Решение по дело №328/2019 на Окръжен съд - Кюстендил

Номер на акта: 47
Дата: 21 май 2020 г. (в сила от 29 май 2020 г.)
Съдия: Надя Спасова Георгиева Савова
Дело: 20191500200328
Тип на делото: Частно наказателно дело
Дата на образуване: 26 юни 2019 г.

Съдържание на акта

                   Р   Е    Ш    Е    Н    И    Е   № 47

                                    гр.Кюстендил,  21.05.2020 г.

       

 

                  В     И М Е Т О    Н А    Н А Р О Д А

    

       Кюстендилски окръжен съд, наказателно отделение, в публично съдебно заседание на двадесет и първи май две хиляди и двадесета  година, в състав: 

                                  

                                                              ПРЕДСЕДАТЕЛ:  НАДЯ ГЕОРГИЕВА 

                                                                       ЧЛЕНОВЕ:  ЙОЛАНДА ЦЕКОВА

                                                                                       ТАНЯ КОСТАДИНОВА  

                                                              

 

при участието на секретаря     Мая Стойнева

в присъствието на  прокурора   Бойко Калфин

като разгледа докладваното от съдия Георгиева  ЧНД № 328/ 2019 г. по описа  на съда и  за да се  произнесе, взе предвид:

 

   Производството е по реда на чл. 32, ал.1 вр. чл. 16, ал.1- 8 от Закона за признаване, изпълнение и изпращане на решения за конфискация или отнемане и решения за налагане на финансови санкции / ЗПИИРКОРНФС/.

    Образувано е въз основа на искане  от компетентен орган на Германия  за признаване и изпълнение на германско решение за финансова санкция, наложена на българския гражданин Б.К. (B. Kr.i).   Към искането са приложени  Решение за налагане на финансова санкция и издадено въз основа на него 22.03.2019 г.   Удостоверение      по чл. 4 от РР 2005/214/ПВР по чл.4 от РР 2005/214/ ПВР на Съвета относно прилагането на принципа за взаимно признаване на финансови санкции.   

 Кюстендилският окръжен съд  служебно констатира,  след справки с надлежните органи, че  в удостоверението по чл.4 от РР   и   решението за налагане на финансова санкция неправилно личното име на наказаното лице е посочено  като Б.  вместо Р., поради което призова по делото  като заинтересовано лице  Р.  К., с посочената дата на раждане и адрес  на обичайно пребиваване  в горецитираното удостоверение.

   По време на съдебните прения прокурорът от Окръжна прокуратура-Кюстендил е изразил становище за наличие на законовите предпоставки за признаване на посоченото в Удостоверението по чл.4 от РР 2005/214 / ПВР на Съвета, решение за финансова санкция

   Засегнатото лице Р.  К. (B. K./Б.К. по Удостоверение от 22.03.2019 г., по чл. 4 от РР 2005/214/ПВР) , нередовно призован, поради ненамирането му  на посочения в удостоверението по чл.4 адрес, не е участвал в производството по делото.      Назначеният му служебен защитник  адв.Х. е  пледирал за неоснователност на   искането за признаване на решението

     Кюстендилският окръжен съд (КнОС) констатира, че е компетентен да се произнесе по признаването и изпълнението на решението за наложената финансова санкция, доколкото се явява окръжен съд по местоживеене на  засегнатото   лице, предвид постоянната му адресна регистрация в съдебния район на съда. За да се произнесе, съдът прецени събраните по делото доказателства и   прие от фактическа   страна следното:

           Засегнатото лице  Р.  К. (B. K./Б.К.  според Удостоверението по чл.4 от РР)  е роден на *** г. и е  с обичайно пребиваване  гр. Кюстендил, кв. "****", ул.“ ****“. В  Националната база данни „Население“ за РБългария, засегнатото лице  е с имена Р.К.,   роден  е на  *** г.  в Република Северна Македония, има българско и македонско гражданство, като българското е придобито, има ЕГН **********,     като от 28.09.2016 г.  настоящия му адрес е в РСеверна Македония, а постоянния –България,  в гр.Кюстендил, на ул.”***” № ***, ет.***.   На последния адрес, обаче, според собствениците на жилището, никога не е живял, поради което при  многократните  му призовавания, за периода м.06.2019 г. до м.май.2020 г.,  не е намерен.   А видно, от справката му за пътуване е, че  през 2019 г. на Р.К. са регистрирани   4 влизания в България и излизания същия ден —2 пъти през м.04 и по един път през м. май и м.12.2019 г. За предходните години  също са регистрирани еднодневни влизания в страната ни  -   5  пъти за  2018 г. и  6  пъти  за 2017 г.  

          Независимо, че не живеел на  горепосочения адрес в гр.Кюстендил, на   08.01.2018 г. Р.К.  подписал декларация  по чл.151, ал.5 и 7 от ЗДвП, в която  посочил за постоянен адрес *** и декларирал, че  е установил обичайното си  пребиваване  в РБългария по см.на §6, т.46 от ДР на ЗДвП. Според писмо от  сектор „Пътна полиция” към ОД на МВР-Кюстендил, декларацията  е попълнена при подаване на 09.01.2018 г. на заявление за издаване на българско СУМПС.

          Според удостоверението по чл.4, срещу засегнатото лице, от несъдебен орган в Окръг Фирзен е издадено решение №32/6-03280310610/ha от 04.06.2018, влязло в сила на 17.08.2018 , с което му е наложена финансова санкция 80 евро и 28.50 лв.-разноски  по реда на чл.4, ал.3 и чл.49 от Правилника за движение по пътищата, чл.24 от Закона за движението по пътищата и 15 от Федералния каталог за финансови санкции за извършено     административно нарушение,  изразило се в това че на 25.01.2018 г. в 12:13 часа в гр. Кемпен, по федерална магистрала 40, при 13,806-ия километър по посока гр.Венло   засегнатото лице, като  водач на седлови влекач с рег. № ****, не е спазило минимално допустимото разстояние от движещото се пред него превозно средство от 50 м. при движение със скорост от над 50 км/ч по автомагистрала.

          В буква „з” от удостоверението   е отбелязано, че  решението  е влязло в сила; че производството е било писмено и че съответното лице е уведомено съгласно законодателството на решаващата държава  относно правото  й да обжалва решението и сроковете за това; 

    Изложените  обстоятелства са установени от горецитираното Удостоверение по чл.4  от РР. Въз основа на същото, съдът приема от правна страна, следното:

 Налице е влязло в сила Решение по см. на чл.3 от ЗПИИРКОРНФС за налагане на финансова санкция - глоба, издадено от несъдебен орган на държава - членка на Европейския съюз, каквато е Р Германия, за извършено в същата на 25.01.2018 г.  от засегнатото лице - български гражданин административно нарушение по Закона за  движение по пътищата.

            Удостоверението по чл.4 от същия закон е издадено по образец съгласно приложение № 2 към чл. 4, ал.1 от Закона, както изисква чл.4 от ЗПИИРКОРНФС. То  е подписано и неговото съдържание е удостоверено от компетентен орган на издаващата държава. 

 КнОС счита, че са изпълнени условията по чл. 30 от ЗПИИРКОРНФ за признаване и изпълнение в РБългария на горецитираното решение за налагане на финансова санкция, постановено в друга държава –членка на Европейския съюз. Така приема КнОС, тъй като:

1/ решението за налагане на финансова санкция  е постановено в административно-наказателно производство в държава-членка на ЕС;

2/  отнася се до деяние, за което не се изисква двойна наказуемост,  тъй като е за нарушение по ЗДвП.

3/   засегнатото лице има настоящ адрес на територията на страната - условие по чл. 30, ал. 3 от ЗПИИРКОРНФС, който е в съдебния район на Кюстендилски окръжен съд, 

 В случая не е налице нито една от относителните предпоставки за отказ от признаване и изпълнение на процесното решение, визирани в чл.35, ал.1 от ЗПИИРКОРНФС, тъй като удостоверението по чл.4 е пълно и съответства на постановеното решение по съдържание; липсват данни за постановено в друга, различна от издаващата държава, решение за финансова санкция срещу засегнатото лице; решението не е с изтекла давност по българското законодателство и административното нарушение,   не е подсъдно на български съд; липсва имунитет или привилегия,  които да са пречка за предприемане на  наказателно производство за такива деяния; наложената финансова санкция не е по-малка от 70 евро;   Засегнатото лице е уведомено за наложеното му наказание  и за възможностите за обжалване.

 Предвид изложеното съдът счита, че са налице всички необходими предпоставки за признаване на издаденото в Р Германия решение срещу засегнатото лице, с което е наложена финансова санкция  - глоба 80 евро и разноски 28.50 евро или общо в размер на 108.50 евро. .

          Размерът на паричното задължение, което следва да се плати от засегнатото лице в РБългария, съгл.чл.16, ал.8 от ЗПИИРКОРНФС следва да се определи в левова равностойност според съотношението евро-български лев по курса на БНБ към деня на постановяване на решението -17.08.2018 г. Изчислен по това правило, размерът на финансовата санкция  възлиза на сумата от 212.21 лв. (240 евро х 1.95583 лв.). 

          Не са налице основания по чл.32, ал.2 от Закона за намаляване размера на финансовата санкция.

           Водим от изложеното и на осн. чл.32, ал.1 вр. с  чл.16, ал.7, т.1 от Закона за признаване, изпълнение и изпращане на решения за конфискация и отнемане и решения за налагане на финансови санкции, КнОС

 

                                                           Р   Е   Ш   И:

 

 

          ПРИЗНАВА   и ДОПУСКА ИЗПЪЛНЕНИЕ на  решение №32/6-03280310610/ha от 04.06.2018, влязло в сила на 17.08.2018, издадено от несъдебен орган  в Германия, с което  на Р.  К. (неправилно в удостоверението  по чл.4 от РР изписан с лично име Б.)- роден    на  *** г.  в Република Северна Македония,   с македонско гражданство и с придобито българско гражданскво,  с ЕГН **********,  с адрес на обичайно пребиваване - гр. Кюстендил, кв. "***", ул.“ ***“, №*** ет.***,     за административно  нарушение,   изразило се в това че на 25.01.2018 г. в 12:13 часа в гр. Кемпен, по федерална магистрала 40, при 13,806-ия километър по посока гр.Венло,     като  водач на седлови влекач с рег. № ****, не е спазил минимално допустимото разстояние от движещото се пред него превозно средство от 50 м. при движение със скорост от над 50 км/ч по автомагистрала,  на основание    чл.4, ал.3, чл.49 от Правилника за движение по пътищата, чл.24 от Закона за движението по пътищата и чл.15 от Федералния каталог за финансови санкции му  е наложена финансова санкция 80 евро и 28.50 лв.-разноски или общо 108.50 евро, която сума е с левова равностойност, към 17.08.2018 г.,    в размер на  212.21 лв..   

             Решението подлежи на обжалване от заинтересованото лице пред Софийски апелативен съд в 7-дневен срок от узнаването за постановяването му, като обжалването не спира неговото изпълнение.

    Незабавно да се изпрати съобщение за постановеното  решение  на заинтересованото лице,   на компетентния орган на издаващата държава   и на  Министерство на правосъдието на Република България.

 

                                                                        ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

                                                                                  ЧЛЕНОВЕ:1/                              2/