Решение по дело №5213/2018 на Районен съд - Пловдив

Номер на акта: 4429
Дата: 20 ноември 2019 г.
Съдия: Тоско Петков Ангелов
Дело: 20185330105213
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 29 март 2018 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

№ 4429

20.11.2019 година, град Пловдив

ПЛОВДИВСКИЯТ РАЙОНЕН СЪД, гражданско отделение, XIV граждански състав, в закрито заседание на двадесети ноември две хиляди и деветнадесета година, в състав:

РАЙОНЕН СЪДИЯ: ТОСКО АНГЕЛОВ

като разгледа докладваното от съдията гражданско дело № 5213 по описа на съда за 2018 г., намира следното:

            Производството е по реда на чл. 247, чл. 248 и чл. 250 ГПК.

Дето е върнато от ПОС за произнасяне по постъпилата от ответника молба за поправка на ОФГ, както и по обективираните в жалбата на ищеца искания за изменение на решението в частта за разноските и за допълване на решението.

Исканията са направени в преклузивните срокове и са допустими.

Относно молбата по чл. 247 ГПК:

Ответникът иска поправка на ОФГ в диспозитива на решението относно знаменателя на записаното дробно число до което се отхвърля претенцията на заявеното главно основание.

Видно от исковата молба и уточнението ищецът е предявил претенцията си за 238.34/6839 ид.ч. от неправилно заснета реална част от имот с идентификатор ....... по КК на гр. ....... Тази пропорция е направена съобразно площта на поземления имот, която навсякъде в мотивите на решението, вкл. в пресъздадените твърдения на ищеца, е записана като 6839 кв.м. Пред горното отхвърлянето на предявената претенция на въведеното главно основание до 238.34/6829 ид.ч. се явява очевидна фактическа грешка и следва да бъде поправена, като дробното число се чете 238.34/6839 ид.ч.  

Относно молбата по чл. 248 ГПК:

Ищецът иска да бъде отменено решението в частта относно присъдените на ответника разноски поради липса на искане в тази насока.

Претенцията за разноски, макар и обусловена от разрешаване на повдигнатия спор, има относителна самостоятелност, тъй като отговорността за разноски не е правна последица, по която съдът дължи служебно произнасяне, а въпрос, по който се произнася, само, след като бъде сезиран- разяснения по т. 8 ТР 6/2012 от 06.11.2013г. на ОСГТК на ВКС.

С постановеното по делото решение съдът е присъдил разноски на ответника на основание чл. 78, ал. 3 ГПК предвид частичното отхвърляне на предявената претенция. Искане в тази насока е направено от процесуалния представител на ответника в последното проведено открито съдебно заседание. Представени са и доказателства за реалното извършване на разноските. Съгласно Тълкувателно решение № 6/2012г. от 06.11.2013г. на ОСГТК на ВКС, претенция за разноски може да бъде заявена валидно, най- късно в съдебното заседание, в което е приключило разглеждането на делото пред съответната инстанция и поради това съдът следва да се произнесе по нея.  

В действителност съдът е посочил в мотивите на съдебния акт, че разноски не се претендират, което представлява неточност. Доколкото обаче очевидна фактическа грешка е възможно да съществува единствено в диспозитива на решението неправилното отразяване не подлежи на отстраняване. 

Относно молбата по чл. 250 ГПК:

Ищецът е отправил искане допълване на решението с произнасяне по предявен инцидентен установителен иск за законосъобразност на заповед № РД-09-322 от 21.11.1997г. 

Непълно е решението, което не обхваща целия спорен предмет. При непълното решение липсва формирана воля на съда относно част от спорното право; един от съединението искове или допълнителни искания, свързани с предмета.

В настоящия случай няма предявен инцидентен установителен иск за законосъобразността на посочената заповед. Отправеното още с исковата молба искане е за преценка валидността на административния акт по реда на чл. 17, ал. 2 ГПК. При извършването на тази проверка съдът се произнася единствено в мотивите на съдебния акт, доколкото е от значение за решаването на повдигнатия спор. Гражданският съд не би могъл да се произнесе по реда на чл. 17, ал. 2 ГПК с изричен диспозитив относно валидността на административния акт.

Тъй като съдът се е произнесъл по иска за собственост и грешка в КК, с който е бил сезиран, няма причина за допълване на решението.

Така мотивиран, съдът

Р Е Ш И :

ДОПУСКА поправка на очевидна фактическа грешка в диспозитива на Решение № 2126 от 29.05.2019г., постановено по гр. д. № 5213/2018г. по описа на ПРС, XIV гр.с. като на лист 391 от делото, страница единадесета от решението, дробното число на ред 28, отгоре надолу, след думата „претендираните“ да се чете „238.34/6839“, вместо 238.34/6829.

ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ искането на ищеца за изменение на решението в частта на разноските.

ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ искането на ищеца да допълване на решението.

Решението може да бъде обжалвано пред Окръжен съд - Пловдив в двуседмичен срок от връчването му на страните.

 

СЪДИЯ: /п/

                                                                                               /Тоско Ангелов/

Вярно с оригинала.

Р.М.