Решение по дело №353/2020 на Районен съд - Враца

Номер на акта: 257
Дата: 15 юли 2020 г. (в сила от 8 август 2020 г.)
Съдия: Стела Петрова Колчева
Дело: 20201420200353
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 10 април 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

гр.Враца, 15.07.2020 г.

 

В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

           Врачанският районен съд, V наказателен състав, в откритото съдебно заседание на пети юни, през две хиляди и двадесета година в състав:

Районен  съдия: СТЕЛА КОЛЧЕВА

 

при участието на секретаря Б.СТЕФАНОВА, като изслуша докладваното от съдията н.а.х.д. № 353 по описа за 2020 г. за да се произнесе взе предвид следното:

              Производството е по реда на чл.59-63 от ЗАНН.

           Образувано е по жалба на И.Г.Г. *** против Наказателно постановление № 18-1795-000059/10.08.2018 г., издадено от Началник група към ОДМВР – Враца, РУ-Враца, с което на основание чл.177, ал.6 ЗДвП, за нарушение на чл.145, ал.4 ЗДвП е наложено административно наказание глоба в размер на 200.00 лв. В жалбата и допълнително писмено становище се релевират оплаквания за незаконосъобразност и необоснованост на издаденото НП, с молба за неговата отмяна.

           Ответната страна редовно уведомена, не се представлява и не ангажира  становище.

           Врачанският районен съд, като взе предвид депозираната жалба, събраните по делото доказателства, доводите и съображенията на страните, намери за установено от фактическа страна следното:         

     Жалбата против атакуваното НП е подадена в законово установеният 7-дневен срок, от лице имащо право на обжалване и същата е процесуално допустима. Разгледана по същество жалбата е и основателна, при следните съображения:

           На 01.06.18 г. настоящият жалбоподател се явил в сектор „ПП”-Враца с цел постоянна регистрация на закупен от него в чужбина л.а.”Хюндай Старекс” . При това явяване, полицейски служител-св.Н.В. му съставила фиш за глоба №020345 за извършено нарушение по чл.145, ал.4 ЗДвП за това, че в едномесечен срок от придобиване на автомобила, не го е регистрирал.

           След връчване на фиша, жалбоподателят възразил срещу него, подавайки жалба до РС-Враца, която е приета за недопустима със съответен съдебен акт, а преписката върната на ОДМВР-Враца за процедура по съставяне на АУАН. Въз основа на съдебните указания, от страна на св.Н.В. бил съставен АУАН№66/24.07.18 г. срещу жалбоподателя за констатираното на 01.06.18 г. нарушение по чл.145, ал.4 ЗДвП. Въз основа на този АУАН е издадено и процесното НП, с което  на основание чл.177, ал.6 е наложена глоба от 200.00 лв.

           Преди да предприеме процедурата за постоянна регистрация на придобития автомобил, жалбоподателят е бил преминал процедура за временна регистрация, с издадено разрешение за временно движение и транзитни номера със срок на валидност до 02.06.18 г.

           Така възприетите фактически положения не са спорни между страните и се установяват безпротиворечиво от събраните по делото гласни и писмени доказателства- св.показания на Н.В., фиш за глоба, преписка във връзка с обжалването на фиша и съответен съдебен акт, разрешение за временно движение и др. материали от преписката.

           При така установеното от фактическа страна, съдът намери от правна страна, че обжалваното НП е незаконосъобразно, при следните съображения:

           Процесните АУАН и НП се явяват издадени в нарушение на чл.42 и чл.57 ЗАНН изискващи точно, ясно и изчерпателно описание на нарушението със съответните обективни и субективни признаци и на обстоятелствата, при които е извършено.В случая в двата акта е посочена само дата на констатиране на евентуалното нарушение, но липсват констатации за датата /периода на придобиване на МПС-то и мястото на придобиване, които факти са от съществено значение за определяне на срока и неговата крайна дата, в който е следвало да бъде изпълнено задължението за регистрация и след който нарушението би било факт. Не е посочено и какъв е законовия срок според актосъставителя и наказващия орган, в който е следвало да се изпълни задължението за регистрация.

           Така констатираните пропуски в съдържанието на АУАН и НП освен, че нарушават правото на защита на жалбоподателя, предпоставят и невъзможност за осъществяване на съдебния контрол за законосъобразност на обжалваното НП, в това число и  откъм конкретно приложима за случая санкционна норма и за съответствие между дадените в АУАН и НП фактическо описание на нарушението и цифровата му квалификация. Не е възможна и съдебната преценка за спазване на давностните срокове по чл.34, ал.1 ЗАНН и чл.80 и сл НК спрямо датата /периода на извършване на нарушението.

           Така констатираното по-горе процесуално нарушение представлява самостоятелно основание за отмяна на обжалваното НП. Независимо от този извод и за пълнота на изложението, съдът отбелязва и втори самостоятелен негов порок:

           Предвид състоянието на ангажирания от АНО и жалбоподателя и обсъден по-горе доказателствен материал, по делото се установи, че към датата на констатиране на твърдяното нарушение-01.06.18 г., процесният автомобил е имал временна регистрация и разрешение за временно движение със срок до 02.06.18 г. При това положение в случая не е налице нарушение на чл.145, ал.4 ЗДвП, поради което НП подлежи на отмяна и на това основание.

           Водим от горното и на основание  чл.63, ал.1 от ЗАНН Врачанският районен съд

 

                                                 Р  Е  Ш  И:

 

           ОТМЕНЯ Наказателно постановление №18-1795-000059/10.08.2018 г., издадено от Началник група към ОДМВР – Враца, РУ-Враца, с което на основание чл.177, ал.6 ЗДвП, за нарушение на чл.145,ал.4 ЗДвП на И.Г.Г. ***, с ЕГН:********** е наложено административно наказание глоба в размер на 200.00 лв.

           Решението подлежи на касационно обжалване  пред Административен съд–Враца в 14-дневен срок от получаване на съобщението за неговото  изготвяне от страните.                                           

 

 

                                                              РАЙОНЕН СЪДИЯ: