Решение по дело №456/2018 на Софийски градски съд

Номер на акта: 1679
Дата: 9 август 2018 г.
Съдия: Радостина Владимирова Данаилова
Дело: 20181100900456
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 8 март 2018 г.

Съдържание на акта

 

Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е

№....................

Гр. София, 09.08.2018 г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

СОФИЙСКИ ГРАДСКИ СЪД, ТО, VI-21 състав, в открито съдебно заседание на десети юли две хиляди и осемнадесета  година в състав:

                                                                     СЪДИЯ : РАДОСТИНА ДАНАИЛОВА

при секретаря Елеонора Георгиева, като разгледа докладваното от съдията търговско дело № 456 по описа за 2018 г. и за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по чл.625 и сл. от ТЗ.

Молителят Е.  2. ЕООД, с предходно наименование Б.С.К.ЕООД, твърди, че  не в състояние да изпълнява изискуеми парични задължения по търговски сделки, както и публични задължения във връзка с дейността си, като имуществото му е недостатъчно да покрие задълженията му към кредиторите, поради което и иска да бъде открито производство по несъстоятелност. В уточнителна молба поддържа, че не очаква приходи от съществуващи клиенти, тъй като по вече сключените договори задълженията към него от клиенти са вече погасени. Сочи, че стоково-материалните наличности са на стойност едва от 2609 лв., а задълженията към кредитори са на значителна стойност.

Съдът, като прецени доводите на молителя и събраните по делото доказателства, съобразно изискванията на чл.235 от ГПК, приема следното от фактическа и правна страна:

От вписванията в търговския регистър се установява, че дружеството –молител към датата на подаване на молбата за несъстоятелност е нефинансово предприятие - капиталово дружество с правноорганизационна форма еднолично дружество с ограничена отговорност с вписан предмет на дейност - производство и търговия с хранителни и промишлени стоки в първоначален, преработен или обработен вид, както и всички други сделки и услуги, които не са забранени със закон, учредено през 2014 г.

От изисканите служебно справки от Агенция по вписвания, СДВР – Пътна полиция и НАП се установява, че за молителя не са налични вписвания, отбелязвания и заличавания във връзка с недвижими имоти, на името на молителя са регистрирани две превозни средства – лек автомобил марка „Рено“, модел „Меган“ с ДК № ******и товарен автомобил марка „Фолксваген“, модел“БТ“ с ДК № ******.Установява се, че публичните задължения на дружеството са на стойност от 179053,85 лв., като за събирането им са наложени обезпечителни мерки от публичен изпълнител.

Молителят е представил и списък на доставчици и задълженията към тях, които са в общ размер на 369046,85 лв. към 29.03.2018 г., както и списък на кредитори, извън доставчиците, чиито вземания са признати с влезли в сила решения, които вземания са на обща стойност 625940,24 лв.

От заключението на приетата по делото съдебно-счетоводна експертиза се установява, че в структурата на активите на молителя за периода 2014 -2017 г.  основна част представляват текущите, краткотрайни активи, които се състоят  от материални запаси, вземания и парични средства в различно съотношение, като за периода 2014 – 2016 г. преобладаващата част от краткотрайните активи – над 50 % са вземания от клиенти, докато през 2017 г. и към 30.04.2018 г., към която дата експертизата е изследвала финансовото състояние на дружеството, структурата на краткотрайните активи се променя значително, като над 60 % от тях са отразените в балансите парични средства, за чиято наличност на вещото лице не са представени никакви доказателства.

Съответно в структурата на пасива най-съществена част заемат задълженията към доставчици, които за целия изследван период надвишават 50 % от задълженията. Дружеството няма задължения към финансови предприятия и за целия период отчита положителен финансов резултат, като общата балансова стойност на активите му от учредяването през 2014 г. до 30.04.2018 г. са били достатъчни за покриване на задълженията му и следователно не е налице хипотеза на свръхзадълженост.

            От твърденията на молителя и представените от него извлечения от счетоводни сметки, справката от НАП и заключението на счетоводната експертиза се установява обаче, че в годишния отчет и баланс за 2017 г., както и в междинния баланс към 30.04.2018 г. не са намерили отражения в пълния си размер публичните задължения на молителя, както и задълженията му към кредитори, които са установени с влезли в сила решения, които са значителни. Същевременно не са представени сравнителна ведомост и инвентаризационни описи, които да установяват реалната наличност на отразените в балансите за 2017 г. и междинния баланс краткотрайни активи, а представените с уточнителна молба справки относно наличност и балансова стойност на активите не отговарят на тези по отчета за 2017 г . и представения на вещото лице междинен баланс, поради което и съдът приема, че относно коефициентите за ликвидност следва да се възприеме алтернативния вариант, изготвен от вещото лице към 31.12.2017 г .и 30.04.2018 г., отчитащ установения размер на публичните задължения и задълженията към доставчици. При съобразяване на този алтернативен вариант се установява, че коефициентите за обща ликвидност, с изключение на годината на учредяване на дружеството, са близки или над 1-ца, което сочи, че дружеството е било в състояние да погасява краткосрочните си задължения с наличните краткотрайни активи през 2015 г. и 2016 г.. Съответно и коефициентите за бърза ликвидност са близки до общоприетите за тези две години.

От справката от НАП се установява и че публичните задължения за данъци и осигурителни вноски до 2016 г., включително, са погасени, макар и със закъснение, което е довело до възникване на задължения за лихви. Непогасените публичните задължения извън тези за лихви, а именно задължения за данъци и осигурителни вноски, както и за глоби по влезли в сила наказателни постановления, които формират и големия размер на публичните задължения, са възникнали през 2017 г. Съответно при съобразяване размера на тези задължения, както и задълженията към кредитори, установени с влезли в сила съдебни решения по твърдения на самия молител, съгласно алтернативния вариант на заключението коефициентите за обща ликвидност  към 31.12.2017 г. и 30.04.2018 г. са съответно 0,69 и 0,84, което сочи на невъзможност дружеството да погасява краткосрочните са задължения с записаните по баланса краткотрайни активи, дори и същите да се приемат за налични.

            Това обстоятелство и установеното по делото спиране на плащанията на публичните задължения формират извод за наличие на състояние на неплатежоспособност, което съдът приема да е трайно при твърденията на самия молител и липсата на доказателства за преодоляването му поради временен характер на затрудненията.

            Следователно са налице предпоставките за откриване на производство по несъстоятелност по отношение на Е.2. ЕООД за началната й дата съдът приема  датата 31.12.2017 г. към който момент са налице едновременно влошаване на показателите за ликвидност и спиране на плащанията на публичните задължения.

            Съгласно заключението на експертизата молителят разполага с парични средства, които да покрият началните разноски, поради което и следва да се постанови решение за откриване на производство по несъстоятелност в хипотезата на чл.630, ал.1 ТЗ

По изложените съображения, съдът

 

Р   Е   Ш   И

 

            ОБЯВЯВА НЕПЛАТЕЖОСПОСОБНОСТТА на Е.2. ЕООД ЕИК ******, със седалище и адрес на управление:*** ******, №13, стоково тържище Р.С., офис 15-16  като ОПРЕДЕЛЯ  31.12.2017 г. за НАЧАЛНА ДАТА НА НЕПЛАТЕЖОСПОСОБНОСТТА.

            ОТКРИВА ПРОИЗВОДСТВО ПО НЕСЪСТОЯТЕЛНОСТ, на основание чл.630, ал.1 от ТЗ,  по отношение на Е.2. ЕООД ЕИК ******, със седалище и адрес на управление:***, стоково тържище Р.С., офис 15-16.

НАЗНАЧАВА за временен синдик  И.Л.Г., адрес: гр.София, ул.******, тел.******, като определя месечно възнаграждение в размер на 1000 лв. и 3-дневен срок за встъпване, считано от датата на уведомяване за настоящето решение.

   СВИКВА Първо събрание на кредиторите на 21.09.2018 г. от  14.00. часа  в Съдебна палата, гр. София, бул. „Витоша” №2, СГС, зала №9, при дневен ред:

1. Изслушване доклада на временния синдик по чл. 668, т. 3 ТЗ;

2. Избор на постоянен синдик и определяне на възнаграждението му;

3. Избор на комитет на кредиторите.

            РЕШЕНИЕТО подлежи на вписване в търговския регистър и може да се обжалва в 7-мо дневен срок от вписването му в търговския регистър пред Софийския апелативен съд.

            ПРЕПИС от решението да се изпрати незабавно на Агенцията по вписванията за вписване на решението в търговския регистър, на основание чл.622 ТЗ.

 

                 СЪДИЯ: