Решение по дело №2451/2012 на Окръжен съд - Пловдив

Номер на акта: 141
Дата: 23 януари 2013 г.
Съдия: Веселин Пламенов Атанасов
Дело: 20125300502451
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 1 август 2012 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е     141

 

23.01.2013г., гр. Пловдив

 

В  И М Е Т О  Н А  Н А Р О Д А

 

          ПЛОВДИВСКИЯТ ОКРЪЖЕН СЪД – ВЪЗЗИВНО ГРАЖДАНСКО ОТДЕЛЕНИЕ – VIIIми гр.с-в в открито съдебно заседание на четвърти декември две хиляди и дванадесета година в състав:

 

                                                    ПРЕДСЕДАТЕЛ: СТАНИСЛАВ ГЕОРГИЕВ

                                                            ЧЛЕНОВЕ: ЕКАТЕРИНА МАНДАЛИЕВА

                                                                               ВЕСЕЛИН АТАНАСОВ

 

          при участието на секретаря Б.А. като разгледа докладваното от мл.съдия Веселин Атанасов гражданско дело № 2451 по описа за 2012г. на съда, за да се произнесе взе предвид следното.

          Производството е по реда на чл.435-438 ГПК.

          С жалба с вх. № 20604 от 01.08.2012г. молителката Ю.В.Х. твърди, че в хода на изпълнително дело № 20098260400194 по описа на ЧСИ А. А. против длъжника О.В.Н. е извършен опис на движими вещи / на дата 09.04.2012г./: масажна седалка Хомедикс”, модел „RM-4004”  и телевизор TV LCDСони БравиаKDL – 40V3000, SNo 4342202, които са нейна собственост и се владеят от нея чрез длъжника. Иска се отмяна на действията на ЧСИ с които е извършен опис на така посочените движими вещи. Претендират се разноски.

          Ответната по жалбата страна О.В.Н. – длъжник в изпълнителния процес признава жалбата за основателна и иска същата да бъде уважена.

          Ответната по жалбата страна В.Г.Т. – взискател по изпълнителното дело чрез адв. Х.М. оспорва жалбата като недопустима – към момента на извършването на опис на процесните вещи, владението върху същите е осъществявано от длъжника по изпълнителеното дело, а не от жалбоподателката негова сестра. Евенутално ако това възражение не бъде зачетено, оспорва жалбата по същество като твърди, че не се доказва, че третото лице е собственик на процесните вещи, Иска същата да бъде оставена без уважение.

          ОС – Пловдив след преценка на събрания по делото доказателствен материал поотделно и в съвкупност намира жалба за процесуално допустима и редовна.

          Неоснователни са възраженията за недопустимост на жалбата. От изложените фактически твърдения става ясно, че молителката Ю.Х. твърди, че процесните вещи спрямо които е насочено принудителното изпълнение се намират в нейния собствен имот, като длъжникът по изпълнението, нейн брат, упражнява фактическа власт за нея, т.е тя осъществява владението си чрез него. До колко това обстоятелство е доказано по делото е въпрос по съществото на спора и не касае допустимостта на жалбата.

          С протокол за опис и оценка на движими вещи от 09.04.2012г. по искане на В.Т., взискател по изпълнително дело № 20098260400194, образувано въз основа на изпълнителен лист, издаден на 13.10.2006г. от ОС – Пловдив, на основание съдебно решение по гр.д.№ 3411 от 2005г. на ОС – Пловдив, ЧСИ е описал и иззел процесните масажна седалка Хомедикс”, модел „RM-4004”  и телевизор TV LCDСони БравиаKDL – 40V3000, SNo 4342202, които е намерил във владение на длъжника.

          С молба получена от ЧСИ на 17.04.2012г. длъжникът е направил искане да му бъдат върнати иззетите вещи, които не са негова собственост, за което е представил документи.

          ЧСИ е отказал мотивирано като е посочил, че: 1. към момента на извършването на описа е констатирано, че движимите вещи се намират във владение на длъжника като последният се ползва от тях в своето ежедневие;2.От представените документи е видно, че подписът положен на купувач изхожда от длъжника; 3.длъжникът счита вещите за лична собственост с оглед датата на сключване на сделките за придобиването им и простото предаване и плащане на цена; 4. в дома на длъжника няма признаци, че  на този адрес дейност упражнява търговско дружество; 5.формулираното искане е от първо лице единствено число, което е индиция за своене на вещите.

          В хода на производството пред настоящата инстанция се установи, че собственик на процесния телевизор е Ю.Х.. Този извод се базира както на показанията на разпитания свидетел С. К., който категорично заявява, че в дружеството продавач на телевизора „Декомерс” няма практика да се издават гаранционни карти, без да е закупена действително съответната стока. По делото е представена такава гаранционна карта на името на третото лице Ю. Х. за закупен телевизор с модел и фабричен номер, които изцяло съответстват на тези отразени в протокола за опис на иззетия от ЧСИ телевизор.  В този смисъл не могат да се споделят доводите на взискателя, че документите са съставени с оглед нуждите на процеса. Така гаранционната карта е съставена на дата 27.11.2007г., а колкото до възражението за липсата на подписи на продавача и купувача върху документ в който да е оформена покупко-продажбата, то същото е неоснователно тъй като гаранционната карта, подкрепена с показанията на свидетеля К. за практиката на продажби на този вид стоки е несъмнено достатъчна, за да се приеме наличието на сключен договор за покупко-продажба на процесния телевизор. Освен това гаранционната карта е издадена на името на третото лице при което е без значение дали носи подписа на длъжника или не.

          Взискателя не ангажира доказателства, а и изобщо и не твърди затова какви са отношенията между длъжника и третото лице по повод на ползването на процесния телевизор – дали същият е предоставен в дарение, или пък за послужване, или на влог. Изясняването на този факт би осветлило въпроса затова дали длъжникът владее вещта като своя т.е упражнява правомощието владение, което произтича от това, че е собственик или пък упражнява държане върху нея, в който случай третото лице владее вещта чрез другиго като своя. 

Обстоятелството, че третото лице е собственик на имота, в който са описани вещите, но не живее в него от продължителен период от време, че длъжникът ползва в ежедневието си телевизора, не означава, че собствеността е изгубена, респ., че тя е придобита от длъжника и същият упражнява фактическата власт върху нея именно поради това че е собственик.

Ето защо при липса на данни за противното следва да се приеме, че третото лице – жалбоподател е собственик на процесния телевизор поради което и жалбата следва да се уважи за тази вещ.

По отношение описа на масажната седалка – същата се е намирала в жилището обитавано от длъжника на ул. „****, собственост на жалбоподателката. От свидетелските показания на А. Г. се установява, че масажната седалка е закупена от дъщерята на Ю.Х. и била изпратена като подарък. Жалбоподателката ползвала седалката и я оставила в жилището на ул. „****.

Настоящата инстанция намира, че и по отношение на масажната седалка твърденията на третото лице – жалбоподател се явяват доказани затова, че е собственик на описаната вещ. Не може да се сподели възражението на взискателя, че правото на собственост върху движима вещ се удостоверява единствено с писмени документи. В случая са достатъчни показанията на св. А. Г. за дарственото намерение с което масажната седалка е била изпратена на жалбоподателката. Няма основание нейните показания да не бъдат кредитирани единствено поради това, че същата е фактически съжител с длъжника.

Ето защо жалбата следва да се уважи и по отношение на тази движима вещ.

Водим от горното съдът

Р Е Ш И :

 

ОТМЕНЯ извършения на 09.04.2012г. опис на следните движими вещи: масажна седалка Хомедикс”, модел „RM-4004”  и телевизор TV LCDСони БравиаKDL – 40V3000, SNo 4342202 от  ЧСИ А. А., с рег. № 826 от НК, район на действие Пловдив, по изпълнително дело № 20098260400194 извършен по молба на взискателя В.Г.Т., с ЕГН **********, с постоянен адрес: гр. **** като незаконосъобразен.

Решението е окончателно.

                                                   ПРЕДСЕДАТЕЛ:

                                                                     ЧЛЕНОВЕ: /1/                                                                        

                                                                                          /2/