Решение по дело №15246/2016 на Софийски градски съд

Номер на акта: 7192
Дата: 19 ноември 2018 г. (в сила от 9 юли 2020 г.)
Съдия: Георги Иванов Иванов
Дело: 20161100115246
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 7 декември 2016 г.

Съдържание на акта

 

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД

 

Р Е Ш Е Н И Е

 

19.11.18г.

 

Софийски градски съд І-12 състав с:

 

Председател: Георги Иванов

 

 

Разгледа в съдебно заседание на 25.10.18г. /с участието на секретаря Д. Цветкова/  гражданско дело № 15246/16г. и констатира следното:

Предявени са искове от И. С. против Т. А. и Н. А. с правно основание чл. 26, ал. 2, изр. 1-во, предл. 2-ро от ЗЗД във връзка с чл. 42 от ЗЗД и евентуално чл. 124 от ГПК във връзка с чл. 26, ал. 2, изр. 1-во, предл. последно от ЗЗД и чл. 17 от ЗЗД за прогласяване нищожността /евентуално нищожността като привидност/ на договори за продажба на недвижими имоти /обективирани в: нотариални актове № 51 и № 52 от 04.02.16г. на нотариус Х.В./.

Съображенията на страните са изложени по делото.

Представените по делото доказателства удостоверяват, че:

Ищецът е наследник /син/ на С. С.. Последният е продал на ответниците свои недвижими имоти както следва: апартаменти № 51 и № 50 находящи се в град ********, с площ от 46, 46 кв. м. и с площ от 65, 29 кв. м. /заедно с прилежащите им избени помещения и идеални части/. Сделките са обективирани в нотариални актове № 51 и № 52 от 04.02.16г. на нотариус Х.В..

Исковете по чл. 26, ал. 2, изр. 1-во, предл. 2-ро от ЗЗД във връзка с чл. 42 от ЗЗД са – неоснователни:

Двете процесни /атакувани/ сделки са подписани от И. Т. /в качеството й на пълномощник на С. С. – продавач по договорите/. Приетата по делото графологична експертиза установява категорично /еднозначно/ автентичността /авторството/ на процесното пълномощно. В такава хипотеза не може да се приеме, че двете прехвърлителни сделки са недействителни поради „липса на съгласие“ на продавача /по смисъла на чл. 26, ал. 2, изр. 1-во, предл. 2-ро от ЗЗД във връзка с чл. 42 от ЗЗД/. С оглед това – главните искове следва да бъдат отхвърлени.

Евентуалните искове по чл. 124 от ГПК във връзка с чл. 26, ал. 2, изр. 1-во, предл. последно от ЗЗД и чл. 17 от ЗЗД са основателни:

Събраният по делото писмен доказателствен материал /преценен в съвкупност/ удостоверява, че:

След подписване на двете сделки – И. Т. е получила /в качеството си на пълномощник на продавача С. С./ на 11.02.16г. от В. А. /сестра на С. С. и майка на купувачите/ визираната в нотариалните актове продажна цена на двата имота /в размер на общо 59 000 лева/. Този факт следва да се приеме за удостоверен пряко със съдържанието на: пълномощното /оформено от С. С. в полза на И. Т./, процесните нотариални актове, 2 бр. платежни нареждания и споразумение към тях от 11.02.16г. /всички – преценени в съвкупност/. Същото обстоятелство се установява косвено и с показанията на свидетеля на ответниците. Съдържанието на всички изброени доказателства обаче се опровергава с изрично установеният по делото /с писмени доказателства/ факт, а именно:

На 26.02.16г. И. Т. е превела /със записано основание на превода „захранване по сметка/ на В. А. сума в размер на 63 000 лева. Поради липса на твърдения и доказателства /като доказателствената тежест в тази връзка е за ответниците – съобразно правилото на чл. 154 от ГПК/, които да обяснят каква е била причината /основанието/ за това „захранване“ /за този обратен банков превод/ в случая следва да се приеме /макар и да не е налице идентичност в размера на преводите/, че посочената втора парична транзакция на практика представлява – връщане на продажната цена по сделките от страна на С. С.. Това обстоятелство /само по себе си/ сочи, че изначалната цел на страните по договорите не е била да се осъществи реална размяна на престации /какъвто ефект поражда договорът за продажба/, а – имотите да бъдат дарени /прехвърлени безвъзмездно/ в полза на ответниците. Този извод се подкрепя и от показанията /допустими в хипотезата на чл. 165, ал. 2, изр. 2-ро, предл. 2-ро от ГПК/ на свидетелката на ищците /които – за разлика от показанията на свидетеля на ответниците установяват конкретно действителната воля, желание, мотив, цел на продавача, а именно: не да задължи купувачите с насрещна престация, а да ги дари със собствеността върху процесните имоти/. Тези свидетелски показания /а косвено и показанията на свидетеля на ответниците/ на практика съдържат и логическо /житейско/ обяснение на причината, която е мотивирала С. С. да извърши процесното разпореждане в полза на своите племенници /а не в полза на сина си/.

Други доказателства /извън обсъдените по-горе: графологична експертиза, писмени доказателства и свидетелски показания/, които да обосноват различни изводи – не се съдържат по делото.

С оглед изложеното - процесните сделки следва да се окачествят като недействителни /като симулативни, привидни/: същите външно обективират договори за продажба, но в действителност – прикриват договори за дарения. Поради това – евентуалните искове следва да бъдат уважени.

Съдът,

 

Р Е Ш И :

 

 

 

ПРИЕМА ЗА УСТАНОВЕНО по исковете на И.С.С. ЕГН ********** против Т.К.А. ЕГН ********** и Н.К.А. ЕГН ********** с правно основание чл. 124 от ГПК във връзка с чл. 26, ал. 2, изр. 1-во, предл. последно от ЗЗД и чл. 17 от ЗЗД, че договори за продажба на недвижими имоти /обективирани в: нотариални актове № 51 и № 52 от 04.02.16г. на нотариус Х.В./ са недействителни – като привидни /прикриващи договори за дарения/.

ОТХВЪРЛЯ исковете по чл. 26, ал. 2, изр. 1-во, предл. 2-ро от ЗЗД във връзка с чл. 42 от ЗЗД.

ОСЪЖДА Т.К.А. и Н.К.А. да платят на И.С.С. общо 332 лева - съдебни разноски.

ОСЪЖДА Т.К.А. и Н.К.А. да платят по сметка на СГС 563 лева – държавна такса на основание чл. 78, ал. 6 от ГПК.

Решението подлежи на обжалване пред САС в 14-дневен срок от съобщаването му на страните.

 

 

Председател: