Решение по дело №330/2023 на Административен съд - Враца

Номер на акта: 326
Дата: 9 октомври 2023 г. (в сила от 9 октомври 2023 г.)
Съдия: Миглена Раденкова
Дело: 20237080700330
Тип на делото: Касационно административно дело
Дата на образуване: 6 юни 2023 г.

Съдържание на акта

РЕШЕНИЕ

№ 326

гр. Враца, 09.10.2023 г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД – ВРАЦА, КАСАЦИОНЕН СЪСТАВ, в публично заседание на  26.09.2023г. /двадесет и шести септември две хиляди  двадесет  и  трета година/ в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: МИГЛЕНА РАДЕНКОВА

    ЧЛЕНОВЕ: СИЛВИЯ ЖИТАРСКА

ТАТЯНА  КОЦЕВА

 

при секретаря  СТЕЛА БОБОЙЧЕВА и с участието на прокурора ВЕСЕЛИН  ВЪТОВ, като разгледа докладваното от съдия РАДЕНКОВА КАД № 330  по описа на АдмС – Враца за 2023 г. и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

          Производството е  по  реда на чл. 208 и сл. от АПК, във вр. с   чл. 285, ал. 1 от  ЗИНЗС.    

Образувано е по касационна жалба на ГД „Изпълнение на наказанията“, депозирана чрез ю.к. Г.Х. против  Решение  № 47/16.02.2023 г., постановено  по  адм. дело  № 468/2022 г.  на  АдмС- Враца, в частта с която ГД „ИН“ София е осъдена да заплати на К.Д.И. сумата от 90,00 /деветдесет/ лева, представляваща обезщетение за претърпени от него неимуществени вреди, вследствие незаконосъобразно бездействие на администрацията на АРЕСТ КЮСТЕНДИЛ, да осигури задоволителни санитарно-хигиенни условия и необходимата жилищна площ, при престоя му в ареста,  в периода 28.09.2020 г. – 07.09.2021 г., заедно със законната лихва върху тази сума, считано от 07.09.2021 г. до окончателното ѝ изплащане.

С  касационната жалба се твърди, че оспореното решение е неправилно, като постановено в нарушение на материалния закон и необосновано и се иска неговата отмяна по съображения изложени в жалбата. Претендира се присъждане на юрисконсултско възнаграждение, на основание чл. 78, ал. 8 от ГПК.

Не са представени нови писмени доказателства с касационната жалба.

В с.з. касаторът  Главна дирекция „Изпълнение на наказанията“, редовно призован, представител не се явява.

         Ответникът – К.Д.И., редовно призован, не явява. Представлява се от адвокат М.М. от АК – Враца, преупълномощена от адвокат Р.А. – особен представител по делото.

            Представителят на  Окръжна прокуратура – Враца дава  заключение за допустимост, но неоснователност на касационната жалба. Счита, че решението е правилно и следва да бъде оставено в сила. Изразява становище, че от фактическа страна първоинстанционния съд е установил бездействието, с което са нарушени изискванията на ЗИНЗС, по отношение достъпа до санитарен възел и течаща вода.

          Административен съд – Враца, в настоящия касационен състав, намира, че касационната жалба е подадена в срока по чл. 211, ал. 1 АПК, и от надлежна страна, поради което е процесуално допустима. Разгледана  по същество е неоснователна.

С обжалваното Решение  № 47/16.02.2023 г. постановено по адм. дело  № 468/2022 г.  по описа на  АдмС – Враца, Главна дирекция  „Изпълнение на наказанията“ – София е осъдена да заплати на К.Д.И. сумата от 90,00 /деветдесет/ лева, представляваща обезщетение за претърпени от него неимуществени вреди, вследствие незаконосъобразно бездействие на администрацията на АРЕСТ КЮСТЕНДИЛ, да осигури задоволителни санитарно-хигиенни условия и необходимата жилищна площ, при престоя му в ареста,  в периода 28.09.2020 г. – 07.09.2021 г., заедно със законната лихва върху тази сума, считано от 07.09.2021 г. до окончателното ѝ изплащане.

С оглед обстоятелствата, изложени в исковата молба, становищата и исканията на страните в хода на делото, след приложението на чл. 284, ал. 3 от ЗИНЗС, съдът е събрал относимите към предмета на спора доказателства, изяснил е фактическата обстановка, като въз основа на установените по делото факти, при обсъждане доводите на страните е направил своите правни изводи. Съдът се е произнесъл по всяко от изложените в исковата молба твърдения.

За да постанови този резултат съдът е приел, въз основа на събраните по делото доказателства, че са налице кумулативно предвидените предпоставки, за да се ангажира отговорността на ответника по чл. 284, ал. 1 от ЗИНЗС по предвидения специален ред, за което е изложил подробни мотиви, в резултат на които е приел, че незаконосъобразни действия и бездействия на администрацията на Следствения арест в гр. Кюстендил са в пряка и в причинна връзка и лишените  от свобода и задържаните под стража не могат да бъдат подлагани на изтезания, на жестоко, нечовешко  или унизително отношение.

 От събраните по делото доказателства съдът е направил категоричният извод, че по време на престоя си в Ареста гр. Кюстендил, К.Д.И. не е имал постоянен достъп до санитарен възел и течаща вода. Задължението на администрацията на следствения арест в гр. Кюстендил да осигури подходящи битови условия произтича от разпоредбите на чл. 20 и чл. 21 от ППЗИНЗС, публ. ДВ, бр.9 от 02.02.2010 г., в сила от 01.02.2010 г.,изм. бр.14/10.02.2017 г., т.е. действащи в периода, в който се твърди, че са претърпени неимуществените вреди от И., а именно от 28.09.2020 г. до 07.09.2021 г. Доказано е в производството по делото, че помещението, в което е бил настанен К.Д.И., не е имало постоянен достъп до санитарен възел и течаща вода, като в разпоредбата на чл. 20, ал. 3 от ППЗИНЗС изрично е посочено, че в арестите в затворите ползването на санитарен възел и течаща вода се осъществява в спалните помещения.

За да приеме за доказани тези факти, от  събраните по делото писмени и гласни доказателства, съдът е установил, че в килиите на Арест – Кюстендил няма самостоятелни санитарни възли и мивки, а ареста разполага с две общи тоалетни и една баня. Обстоятелството, че в ареста е налично  отделно мокро помещение, в което има две мивки и се ползва от задържаните за пране на дрехи и личен тоалет, както и че на всички задържани или осъдени настанени в ареста, се осигурява непрекъснат /24 часа в денонощието/ достъп до тоалетна и течаща вода, когато подадат сигнал до постовия служител не удовлетворява изискването на посоченото по-горе правило по чл. 20, ал. 3 от ППЗИНЗС.

Също от представените по делото писмени доказателства е видно, че килия № 13, в която 4 пъти е пребивавал ищеца в процесния период е с обща площ 9,82 кв. м, като на 16.03.2021 г. е бил настанен в същата с още двама л. св., което не отговаря на изискуемата в закона жилищна площ от 4 кв.м за всеки от тях.

Настоящият съдебен състав, намира така постановеното решение  за  правилно и изцяло  съобразено с материалния закон.  Не  са налице  касационни основания за неговата отмяна. Съдът е анализирал събраните в хода на производството доказателства, извел е правилни правни  изводи  и е постановил обоснован съдебен акт. Правилен е извода на първоинстанционния съд, че претенцията на л/св К.Д.И. следва да бъде уважена частично, но с оглед времето, през което са търпени негативните последици – общо девет дни, от които два пъти по едно денонощия, веднъж за две денонощия и веднъж за четири денонощия, и един ден, интензитета на страданията, както и това, че не са възникнали трайни увреждания на здравословното му състояние, тъй като не се доказа връзка между престоя му в ареста и трудоустрояването му с решение на ТЕЛК, че за обезщетяването на вредите  следва да бъде присъдена сумата от 90.00 /деветдесет/ лв., като в останалата част до пълния й размер от 128 000 лева претенцията следва да се отхвърли. Правилно е приел, че върху сумата за присъденото обезщетение следва да се присъди законна лихва, считано от 07.09.2021 г. – датата на преустановяване на незаконосъобразното бездействие, до изплащане на обезщетението.

При извършената служебна касационна проверка не се установяват основания за отмяна на обжалвания съдебен акт. Първоинстанционният съд е постановил валидно, допустимо, обосновано и правилно решение, в съответствие с приложимия материален закон, преценявайки всички събрани в хода на производството доказателства, без да игнорира или анализира превратно което и да е от тях, което настоящата касационна инстанция възприема напълно.

По изложените съображения, касационната жалба е неоснователна, а оспореното решение е законосъобразно и следва да бъде оставено в сила.

При този изход на спора не следва да бъдат присъждани разноски на касатора. От страна на ответника не са претендирани разноски.

         Водим от гореизложеното и на основание чл. 221, ал. 2 от АПК  касационен състав  на  Административен съд  – Враца,

 

 

                                                         Р Е Ш И:

 

          ОСТАВЯ  В СИЛА  Решение № 47/16.02.2023 г.,  постановено по  исково  адм. дело № 468/2022 г. по  описа на Административен съд – Враца.

 

          Решението  е окончателно и не подлежи на обжалване и протест.

 

           

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

   ЧЛЕНОВЕ:  1.

 

 

  2.