Решение по дело №8/2021 на Административен съд - Бургас

Номер на акта: 399
Дата: 15 март 2021 г.
Съдия: Атанаска Ангелова Атанасова
Дело: 20217040700008
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 5 януари 2021 г.

Съдържание на акта

Р  Е  Ш  Е  Н  И  Е

 

   399                                 15.03.2021 година                             гр. Бургас

 

В  И М Е Т О  Н А  Н А Р О Д А

 

 

Бургаският административен съд, четиринадесети състав, на осемнадесети февруари две хиляди и двадесет и първа година в публично заседание в следния състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ:      ГАЛИНА РАДИКОВА

ЧЛЕНОВЕ:  1. ЗЛАТИНА БЪЧВАРОВА

                                                                   2. АТАНАСКА АТАНАСОВА

 

при секретаря С.А., в присъствието на прокурора Дарин Христов, като разгледа докладваното от съдията Атанасова касационно административно наказателно дело № 8 по описа за 2021 г., за да се произнесе взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 208 и сл. от АПК, вр. чл.63, ал.1, изр.2 от ЗАНН и е образувано по повод постъпила касационна жалба от Г.Д.И. с ЕГН **********, с адрес: ***, против решение № 260009 от 11.12.2020 г. по НАХ дело № 65/2020 г. по описа на Районен съд- Малко Търново.

В жалбата са наведени доводи за незаконосъобразност на оспореното решение, поради нарушение на закона, съставляващо касационно основание по чл. 348, ал.1, т.1 от НПК. В нея се сочи, че пътният знак, указващ ограничение на скоростта, е поставен в нарушение на чл. 40, ал. 5 от ППЗДвП, като това обстоятелство не е съобразено от районния съд при формиране на изводите по съществото на спора. Твърди се, че е спазено от касатора въведеното ограничение от 40 км/ч, а скоростта е увеличена до 66 км/ч едва няколко стотин метра след опасния участък. По същество се иска отмяна на решението и на потвърдения с него електронен фиш.

В съдебното заседание касационният жалбоподател се явява лично и поддържа жалбата. Не сочи нови доказателства. Моли за отмяна на обжалваното решение и на наказателното постановление.

Ответникът по касационната жалба не изпраща представител в съдебното заседание, редовно уведомен. Не заявява становище по жалбата.

Прокурорът от Окръжна прокуратура- Бургас дава заключение за неоснователност на касационната жалба.

Жалбата е подадена от надлежна страна в законоустановения срок и е процесуално допустима. При разглеждането ѝ по същество, съдът намира следното:

С решението, предмет на касационната проверка, е потвърден електронен фиш серия К № 3941118, издаден от ОДМВР- Бургас, с който на основание чл. 182, ал. 2, т. 3 от ЗДвП е наложено на касатора Г.Д.И. административно наказание „глоба“ в размер на 100 лева, за нарушение по чл. 21, ал. 2, вр. ал. 1 от ЗДвП. Прието е от съда, че деянието е съставомерно и законосъобразно е ангажирана отговорността на водача. За неоснователни са намерени възраженията за неправилно позициониране на техническото средство и за нарушение при поставяне на знака, въвеждащ ограничение на скоростта.

Според настоящия съдебен състав жалбата е неоснователна.

Нарушението е установено с одобрено техническо средство тип TFR1-M № 510. На 18.08.2020 г. в 12.12 часа на път І-9, км. 313+100, преди разклона за село Калово, е заснет лек автомобил марка „Шкода“, модел „Фабия“ с рег. № А 20 00 МС, движещ се в посока от с. Звездец към гр. Малко Търново със скорост 66 км/ч., при ограничение от 40 км/ч, въведено с пътен знак В-26. За нарушението е издаден електронен фиш срещу собственика Михаела Тошкова Ишкиева. На 27.08.2020 г. е подадена в ОДМВР- Бургас декларация, с която същата заявява, че е управлението на автомобила е предоставено на касатора Г.Д.И., след което е издаден електронен фиш срещу последния. Деянието е съставомерно по чл. 182, ал. 2, т. 3 от ЗДвП- установено е превишаване на разрешената максимална скорост в населено място с 26 км/ч, поради което на основание чл.188, ал. 1 от ЗДвП законосъобразно е ангажирана административнонаказателната отговорност на касационния жалбоподател.

Касаторът по същество не оспорва съдържащите се в електронния фиш фактически констатации досежно датата, часа и мястото на нарушението, но счита, че е санкциониран незаконосъобразно, тъй като пътният знак, указващ ограничение на скоростта, е поставен в нарушение на чл. 40, ал. 5 от ППЗДвП. Наред с това сочи, че не става ясно от доказателствата по делото дали техническото средство, с което е измерена скоростта, е позиционирано на установъчен пункт. Тези доводи са неоснователни. Съгласно нормата на чл. 40, ал. 5 от ППЗДвП на едно и също място може да се поставят не повече от 2 различни пътни знака и 2 допълнителни табели- по една под всеки знак. Изискването е въведено с цел пътните знаци да бъдат разпознати и своевременно възприети от водачите. Видно от приложените по делото снимки, в случая са поставени на едно и също място три пътни знака, в нарушение на цитираната норма. Допуснатото нарушение при поставянето им обаче не освобождава участниците в движението от задължението, регламентирано с чл. 6, ал. 1 от ЗДвП, да съобразяват своето поведение с тях. Пътният знак В-26, въвеждащ ограничение на скоростта в процесния пътен участък, е разпознат и своевременно възприет от касатора, според изричното изявление на същия в съдебното заседание. Следователно, налице са както обективните, така и субективните признаци от състава на нарушението. Неоснователно е също възражението, че техническото средство, с което е измерена скоростта, не е позиционирано на установъчен пункт. Такова изискване не е предвидено в приложимите норми от Наредба № 8121з-532/12.05.2015 г. за условията и реда за използване на автоматизирани технически средства и системи за контрол на правилата за движение по пътищата. На основание чл. 9, ал. 1 от същата наредба, за осъществяване на контрол с АТСС служителят позиционира служебен автомобил или мотоциклет или временно разполага АТСС на участък от пътя и насочва уреда в контролираната посока. Видно от приложения по делото протокол, уредът е позициониран в полицейски автомобил, на път І-9, км. 313+100, между с. Звездец и гр. Малко Търново, в съответствие с горните изисквания. Като съставен от длъжностно лице в кръга на компетентността му, този протокол съставлява официален удостоверителен документ и е доказателство за извършените от и пред контролния орган действия. В проведеното съдебно производство той не е оспорен по надлежния процесуален ред и съдът е обвързан да приеме, че фактите, предмет на удостоверителното изявление, са осъществени така, както е отразено в него. Ето защо настоящият съдебен състав приема, че в случая е изпълнено изискването за позициониране на техническото средство на участък от пътя.

Не се подкрепят от доказателствата по делото доводите на касатора, че в завоя с въведеното ограничение е управлявал автомобила със скорост 40 км/ч и едва няколко стотин метра след него е увеличил скоростта на 66 км/ч. Видно от приложените по делото снимки, автомобилът е заснет по време на завиване, със скорост 66 км/ч.

В заключение, не се установяват наведените в жалбата касационни основания, поради което обжалваното решение като обосновано и постановено при съблюдаване на съдопроизводствените правила и в съответствие с материалния закон, следва да се остави в сила.

Мотивиран от горното, Бургаският административен съд,

 

Р  Е  Ш  И:

 

ОСТАВЯ В СИЛА решение № 260009 от 11.12.2020 г. по НАХ дело № 65/2020 г. по описа на Районен съд- Малко Търново.

Решението е окончателно.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:        

 

ЧЛЕНОВЕ:                  1.     

                                

2.