Решение по дело №11798/2018 на Софийски градски съд

Номер на акта: 3291
Дата: 8 май 2019 г. (в сила от 8 май 2019 г.)
Съдия: Радмила Ивайлова Миразчийска
Дело: 20181100511798
Тип на делото: Въззивно гражданско дело
Дата на образуване: 7 септември 2018 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

№................

гр. София, 08.05.2019 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, ГРАЖДАНСКО ОТДЕЛЕНИЕ, ІI "Е" въззивен състав, в публично съдебно заседание на осми май през две хиляди и деветнадесета година, в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ИВАНКА ИВАНОВА

                                                         

ЧЛЕНОВЕ: ПЕТЪР Л. САНТИРОВ

                                                                  

РАДМИЛА МИРАЗЧИЙСКА

 

при участието на секретаря Елеонора Георгиева, разгледа докладваното от мл. съдия Миразчийска въззивно гражданско дело № 11798 по описа на съда за 2018 г. и взе предвид следното:

 

Производството е по реда на чл. 258 и сл. от ГПК.

         С Решение № 428175 от 12.06.2018 г., постановено по гр.д. № 80276/2017 г. по описа на СРС, ГО, 145 състав, е отхвърлен предявеният от „И.“ ЕООД срещу „Ю.Б.“ АД иск за признаване за установено на основание чл. 422 от ГПК, вр. чл. 232, ал. 2 от ЗЗД, че ответникът „Ю.Б.“ АД дължи на ищеца „И.“ ЕООД сумата в размер на  17 602,44 лева, представляваща неплатени наеми за месеците октомври, ноември и декември 2016 г. по Договор за наем от 10.06.06 г., Анекс №1/09.03.12г.; Анекс №2/26.03.13 г.; Анекс № 3/12.01.16 г., на недвижим имот, находящ се в гр. Петрич, ул. „*****, представляващ търговски обект с площ от 100 кв. м. и  и съгласно издадени фактури № **********/01.10.16 г.; № **********/01.11.16 г.; № **********/01.12.16 г., ведно със законна лихва върху главницата от 10.08.17 г. до изплащане на вземането, за която сума е издадена Заповед за изпълнение на парично задължение по чл. 410 от ГПК от 07.09.17 г.  по ч. гр. д. № 55177/17 г. по описа на СРС, 145 с-в, КАТО НЕОСНОВАТЕЛЕН.

Срещу решението е подадена въззивна жалба в законоустановения срок по чл. 259, ал. 1 ГПК от ищеца „И.“ ЕООД. Във въззивната жалба се излагат доводи за частична неправилност и необоснованост на първоинстанционното решение, както и че същото е постановено в противоречие с процесуалните правила и материалния закон. Твърди се, че съдът необосновано е приел, че ответникът е бил изправна страна и е могъл да прекрати договора за наем. Аргументира се, че от доказателствата по делото се установява, че ответникът е ползвал наетия имот до юни 2017г.

В законоустановения срок ответникът по жалбата „Ю.Б.“ АД е депозирал отговор, с който оспорва въззивната жалба.

Софийски градски съд, след като обсъди събраните по делото доказателства, становищата на страните, съгласно разпоредбата на чл. 235, ал. 2 ГПК, намира следното от фактическа страна:

 Предявен е за разглеждане установителен иск с правно основание чл. 422 ГПК, вр. чл. 232, ал. 2 ЗЗД. В исковата молба се твърди, че ответникът  като наемател се е задължил по договор за наем да заплаща на  ищеца месечен наем в размер на 2 000 евро или левовата равностойност по фиксинга на БНБ. Сочи се, че ответникът не е заплатил дължимите наеми за месеците октомври, ноември и декември 2016 г., за което ищецът издал три броя фактури.

Ответникът е депозирал отговор на исковата молба в законоустановения срок, с който оспорва предявения иск. Признава факта, че между страните по делото е сключен договор за наем за процесния имот на 10.02.2006 г. Заявява, че договорът е прекратен от него надлежно с едномесечно предизвестие, считано от 01.10.16 г., обективирано в получена от ищеца на 01.09.2016 г. нотариална покана, с която същият е поканен да получи отдадената под наем на 03.10.16 г., но не оказал нужното съдействие. Посочва, че процесните фактури не са осчетоводени от ответника и не е ползван данъчен кредит по тях.

Безспорен по делото е фактът и се установява от приетия по делото като писмено доказателство договор за наем, че на 10.02.2006 г. между страните по делото е възникнало наемно облигационно правоотношение, по силата на което ищецът в качеството на наемодател е предоставил на ответника в качеството на наемател за временно и възмездно ползване посочения в исковата молба имот, като наемателят се задължил да заплаща на наемодателя наемна цена в размер на 2000 евро месечно.

Видно от представения по делото Анекс № 3 от 12.01.16 г. към договора за наем, страните се споразумяват срокът на договора за наем да се удължи с 5 години, считано от 10.02.16 г., както и наемателят да има правото да прекрати договора за наем с едномесечно писмено предизвестие съгласно нова ал. 4 към чл. 17 от договора за наем.

От представените по делото три броя фактури, се установява, че същите са издадени от ищеца, на основание наеми за месеците октомври, ноември и декември 2016 г. и че същите не са подписани от ответника.

Видно от приетата по делото нотариална покана и удостоверяването, извършено от нотариуса за датата на получаването й, на 01.09.2016 г. ищецът е получил от ответника едномесечно предизвестие за прекратяване на процесния договор за наем на основание чл. 17, ал. 4 от договора и покана ищецът да се яви за предаване на имота в офиса на отдадената под наем сграда в 11.00 ч. в деня на изтичане на предизвестието, а ако този ден е неприсъствен - в първия  ден, който в случая е 03.10.2016 г.

 

В отговор на отправената нотариална покана, ищецът е отравил покана на ответника с изх. № от 30.09.16 г., с която заявява, че не счита договорът за прекратен, тъй като не са налице предпоставките на чл. 17, ал. 3 от същия поради обстоятелството, че наемателят е неизправна страна и не е изпълнил задължението си за заплащане на дължимата наемна цена. С поканата го да заплати сума от  9766,53 лева, представляваща наеман цена за периода от  м. април 16 г. - до м. август 16 г. Видно от поканата ищецът заявява, че счита, че договорът за наем продължава действието си до заплащане на дължимите суми.

От приетия по делото приемо-предавателен протокол се установява, че на 07.06.17 г. е предаден процесният имот и ключовете за него от наемателя на наемодателя, без забележки от наемодателя.

От приетото по делото заключение на съдебно-счетоводна експертиза, която съдът кредитира като обективно и компетентно дадено се установява, че издадените от ищеца три броя фактури са осчетоводени от него и не са осчетоводени и за тях не е ползван данъчен кредит от ответника.

От показанията на разпитаната по делото свидетелка И.И.се установява, че същата е управител на клон на ответното дружество в гр. Петрич и дава показания, че по нареждане на компетентни органи на банката дейността на клона в процесното помещение е закрита  още  в края на май месец 2016 г., като от тогава е започнал демонтаж на мебели и изнасяне на оборудване. Свидетелства, че е била упълномощена да предаде наетия имот на наемодателя в посочен час – 11 ч. един месец след изтичане на предизвестието. Заявява, че е отишла с неин колега и са чакали между половин един час и след като наемодателят не се е явил е отишла в клона и е пуснала имейл до централата да уведоми за неявяването. Посочва, че е познавала управителя на дружеството наемодател, тъй като градът е малък и когато е идвал в клона в банката го е молила да подпише приемо-предавателния протокол, но той е отказвал в рамките на няколко месеца.  Свидетелства, че ищецът е поискал отваряне на офиса, за да направи замервания с архитект, уверил се е, че офисът е празен, но не е пожелал да му бъде предаден.

От показанията на разпитания по делото свидетел О.Д.се установява, че процесният офис е работил до лятото на 2016 г. и до тогава са били там табелите, след което помещението е било затворено.

При така установената фактическа обстановка, Софийски градски съд формира следните изводи от правна страна:

Съгласно разпоредбата на чл. 269 ГПК въззивният съд се произнася служебно по валидността на решението, а по допустимостта – в обжалваната му част, като по останалите въпроси е ограничен от релевираните въззивни основания в жалбата.

Настоящият съдебен състав приема, че обжалваното решение е валидно и допустимо.

Жалбата е подадена в срока по чл. 259, ал. 1 ГПК и е процесуално допустима.

СРС е сезиран с установителен иск с правно основание чл. 422 ГПК, вр. чл. 232, ал. 2 ЗЗД.

За да се уважи предявеният иск ищецът следва при условията на пълно и главно доказване да установят следните юридически факти: Валидно облигационно правоотношение с права и задължения по договор за наем, по силата на което ищецът да е изпълнил задълженията си да предостави наетата вещ и размера на възнаграждението, което се е задължил за заплати ответника. В доказателствена тежест на ответника е да докаже своите възражения, в случая, че валидно е прекратил договорът за наем.

         При така установената фактическа обстановка въззивният съд намира от правна страна, че страните са били в облигационни отношения по договор за наем от 10.02.2006 г. по силата на което ищецът в качеството на наемодател е предоставил на ответника в качеството на наемател за временно и възмездно ползване посочения в исковата молба имот, като наемателят се задължил да заплаща на наемодателя наемна цена в размер на 2000 евро месечно.

Софийски градски съд счита, че наемното правоотношение между старните е валидно прекратено на 01.10.2016 г. от наемателя с изтичане на едномесечното предизвестие от отправената нотариална покана до наемодателя. Ищецът не оспорва да е получил изпратената нотариална покана,  с която изрично е уведомен за прекратяване на договора и за датата и часа на предаване владението на наетия имот. Получаването на поканата на 01.09.2016 г. е удостоверено от нотариус и е признато извънсъдебно от ищеца с  отправената от него покана до ответника, с която оспорва прекратяването. Неоснователно е възражението във въззивната жалба, че ответникът не е прекратил надлежно договора, тъй като не е изправна страна. Съгласно чл. 17, ал. 4 от договора за наем наемателят има право да прекрати договора с едномесечно предизвестие. В така уговорената между страните клауза няма изискване наемателят да е изправна страна, за да прекрати договора с едномесечно предизвестие, поради което е ирелевантно за разрешаване на настоящия правен спор дали ответникът е изпълнил задължението си за заплащане на наемно възнаграждение за периоди, които не са предмет на исковата претенция.

Доколкото договорът за наем е надлежно е прекратен на 01.10.2016 г. наемателят не дължи заплащане на наемната цена за месеците октомври, ноември и декември 2016 г., тъй като липсва валидно облигационно наемно правоотношение между страните през този период.

Съобразно обстоятелството, че правните съждения, до които въззивната инстанция е достигнала, изцяло съответстват на крайните правни изводи на първоинстанционния съд, обжалваното решение следва на основание чл. 271, ал. 1, изр. 1, предл. 1 ГПК да бъде потвърдено, а въззивната жалба – оставена без уважение.

По разноските

При този изход на правния спор разноски за въззивното производство се дължат на ответника по въззивната жалба „Ю.Б.“ АД за юрисконсултско възнаграждение в размер на 150 лв.

С оглед на цената на иска въззивното решение не подлежи на касационно обжалване по правилата на 280, ал. 3, т. 1 ГПК.

Така мотивиран, Софийският градски съд

 

РЕШИ:

 

ПОТВЪРЖДАВА Решение № 428175 от 12.06.2018 г., постановено по гр.д. № 80276/2017 г. по описа на СРС, ГО, 145 състав.

ОСЪЖДА „И.“ ЕООД, ЕИК ******* да заплати на „Ю.Б.“ АД, ЕИК ********* на основание чл. 78, ал. 3 ГПК сумата в размер на 150 лв., представляваща разноски за въззивното производство.

РЕШЕНИЕТО е окончателно и не подлежи на касационно обжалване.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:               

 

ЧЛЕНОВЕ: 1.                    

 

   2.