Решение по дело №79/2020 на Административен съд - Пазарджик

Номер на акта: 379
Дата: 1 юли 2020 г.
Съдия: Васко Димитров Нанев
Дело: 20207150700079
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 21 януари 2020 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

№ 379/1.7.2020г.

             

гр. Пазарджик

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

Административен съд – Пазарджик, в открито заседание на седемнадесети юни, две хиляди и двадесета година в състав:

 

 

                              ПРЕДСЕДАТЕЛ: МАРИАНА ШОТЕВА

                                       ЧЛЕНОВЕ:  1. ВАСКО НАНЕВ

2. ГЕОРГИ ВИДЕВ

                                                           

 

при секретаря Димитрина Георгиева и с участието на прокурора Стефан Янев, разгледа докладваното от съдия Нанев касационно административно дело № 79, по описа на съда за 2020 г., и за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на чл. 208 и следващите от АПК.

Производството по делото е образувано по жалба на Главна дирекция „Изпълнение на наказанията“, подадена чрез юрк. Ч. и по жалба на П.К., подадена чрез адв. С., срещу Решение  № 617/22.10.2018 г., постановено по АД № 602/2018 г. на Административен съд Пазарджик.

Обжалваното решение е постановено по предявен иск за неимуществени вреди на П.Д.К. против Главна дирекция „Изпълнение на наказанията“ в размер на 10 000 лв., представляваща обезщетение за претърпени в периода 05.12.2016 г. до 25.06.2018 г. неимуществени вреди, изразяващи се в обида, огорчение, битови неудобства, неравно третиране, принуда да търпи неща, противни на волята му, причинени от действията на администрацията на Затвора гр. Пазарджик, имащи за резултат поставянето на ищеца К. в неблагоприятни условия за изтърпяване на наказанието „лишаване от свобода“, както и обезщетение за забавено плащане на главницата от датата на завеждане на исковата молба до окончателното изплащане.  С решението искът е уважен частично до размер 1250 лв. за периода 05.12.2016 г. до 25.06.2018 г. вкл., в който ищецът е пребивавал в Затвора гр. Пазарджик, ведно със законната лихва върху тази сума, считано от 25.06.2018 г. до окончателното й изплащане. В останалата му част, над уважения размер от 1250 лв. до претендирания размер от 10 000 лв.,  искът е отхвърлен.

В касационната жалба на ищеца К. се претендира да бъде уважена изцяло претенцията му. Твърди се, че размерът на присъденото обезщетение не е съобразен с актуалната практика на ВАС и с практиката на ЕСПЧ. Касаторът поддържа жалбата си и в писмена молба, подадена от процесуалния му представител преди проведеното съдебно заседание.

В касационната жалба на Главна дирекция „Изпълнение на наказанията“ се иска решението да бъде отменено изцяло в осъдителната му част, като неправилно и незаконосъобразно, респ. съдът да постанови ново решение, с което да отхвърли претенциите на ищеца.

Прокурорът дава заключение за неоснователност на жалбата на К.. Счита, че жалбата на ГДИН е частично основателна. 

С обжалваното решение е прието за установено, че в периода 05.12.2016 г. до 25.06.2018 г. ищецът е разполагал с жилищна площ по-малко от нормативно предвидената в чл. 43, ал. 4 от ЗИНЗС – 4 кв.м. Съдът също е установил, че помещенията, които е обитавал К. при изтърпяване на наложеното му наказание са били обзаведени с отделни легла, снабдени със спални принадлежности, шкафчета за лични вещи, осветителни и отоплителни тела, като е осигурен и пряк достъп на дневна светлина и възможност за проветряване. Доказателства за противното не са заявени и не са представени в проведеното първоинстанционно съдебно производство. Съдът е приел също, че от данните по делото не е възможно да се направи несъмнен извод, че предоставената на ищеца храна не е съдържала необходимите калории и не е била в съответното количество. Според представените таблици дневната дажба на всеки лишен от свобода през този период е била 2622 калории. По отношение на твърденията, че в помещението има плъхове и инсекти, по делото са посочени и събрани конкретни данни за извършване на дезинфекция, дератизация и дезинсекция, които не са били оспорени от страна на ищеца и съответно не са били представени доказателства за противното.

Настоящият тричленен касационен състав намира, че първоинстанционният съд правилно е установил фактическата обстановка по делото и от нея е извел обосновани и законосъобразни правни изводи. От представената по делото справка от началника на затвора действително се установява, че в периода от 05.12.2016 г. до 25.06.2018 г. ищецът е разполагал с жилищна площ, която е под минималния стандарт. Изводите за липсата на други твърдени неблагоприятни обстоятелства също са надлежно подкрепени с писмени доказателства, а именно: Таблица за състава на дневната дажба и полагаемите се хранителни продукти, протоколи за извършени ДДД-обработки, фактури и други.

Несъстоятелни са възраженията на ищеца за несправедлив размер на присъденото обезщетение. Преди всичко следва да се посочи, че в съответствие със събраните по делото доказателства, съдът е приел за установено, че на ищеца са причинени неимуществени вреди по отношение на недостатъчната жилищна площ за един недълъг период – 1 година, 6 месеца и 20 дни. В рамките на този период ищецът е бил подложен единствено на неблагоприятното влияние на фактора недостатъчна жилищна площ. При това положение присъденото обезщетение в размер на 1250 лв. е справедливо и представлява адекватна компенсация за претърпените от ищеца неимуществени вреди.

Жалбата на ГДИН се явява също неоснователна, тъй като по делото безспорно е доказано, че по време на изтърпяване на наказанието „лишаване от свобода“ за посочения исков период Затворническата администрация не е осигурила на К. минимална жилищна площ в спалното помещение, съобразно установения стандарт в чл. 43, ал. 4 от ЗИНЗС.

Първоинстанционният съд се е съобразил с разпоредбата на чл. 52 от ЗЗД, относно размера на обезщетението. Същата разпоредба изисква обезщетението за претърпените вреди да бъде справедливо. Настоящият съдебен състав намира, че понятието „справедливост“ не е абстрактно и всякога е свързано с преценка на обективно съществуващи конкретни обстоятелства, които следва да бъдат обсъдени в тяхната съвкупност, с което разбиране първоинстанционният съд се е съобразил при постановяване на своето решение. В производството по чл. 284 от ЗИНЗС съдът следва да се съобрази и с общественото разбиране за справедливост на даден етап от развитието на обществото, несъмнено обусловена от съществуващата в страната икономическа конюнктура. Присъденото обезщетение съответства на социално-икономическия, имуществен и финансов контекст в страната.

С оглед гореизложеното, Административен съд, гр. Пазарджик

 

Р Е Ш И:

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение  № 617/22.10.2018 г., постановено по АД № 602/2018 г. на Административен съд Пазарджик, едночленен състав, с което искът на П.Д.К. срещу Главна дирекция „Изпълнение на наказанията“ е уважен частично до размер 1250 лв. за периода 05.12.2016 г. до 25.06.2018 г. вкл., в който ищецът е пребивавал в Затвора гр. Пазарджик, ведно със законната лихва върху тази сума, считано от 25.06.2018 г. до окончателното й изплащане, като в останалата му част, над уважения размер от 1250 лв., до претендирания размер от 10 000 лв., искът е отхвърлен.

Решението е ОКОНЧАТЕЛНО.

 

                                                                           Председател:/П/

 

Членове:     1./П/

 

                                                                                     2./П/