Решение по дело №2191/2019 на Районен съд - Варна

Номер на акта: 1697
Дата: 24 септември 2019 г. (в сила от 16 октомври 2019 г.)
Съдия: Мария Бончева
Дело: 20193110202191
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 16 май 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

РЕШЕНИЕ

                                                              

 

                                   Година 2019                            Град Варна

 

 

                                                В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Варненският районен съд                                                  двадесет и девети състав

На деветнадесети септември                       Година две хиляди и деветнадесета

В публично заседание в следния състав:

 

                                                                             Съдия Мария Бончева

Секретар   Калинка Димитрова

като разгледа докладваното от съдията

НАХД № 2191 по описа на съда за 2019г.,

за да се произнесе взе предвид следното:

 

  Производството е по реда на чл. 59 и сл. от ЗАНН.

            Образувано е по жалба на Г.А.С. срещу наказателно постановление № 11-01-803 от 15.04.2019 г., издадено от директора на Агенцията за държавна финансова инспекция, с което на въззивника на основание чл. 32, ал. 1, т. 1 вр. чл. 35, ал. 1 ЗДФИ е наложено административно наказание глоба в размер на 200 лв. за нарушение по чл. 14, ал. 1 от Правилника за реда за упражняване на правата на държавата в търговските дружества с държавно участие в капитала.

            Във въззивната жалба въззивникът Г.А.С. излага съображения за незаконосъобразност на наказателното постановление поради нарушение на материалния закон и съществено нарушение на процесуалните правила. Твърди се, че нарушението не е извършено, като освен това административнонаказващият орган не е изследвал всички доказателства. Отправено е искане за отмяна на наказателното постановление.

            В проведеното открито съдебно заседание въззивната страна Г.А.С. чрез упълномощен представител поддържа отправеното искане за отмяна на наказателното постановление, като изразява становище, че описаната в наказателното постановление фактическа обстановка е опровергана от събраните в хода на съдебното следствие доказателства. На следващо място се твърди, че липсва субективната страна на административното нарушение. Намира, че в случая е приложима разпоредбата на чл. 28 ЗАНН. Поддържа искането за отмяна на наказателното постановление.

            В проведеното открито съдебно заседание въззиваемата страна Агенция държавна финансова инспекция не се представлява , изпращат се писмени бележки.

            Съдът, като прецени събраните по делото доказателства и като съобрази възраженията и доводите, изложени от страните, намира за установено следното:

            На 20.04.2015 г.  между „Терем – КРЗ Флотски арсенал – Варна“ ЕООД и Г.А.С. бил сключен договор за управление на еднолично дружество с ограничена отговорност „Терем – КРЗ Флотски арсенал – Варна“, чийто капитал е 100 % собственост на „Терем - Холдинг“ ЕАД, едноличен собственик на капитала на което е Министерство на отбраната.

            На 06.03.2014г. в гр.Варна „Терем – КРЗ Флотски арсенал – Варна“ ЕООД С. в качеството си на управител подписал допълнение №5 от 06.03.2014г.  към договор №1841-1046/01.01.2009г. за наем, с който е продължен  до 31.12.2014г.  срокът на действие на последния  без да е проведен търг или конкурс по реда на чл.14 ал.1 от Правилника за реда за упражняване на правата на държавата в търговските дружества с държавно участие в капитала.

            Със заповед № ФК – 10-837 от 20.08.2018 г. на директора на АДФИ е възложено на М.К.В. (главен финансов инспектор) и Катя Калоянова Мутафчиева (финансов инспектор) да извършат финансова инспекция на „Терем – КРЗ Флотски арсенал – Варна“ ЕООД.

            Св. В.  приела, че това съставлява административно нарушение, и  съставила АУАН срещу Г.А.С..

            На основание чл. 44, ал. 1 ЗАНН Г.А.С. е депозирал писмено възражение срещу съставения АУАН, като на 15.04.2019 г. директорът на АДФИ, приемайки идентична фактическа обстановка, като тази, изложена в АУАН, издал наказателно постановление, с което с което на въззивника на основание чл. 32, ал. 1, т. 1 вр. чл. 35, ал. 1 ЗДФИ и чл. 53, ал. 2 ЗАНН е наложено административно наказание глоба в размер на 200 лв. за нарушение по чл. 14, ал. 1 от Правилника за реда за упражняване на правата на държавата в търговските дружества с държавно участие в капитала.

 

            По доказателствата:

            Гореизложената фактическа обстановка се установи и се потвърди въз основа на следните гласни доказателствени средства: показанията на свидетелката В. и свид. Павлов и писмени доказателства: договор за възлагане на управление, допълнително споразумение 30/210012319001/ към Ген. Договор  №404025060305 от 27.09.1994г.

            Съдът кредитира гласните доказателствени средства – свидетелските показания на св. В. и свид. Павлов като обективни и достоверни, доколкото същите не съдържат противоречия в себе си, последователни и логични са, а освен това съответстват на представените по делото писмени доказателства.

            Съдът кредитира всички останали писмени доказателства като достоверни и допринасящи за разкриване на обективната истина по делото.

            От правна страна:

            Жалбата срещу наказателното постановление е подадена в установения в чл. 59, ал. 2 от ЗАНН 7 – дневен срок, от надлежна страна, срещу акт, който подлежи на обжалване, поради което се явява процесуално допустима.

             Съдът констатира основания за отмяната на НП. Разпоредбата на чл.34 от ЗАНН е специална и регламентира случаите, в които не следва да се образува АНП,както и случаите, когато  образуваното такова следва да се прекрати, но тези специални срокове касаят процесуалните срокове за съставяне  на АУАН и издаването на НП и са свързани с основния принцип за бързина в АНП. Разпоредбата на чл. 82 от ЗАНН регламентира давностните срокове за изпълнение на наложените административни наказания. В ЗАНН, обаче, липсва регламентация на давностни срокове, за погасяване на административно наказателното преследване, каквито се съдържат в Общата част на НК. Съгласно разпоредбата на чл.11 от ЗАНН, по въпросите на вменяемостта, обстоятелствата, изключващи отговорността, формите на съучастие, приготовлението и опита се прилагат разпоредбите на общата част на НК, доколкото в този закон не се предвижда друго.

    Съобразявайки Тълкувателно постановление № 1 от 27 февруари 2015г. на Върховния административен съд на Република България - ОСС от НК на ВКС и ОСС  от II колегия на ВАС, въззивният съд, в настоящия си състав, намира, че в конкретния казус възможността за реализиране на административнонаказателната отговорност на въззивника е погасена поради изтичане на предвидената в закона давност. Съгласно цитираното Тълкувателно постановление № 1 от 27 февруари 2015г. разпоредбата на чл.11 от ЗАНН препраща към уредбата относно погасяване на наказателното преследване по давност в Наказателния кодекс /НК/ и по-конкретно приложение следва да намерят чл.81, ал.3 във вр. с чл.80, ал.1, т.5 от ЗАНН, във вр. с чл.11 от ЗАНН. Съгласно чл.80, ал.1, т.5 от НК / действаща към датата на извършване на нарушението  / наказателното преследване се изключва по давност, когато то не е възбудено в продължение на три години, а според чл.81, ал.3 от НК независимо от спирането или прекъсването на давността наказателното преследване се изключва, ако е изтекъл срок, който надвишава с една втора срока, предвиден в предходния член. От анализа на цитираните разпоредби се налага извод, че в случая възможността въззивникът да бъде санкциониран се изключва с изтичане на четири години и половина давностен срок, като съгласно чл.80 ал.3 от НК вр. с чл.11 от ЗАНН същият тече от извършване на деянието.

     Видно от съдържанието на процесното наказателно постановление възз.  е санкциониран за нарушение на чл. 10  от Наредба № 2/31.03.2006г. /отм./, извършено на 06.03.2014г. Оттук следва, че административнонаказателната отговорност на сочения като нарушител субект е погасена по давност с изтичане на четири години и половина от извършване на нарушението, съответно на 06.10.2018г. – т. е. преди издаване на НП, както и  преди да бъде постановено настоящото съдебно решение. При погасена административнонаказателна отговорност на дееца е безпредметно наказателното преследване срещу него, като същото се явява и недопустимо съгласно чл.24, ал.1, т.3 от НПК. Изтичането на абсолютната давност /чл.81, ал.3 от НК/ за административнонаказателно преследване води до погасяване на възможността да се наложи административно наказание на дееца.

            По изложените съображения съдът намира, че обжалваното наказателно постановление  е незаконосъобразно и като такова следва да бъде отменено.

            Така мотивиран и на основание чл. 63, ал. 1 от ЗАНН, СЪДЪТ

 

Р  Е  Ш  И:

 

            ОТМЕНЯ наказателно постановление № 11-01-803 от 15.04.2019 г., издадено от директора на Агенцията за държавна финансова инспекция, с което на въззивника на основание чл. 32, ал. 1, т. 1 вр. чл. 35, ал. 1 ЗДФИ е наложено административно наказание глоба в размер на 200 лв. за нарушение по чл. 14, ал. 1 от Правилника за реда за упражняване на правата на държавата в търговските дружества с държавно участие в капитала.

       Решението подлежи на касационно обжалване с касационна жалба в 14-дневен срок от получаване на съобщението, че мотивите към решението са изготвени пред Административен съд-Варна по реда на АПК.

             След влизане в сила на съдебното решение, административно-наказателната преписка да се върне на наказващия орган по компетентност.    

 

                       

                                                                       СЪДИЯ В РАЙОНЕН СЪД: