Определение по дело №3783/2018 на Софийски градски съд

Номер на акта: 9838
Дата: 2 май 2018 г. (в сила от 30 ноември 2018 г.)
Съдия: Стилияна Красимирова Григорова
Дело: 20181100103783
Тип на делото: Гражданско дело
Дата на образуване: 21 март 2018 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

Гр. София, 02.05.2018 г.

 

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, ГРАЖДАНСКО ОТДЕЛЕНИЕ, І-17 състав, в закрито съдебно заседание на втори май през две хиляди и осемнадесета година, в състав:

 

                             СЪДИЯ: СТИЛИЯНА ГРИГОРОВА

 

като сложи за разглеждане докладваното от съдията гр.д. № 3783 по описа на съда за 2018 г., взе предвид следното:

 

В исковата си молба Е.Д.М. е предявил срещу Л.В. иск за заплащане на обезщетение за причинени му от ответника вреди, като съдия по гр.д. № 11328/2017 г. по описа на СГС.

Ищецът моли и да бъде освободен от държавна такса и да му се предостави правна помощ.

Производството е недопустимо, поради наличие на абсолютна процесуално пречка за неговото развитие.

Съгласно чл. 132, ал. 1 от Конституцията на РБ, при осъществяване на съдебната власт съдиите, прокурорите и следователите не носят наказателна и гражданска отговорност за техни служебни действия и за постановените от тях актове, освен ако извършеното е умишлено престъпление от общ характер. В конкретния случай са изложени именно такива твърдения – че ответникът, в качеството си на съдия е нарушил правилата за разглеждане на гражданско дело, по което е бил определен за докладчик.

Функционалният имунитет, с който ответникът се ползва е отрицателна процесуална предпоставка за разглеждане на имуществен иск срещу магистрат за негови действия/бездействия в това му качество.

Изключение от това правило е хипотезата, при която извършеното осъществява състав на престъпление от общ характер. В конкретния случай не се сочи да е висящо или проведено наказателно производство, приключило с влязла в сила присъда, обосноваващо допустимост на иск за вреди, подлежащи на репариране по реда на гражданското производство.

Поради това искът по чл. 45, ал. 1 от ЗЗД срещу ответника в качеството му на съдия е недопустим. Както за наличието на изискуемите от закона процесуални предпоставки, така и за отсъствието на процесуални пречки за развитие на производството съдът следи служебно. Функционалният имунитет е от категорията на абсолютните отрицателни предпоставки за допустимостта на предявения иск. Недопустимо е производство по реализиране на отговорност за вреди, причинени от По тези съображения, производството по делото подлежи на прекратяване.

Поради явна недопустимост на претенцията, правна помощ не следва да се допуска, на основание чл. 24, т. 2, пр. 3 от ЗПП.

Така мотивиран, съдът

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ молбата на Е.Д.М. за предоставяне на правна помощ.

ПРЕКРАТЯВА производството по гр.д. № 3783/2018 г. по описа на СГС, ГО, І-17 състав, като недопустимо.

Определението може да се обжалва с частна жалба пред САС в едноседмичен срок от връчването му.

 

СЪДИЯ: