Решение по дело №507/2019 на Районен съд - Варна

Номер на акта: 1490
Дата: 19 юли 2019 г. (в сила от 11 октомври 2019 г.)
Съдия: Христо Милков Минев
Дело: 20193110200507
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 31 януари 2019 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

Номер………………….        Година 2019                                град Варна

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Варненският районен съд                       Първи състав

на четвърти юли                                                година две хиляди и деветнадесета

в публично заседание в следния състав:

                                ПРЕДСЕДАТЕЛ: Хр.Минев

 

секретар Петя Георгиева

като разгледа докладваното от съдия Минев

НАХД №507 по описа за 2019г.,

 

Р Е Ш И:

 

         ОТМЕНЯ Наказателно постановление №03-009624/18.07.2018г., на Директора на Дирекция “Инспекция по труда” гр.Варна, с което на „Сен Гобен Констракшън Продуктс България“ ЕООД с БУЛСТАТ *********, със седалище ***,  представлявано от С. Д. С. с ЕГН ********** е наложена ИМУЩЕСТВЕНА САНКЦИЯ в размер на 12000.00/дванадесет хиляди/лв., на основание чл.416 ал.5 вр. чл.413, ал.2 от КТ.

         Решението подлежи на касационно обжалване с касационна жалба в 14-дневен срок от получаване на съобщението, че мотивите към решението са изготвени пред АС Варна  по реда на АПК.

 

                        РАЙОНЕН СЪДИЯ:

 

МОТИВИ: Производството е по реда на чл.59 от ЗАНН и е образувано по жалба на „Сен Гобен Констракшън Продуктс България“ ЕООД с БУЛСТАТ *********, срещу НП №03-009624/18.07.2018г., на Директора на Дирекция “Инспекция по труда” гр.Варна, с което на „Сен Гобен Констракшън Продуктс България“ ЕООД с БУЛСТАТ *********, със седалище ***,  представлявано от С. Д. С. с ЕГН ********** е наложена ИМУЩЕСТВЕНА САНКЦИЯ в размер на 12000.00/дванадесет хиляди/лв., на основание чл.416 ал.5 вр. чл.413, ал.2 от КТ.

В жалбата си въззивника оспорва НП, като незаконосъобразно и необосновано. Моли съдът да го отмени, като алтернативно прави искане за намаляване размера на санкцията. 

         В съдебно заседание въззивника, редовно призован, се представлява от адв. С. , който поддържа жалбата и по същество пледира за отмяна на НП, като твърди, че работника сам е проявил инициатива да запусне спрялата вентилационна система в завода, поради настъпил токов удар и сам е решил да провери дали системата работи, като е поставил ръката си в отвора на роторния клапан на машината при което е настъпило нараняването му.  

         Въззиваемата страна, чрез процесуалният си представител, оспорва жалбата като неоснователна и моли съдът да потвърди обжалваното Наказателно постановление, като правилно и законосъобразно.

         След преценка на доводите на въззивника и с оглед събраните доказателства по делото, съдът прие за установено от фактическа страна следното:

         На 04.06.2018г. след обяд около 16.00часа в завод „Вебер“, находящ се в с.Изворско, общ.Аксаково имало спиране на ел.захранването, в следствие на токов удар, при което естествено се изключили действащите в завода машини, работещи на ток. След възстановяването на електроподаването, св. И.В.Х. с ЕГН ********** запуснал аспирационната система, като натиснал зеления бутон на ел.таблото за системата. След това Х. поставил ръката си в отвора на роторния клапан на системата, като бръкнал толкова дълбоко, че пръстите му достигнали въртящите се перки, в следствие на което пръстите на дясната му ръка били премазани, а в последствие и няколко са ампутирани.

        В момента на злополуката св.Х. бил сам и твърди, че е поставил ръката си под роторния клапан на аспирационната система, за да установи дали системата засмуква въздух, при което ръката му била захваната от машината и пръстите му били премазани.

        Предвид настъпилата злополука и увреждане на работника е извършена проверка от четири членна комисия от страна на ДИТ Варна, за която е изготвен и Протокол №1029-03-4892#7 от 05.10.2018г./приложено копие по административното производство/. При проверката е установено, че Х. е имал сключен трудов договор от 29.03.2016г.  и е бил назначен на работа като „машинен оператор“ за неопределен срок, на пълно работно време – 8 часов работен ден, със срок на изпитване шест месеца. За длъжността която заемал е имало изготвена длъжностна характеристика, която е била надлежно връчена и Х. е запознат със същата, което е удостоверил с подписа си.  Следва да се отбележи, че част от длъжностната характеристика на Х. като машинен оператор е включвала работа с производствени машини, активно включване в производствения процес, отговаря за правилната и безопасна експлоатация на пакетажната машина и прилежащите и съоръжения и поточни линии, участва в извършването на ремонтни работи и планови ремонти, съгласува всички свои действия със своя ресорен ръководител,  информира своевременно началник смяната за възникнали проблеми и повреди, спазва стриктно правилата за охрана и безопасност на труда в производствения процес, при нужда да бъде пренасочен към други дейности, невключени в основните задължения, да е запознат с инструкциите за есксплоатация от производитела на оборудването, с което работи и др.

        Установено е че на Х. е бил проведен начален инструктаж на 28.03.2016г. и на 18.04.2018г., извънреден на 02.01.2018г. и периодични инструктажи на 04.04.2016г., 24.06.2016г., 23.12.2016г., 21.04.2017г., 23.06.2017г. и 17.11.2017г., като не са били констатирани нарушения на КТ в тази насока.

        Установено е че Х. в деня на злополуката е изпълнявал обичайните си трудови задължения.

         При така описаната фактология бил съставен АУАН № 03-009624/06.07.2018г., в който е прието, че въззивното дружество при осъществяване на дейността по осигуряване на здравословни и безопасни условия на труд не е изпълнил задължението си да осигури ефективен контрол за извършвана работа от работещите, тъй като е допуснало  И.В.Х. на длъжност „машинен оператор“, при извършване на работа, а именно проверка на състоянието на аспирационната система, без да е оторизиран за това в съответствие с представената процедура „Управление на инфраструктурата“ както и инструкцията за безопасна работа с обезпрашителната инсталация “Доналдсън“, като същото лице, след спиране на тока е рестартирало аспирационната система и е поставило ръката си в отвора на роторния клапан, за да провери дали системана функционира, в следствие на което ръката на Х. попада в обхвата на въртящите се перки, пръстите се притискат и смазват в стената на роторния клапан, което е довело до ампутация на част от пръстите на потрадалия. Прието е че нарушението е извършено на 04.06.2018г. на обект – завод „Вебер“ в с.Изворско общ.Аксаково, обл.Варна.

        Нарушението е било квалифицирано по чл.16 ал.1 т.6 вр. чл.16 ал.1 т.5 от ЗЗБУТ.

        Акта е надлежно връчен и срещу него не са депозирани възражения. Подадена е била Жалба срещу дадени задължителни предписания в Протокол № ПР1819273/05.07.2018г. за извършена проверка.

         В последствие на 18.07.2018г. АНО е издал процесното НП, като е възприел изцяло фактическата обстановка и правна квалификация на нарушението описани в АУАН и е ангажирал отговорността на въззивното дружество, като е наложил имуществена санкция в размер на 12000.00лева на основание чл.416 ал.5 вр. чл.413 ал.2 от КТ.

         В с.з св.Х. твърди, че началник смяната му е разпоредил да пусне аспирационната система, при което той е сторил това, като е натиснал съответното зелено копче. Свидетеля твърди, че под роторния клапан е имало поставен бек, откъдето аспирацията засмуквала отпадъци. Твърди също за наличието на някакво казанче, което той е решил да изчисти с ръка и е бръкнал за да изпълни намеренията си по почистването на казанчето, но тъй като липсвала някаква решетка ръката му била захваната от перките на ротора. Свидетеля, твърди, че не е чул шум от работата на аспирационната система. Свидетеля установява, че според него никога не е имало случай да се задръсти аспирационната система.

         В показанията си пред съда св.Маринов установява, че Х. е отивал с прекия си началник – началник смяната Руси, към компресорното за да включат изключените в следствие на токовия удар компресори. Не е чул Руси да разпорежда на Х. да пуска аспирацията, но е видял, че Х. е отишъл към аспирационната система, която се намирала в отделно помещение до компресорното и двете извън производственото хале. 

         По делото е допуснато изготвянето на СТЕ с поставени три въпроса. От заключението на експерта в същата експретиза се установява, че прахоуловителната система „Доналдсън“, каквато е монтирана в обекта, притежава сертификат за съответствие съгласно Директива 2006/42/ЕО, относно машините и за изменение на Директива 95/16/ЕО. Директивата се прилага по отношение на машини, заменяемо оборудване, защитни елементи, товарозаващащи приспособления вериги, въжета и ремъци, демонтируеми устройства за механично предаване на движение, частично окомплектовани машини. 

        Работника Х. в нарушение на изискванията за безопасност и охрана на труда и без да е имал такова нареждане и задължение е придприел самоволно действие за проверка състоянието на инсталацията. Същия не е имал право и/или задължение да извършва проверка на състоянието на съоръжението, тъй като не е притежавал нужната квалификация. Не е бил оторизиран да проверява правилното протичане на технологичния процес на аспирационната система в т.ч. и на роторния клапан. В случая дори инстинкта за самосъхранение не е  проработил при него. Не би следвало да настъпи увреждане на работника или служителя, ако се вземат предвид изисванията за безопасност. При нормално обслужване на машината с взети предохранителни мерки при неговото извършване няма как да настъпи описаното увреждане на ръката на служителя. Увреждането е настъпило в следствие на работата на Х. с инсталацията на роторния клапан в област извън неговата компетентност и в разрез с неговата длъжностна характеристика.

        Експерта установява също и че аспирационната система в това число и ротационня клапан са обезопасени в съответствие с действащото законодателство и отговарят на стандартите за безопасност при работа. Монтираната допълнителна решетка в следствие на дадените в тази насока задължителни указания затруднява и намалява ефективността на машината. Самата решетка се задръства и праховите частици и по – едри компоненти трудно падат в съответния съд /биг бег/. При това положение има повишен риск от възникването на пожар и взрив, тъй като точката на възпламеняване е много ниска. Заключението е онагледено с изтовени от експерта снимки на затлачената допълнителна или както сам експерта определи побългарена решетка монтирана с болтове за клапана.

          В с.з. експерта поддържа заключението си и допълва, че аспирационната система на мястото на инцидента работи, като издухва замърсен възух, прах и по-едри частици, а не засмуква такъв, поради което и съдът намира, че показанията на пострадалия свидетел, че машината всмуквала въздух и едва ли не е всмукала ръката му към ротационните перки са неверни и технически е невъзможно това да се случи. Дори да е искал да провери работата на клапана, св.Х. не е следвало да вкарва ръката си в отвора на клапана, тъй като издухвания от него въздух може да бъде усетен и без такова действие. Експерта установява, че свидетеля следва да е глух за да твърди, че не е чул работата на системата, тъй като експерта лично е установил, че системата работи изключително шумно.

        За съдът е безспорно, че аспирационната система е работела, когато Х. е вкарал ръката си в роторния клапан и перките на същия са се въртели с висока скорост предвид настъпилия травматичен резултат. От това следва, че машината е издавала характерен звук, силен според експерта, което допълнително е следвало да заостри вниманието и чувството за самосъхранение на Х..                

         По - горната фактическа обстановка се установява по безспорен начин от всички писмени доказателства по делото, които са непротиворечиви и кредитирани от съда изцяло.

         Съдът счита, че при реализиране на административнонаказателната отговорност на въззивника е допуснато съществено процесуално нарушение, което се изразява в неправилно установяване на фактическата обстановка и води до отмяна на НП, като незаконосъобразно такова.

         Отделно от изложеното, съставените АУАН и НП съдържат предвиденото в ЗАНН съдържание и имат съответната форма, като са спазени и сроковете за тяхното издаване. Същите са надлежно връчени.

          Съдът намира, че АНО не е изложил каквито и да било мотиви при определянето размера на санкцията.

         Съдът споделя направените възражения от страна на адв.Н.Станев, че работника Х. сам се е наранил, като е следвало същия да не извършва действия, които не са му били разпоредени от никого.

          По делото е установено, че на Х. е разпоредено запускането на аспирационната система. Това е действие, което не би следвало да затрудни пострадалия, тъй като само по себе си се изразява в натискането на един зелен бутон. Дейността по запускането на аспирационната система е максимално безопасна, тъй като дори работника да се обърка и да натисне червения бутон, който се намира до зеления, то няма да последва нищо от това. За това, на съда не са нужни особени познания в областта на техниката. Нещо по-вече, съдът намира, че дейността по стартиране на аспирационната система  следва да е рутинна за Х. и тя не се отличава по нищо от стартирането, на която и да било друга ел.машина. Установено е, че Х. работи от няколко години преди инцидента в същото предприятие, многократно са му извършвани всички задължителни и един извънреден инструктаж. В длъжностната характеристика на Х. е включена работа с производствените машини, а за съдът е ясно, че това неминуемо предвижда и тяхното стартиране, като машинен оператор. На Х. е дадено разпореждане да стартира аспирационната машина, което е дейност припокриваща трудовите му задължения и не се отличава с по-висока степен на риск. На процесната машина е имало инструкция за безопасност и това не се спори от страните. След като се запозна със същата инструкция, съдът намира, че в нея не е изписано изрично, че не следва да се бърка с ръка в отвора на роторния клапан, при работеща мащина, но това безспорно е следвало да се знае от пострадалия, или най - малко да сработи чувството за самосъхранение на работника. За съдът не е тайна, че всяка машина има движещи се части и поставянето на ръка при движението на такива части винаги може да доведе до едно или друго увреждане. Това се отнася и за конкретния случай. Х. сам, пренебрегвайки всички направени му инструктажи е вкарал ръката си при въртящите се перки на роторния клапан на аспирационната система и сам се е самонаранил, макар и не умишлено.

         Макар и извън пределените на контрол над НП, доколкото е установено от експерта в СТЕ, съдът намира че АНО в желанието си на всяка цена да намери допуснато нарушение от страна на въззивното дружество е разпоредил поставянето на допълнителна предпазна решетка на роторния клапан, нещо, което не е предвидено от производителя на одобрената аспирационна система и това безспорно затруднява работата и, като в същото време и повишава опасността от самозапалване и взрив. По съвсем друг начин биха стояли нещата, ако е била предвидена фабрична решетка, която да е била отстранена от някого по една или друга причина, но както експерта отбеляза, машината е побългарена единствено и само с цел спазване на дадените задължителни указания от проверяващите.

         Предвид изложеното и съдът намери, че атакуваното НП следва да бъде отменено изцяло, като неправилно и незаконосъобразно, предвид липса на допуснато нарушение по чл.16 ал.1 т.6 вр. чл.16 ал.1 т.5 от ЗЗБУТ от страна на въззивното дружество.      

         По горните съображения съдът постанови решението си.

 

 

 

                                                        РАЙОНЕН СЪДИЯ: