Решение по дело №367/2020 на Административен съд - Русе

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 24 ноември 2020 г.
Съдия: Росица Димитрова Басарболиева
Дело: 20207200700367
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 5 октомври 2020 г.

Съдържание на акта Свали акта

РЕШЕНИЕ

 

                                     

 

гр. Русе, 24.11.2020 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Административен съд - Русе, в публично заседание на 18 ноември през две хиляди и двадесета година, в състав:

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

РОСИЦА БАСАРБОЛИЕВА

ЧЛЕНОВЕ:

ЙЪЛДЪЗ АГУШ

 

ДИМИТРИНКА КУПРИНДЖИЙСКА

 

 

при секретаря            МАРИЯ СТАНЧЕВА           и   с   участието   на   прокурора           ГЕОРГИ МАНОЛОВ            като разгледа докладваното от съдия БАСАРБОЛИЕВА КАН дело 367 по описа за 2020 год., за да се произнесе, съобрази следното:

 

Производството е по реда на чл. 63, ал. 1, изречение второ от ЗАНН, във връзка с чл. 208 и сл. от АПК.

Постъпила е касационна жалба от Сектор „Пътна полиция“ при Областна дирекция на МВР – Русе против Решение № 641 от 10.08.2020 г., постановено по АНД № 451/2020 г. по описа на Районен съд - Русе, в частта, с която е отменено Наказателно постановление (НП) № 19-1085-003762 от 17.01.2020 г., издадено от Началник Сектор „Пътна полиция“ при Областна дирекция на МВР - Русе, с което на Б.Б.Н. *** по т. 2 за нарушение на чл. 150а, ал. 1 от Закона за движението по пътищата (ЗДвП) и на основание чл.177, ал. 1, т. 2 от същия закон е наложено административно наказание „глоба” в размер на 100 (сто) лева и по т. 3 за нарушение на чл. 147, ал. 1 от ЗДвП и на основание чл. 185 от същия закон е наложено административно наказание „глоба” в размер на 20 (двадесет) лева. В жалбата се навеждат касационни основания за неправилност на решението в обжалваната му част поради нарушение на процесуалния и материалния закон. Претендира се отмяната на въззивния съдебен акт в оспорената му част и вместо него да се постанови друго решение, с което да се потвърди НП по т. 2 и т. 3.

Касационният ответник, чрез процесуален представител адв. М., оспорва основателността на жалбата.

Представителят на Окръжна прокуратура - Русе дава заключение за основателност на жалбата само касателно нарушението по т. 2 от НП.

Съдът, като съобрази изложените в жалбата касационни основания, становищата на страните и събраните по делото доказателства, като извърши касационна проверка на обжалваното решение по чл. 218, ал. 2 от АПК, прие за установено следното:

Касационната жалба е процесуално допустима - подадена е от надлежна страна в законоустановения срок.

Разгледана по същество, жалбата е частично основателна.

За да постанови частично оспорения в настоящото производство съдебен акт, районният съд е приел, че в частта си по т. 2 НП е необосновано, тъй като видно от приложеното по делото заявление за издаване на документ за самоличност на български гражданин и декларация, въззивният жалбоподател е обявил свидетелството за управление на МПС и контролния талон за откраднати на 28.10.2019 г., т.е. три дни след възникване на ПТП, за които е съставен АУАН, въз основа на който е било издадено оспореното пред съда наказателно постановление, с оглед на което и изводът, че водачът е управлявал с обявени за невалидни документи се явявал изцяло необоснован. В частта по т. 3, съдът е приел, че наказателното постановление е незаконосъобразно, тъй като водачът - несобственик на управляваното от него превозно средство, което не е било представено на годишен технически преглед, не носи отговорност за нарушение по чл. 185, във връзка с чл. 147, ал. 1 от ЗДвП. По тези съображения съдът е отменил НП по т. 2 и т. 3 като незаконосъобразно и необосновано.

По отношение на нарушението по т. 2 от НП.

РС - Русе е приел, че необосновано АНО е формирал извод за това, че на 25.10.2019 г. Б. Н. е управлявал МПС с невалидно СУМПС. Този извод първата съдебна инстанция е обосновала с данни от заявление за издаване на документ за самоличност на български гражданин и декларация по чл. 17, ал. 1 от Правилника за издаване на български лични документи, които са били подадени от ответника по касация на дата 28.10.2019 г. (л. л. 43 и 44 от делото на РС – Русе). Тези документи са относими към процедурата, регламентирана в разпоредбата на чл. 16, ал. 2, във вр. с ал. 1, т. 4 от Наредба № I-157 от 1.10.2002 г. за условията и реда за издаване на свидетелство за управление на моторни превозни средства, отчета на водачите и тяхната дисциплина за издаване на дубликат на откраднатия документ, каквато е предприело наказаното лице. В същото време притежателят на СУМПС има задължението по чл. 16, ал. 4 от Наредбата при изгубване, кражба, повреждане или унищожаване на същото в срок до три дни от настъпване на съответното събитие да декларира това в най-близката структура на Министерството на вътрешните работи или в дипломатическите или консулските представителства на Република България в чужбина. В случая ответникът по касация е изпълнил това свое задължение в срок и пред надлежния орган, като е подал съответната декларация на 24.10.2019 г. (л. л. 7 и 8 от настоящото дело). Според разпоредбата СУМПС се обявява за невалидно от този момент. Така към датата на констатиране на деянието - 25.10.2019 г. ответникът по касация е управлявал с невалидно СУМПС. Налице е съставомерно деяние по чл. 177, ал. 1, т. 2, във вр. с чл. 150а, ал. 1 от ЗДвП.

Оспореното пред Районен съд - Русе наказателно постановление по т. 2 се явява издадено при липсата на съществени нарушения на процесуалните правила и в съответствие с приложимото материално право. Като е достигнал до противните на тези изводи и е отменил процесното НП в частта му по т. 2, районният съд е постановил неправилно решение. То следва да бъде отменено в тази му част, а при решаване на спора по същество наказателното постановление по т. 2 - да бъде потвърдено.

По отношение нарушението по т. 3 от НП

Съгласно разпоредбата на чл. 147, ал. 1 от ЗДвП, регистрираните моторни превозни средства и теглените от тях ремаркета, с изключение на пътните превозни средства на поделенията на въоръжените сили, мотопедите и пътните превозни средства с животинска тяга, подлежат на задължителен периодичен преглед за проверка на техническата им изправност, като условията и редът за извършване на прегледа на превозните средства, с изключение на мотопедите, самоходните машини, колесните трактори и ремаркетата, теглени от тях, се определят с наредба на министъра на транспорта, информационните технологии и съобщенията съгласувано с министъра на вътрешните работи. От посоченото съдържание на чл. 147, ал. 1 от ЗДвП следва извода, че законовата разпоредба регламентира изискване за задължителен периодичен преглед на регистрираните МПС за проверка на техническата им изправност, без да вменява конкретно задължение на определено лице. При сравнителното тълкуване на нормата на чл. 147, ал. 1 от ЗДвП със санкционната разпоредба на чл. 185 от ЗДвП /предвиждаща административнонаказателна отговорност за собственика на МПС или длъжностно лице, което не го представи в законоустановения срок за технически преглед/, се следва извода, че задължението по чл. 147, ал. 1 от ЗДвП е за собственика на автомобила. Не е спорно по делото, че санкционираният за нарушение на чл. 147, ал. 1 от ЗДвП водач не е собственик на автомобила, поради което и за него не е съществувало задължение да го представя за технически преглед. Предвид липсата на изрично предвидено в ЗДвП задължение за водач на МПС, който не е собственик на превозното средство, да го представя за проверка на техническата му изправност, е недопустимо на водача да се налага административно наказание по общата санкционна норма на чл. 185 от ЗДвП, за нарушение на чл. 147, ал. 1 от ЗДвП. Ето защо правилен и обоснован е направеният от въззивния съд извод за материална незаконосъобразност на наказателното постановление в частта му по т. 3 за наложената на Б. Н. санкция на основание чл. 185 от ЗДвП, за допуснато от водача на МПС нарушение на чл. 147, ал. 1 от ЗДвП.

Предвид горното и на основание чл. 63, ал. 1 от ЗАНН, във връзка с чл.221, ал. 2 и чл. 222, ал. 1 от АПК, Административен съд – Русе

 

Р Е Ш И:

        

ОТМЕНЯ Решение № 641 от 10.08.2020 г., постановено по АНД № 451/2020 г. по описа на Районен съд - Русе, само в частта, с която е отменено Наказателно постановление № 19-1085-003762 от 17.01.2020 г., издадено от Началник Сектор „Пътна полиция“ при Областна дирекция на МВР - Русе, с което на Б.Б.Н. *** по т. 2 за нарушение на чл. 150а, ал. 1 от Закона за движението по пътищата и на основание чл. 177, ал. 1, т. 2 от същия закон е наложено административно наказание „глоба” в размер на 100 (сто) лева и

ВМЕСТО НЕГО ПОСТАНОВЯВА:

ПОТВЪРЖДАВА Наказателно постановление № 19-1085-003762 от 17.01.2020 г., издадено от Началник Сектор „Пътна полиция“ при Областна дирекция на МВР - Русе, с което на Б.Б.Н. ***, с ЕГН: **********, по т. 2 за нарушение на чл. 150а, ал. 1 от Закона за движението по пътищата и на основание чл. 177, ал. 1, т. 2 от същия закон е наложено административно наказание „глоба” в размер на 100 (сто) лева.

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 641 от 10.08.2020 г., постановено по АНД № 451/2020 г. по описа на Районен съд - Русе, в частта, с която е отменено Наказателно постановление № 19-1085-003762 от 17.01.2020 г., издадено от Началник Сектор „Пътна полиция“ при Областна дирекция на МВР - Русе, с което на Б.Б.Н. *** по т. 3 за нарушение на чл. 147, ал. 1 от Закона за движението по пътищата и на основание чл. 185 от същия закон е наложено административно наказание „глоба” в размер на 20 (двадесет) лева.

В останалата му част решението като необжалвано е влязло в сила.

         Решението не подлежи на обжалване.

 

                                                      

                                           ПРЕДСЕДАТЕЛ:

                                                  

 

                                                                    

                                         ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

 

 

                                                                                                 

                                                                       2.