Р Е Ш Е Н И Е №
гр. Казанлък, 21.05.2009 година
В ИМЕТО НА НАРОДА
Казанлъшки районен съд, гражданска колегия, в публично заседание на 19.05.2009 година, в състав:
ПРЕДСЕДАТЕЛ:Н.Н.
при секретаря Р.А., при участието на прокурора А.Е.- С., като разгледа докладваното от съдията гражданско дело № 426 по описа за 2009 година за да се произнесе взе предвид следното:
Предявен е иск с правно основание в чл.106, ал.5 от СК.
В исковата си молба ищцата сочи, че с влязло в сила решение, постановено по гр.д. № /г. по описа на Районен съд- К. гражданския й брак с ответника е бил прекратен. По силата на съдебното решение родителските права спрямо родените от брака деца- С. Х. С., роден на г. и Д. Х. С., родена на г. били предоставени за упражняване на бащата като на нея й бил определен режим на лични контакти с децата. Твърди, че от м. април 2008г. се грижи за детето Д., а от м. ноември същата година – и за детето С. Сочи, че изцяло е поела грижите и издръжката за двете си деца, живее в собствено жилище, като разполага с добри битови условия, в които да се грижи за тяхното отглеждане и възпитание.
Моли съда да постанови решение, с което да измени упражняването на родителски права спрямо децата С. и Д., като за в бъдеще ги предостави за упражняване на нея, като определи режим на лични контакти на бащата с тях и определи размера на издръжката, която последния следва да заплаща за тях.
В срокът за отговор по чл. 131 от ГПК ответникът не е депозирал такъв. На същия редовно връчен препис от съдебните книжа.
От събраните по делото доказателства съдът намира за установено следното:
С влязло в сила решение по гр.д.№ /г по описа на Районен съд- К. бракът между страните е бил прекратен с развод по вина на двамата съпрузи.Упражняването на родителските права спрямо децата С. и Д. е предоставено на бащата.В мотивите си съдът е посочил, че по време на фактическата раздяла между страните, децата живели при баща си в с. Е.. Същите, изслушани в с.з. заявяват желанието си да останат да живеят при баща си. Дирекция „ Соц. подпомагане”, гр. К. е дала заключение, че в интерес на децата е родителските права да бъдат предоставени на бащата, въпреки че същия не живее постоянно на територията на страната, тъй като между него и децата е запазена емоционалната връзка, осигурява необходимите финансови средства и заедно с родителите си е създал уютен дом и сигурна семейна среда за децата.
От показанията на св. М. и св. Х. се установява, че децата в момента живеят при майка си. Чувстват се добре при нея. За издръжката им се грижи тяхната майка, като сина й С.М. й помагал.
В съдебно заседание съдът изслуша децата С. и Д., които заявиха категоричното си желание да останат да живеят при своята майка С.С.Ф.. Заявиха, че рядко се чуват по телефон с баща си, а не са го виждали от м. декември 2008г.
От изготвения социален доклад от Дирекция „ Социално подпомагане”, гр. К. е видно, че в разстояние на няколко месеца през 2008г. децата С. и Д. доброволно се преместват да живеят при майка си. Същевременно същите продължават да осъществяват контакти с баба си и дядо си по бащина линия, както и с баща си. При извършено посещение в жилището, където живее семейството не са установени рискови фактори, които да застрашават живота или здравето на децата. Независимо от диагностицираното психично състояние на майката, същата съумява да полага адекватни грижи за децата си. Ищцата получава морална и финансова подкрепа, както от пълнолетния си син, с когото съжителства, така и от родителите на ответника. Майката на същия, г-жа И. твърди, че сина й няма претенции за упражняването на родителските права спрямо децата. Същите, в проведен разговор със социален работник от Дирекция „ Соц. подпомагане”, гр. К. споделили, че получават постоянна финансова подкрепа от баба си и дядо си по бащина линия, с които имат ежеседмични контакти. И двамата са категорични в желанието си да останат да живеят при майка си. Твърдят, че се чувстват добре в нейно присъствие. Мнението на дирекцията е, че изменянето на упражняването на родителските права в полза на майката не нарушава правата и интересите на децата С. и Д..
С оглед на така събраните доказателства съдът намира, че е настъпила промяна в обстоятелствата, при които е постановено решението на съда досежно упражняването на родителските права. Близо една година те фактически се упражняват от майката, а не от бащата, който трайно пребивава извън територията на Република България.
В обем на родителските права се включват и задълженията . По делото не се събраха доказателства, сочещи на това, че ищцата не е в състояние да упражнява родителските права в интерес на децата.Категоричното желание на децата да отидат при майка си, на която със съдебното решение е отнето правото да упражнява родителските права спрямо тях и неизпълнението на това решение по тази причина за продължителен период от време – около една година, представлява изменение на обстоятелствата и е основание за изменение на първоначалното решение в частта за родителските права.Между майката и децата С. и Д. има здрава емоционална връзка и в техен интерес е да живеят в тази среда.
С оглед на изложеното съдът намира, че е налице трайно изменение на обстоятелствата по смисъла на чл.106 ал.5 от СК и това е основание за предоставяне упражняването на родителските права спрямо децата С. и Д. на майката. Искът е основателен и доказан и следва да бъде уважен.
На ответника следва да бъде осигурена възможност за режим на лични контакти с децата и тъй като същия трайно пребивава извън Република България същия следва да бъде определен на по 30 дни през лятото, когато това не съвпада с отпуска на майката.
С оглед възрастта на децата- С. в момента е на 14 години, а Д.- на 13 години, както и възможностите на двамата родители/ ищцата има средномесечен доход в размер на 280 лв., а ответника, работещ в Р.И. получава месечно възнаграждение в размер на поне две средни минимални работни заплати за Р.България./, съдът намира, че за детето С. ответникът следва да осигурява 60лв., а за детето Д.- 50лв., като останалите средства за издръжката им, заедно с грижите, следва да се осигуряват от майката. Издръжката се дължи от влизане на решението в сила.
Ответникът следва да заплати по сметка на Районен съд- Казанлък 158.40 лв. държавна такса върху размера на присъдената издръжка.Той следва да заплати на ищцата направените от нея съдебни и деловодни разноски в размер на 45 лв.
Водим от гореизложеното съдът
Р Е Ш И :
ПРЕКРАТЯВА определените с Решение № / г. по гр.д. № /г. по описа на Районен съд- Казанлък мерки досежно упражняването на родителските права като вместо това постановява:
ПРЕДОСТАВЯ упражняването на родителските права спрямо детето С. Х. С., ЕГН ********** и детето Д. Х. С., ЕГН ********** на майката С.С.Ф., ЕГН ********** ***, като дава възможност на бащата Х.С.Ф., ЕГН ********** *** да осъществява режим на лични контакти с тях по 30 дни през лятото, когато това не съвпада с отпуска на майката.
ПРЕКРАТЯВА издръжката, определена по гр.д.№ /г. по описа на Районен съд- Казанлък.
ОСЪЖДА Х.С.Ф., ЕГН ********** *** да заплаща със съгласието на С.С.Ф., ЕГН ********** *** месечна издръжка на детето С., роден на г. в размер на 60.00 лв., считано от датата на влизане в сила на решението, до настъпване на основания за изменение или прекратяване, ведно със законната лихва върху всяка закъсняла вноска, както и месечна издръжка на детето Д., родена на г. в размер на 50.00 лв., считано от датата на влизане в сила на решението, до настъпване на основания за изменение или прекратяване, ведно със законната лихва върху всяка закъсняла вноска.
ОСЪЖДА Х.С.Ф. да заплати по сметка на Районен съд- Казанлък 158.40 лв. държавна такса.
ОСЪЖДА Х.С.Ф. да заплати на С.С. Ф. 45.00 лв. съдебни разноски.
Решението подлежи на обжалване пред Окръжен съд- Стара Загора в 14-дневен срок от съобщаването на страните,че е изготвено.
РАЙОНЕН СЪДИЯ: