Решение по дело №604/2021 на Административен съд - Пазарджик

Номер на акта: 605
Дата: 16 юли 2021 г.
Съдия: Николинка Николова Попова
Дело: 20217150700604
Тип на делото: Касационно административно дело
Дата на образуване: 28 май 2021 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е  № 605/16.7.2021г.

 

Град Пазарджик, 16.07.2021 г.

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД ПАЗАРДЖИКХІІ състав в открито заседание на седми юли, през две хиляди  двадесет и първа  година в състав:                       

ПРЕДСЕДАТЕЛ : МАРИАНА ШОТЕВА

ЧЛЕНОВЕ :           НИКОЛИНА ПОПОВА

ХРИСТИНА ЮРУКОВА

при секретаря А.Метанова  и участието на прокурора Ж.Пенев, като разгледа докладваното от съдия Попова  к.н.а. дело № 604 по описа на съда за 2021 год., за да се произнесе взе предвид следното:

                  Производството е по реда на чл. 111 ал.7  от Закона за изпълнение на наказанията и задържането под стража.

                 Постъпила е касационна жалба от юрисконсулт Р. Р. в Главна дирекция „Изпълнение на наказанията” към министъра на правосъдието, гр. София, , надлежно упълномощен от  Началника на Затвора гр. Пазарджик  срещу Решение № 292/08.04.2021 г. , постановено по адм. дело № 390 по описа на Административен съд Пазарджик за 2021 г.,  с което съдът е отменил Заповед № Л-440/30.03.2021 г., поправена със Заповед № Л 516/07.04.2021 г.   на Началника на Затвора гр. Пазарджик, съответно с която на Й.А.А.  е  наложено дисциплинарно наказание „изолиране в наказателна килия за срок от 7 денонощия „  и Началника на Затвора гр. Пазарджик е  осъден да заплати от бюджета на Затвора гр. Пазарджик по сметка на Административен съд Пазарджик , държавна такса  в размер на 10,00 лв.

                 Касационния жалбоподател, чрез процесуалния си представител юрк. Р. счита съдебното решение за необосновано и неправилно, доколкото първоинстанционният съд не е съобразил в пълнота събраните по делото доказателства, тъй като са били налице противоречия и несъответствия в  показанията дадени от Г., Ю. и Р. , които при съвкупна преценка с показанията на св. Б. и представените по делото писмени доказателства ,  е следвало да обосноват  и мотивират съда да изведе други изводи относно спорите по делото обстоятелства. Моли се съдебното решение да бъде отменено, като се постанови ново, с което обжалваната заповед на Началника на Затвора гр. Пазарджик да бъде потвърдена като законосъобразна. Касационната жалба е подадена и против съдебното решение, в частта , в която същото има осъдителен диспозитив за дължима държавна такса, без да са изложени доводи касаещи незаконосъобразност на акта в тази му част.  

                  Ответникът  по касационната жалба Й.А.А.  – лично и чрез подаден писмен отговор от  процесуален представител , заявява становище , че жалбата е неоснователна. Претендират се съдебно- деловодни разноски.

                   Участвалият по делото прокурор, представител на Окръжна прокуратура Пазарджик дава заключение, че жалбата да е неоснователна.

            Касационният състав, след като взе предвид становищата на страните и събраните по делото доказателства приема следното :

            Касационната жалба е подадена в рамките на предвидения за това срок и при наличието на правен интерес, поради което е допустима. В тази връзка следва да се посочи , че  е налице надлежна  активната процесуална легитимация на жалбоподателя  в настоящото производство, доколкото   касационната жалба  е подадена от надлежно упълномощен представител на административния орган участвал в първоинстанционното производство, който е надлежната страна и в настоящия административен спор.

            Разгледана по същество жалбата е неоснователна.

            Първоинстанционния съд е бил сезиран с жалба подадена от Й.А.А.  - в момента изтърпяващ наказание „ лишаване от свобода „ в Затвора гр. Пазарджик против Заповед № Л-440/30.03.2021 г. на Началник на Затвора гр. Пазарджик. Заповедта е издадена за това, че на 29.03.2021 г. л.с. Й.А.А.  е нарушил установения вътрешен ред , като е упражнил физическо насилие – ударил е в главата с телефона л.с. И. З. К. за разрешаване на възникнал между тях конфликт .Посочено е, че с поведението си лишеният от свобода А.  извършва нарушение на чл. 96, т. 3 ЗИНЗС във връзка с чл.100 ал.1 и ал.2 т.1,5, и 7 ЗИНЗС, поради което и на основание чл. 101, т. 7 от ЗИНЗС във връзка с чл. 102 ЗИНЗС  му е наложено дисциплинарно наказание "изолиране в наказателна килия" за срок от 7 денонощия. Заповед № Л-440/ 30.03.2021 г. на Началника на Затвора гр. Пазарджик  е поправена със Заповед № Л-516/07.04.2021 г. на основание чл. 62 ал.2 АПК поради допусната очевидна фактическа грешка в частта относно размера на наложеното наказание.

                         С обжалваното решение, съдът е приел, че не е доказано по несъмнен начин извършването от жалбоподателя на дисциплинарните нарушения от вида , за който е дисциплинарно санкциониран. Освен това съдът е приел , че при определяне на срока на дисциплинарното наказание, административният орган  е следвало да обоснове , защо е определил  именно 7 денонощия и като не е сторил това в оспорваната заповед – същият не е обосновал упражняването на предоставеното му правомощие с целта на закона , което пък от друга страна е пречка за съдебен контрол  за законосъобразност и правото на защита на страните. В тази връзка съдът е изложил  изводи , че административният орган не е извършил преценка на всички обстоятелства, включително и смекчаващите такива, които да спомогнат за индивидуализиране на наложеното наказание в достатъчна степен.

                       Тези изводи  на съда са правилни и изцяло кореспондират с данните събраните в първоинстанционното производство въз основа на допустими от закона доказателства. Съдът е  подложил на анализ тези доказателства и обосновано е достигнал до посочените по-горе изводи. Изложени са подробни   доводи относно това,  кои свидетелски показания се кредитират от съда и защо. Обсъдени са констатирани  противоречия и несъответствия между тези показания от една страна  и с част от писмените доказателства  - от друга и са изложени логически обосновани изводи , които съответстват изцяло на събрания в производството доказателствен материал / гласни и писмени доказателства/.Правилно и законосъобразно , съдът е приел, че нарушенията по чл. 100 ал.2 т.1,5 и 7 ЗИНЗС  и по-специално нарушението по чл. 100 ал.2 т.7 ЗИНЗС , за което  А. може да бъде санкциониран с наказание „изолиране в наказателна килия“ съгласно чл. 102 ал.2 ЗИНЗС -  не са доказани  по безспорен начин, тъй като не е установено А. да е осъществил физическа саморазправа с л.с. И. К.. Представените пред касационна инстанция писмени доказателства, също не създават у съда  необходимата степен на несъмненост на  извършването на нарушението от жалбоподателя. Затова касационният съд възприема изцяло  изводите на първоинсанционния съд  и  не намира за нужно да ги приповтаря, а изцяло препраща към тях.

                     Освен това от съществено значение в случая е , че  в оспорената заповед , административният орган е допуснал процесуално нарушение от категорията на съществените , тъй като същият не е обосновал защо е определен именно такъв срок за изтърпяване на наложеното наказание.   Този порок не е отстранен и в постановената по делото заповед за поправка на очевидна фактическа грешка и същата не съдържа каквито и да било мотиви в тази посока.  Това от една страна е нарушило правото на защита на дисциплинарно наказаното лице да представя доказателства, оборващи бланкетно направените в заповедта констатации и от друга страна препятства съда да извърши проверка относно спазването на материалния закон.

             Разпоредбата на чл. 102, ал. 1, вр. чл. 100, ал. 1 от ЗИНЗС предвижда, че при определяне на дисциплинарното наказание се вземат предвид характера и тежестта на извършеното нарушение, отношението на лишения от свобода към него, поведението му преди това и здравословното му състояние. Тази норма съдържа изискване към ДНО да обсъди отношението на лишения от свобода към извършеното нарушение и вината, като елемент от извършеното деяние. Чл. 100, ал. 1 от ЗИНЗС определя дисциплинарно нарушение като деяние /действие или бездействие/, извършено виновно от лишените от свобода. Това задължава административният орган в заповедта за налагане на дисциплинарно наказание да посочи мотиви и по отношение на вината на лишения от свобода и отношението му към извършеното нарушение, както и въз основа на кои конкретни факти е приел, че деянието е извършено виновно. В обжалваната заповед не се съдържа никакво конкретно позоваване по отношение нито на характера, нито на тежестта на извършеното от лишения от свобода нарушение. Посочено е само бланкетно, че л.с. не е самокритичен към извършеното нарушение и е наказван два пъти, но  няма никакви конкретни мотиви във връзка с констатацията, че това негово поведение следва да мотивира наложения размер на дисциплинарното наказание. В обжалваната заповед само формално е отразено, че са взети под внимание характера и тежестта на извършеното нарушение, отношението на затворника към него и цялостното му поведение , както  и здравословното му състояние. Тези обстоятелства обаче по никакъв начин не са съобразени, респ. в заповедта няма данни, изводът за тези обстоятелства  да е направен на база на някакви приобщени по преписката и обективно съществуващи доказателства. Няма в дисциплинарната преписка характеристични данни за лишения от свобода, какво е било поведението му преди извършване на дисциплинарната простъпка,за какво е бил  наказван преди това и ако има издадени заповеди-  дали те са влезли в сила.Затова необоснован се явява извода, че тези обстоятелства  са взети предвид при налагане на дисциплинарното наказание.

               Всички тези съображения налагат за съда извода, че оспорената заповед е издадена само при формално излагане на мотиви, при формално проведена процедура по доказване, което прави същата необоснована, неподкрепена с доказателства, обосноваващи взетото от органа решение и на това основание препятстваща съда да осъществи ефективен съдебен контрол дали са налице обективно и в действителност материалноправните предпоставки, обосновали извода на органа да вземе решение за налагане на това дисциплинарно наказание по отношение на л.с. А.. Като е достигнал до същите изводи , първоинстанционният съд е постановил правилно и законосъобразно решение, което следва да бъде оставено в сила. Правилно и законосъобразно е решението и в частта, в което същото съдържа осъдителен диспозитив за възлагане на дължимата държавна такса в тежест на ответния административен орган, тъй като  е съобразено с изхода на спора. В настоящото производство – също с оглед изхода на спора и на основание чл. 143 ал.3 АПК във връзка с чл. 228 АПК   на ответника по жалбата следва да бъдат присъдени сторените по делото разноски за адвокатско възнаграждение в размер на 200,00 лв., които с оглед нормата на параграф 1 т.6 от ДР на АПК следва да бъдат заплатени от юридическото лице , в чиято структура е административния орган издал оспорения акт – в случая ГДИН гр. София.

                      Воден от горното и на основание чл. 111, ал. 7 от ЗИНЗС във връзка с чл. 221 ал.2 АПК ,  ПАЗАРДЖИШКИ АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД :

                  

                                                                       Р  Е  Ш  И :

 

                 ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 292/ 08.04.2021 г. , постановено по адм. дело № 390/2021 г.  по описа на Административен съд Пазарджик .

                 ОСЪЖДА Главна дирекция „Изпълнение на наказанията“ гр. София да заплати  на Й.А.А. – в момента изтърпяващ наказание „лишаване от свобода „ в Затвора гр. Пазарджик сторените по делото разноски за възнаграждение на адвокат в размер на 200,00 лв.  

                 Решението е окончателно и не подлежи на обжалване и протест.

 

 

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ : (П)

 

 

 

                                                    ЧЛЕНОВЕ           :  1.

 

 

 

 

                                                                                   2.