ****** (Великобритания), собственост и управляван от С. Г. Й. с ЕГН **********. От видимите следи по автомобилите и от обясненията на двамата участници в ПТП, служителите установили следната фактическата обстановка - двата автомобила са се движили от с. Присово, като впоследствие са се включили на първокласния път. Преди това са карали един зад друг – л.а. „Пежо” след л.а. „Хонда”. При включването им в първокласния път л.а. "Пежо" се е движил в лявата пътна лента и е тръгнал да изпреварва другия автомобил, когато л.а. "Хонда" е започнал маневра завиване в обратна посока, при което двата автомобила са се сблъскали. След направения оглед контролните органи преценили, че и двамата водачи имат вина за ПТП като и на двамата водачи са били съставени АУАН. На водача на л.а. "Хонда бил съставен АУАН за извършено нарушение по чл. 25, ал. 1 от ЗДвП, а на жалбоподателя П.Н. от св. Л.М. в присъствието на св. Й.И. бил съставен АУАН № 81178 от 28.08.2019 год., затова, че на 28.08.2019 год. около 19.00 ч. на първокласен път І-5, км. 107, управлява собствения си лек автомобил "Пежо 307" с регистрационен номер ******, син на цвят, като при избиране скоростта си на движение не се движи с такава скорост, че в случай на възникване на опасност да спре. Със своята предна дясна част блъска движещия се пред него, в предна лява част на ППС и извършващ неправилна маневра лек автомобил "Хонда Сивик" с регистрационен номер ****** (Великобритания), собственост и управляван от правоспособния водач С. Г. Й. с ЕГН **********, като с това господин Н. реализира ПТП с материални щети по автомобилите. Като нарушена в АУАН е посочена разпоредбата на чл. 20, ал. 2 от ЗДвП. АУАН е бил връчен на Н. по установения ред, който го е подписал доброволно, като е посочил, че има възражения.

         В законоустановения тридневен срок П.Н. не е депозирал пред наказващия орган писмено възражение.

         Въз основа на посочения АУАН, на 17.09.2019 год. от Началник група в сектор „ПП” при ОД на МВР – В.Търново е издадено и обжалваното наказателно постановление № 19-1275-002853, с което на П.Н.Н. с ЕГН **********,***, за допуснато от него нарушение по чл. 20, ал. 2 от ЗДвП, на основание чл. 53 от ЗАНН и чл. 179, ал. 2, предл. 1 от ЗДвП, му е наложено административно наказание "Глоба" в размер на 200.00 (двеста) лева. НП е връчено лично на Н. на 19.10.2019 год., който го е обжалвал по реда на чл. 59 от ЗНН пред наказващия орган в законоустановения срок.

         При така установеното от фактическа страна съдът намери от правна страна следното:

         При служебната проверка относно реквизитите на акта за нарушение и издаденото въз основа на него НП, съдът не констатира нередовности. Спазени са изискванията на чл. 42 и чл. 57 от ЗАНН. И акта и НП съдържат изискуемите по закон реквизити.

Съдът обаче намира за основателни доводите изложени в жалбата, че неправилно е наложена административна санкция на Н. за допуснато нарушение по чл. 20, ал. 2 от ЗДвП.

         Процесуалните действия по налагане на административно наказание имат за своя непосредствена цел доказване на нарушението и неговия извършител. Към момента на издаване на наказателното постановление, следва да бъде безспорно установено наличието на предпоставките за реализиране на административно-наказателна отговорност. В тази връзка приложение намира разпоредбата на чл. 53, ал. 1 от ЗАНН: „Когато се установи, че нарушителят е извършил деянието виновно…., наказващия орган издава наказателно постановление, с което налага съответното административно наказание”. Следователно за налагане на административно наказание, наказващия орган следва да установи – налице ли е нарушение, кой е нарушителят и извършил ли е той деянието виновно.

         Преценката на административно наказващия орган дали да се издаде НП, следва да се основава на фактическите констатации на акта за установяване на административно нарушение. В съдебното производство тези констатации обаче нямат обвързваща доказателствена сила. Тази позиция категорично е застъпена и в Постановление № 10/1973 год. на Пленума на ВС. В този смисъл съдът е длъжен, разглеждайки делото по същество, да установи чрез допустимите от закона доказателства дали е извършено административното нарушение и обстоятелствата, при които е извършено.

         В настоящият случай, от фактическа страна контролния орган и наказващият такъв са приели, че нарушението е извършено от П.Н., като същия е управлявал собствения си автомобил и при избиране скоростта си на движение не се е движил с такава скорост, че в случай на възникване на опасност да спре, вследствие на което е блъснал извършващия неправилна маневра завиване в обратна посока друг автомобил. Действително и самия жалбоподател не отрича, че се е стигнало до ПТП, като е възникнал удар с управлявания от него автомобил движещия се пред него автомобил "Понда". Жалбоподателя и неговия процесуален представител обаче твърдят, че ПТП е настъпило вследствие на неправомерното и виновно поведение на водача на автомобила, движещ се пред автомобила управляван от жалбоподателя, като водача на този автомобил първоначално е подял десет пътепоказател, кат е намалил скоростта си и е започнал да се отбива леко вдясно на пътното платно, след което изведнъж е предприел неправилна маневра завиване в обратна посока вляво, с което е поставил Н. в обективна невъзможност да спре и да предотврати ПТП. В подкрепа на тези твърдения са показанията на свидетеля Б. С. Д., който към момента на инцидента се е возил в автомобила, управляван от жалбоподателя П.Н.. Същия твърди в показанията си пред съда, че действително движещия се пред автомобила на Н. друг автомобил, е подал десен мигач и е тръгнал да завива леко надясно към отбивката, като самия Д., както и Н. са предположили, че той ще спре на отбивката. Н. е продължил напред, а автомобилът пред тях е завил рязко наляво, като явно е искал да направи обратен завой, при което Н. нямало накъде да отиде и се е сблъскал с другия автомобил. Свидетеля твърди, че П.Н. се е опитал максимално да отиде към мантинелата, но нямало как да заобиколи самия автомобил и станал удара. Твърди, че Н. е управлявал автомобила със скорост не повече от 30 км/час.

         Тези твърдения се потвърждават отчасти и от разпитаните в качеството на свидетели актосъставител и свидетел по акта. Полицаите М. и И. потвърждават в показанията си пред съда, че при обработка на произшествието действително са установили, че автомобила "Хонда" е предприел неправилна маневра завиване в обратна посока, при което Н. не е успял да реагира и го е блъснал.

         Всички тези обстоятелства водят до извода, че жалбоподателя П.Н. не е осъществил от субективна страна нарушението по чл. 20, ал. 2 от ЗДвП. Вярно е, че е настъпило ПТП при което управлявания от него автомобил е блъснал движещия се пред него автомобил, но това обстоятелство е настъпило вследствие на обективни причини, които не зависят от Н., а именно – водачът на лек автомобил "Хонда" първоначално е подал десен пътепоказател и е намалил скоростта си на движение, с което е въдел в заблуждение Н., че ще спира вдясно на пътното платно, при което Н. е продължил движението си напред и е започнал да изпревалва този автомобил. Същевременно обаче водача на л.а. "Хонда" изведнъж и без да сигнализира по друг начин, е предприел неправилната маневра завиване в обратна посока в момент, в който Н. се е намирал на съвсем близко разстояние, като по този начин е поставил жалбоподателя в обективна невъзможност да спре и да предотврати удара. Т.е. произшествието не е настъпило вследствие на виновното поведение на Н. и не поради неспазване от негова страна на необходимата дистанция  с движещия се  пред него автомобил или пък вследствие на движението си с несъобразена скорост. При така установеното, съдът намира, че жалбоподателят П.Н. при управление на автомобила си е спазвал всички правила за движение по пътищата, като с оглед извършените от водача на движещия се пред него автомобил "Хонда" правилно е избрал скоростта на движение на автомобила си. Н. не е могъл да предвиди, че водача на другия автомобил изведнъж ще предприеме неправилна маневра с оглед извършените от него предшестващи действия, а именно подаване на десен пътепоказател и отбиване леко вдясно, като е възприел тези действия на водача на л.а. "Хонда" като подхождане с цел спиране вдясно на този автомобил, поради което е продължил движението си с безопасна за тази ситуация скорост (не повече от 30 км/ч според твърденията на св. Б. Д.). С оглед така установеното, Н. не е могъл и не е бил длъжен да предвиди тези неправомерни действия на водача на другия автомобил, поради което съдът намира, че не е действал виновно и съответно не е осъществил от субективна страна описаното нарушение.    

         При така установеното, настоящия съдебен състав намира, че жалбоподателя  не е допуснал описаното в АУАН и НП административно нарушение по чл. 20, ал. 2 от ЗДвП и неправилно е ангажирана административно наказателната му отговорност за това нарушение, като му е наложено административно наказание глоба в размер на 200 (двеста) лева на основание чл. 179, ал.2, предл. 1 от ЗДвП. В този смисъл съдът намира атакуваното НП за незаконосъобразно и като такова същото следва да бъде отменено.

         С оглед на гореизложените съображения съдът на основание чл. 63, ал. 1 от ЗАНН

 

Р   Е   Ш   И   :

 

ОТМЕНЯ Наказателно постановление № 19-1275-002853, издадено от Началник група към ОД на МВР - Велико Търново, сектор "Пътна полиция", с което на П.Н.Н. с ЕГН **********,***, за допуснато от него нарушение по чл. 20, ал. 2 от ЗДвП, на основание чл. 53 от ЗАНН и чл. 179, ал. 2, предл. 1 от ЗДвП, му е наложено административно наказание "Глоба" в размер на 200.00 (двеста) лева – като НЕЗАКОНОСЪОБРАЗНО.

 

Решението подлежи на обжалване пред Великотърновския административен съд в 14 дневен срок от съобщението до страните, че е изготвено и обявено.

 

                                                                               РАЙОНЕН СЪДИЯ:                                      

 

                                                                                         ( Емил Бобев )