Определение по дело №59/2020 на Районен съд - Ямбол

Номер на акта: 299
Дата: 11 февруари 2020 г.
Съдия: Георги Стоянов Георгиев
Дело: 20202330100059
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 14 януари 2020 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

        299                                11.02.2020 г.                        Град Ямбол

 

 

ЯМБОЛСКИ РАЙОНЕН СЪД, гражданско отделение, ХVІ - ти състав

в закрито заседание, проведено в следния състав:

               

         Председател: Георги Георгиев

 

като разгледа докладваното от съдия Георгиев 

гр.д.№ 59 по описа за 2020 година, за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е образувано по предявен от М.Т.К. ***,чрез пълномощник адвокат,със съдебен адрес ***,кант.201,чрез адв. Светла Кирилова-ЯАК, против С.К. ***, с който се претендира допускане на развод между страните поради настъпило  дълбоко и непоправимо разстройство на брака,без съдът да се произнася по въпроса за вината.

При условията на чл.322, ал. 2 от ГПК са предявени и небрачните искове за предоставяне упражняването на родителските права върху родените от брака деца, издръжката на децата,ползване на семейното жилище и фамилното име на съпругата след прекратяване на брака

Представените от М.Т.К. писмени доказателства следва да бъдат допуснати и приети, както и следва да й бъде предоставена възможност за ангажиране на гласни доказателства чрез разпит на един свидетел, за установяване на обстоятелствата, довели до настъпването на дълбоко и непоправимо разстройство на брака.

В законоустановения срок по чл. 131 ГПК   е постъпил писмен отговор от ответника,чрез пълномощника му адвокат,със съдебен адрес ***,кант.507,чрез адв.В.Сотирова-ЯАК.

Представените от С.К.К. писмени доказателства следва да бъдат допуснати и приети, както и следва да му бъде предоставена възможност за ангажиране на гласни доказателства чрез разпит на един свидетел, за установяване на обстоятелствата, довели до настъпването на дълбоко и непоправимо разстройство на брака.

Съдът, като прецени, че исковата молба е редовна и предявените искове са допустими, намира, че делото следва да се насрочи за разглеждане в открито съдебно заседание с призоваване на страните.

Следва да бъде постановено изслушване на роденото от брака на страните дете Полина Стоянова К., а за производството да бъде уведомена Дирекция „Социално подпомагане“  - гр.Ямбол.

На Дирекция „Социално подпомагане“ гр.Ямбол,с оглед защита на най добрия интерес на децата,следва да представят становище относно родителските качества на майката и бащата,емоционалната близост с децата,включително жилищно-битовите условия,с които разполагат за отглеждането им.

Представените от ищеца и ответника писмени доказателства следва да бъде приети.

Мотивиран от горното и на основание чл. 140 от ГПК, съдът

 

                                  О П Р Е Д Е Л И :

 

НАСРОЧВА делото в открито съдебно заседание на 12.03.2020 г. от 11.20 часа, за която дата и час да се призоват страните на посочените съдебни адреси.

ПРИЕМА представените под опис с исковата молба и отговора  писмени доказателства.

         ПРЕДОСТАВЯ ВЪЗМОЖНОСТ  на М.К. и С.К. за ангажиране на гласни доказателства чрез разпит на по един свидетел при режим на довеждане от тяхна страна, които да свидетелстват за фактите и обстоятелствата, довели до дълбокото и непоправимо разстройство на брака.

ПОСТАНОВЯВА на основание чл.15, ал.1 от ЗЗДет. изслушване на детето Полина Стоянова К. , като УКАЗВА на М.Т.К., че следва да осигури явяването на детето пред съда.

       Да се уведоми Отдел „Закрила на детето“ при Дирекция „Социално подпомагане“ – гр.Ямбол, че следва да осигури явяването на социален работник в съдебното заседание с оглед изслушването на детето.

   УКАЗВА на Дирекция „Социално подпомагане“ гр.Ямбол,с оглед защита на най добрия интерес на децата,следва да представят становище относно родителските качества на бащата и майката,емоционалната близост с децата,включително жилищно-битовите условия,с които разполагат за отглеждането им.

УКАЗВА на страните ,че ако желаят производството да премине от разглеждане на делото от общия ред  и да приключи със споразумение,то  на основание чл.321,ал.5 ГПК следва да представят пред съда споразумение по чл.51 СК подписано и от двете страни с което да уредят относно местоживеенето на децата,упражняването на родителските права,личните отношения и издръжката на децата като следва да се има предвид,че минималната такава следва да е равна на една четвърт от размера на минималната работна заплата,както и относно ползването на семейното жилище,издръжката между съпрузите и фамилното име,като могат да се споразумеят и по други последици по развода.

 

         СЪОБЩАВА на страните ПРОЕКТА за ДОКЛАД на делото:

 

Производството е образувано по предявен от М.Т.К. ***,чрез пълномощник адвокат,със съдебен адрес ***,кант.201,чрез адв. Светла Кирилова-ЯАК, против С.К. ***, с който се претендира допускане на развод между страните поради настъпило  дълбоко и непоправимо разстройство на брака,без съдът да се произнася по въпроса за вината.

Твърди се, че страните са съпрузи от 18.09.2008 г. и от брака си имат родени две ненавършили пълнолетие деца Полина Стоянова К.,род. на *** г.  и Кристиан Стоянов К.,род. на *** г.

По същество се излагат твърдения, че в  начало бракът им протичал добре,като отчуждението им започнало през 2016 г. с раждането на детето Кристиан К.,като причини за това било разногласие между тях по повод собственото име на детето. Също така между тях започнали скандали,на които децата ставали свидетели. Отношенията им ескалирали в края на ноември 2019 г.,като от месец  декември 2019 г. били във фактическа раздяла,като ответника до Нова година отишъл два пъти за по няколко часа да види децата и да си вземе личен багаж.  Иска се от съда постановяване на решение с което брака между страните да бъде прекратен като дълбоко и непоправимо разстроен,без съдът да се произнася по въпроса за вината.

При условията на чл.322, ал. 2 от ГПК са предявени и небрачните искове за предоставяне упражняването на родителските права върху родените от брака деца, издръжката на децата,ползване на семейното жилище и фамилното име на съпругата след прекратяване на брака

В законоустановения срок  е постъпил отговор на исковата молба от ответника,чрез пълномощника му. В същия се заявява,че и той желае развод,но счита,че не е налице дълбоко и непоправимо разстройство на брака,като единствената причина затова било желанието на ищцата да се разведат. Счита,че с малко усилия от  двете страни,кризата можела да бъде преодоляна. Оспорват се изцяло изложените в исковата молба обстоятелства,както бракът им можел да бъде запазен,преди всичко в интерес на децата. Счита,че упражняването на родителските права върху децата следва да бъдат предоставени на майката,където да се определи и тяхното местоживеене,като на него се определи режим на лични контакти с децата. Счита,че предявения размер за издръжка на детето Полина К. в размер на 200 лв. бил твърде завишен,като не отговарял на неговите възможности,както и на потребностите на детето.Претенции за семейното жилище нямал.  

Правните основания на предявените искове са чл.49,  ал.1,чл.56,ал.1,чл.53 и чл.59, ал.2 - ал.5  от СК.

-                       При разпределяне на доказателствената тежест за установяване на правнорелевантните факти, съдът указва на страните, че ищцата следва да установява наличието на следните обстоятелства: ищецата следва да установява сключен брак между страните и наличието на твърдените от нея обстоятелства, довели до дълбоко и непоправимо разстройство на брака, наличието на родените от брака деца, възпитателските си качества, отношението си към децата и полаганите до момента грижи, привързаността на децата към нея, възможността за помощ от трети лица, социалното си обкръжение и материалните си възможности, материалните възможности на ответника и наличието на жилищна нужда .

-                      Ответника следва да доказва наличието на родени от брака деца, възпитателските си качества, отношението си към децата и полаганите до момента грижи, привързаността на децата към нега, възможността за помощ от трети лица, социалното си обкръжение .

 

На основание чл.321,ал.1 ГПК указва на страните,че в първото заседание за разглеждане на делото по иск за развод трябва да се явят лично.При неявяване на ищеца без уважителни причини производството се прекратява.

 

НАПЪТВА СТРАНИТЕ към сключването на съдебна спогодба /която влиза в сила веднага и при която ответникът се осъжда да заплати половината държавна такса/, медиация, извънсъдебно споразумение или друг способ за доброволно уреждане на спора.

Определението не подлежи на обжалване.

Препис от определението да се връчи на страните, ведно с призовката за съдебното заседание,като на ответника се връчи и препис от отговора на исковата молба.

 На основание чл.15, ал.6 от ЗЗДет. да се уведоми Дирекция „Социално подпомагане“ – гр.Ямбол, като им се укаже, че следва да изразат становище по въпросите, касаещи относно родителските качества на страните,емоционалната близост с децата,включително жилищно-битовите условия,с които разполагат за отглеждането им.

                                                                                

 

                                                                        РАЙОНЕН СЪДИЯ: