Определение по дело №138/2018 на Софийски градски съд

Номер на акта: 724
Дата: 6 февруари 2020 г. (в сила от 23 септември 2020 г.)
Съдия: Владимир Григоров Вълков
Дело: 20181100900138
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 24 януари 2018 г.

Съдържание на акта

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

гр.София, 06.02.2019 г.

 

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, Търговско отделение, VІ-13 състав, в закрито заседание на 06.02.2020 г. в следния състав

                                                                                              СЪДИЯ : ВЛАДИМИР ВЪЛКОВ

като разгледа докладваното от съдията т.д. № 138 по описа за 2018 година, за да се произнесе, съобрази следното:

 

Съдът констатира, че с влязло в сила определение № 901/15.02.2018 г. производството е прекратено по предявения иск за установяване несъществуване на вписано обстоятелство по заявление А4 с входящ № 20161117174410.

С влязло в сила определение № № 1597/19.03.2018 г. е прекратено производството и по предявения иск за прогласяване нищожността на решение на съвета на директорите на „Е.“ АД от 10.10.2016 г.

С молба от 20.04.2018 г. ищецът обосновава интереса си от предявения иск за прогласяване нищожност на непарична вноска с аргумент, че се оспорва да съществува вписано в регистъра обстоятелство. Застъпена е теза, че като носители на членствени права се нуждаят от гаранция, че органите на дружеството ще действат съобразно закона. Процесуалните представители на ищеца поддържат довод за накърнено право да участват в управлението на дружеството и при вземане на решения от съвета на директорите, където имат член, представляващ интересите на ищеца.

Съдът не намира основание да счита за обоснован и интереса от предявения установителен иск за прогласяване нищожност на едностранната сделка, съставляваща апорт на недвижими имоти в капитала на ответното търговско дружество. Законът разграничава правната сфера на акционера от тази на дружеството, в която той участва. В рамките на членственото правоотношение, от което произтича и несъмнено признатия от закона интерес за участие в дружеството, не се включва правото на собственост върху апортираните имоти. Поради тази причина и резултатът от предявения установителен иск – да бъде прогласена нищожността на едностранната сделка апорт на недвижими имоти, не би могъл да настъпи в патримониума на ищеца. Понеже правото на собственост принадлежи на „Е.“ АД, нему принадлежи и гарантирания от закона интерес да го защитава.

Оспорваната сделка не засяга и утвърдените от закона права на участие в дейността на дружеството, включително и при неговото управление. Спецификата в членственото правоотношение обуславя и специфични средства за защита на членствените права. Характерно за членственото правоотношение е вътрешния му характер – то касае единствено акционера и дружеството, в което участва. Това правоотношение не включва самостоятелните от правна гледна точка интереси на акционерното дружество. Несъмнено участието в акционерното дружество почива на очакване за реализация на определен икономически резултат. Предвиденото средство за защита на този зачетен интерес обаче е ангажиране отговорността на лицата, причинили вреди на дружеството при управленско решение в отклонение на дружествения интерес – чл. 240 ал. 2 ТЗ. Следователно, законът е предвидил нарочен ред за отстояване на достойния за защита икономически интерес на акционера.

Поради отсъствието на изричен текст в закона, овластяващ акционер да отстоява имуществените интереси на дружеството, в което участва, настоящият състав приема и така предявения иск за недопустим.

Дори хипотетично да се приеме за наличен правен интерес от предявения иск, не се установява да е внесена дължимата държавна такса. Ищецът дължи да удостовери, че дължимата държавна такса е внесена, средство за което е и ангажирано доказателство за основата, на която следва да бъде определена. Освен, че не се установява заплатена сума на така указаното основание както в посочения срок, така и понастоящем, не се твърди причина за това да е затруднението на страната да остойности задължението си при нормативно утвърдения механизъм и изрично указан с разпореждане от 19.03.2018 г. Не се установява ищецът да е осигурил и дължимото съдействие, представяйки по делото удостоверение за данъчна оценка на имотите, за да бъде предполагано затруднението.

Мотивиран от изложеното съдът

 

ОПРЕДЕЛИ :

 

ПРЕКРАТЯВА производството по т.д. № 138/18 г. по описа на СГС, ТО, VІ-13 състав по предявения иск за прогласяване нищожността на непарична вноска на „Е.“ АД в капитала на „В. 2015“ ЕООД съгласно приета оценка по акт за назначаване 20161011132420/12.10.2016 г.

Определението може да бъде обжалвано с частна жалба пред Апелативен съд – гр. София в едноседмичен срок от съобщението.

При упражняване на тази процесуална възможност следващата се държавна такса е в размер на 15 лв. и следва да бъде внесена по сметка на Апелативен съд – гр. София, а доказателство за това да бъде приложено към жалбата. Неизпълнението на това задължение е основание за връщане на частната жалба.

 

 

 

                                                                                   СЪДИЯ :