Определение по дело №5644/2018 на Районен съд - Варна

Номер на акта: 734
Дата: 17 април 2019 г.
Съдия: Сияна Генадиева Генадиева
Дело: 20183110205644
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 13 декември 2018 г.

Съдържание на акта Свали акта

П Р О Т О К О Л № 734

17.04.2019 г.

 

ВАРНЕНСКИ РАЙОНЕН СЪД                                                                   

ТРИНАДЕСЕТИ НАКАЗАТЕЛЕН СЪСТАВ

На седемнадесети април, две хиляди и деветнадесета година

В публично съдебно заседание в следния състав:

 

                                                                 ПРЕДСЕДАТЕЛ: СИЯНА ГЕНАДИЕВА

 

Секретар: Цветанка Кънева

Сложи за разглеждане докладваното от Председателя

НАХД № 5644 по описа за 2018 година

 

На именното повикване в 13:15 часа се явиха:

 

ВЪЗЗИВНИКЪТ „К.5.“ ЕООД, дружеството е редовно призовано, не се явява представител.

 

ВЪЗЗИВАЕМА СТРАНА ДКХ - гр.СОФИЯ, редовно призована, като страна, представлява се от главен ю.к.* редовно упълномощен и приет от съда от днес.

 

СЪДЪТ докладва молба от страна на въззивникът, представялвано от адв.К. с вх.№ 27369 от 15.04.2019г., в която сочи, че не може да се яви днес в с.з. и излага мотиви по делото.

 

ЮК ДИМИТРОВ: Да се даде ход на делото.

 

СЪДЪТ намира, че няма процесуални пречки по даване ход на делото, поради което и

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

ДАВА ХОД НА ДЕЛОТО И ГО ДОКЛАДВА

 

ПРОИЗВОДСТВОТО Е ПО РЕДА НА ЧЛ.186 И СЛЕДВАЩИТЕ ОТ НПК

 

Ю.К. ДИМИТРОВ: Оспорвам жалбата и да се приеме приложеното НП към АНП и правя доказателствени искания за прилагане на писмени доказателства във връзка с оспорване на жалбата. Считам, че жалбата не е  просрочена и е допустима. Беше допусната грешка от страна на Български пощи, като обратната разписка, беше върната с отметка, че ДКХ  не се намира на адрес в гр. София, бул.Иван Гешов № 12,  което не отговаря на истината.

 

СЪДЪТ ПРИЕМА И ПРИЛАГА към материалите по делото доказателството представено с частната жалба пред Административен съдВарна, и на основание чл.283 от НПК прочита писмените материали по делото.

 

     СЪДЪТ намери делото за изяснено от фактическа страна, поради което

 

                                                          О П Р Е Д Е Л И:

 

                                       ДАВА ХОДА НА ДЕЛОТО ПО СЪЩЕСТВО

 

        СЪДЪТ като взе предвид събраните до момента доказателства и становищата на страните намира за установено следното:

         Производството  по делото е било образувано на 26.02.2019г.  по реда на чл.59 и сл. от ЗАНН, по повод постъпила Жалбата срещу НП подадена лично в приемната на Държавната комисия по хазарта на 03.12.2018г и постъпила във ВРС на 13.12.2018г. жалба от „Кеприкорн-555“ ЕООД срещу Наказателно постановление № 120/17.10.2018г. на Председател на Държавна комисия по хазарта.

          С определение №12/04.01.2019г. производството по делото е било прекратено, тъй като съдът е преценил, че жалбата на наказаното дружество е подадена извън законоустановения срок.

          Срещу така произнесеното определение е постъпила частна касационна жалба от представляващия въззивното дружество, в която е посочено, че жалбата е била просрочена, поради грешка на фирмата куриер довело до неточно изпълнение на пратката.

Предвид постъпилата жалба делото е било изпратено на АС-Варна, като с Определение №510/20.02.2019г. делото е върнато на въззивната инстанция, тъй като състав на АС е преценил, че в жалбата срещу определението на ВРС се съдържа искане за възстановяване на срока за обжалване. АС-Варна е указал на въззивния съд да се произнесе по молбата на  Кеприкорн555“ЕООД за възстановяване на срока за обжалване на Наказателно постановление № 120/17.10.2018г. на Председател на Държавна комисия по хазарта.

С оглед разпоредбата на чл.186, ал.6 от НПК делото е било насрочено за разглеждане в открито съдебно заседание .

Съдът, след като се запозна със събраните по делото доказателства намира следното:

Производството за възстановяване на пропуснат срок е специално (особено) съдебноадминистративно производство. Функцията на това производство е да обуслови действието на една от абсолютните процесуални предпоставки, определящи допустимостта на правото на оспорване, а именно срокът за упражняването му. В конкретния случай, проверката за допустимостта и основателността на искането за възстановяване на срок по чл. 186 от НПК следва да се извърши от въззивния съд, тъй като от тази проверка ще бъде обусловена и преценката за допустимостта на общото производство по оспорване по съдебен ред на № 120/17.10.2018г. на Председател на Държавна комисия по хазарта, с което на дружеството е наложено административно наказаниеИмуществена санкция” в размер на 3 000лв. на основание чл.22 ал.1 т. 5 от ЗХ.

Съгласно чл.186 от НПК молбата за възстановяване на пропуснат по уважителни причини срок се подава до съда в 7-мо дневен срок от деня, в който са престанали да действат причините за пропускането му, като едновременно с това се извършва и действието, срокът за което е пропуснат.

От доказателствата по делото се установява безспорно, че 7-дневният срок за въззивно обжалване на НП № 120/17.10.2018г. на Председател на Държавна комисия по хазарта е започнал да тече от връщате на пратката съдържаща жалбата срещу НП на 30.11.2018г. на процесуалния представител на дружеството и е изтекъл на 07.12.2018г.

Междувременно без да е поискана предвидената в чл. 186 и ал.1 от НПК процедура по възстановяване на срока жалбата е подадена пред АНО след изтичане на предвидения в закона 7-дневен срок на 03.12.2018г. При подаване на жалбата не са били посочени каквито и да е причини за пропускане на предвидения в закона седмодневен срок за обжалване на НП. След изтичане на срокът по чл. 186 от НПК и едва след прекратяване на делото от състав на РС Варна с Определение №12/04.01.2019г. представляващия въззивното дружество е депозирал искане за възстановяване на срока. След произнасяне на докладчикът по делото, с посоченото Определение, с което  въззивната жалба е била върната на жалбоподателя като просрочена, а съдебното производство образувано във връзка с нея е било прекратено, е била подадена частна касационна жалба. Едва в тази жалба за пръв път се загатва за пропускане на срока на обжалване поради грешка на фирмата доставчик на пощенската пратка. Представян се доказтелства, че фирмата доставчик е допуснала грешка при доставяне на пратката и тя неоснователно е била върната на подалия жалбата представител на дружеството.

По разбиране на настоящия състав, за представляващия дружеството процесуален представител е съществувала възможност да поиска възстановяване на срока с молба до съда или до АНО, като в нея посочи причините поради които жалбата е просрочена. Тази молба съгласно закона се подава в 7-двене срок след като причините за просрочието спрат да  действат.

Отделно от горното, даже и да приемем, че причината за пропускане на срока е уважителна, по смисъла на чл.186 ал.2 от НПК 7-дневният срок за подаване на молбата за възстановяване на срока за обжалването му е започнал да тече на 30.11.2018г (връщане на пратката съдържаща жалбата срещу НП), и е изтекъл на 7.12.2018г (петък-работен ден). Въззивната жалба действително е подадена още на 03.12.2018г., но молба за възстановяване на срока за обжалване  не е подадена едновременно с нея, нито пък до 07.12.2018г, а едва с частната жалба на 22.01.2019г, т.е. повече от месец по-късно. Обстоятелството, че е подадена извън срока по чл.186 ал.2 от НПК квалифицира молбата на „Кеприкорн-555“ ЕООД, за възстановяване на срока, като процесуално недопустима, което пък налага оставянето й без разглеждане.

Следва да се посочи, че разпоредбите на чл.186 от НПК, приложими в случая на основание чл.84 от ЗАНН, тъй като в сочената разпоредба /чл.186, ал.2/ изрично е законово регламентирано, че задействане на процедурата по възстановяване на пропуснатия срок става по молба на заинтересования субект.

В тази разпоредба не е предвидено задължение за съда да санира пропуските на молещия, нито пък да му оказва какви действия да извършва и не би могъл да санира пропускът на въззивника, тъй като той не е подал молба за възстановяване на срока едновременно с жалбата си от 03.12.2018г. или в предвидения в чл. 186 от НПК срок.

С оглед на всичко гореизложено, съдът

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ като просрочена молбата на „Кеприкорн-555“ ЕООД срещу Наказателно постановление № 120/17.10.2018г. на Председател на Държавна комисия по хазарта, с което е наложено административно наказаниеИмуществена санкция” в размер на 3 000лв. на основание чл.22 ал.1 т. 5 от ЗХ, по реда на чл.186 от НПК вр.чл.84 от ЗАНН за възстановяване на срока за обжалване на Наказателно постановление № 120/17.10.2018г. на Председател на Държавна комисия по хазарта.

 

ПРЕКРАТЯВА съдебното производство по делото.

 

Определението подлежи на обжалване в 7-дневен срок от днес пред Административен съдВарна с частна жалба, както и от съобщаване на страните.

 

ПРОТОКОЛЪТ е написан в съдебно заседание, което приключи в 13.28 часа.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

СЕКРЕТАР: