Решение по дело №4604/2021 на Софийски градски съд

Номер на акта: 260471
Дата: 7 февруари 2022 г. (в сила от 7 февруари 2022 г.)
Съдия: Яна Емилова Владимирова-Панова
Дело: 20211100504604
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 8 април 2021 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

 

гр. София, 7.02.2022 г.

 

В  И М Е Т О  Н А  Н А Р О Д А

 

СОФИЙСКИЯТ ГРАДСКИ СЪД, Гражданско отделение, II-Е състав, в открито съдебно заседание на двадесет и осми януари, през две хиляди двадесет и втора година, в състав:

 

                              ПРЕДСЕДАТЕЛ: ИВАНКА ИВАНОВА

                                          ЧЛЕНОВЕ: ПЕТЪР САНТИРОВ

                                                                 Мл. с. ЯНА ВЛАДИМИРОВА 

       

при участието на секретаря Елеонора Георгиева, като разгледа докладваното от мл. съдия Яна Владимирова в.гр.дело № 4604 по описа за 2021 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Производството е по реда на глава ХХ от ГПК.

С решение № 20282207 от 21.12.2020 г. по гр.д.№ 42142/2019 г. на Софийски районен съд, III г.о., 151 състав, е признато за установено по реда на чл. 422 ГПК по предявените от „Т.С.“ ЕАД обективно кумулативно съединени установителни искове, с правна квалификация чл. 79, ал.1, пр. 1 ЗЗД вр. чл. 150, ал.1 ЗЕ и чл. 86, ал.1 ЗЗД, че ответникът К.Ц.Т. дължи на ищеца сумата 706,26 лева – главница, представляваща стойност на незаплатена топлинна енергия, доставена за периода от 01.03.2013 г. – 31.01.2016 г. в топлоснабден имот, находящ се на адрес: гр. София, ул. „****************, ведно със законната лихва върху главницата, считано от подаване на заявлението по чл.410 ГПК – 17.01.2019 г. до окончателното й изплащане, както и сумата 309,84 лева – законна лихва за забава върху главницата за периода 30.04.2013 год. до 05.12.2018 год., за които суми в производството по ч. гр. д. №2616/2019 год. по описа на СРС, ГО, 151 състав, е издадена заповед за изпълнение. Осъден е ответникът да заплати на ищеца направените по делото разноски. Решението е постановено при условията и по реда на чл. 237 ГПК при направено признание на иска от страна на ответника. Решението е постановено при участието на трето лице подпомагаща страна – „Т.“ ООД, конституирано на страната на ищеца.

Срещу решението е подадена въззивна жалба от ответника К.Ц.Т.. Същият сочи, че топлоснабденият имот е придобит от майка му В.Д.Т., починала на 30.08.2016 г., съгласно саморъчни завещания, съставени от Й.И П.К.. По заведено дело от други родственици на сем. К.– гр.д.№ 7101/2016 г. по описа на Софийски градски съд, се установило, че съставените в полза на В.Д.завещателни разпореждания са нищожни. Ответникът бил встъпил по този процес по реда на чл. 227 ГПК, бил обвързан от решението и осъден да предаде владението 7/8 ид.ч. от  имота на К.Б.А.и 1/8 ид.ч. на Б.К.А.. Решението по това дело било постановено само три дни преди обжалваното в настоящето въззивно производство съдебно решение. Жалбоподателят бил уведомил първоинстанционния съд за съдебния процес относно действителността на завещанието и собствеността на имота, като направил искане за спиране на производството, но първоинстанционният съд се произнесъл с решение, съобразявайки направеното признание на иска. Прави искане първоинстанционното решение да бъде отменено, а делото – прекратено.

В срока за отговор на въззивната жалба такъв не е постъпил от ищеца и от третото лице помагач.

Софийският градски съд, като прецени събраните по делото доказателства и взе предвид наведените във въззивните жалби пороци на атакувания съдебен акт, приема следното:

Съгласно разпоредбата на чл. 269 ГПК въззивният съд се произнася служебно по валидността на решението, а по допустимостта – в обжалваната му част, като по останалите въпроси е ограничен от посоченото в жалбата.

Обжалваното решение е валидно и допустимо. Същото е постановено по реда на чл. 237 ГПК. Съгласно Решение № 51 от 16.04.2015 г. по гр. д. № 5299/2014 г. на ВКС, I г.о., когато ответникът признае иска, ищецът може да поиска съдът да постанови решение при условията на чл. 237 ГПК. В този случай съдът прекратява съдебното дирене и се произнася с решение като e достатъчно да укаже в мотивите, че решението се основава на признание на иска – чл.237 ал.2 ГПК. Това решение /за разлика от неприсъственото решение - чл. 239 ал.4 ГПК/ е обжалваемо. При направен довод в жалбата, въззивният съд е длъжен да се произнесе дали е направено признание на иска и съответно дали са били налице предпоставките за постановяване на решение по реда на чл.237 ГПК.

Предвид изложените във въззивната жалба съображения за неправилност на първоинстанционното решение, въззивният съд приема, че е сезиран с оплакване относно наличието на предпоставките за постановяване на решение при признание на иска, във връзка с което намира следното:

С исковата молба са предявени искове с правна квалификация чл. 79, ал.1, пр. 1 ЗЗД вр. чл. 150, ал.1 ЗЕ и чл. 86, ал.1 ЗЗД срещу К.Ц.Т. и се претендират следните суми: 706,26 лева – главница, представляваща стойност на незаплатена топлинна енергия, доставена за периода от 01.03.2013 г. – 31.01.2016 г. в топлоснабден имот, находящ се на адрес: гр. София, ул. „****************, ведно със законната лихва върху главницата, считано от подаване на заявлението по чл.410 ГПК – 17.01.2019 г. до окончателното й изплащане, както и сумата 309,84 лева – законна лихва за забава върху главницата за периода 30.04.2013 год. до 05.12.2018 год., за които суми в производството по ч. гр. д. №2616/2019 год. по описа на СРС, ГО, 151 състав, е издадена заповед за изпълнение.

С отговора на исковата молба, подаден  на 29.01.2020 г., ответникът К.Т. е направил изявление, че признава задължението и ще направи необходимото за погасяването му, като е направил искане делото да бъде прекратено. В проекта за доклад по делото съдът е обявил, че всички факти, от значение за спорното право, са безспорни и не се нуждаят от доказване. На 22.05.2020 г. е депозирана молба от ищеца, с която се прави искане да бъде постановено решение при признание на иска на основание чл. 237 ГПК. В проведенето открито съдебно заседание от 25.11.2020 г. ответникът се е явил лично и е заявил, че признава задълженията и няма възражение по изготвения проект на доклад. Направил е искане да се постанови решение при признание на иска. С молба от 11.12.2020 г. ответникът е направил искане за прекратяване на делото, а ако това искане не бъде удовлетворено – за спирането му, с оглед висящото гр.д. № 7101/2016 г. по описа на Софийски градски съд, по което се решавал въпроса за правото на собственост на топлоснадбения имот. На 21.12.2020 г. първоинстанционният съд се е произнесъл с обжалваното съдебно решение при признание на иска.

За да се постанови решение при признание на иска следва да са налице следните предпоставки: ответникът да е признал иска изцяло, без да оспорва отделни правопораждащи юридически факти; ищецът да е направил искане за постановяване на решение при признание на иска. Съдът е длъжен да откаже да постанови решение при признание на иска, когато признатото право противоречи на закона или на добрите нрави или е признато право, с което страната не може да се разпорежда – в настоящия случай основания за отказ да се постанови решение по реда на чл. 237 ГПК въззивният съд не констатира, включително и служебно.

В случая последователната позиция на ответника в хода на производството пред първата инстанция е, че исковете са основателни. Задължението е признато с писмения отговор на исковата молба, както и в проведеното впоследствие открито съдебно заседание, като тогава е направено и искане от страна на ответника да се постанови решение при признание на иска. Такова искане е било направено и от ищеца с горепосочената молба от 22.05.2020 г. Съгласно чл. 237, ал. 4 ГПК, признанието на иска не може да бъде оттеглено. Съгласно определение по търг.д.№ 2976/2014 г. на ВКС, I т.о., неоттегляемостта на признанието на иска настъпва от момента на съобразяването му от съда. В случая ответникът е направил опит да оттегли признанието на исковете след като първоинстанционният съд е съобразил направеното от ищеца /а и от самия ответник/ искане за постановяване на решение по реда на чл. 237 ГПК, като делото е било обявено за решаване. Следва да се отбележи, че с молбата, депозирана пред първоинстанционния съд с искане за спиране или прекратяване на делото, ответникът не се е позовал на нововъзникнали факти, които да обосновават оттегляне на направеното от него признание на исковете,  а на висящо гражданско дело, по което същият е страна, и което е било образувано през 2016 г. Едва пред въззивния съд ответникът се позовава на решението на Софийски градски съд, потвърдено с влязло в сила решение на Софийски апелативен съд /и двете решения са приети като доказателства по въззиввното производство на основание чл. 266, ал. 2, т. 1 ГПК/, с което е решен въпросът за собствеността на топлоснабдения имот. Действително постановеното от Софийски апелативен съд съдебно решение е нововъзникнало обстоятелство, което няма как да е било известно на жалбоподателя към момента на извършеното от него признаване на исковете. Известно му е било обаче обстоятелството, че по отношение на собствеността на топлоснабдения имот се води съдебен процес, доколкото по собствените му признания същият е взел участие като страна по него, така че е могъл да въведе възражение в този смисъл още с отговора на исковата молба, като оспори правопораждащите юридически факти и направи искане делото да бъде спряно, при наличие на предпоставките за това, до изясняване на собствеността върху топлоснабдения имот с влязъл в сила съдебен акт или изобщо отрече качеството си клиент на топлинна енергия. Вместо това ответникът е признал исковете, като ищецът е заявил, че ще се ползва от това признание, а първоинстанционният съд го е съобразил и е прекратил съдебното дирене, като е обявил, че ще се произнесе при съобразяване с направеното от ответника признание и изричното искане на ищеца за постановяване на решение при признание на исковете. При това положение съгласно чл. 237, ал. 4 ГПК, направеното признание е неоттегляемо. При твърдения за дължимост на процесните суми от трети лица, отношенията с тях могат да бъдат ликвидирани на плоскостта на неоснователното обогатяване, но възраженията на ответника в този смисъл не могат да бъдат разгледани в рамките на настоящия процес, предвид специфичния ред, по който се провежда – чл. 237 ГПК.

С оглед изложените съображения, първоинстанционното решение като правилно следва да бъде потвърдено.

Въззиваемият не е подал писмен отговор на въззивната жалба и негов представител не се е явил в откритото съдебно заседание по делото, с оглед което искането му за присъждане на разноските за юрисконсултско възнаграждение, направено с молба, подадена на 27.01.2022 г., е неоснователно.

Така мотивиран, Софийски градски съд

 

Р Е Ш И :

 

ПОТВЪРЖДАВА решение № 20282207 от 21.12.2020 г. по гр.д.№ 42142/2019 г. на Софийски районен съд, III г.о., 151 състав.

 

Решението е окончателно и не подлежи на касационно обжалване по аргумент от чл. 280, ал. 3, т. 1 ГПК.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

 

ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

 

 

2.