Решение по дело №91/2017 на Окръжен съд - Шумен

Номер на акта: 36
Дата: 27 март 2017 г. (в сила от 12 април 2017 г.)
Съдия: Светлин Емилов Стефанов
Дело: 20173600200091
Тип на делото: Административно наказателно дело
Дата на образуване: 13 март 2017 г.

Съдържание на акта

Р Е Ш Е Н И Е

 

 

  36                                        27.03.2017 г.                                Град Шумен

 

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

Шуменският окръжен съд                                                   наказателна колегия

На двадесет и седми март                           две хиляди и седемнадесета година            

В публично заседание в следния състав:

 

                                               ПРЕДСЕДАТЕЛ: СВЕТЛИН СТЕФАНОВ

                                                    

Секретар: Г.С.

Прокурор: Димитър Арнаудов

Като разгледа докладваното от окръжния съдия

Наказателно дело от административен характер № 91 по описа за 2017 година.

 

 

Р Е Ш И :

 

          ПРИЗНАВА Н.С.С. с ЕГН **********, български гражданин, родена на *** ***, с постоянен адрес ***, неомъжена, осъждана.

ЗА ВИНОВНА В ТОВА, ЧЕ в периода 24.08.2008 г. – 13.07.2009 г. в гр. Шумен, като лице, което представлява юридическо лице – „Сдружение нови пазар Днес и утре” - гр. Нови пазар, представила пред Агенция социално подпомагане неверни сведения, съдържащи се в следните документи, а именно:

Приходни касови ордери:

ПКО № 29а/31.03.2009 г.;

ПКО № 29б/23.06.2009 г.;

И ПКО № 29в/24.06.2009 г.,

с които да симулира пред АСП приходи от собствени средства, относно осъществяване на проекта по Договор № BG051POO1/07/5.2-01 от 01.04.2008 г., за безвъзмездна финансова помощ по оперативна програма „Развитие на човешките ресурси”, сключен с АСП, за да получи средства, предоставени от Европейския съюз на българската държава по цитирания договор – престъпление по чл. 248а, ал. 3, във вр. с ал. 2, във вр. с ал. 1 от НК, и на основание чл. 78а, ал. 1 от НК я ОСВОБОЖДАВА ОТ НАКАЗАТЕЛНА ОТГОВОРНОСТ, като й налага административно наказание „ГЛОБА” в размер на 1000 /хиляда/ лева.

 

Решението подлежи на обжалване и протест по реда на глава ХХІ от НПК в 15-дневен срок пред Апелативен съд – гр. Варна считано от днес.

 

 

 

                             ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

                                                                                

Съдържание на мотивите

 

 

 

МОТИВИ КЪМ РЕШЕНИЕ ПОСТАНОВЕНО ПО НАХД №91/2017г.

 

            Обвиняемата Н.С.С. е предадена на съд с постановление на ОП –гр. Шумен и предложение за освобождаване от наказателна отговорност и налагане на административно наказание за извършено  престъпление по чл.248а, ал.3, във вр с ал.2, във вр с ал.1 от НК.

 По време на разследването е било установено, че обвиняемата Н.С.С.,*** през периода 2008 – 2009 г. е представлявала Сдружение „Нови пазар – днес и утре“ - гр. Нови пазар. Това сдружение било регистрирано, като бенефициент, по схема за безвъзмездна финансова помощ BG 051P001/07/5.2-01 от 01.04.2008 г., по сключен на 14.05.2008 г.  Договор, с регистрационен № BG 051ПОО1/07/5.2-01/D01/0076, за безвъзмездна финансова помощ, по оперативна програма „Развитие на човешките ресурси“, с наименование на проекта – „За социално равенство и справедливост“.  Страни по този договор били Агенцията за социално подпомагане /АСП/ - гр. София  - от една страна и Н.С.С. от друга страна,  като председател на Сдружение „Нови пазар – Днес и Утре“  - гр. Нови пазар, регистрирано  по Закона за юридическите лица с нестопанска цел /ЗЮЛСЦ/, със седалище и адрес на управление: гр. Нови пазар, обл. Шуменска. От своя страна АСП поела задължението, за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ за изпълнение на проект „За социално равенство и справедливост“, при спазване на изискванията по договора, със срок за изпълнение на Проекта 12 месеца. Въпросната безвъзмездната финансова помощ се реализирала, с финансовата подкрепа на Европейския съюз, чрез Европейския социален фонд. Дейностите, които следвало да получат подкрепа били предоставяне на услугите „Социален асистент“ и „Домашен помощник“, на болни и немощни хора от гр.Нови пазар. Техническото и финансово отчитане на плащанията се извършвало с искания за верифициране на разходите и представяне на междинни и окончателни доклади.

Договарящият орган – АСП имала задължението да прави междинни и окончателни плащания, на базата на действително извършени разходи ѝ, след представяне на първични счетоводни разходно-оправдателни документи.

Съгласно чл.3, т.3 от Договора, безвъзмездната финансова помощ не можела да надхвърля сумата от  59 255, 61лв., при спазване разпоредбите на чл. 15 и чл.16 от Приложение № 1 към договора.

При страртиране на проекта, в изпълнение на неговите задачи, за социални асистенти и домашни помощници били назначени лицата: И.Я.И., М.И.В., С.Й.В., С.С.М., Р.Т.П., Н.П.И., Ф.И.С., Г.П.Д., С.А.Х., Ф.А.М., Ж.Т.Я., А.И.Н., Х.С.М., М.Г.С., Й.П.Д., Н.Р.А., С.Ю.С. и др., всички работили на горепосочените длъжности,  в „Сдружение Нови пазар Днес и Утре“.

Всички горепосочени лица били наети по трудов договор, ѝ, преди това били преминали задължителен курс на обучение, срещу което получили сертификат.

Поради обстоятелството, че паричните преводи от страна на Агенцията за социално подпомагане не  били отпускани на Сдружението ежемесечно, както е било първоначалното очакване, се  стигнало до забавяне на плащанията, на заплатите на наетите по трудов договор лица и реално получаваните от тях заплати не  пристигали ежемесечно и не съответствали на отработеното. Изпълнението на проекта приключило,  в края на месец юни 2009 г., като до този момент, все още имало служители, които не си били получили следващите им се трудови  възнаграждения, за положения труд. Причината за това била, че АСП все още дължала пари на сдружение „Нови пазар Днес и Утре“, и това било пречка, председателят на сдружението -  обв.Н.С.С. да уреди финансовите си отношения, с наетите домашни помощници и социални асистенти, дължейки им неизплатени суми за заплати.

Окончателния превод от страна на АСП,  към сдружение „Нови пазар Днес и утре“ в изпълнение на проекта бил направен на 14.01.2010 г. и бил в размер на 16 886,15лв., като по това време изпълнението на проекта вече било приключило. Горепосочената сума обаче не  могла да покрие необходимите номинални разходи, поради което част от работещите в сдружението, включително жалбоподателките И.И., М.В., С.В. и Г.Д. не получили трудовото си възнаграждение в пълен размер, за първите 6 месеца на 2009г., макар ѝ, че предварително били подписали съответните ведомости за заплати.

Поради тези обстоятелства жалбоподателките И.И., М.В., С.В. и Г.Д. сезирали Районна прокуратура-Нови пазар, считайки, че са налице данни за престъпление по чл.201 от НК, извършено от страна на обв.Н.С.С.. По инициираното наказателно производство – ДП №337/2012 г.  по описа на РУ на МВР-Нови пазар, /пр.вх.№658/2011 г. на  НПРП/ прокурорът наблюдаващ досъдебното производство е прекратил частично същото, за престъплението по чл.201 и е внесъл в Районен съд делото с обвинителен акт  срещу лицата М.А. и С.А., с обвинения по чл. 290 от НК, ѝ срещу Н.С.С. – по чл.293 от НК. Наказателното производство по образуваното НОХД №196/2014 г.  приключило, с влязла в сила оправдателна присъда, по отношение на първите двама ѝ, с осъдителна присъда №64/01.12.2014 г. на РС-Нови пазар, по отношение на С. /ВЗС на 20.03.2015 г./, с която на последната на основание чл.78а от НК е било наложено административно наказание глоба, в размер на 1000 лева /платена  в ЦКБ-Н.пазар на 23.12.2015 г./.

В последствие в изпълнение на дадени от Апелативна прокуратура-гр.Варна писмени указания за образуване на досъдебно производство срещу Н.С.С., за извършено престъпление по чл.248а от НК е било образувано ѝ настоящото наказателно производство ДП №23/2015 г. по описа на ОСлО при ОП-Шумен /Пр.вх.№1901/2011 г. на ШОП/, срещу обвиняемата С..

По време на проведеното по делото разследване с оглед събирането на безспорни и категорични доказателства относно съставомерността на цитираното по-горе деяние по отношение на обв.С.  били извършени множество процесуалноследствени действия: разпити на множество свидетели, назначени са били съдебно-счетоводни експертизи, изискани и събрани са били множество документи имащи отношение към предмета на разследване и кореспондиращи с установената при разследването фактическа обстановка описана по-горе.

 Според показанията дадени от свидетелите И.Я.И., М.И.В., С.Й.В., С.С.М., Р.Т.П., Н.П.И., Ф.И.С., Г.П.Д., С.А.Х., Ф.А.М., Ж.Т.Я., А.И.Н., Х.С.М., М.Г.С., Й.П.Д., Н.Р.А., С.Ю.С. – всички, работили като социални асистенти и домашни помощници за „Сдружение Нови пазар Днес и Утре“ с всеки от тях е бил сключен трудов договор от 01.09.2008 г.,  като от страна на работодател се подписвала Н.С.С., в качеството и председател и на представляващ Сдружение „Нови пазар Днес и Утре“. Срокът на договора бил до 30.06.2009 г. или 10 месеца. Служителите били наети на пълен работен ден – 8 часа, като размерът на уговореното трудово възнаграждение бил 220 лв. и следвало да се изплаща до 25 -30 – то число на съответния месец.

След приключване на проекта обв.Н.С. разпределила преведената и на 14.01.2010 г.  от страна на АСП окончателна сума, в размер на 16 886,15лв.,  пропорционално сред лицата работили по проекта но тъй като не бил съставен удостоверителен документ за това останал неизяснен въпросът, кое от тях каква конкретна сума е получило /около 400 лева на човек/.

Според показанията на разпитаните по досъдебното производство свидетели,  обв.С. им обяснила, че сдружението очаква превод от АСП, но за да се случи това е необходимо да се представят пред Агенцията подписани ведомости за заплати, за първото полугодие на 2009 г. предварително, без реално служителите да са получили заплатите си към този момент, което се установява, както от обясненията на С., така и от проверените по делото документи. На практика Н.С.С. в качеството си на председател на сдружение „Нови пазар Днес и Утре“, не е имала налични пари, с които да може да се разплати с наетите по програмата служители. Същата е разчитала изцяло на финансиране от страна на АСП, поради което се стигнало и до забавяне на плащанията във времето.

 От изисканите при разледването справки от АСП за преведени плащания на суми по различните пера в Сдружението се установява, че последното не е имало назначен по трудов договор счетоводител, а като такъв в дейността му е участвало лицето М.А., разпитано като свидетел по делото.

За установяване на размера на преведените от АСП суми към сдружение „Нови пазар Днес и Утре“ и тяхното правилно разходване по делото е била назначена съдебно-счетоводна експертиза, която да установи налице ли  ощетяване на държавния бюджет,  физическо или юридическо лице, от действията на обвиняемата Н.С.С.. При извършената от вещото лице- икономист проверка на банкова сметка № BG 06BUIN95611000039167 при Алианц Банк България – Финансов център – гр. Нови пазар, с титуляр Сдружение „Нови пазар Днес и Утре“, с ЕИК № ********** било установено, че от страна на Агенцията за социално подпомагане - гр. София, на бенефициента по цитирания по-горе Договор,  на сдружението е била преведена общата сума от 40 369, 72 лв., от които:

-        На 24.06.2008г – сумата от 11 851, 12 лв., с основание „авансово плащане договор“;

-        На 11.02.2009г – сумата от 6 783, 73 лв., с основание „междинно плащане по договор“;

-        На 19.05.2009г – сумата от 4 848, 72 лв. с основание „междинно плащане по договор“;

-        И на 18.01.2010г – сумата от 16 886, 15 лв., с основание „окончателно плащане фаза 1 договор“.

Видно от писмо №9102/499 от 27.03.2012г на МТСП, Агенция за социално подпомагане, по Договор с регистрационен № BG 051ПОО1/07/5.2-01/D01/0076, на Сдружение „Нови пазар Днес и Утре“ са били признати следните разходи:

-        Възнаграждения  за социални асистенти и  домашни помощници – 32 733, 36 лв.;

-        Осигурителни вноски за сметка на осигурителя – 3 178, 43 лв;

-        Възнаграждения за консултант, обучители – 300,00 лв;

-        Възнаграждения и осигурителни вноски сметка осигурител на екип по управление – 7 412,09 лв;

-        Материали и консумативи – 379,83 лв;

-        Банкови такси – 76,89 лв;

-        Общо: 45 209,61лв.

 На практика, както бе споменато  по – горе, безвъзмездната финансова помощ по проекта , не би могла да надхвърля сумата от 59 255,61лв.,  а както е  видно от събраните в хода на разследването доказателствени материали, общата сума преведена на Сдружение „Нови пазар Днес и Утре“  от АСП е била  40 369,72 лв, което е с близо 20 000 лева  по-малко от договореното за финансиране на проекта. Получаваните приходи от страна на Сдружението от такси и от три физически лица, не са били достатъчни, за да покрият ежемесечните нужди за изплащане на заплати на назначените към него домашни помощници и социални асистенти, с оглед на което по инициатива на св. М.А., с цел счетоводно уравняване на сумите, вписани във ведомостите за заплати и приходите на сдружението, били симулирани парични дарения от страна на св. С.С.А., в размер на 7000 лева, от страна на св.А.И.Т., в размер на 7000 лева и от страна на св. М.С.К. ,  в размер на 7000 лева, като за целта били съставени съответно и инкриминираните документи - РКО №29а/31.03.2009г. и РКО №29б/23.06.2009г.  В същото време след като е било установено по време на разследването по ДП №337/2012 г.  по описа на РУ на МВР-Нови пазар, /пр.вх.№658/2011 г. на  НПРП/, че сумата по цитираните ПКО не е постъпила реално в сдружение „Нови пазар Днес и Утре“ срещу св. М.А. и  св.С.А. били от страна на наблюдаващия прокурор от НПРП по горецитираното НОХД №196/2014 г.  били повдигнати обвинения по чл. 290 от НК срещу съпрузите А., спрямо Н.С. – по чл.293 от НК.

Според заключението по извършената по делото съдебно-счетоводната експертиза необходимият номинален разход за издръжка на дружеството, включително и за заплати е следвало да бъде в размер на 55 216,67лв, а на практика действителните приходи били в размер на 40 369,72лв. , което е под този размер. Именно по тези причини след като от страна на АСП бил направен окончателния превод към сдружение „Нови пазар Днес и утре“  на 14.01.2010 г., в размер на 16 886,15 лв. посочената сума не е могла да покрие необходимите номинални разходи, поради което ѝ част от работещите в сдружението, включително жалбоподателките И.И., М.В., С.В. и Г.Д. не получили трудовото си възнаграждение в пълен размер за първите 6 месеца на 2009г., макар и подписали съответните ведомости за заплати.

   Погледнато от правна страна, за да е съставомерно деянието по смисъла на чл.248а, ал.5, във вр. с ал.3, във вр. с ал.2 от НК е необходимо, виновното лице да е предоставило неверни сведения или затаяване на сведения в нарушение на задължението да се предоставят такива, за да бъдат получени средства от фондове, принадлежащи на Европейския съюз или предоставени от Европейския съюз на българската държава. В хода на разследването е било  установено, че документацията, регламентираща техническото изпълнение на дейностите е изготвена съобразно всички законови изисквания. Предоставянето на услугите „социален асистент“ и „домашен помощник“ е стартирало на 01.09.2008г в рамките на планирания трети месец от стартирането на проекта, като на същата дата са били назначени и наетите от сдружението по трудов договор. Предвидено било те да работят до 30.06.2009г. В Националната агенция по приходите са били регистрирани съответните трудови договори, а съответно и след 01.07.2009г., ѝ тяхното прекратяване. Изплащането на трудовите възнаграждения се е осъществявало по касов път, като лично председателя на Сдружението Н.С.С. е връчвала заплатите на наетите социални асистенти и домашни помощници. В събраните по делото материали са приложени такива, удостоверяващи плащането на осигурителни вноски за времето от месец септември 2008 г. до кроя но месец юни 2009г, включително. Събрани са доказателства, включително и свидетелски показания, че всички ведомости за заплати от началото на проекта до края му са били подписани от служителите. В изложените показания пред разследващия следовател неколцина от свидетелите са заявили, че не са получили възнагражденията си в пълен размер от Н.С.С. и че са получавали заплатите си със закъснение. Посоченото обстоятелство се обяснява с факта, че Агенцията за социално подпомагане извършва парични преводи по подобни проекти и възстановява, а не кредитира тяхното изпълнение.

Видно от заключението по назначената съдебно – счетоводна експертиза, АСП е превела на Сдружение „Нови пазар Днес и Утре“ обща сума в размер на 29 682,88 лв. за изплащане на трудови възнаграждения, като въз основа на всички проверени документи – ведомости, платежни документи, фактури, РКО, сметки за изплатени суми и банкови документи, вещото лице не е констатирало наличие на нанесена щета на държавата или друго физическо или юридическо лице.

По делото са били разпитани, като  свидетели и лицата Д.П. и А.В. – служители на АСП в процесния период.  От техните показания било установено, че същите са извършили проверка, по дейността на Н.С.С. и управляваното от нея сдружение, във връзка с утвръдените разходи, от страна на АСП и тяхното предназначение, като от изявленията им пред разследващия орган провел разпитите е видно, че при проверката не са открили съществени нарушения, по дейността на сдружението и неговия председател. Според св. П. - „Проектът приключи като останаха неверифицирани разходи за осигурителни вноски, тъй като имаше постановление за допустимост на разходите, което от сдружението не спазиха и не си бяха платили осигуровките в периода,  който се счита за допустим“.

След проведенените допълнителни следствени действия и анализ на допълнително събраните доказателства ѝ, с оглед задължителните указания на прокурор от Апелативна прокуратура – Варна, съгласувано с наблюдаващият досъдебното производство прокурор от ОП-Шумен спрямо Н.С.С.  с постановление от 06.03.2017 г. е било повдигнато и предявено обвинение, от страна на разследващия орган,

 За това, че: В периода 24.08.2008 – 13.07.2009г в гр. Шумен, като лице, което представлява юридическо лице -  „Сдружение Нови пазар Днес и утре“ гр. Нови пазар, представила пред Агенция Социално Подпомагане неверни сведения, съдържащи се в следните документи:

Приходни касови ордери: - ПКО №29а/31.03.2009 г.; - ПКО №29б/23.06.2009г ѝ ПКО №29а/24.06.2009 г., за да получи средства, предоставени от Европейския съюз на българската държава по Договор № BG 051POO1/07/5.2-01 от 01.04.2008 г. за безвъзмездна финансова помощ по оперативна програма „Развитие на човешките ресурси“, съставляващо престъпление, по чл.248а, ал.3, вр. с ал. 2 вр. с ал.1 от НК, за което се предвижда наказание лишаване от свобода до три години и глоба от две хиляди до пет хиляди лева /изм. НК, ДВ, бр. 26 от 2010г./.

Разпитана, на същата дата, в качеството на обвиняемо лице С., в присъствието на защитника си – адв. С.Т. от ШАК   е заявявила, че не желае да дава обяснения и не е дала такива, осъществявайки правото си на защита.

Анализът на установеното по делото относно предмета на разследване дава основание да се приеме, обв. Н.С. е осъществила от обективна и субективна страна състава на престъпление по чл. 248а, ал.3, във вр с ал.2, във вр. с ал.1 от НК.

От обективна страна обв. С. формално е осъществила състава на престъпно деяния по смисъла на чл.248а от НК, представяйки пред АСП  -ПКО №29а/31.03.2009 г.; - ПКО №29б/23.06.2009г ѝ ПКО №29в/24.06.2009 г., знаейки, че в тях са отразени неверни сведения.

От субективна страна  С. е съзнавала, че предоставя неверни сведения в АСП  ѝ, следователно е предвиждала обществено-опасните последици от деянието си и е искала настъпването им, т.е. деянието е извършено умишлено и виновно, при форма на вината - пряк умисъл.

Целта на обвиняемата  е била с представянето в АСП на въпросните инкриминирани документи /ПКО/ да симулира  дарения в полза на  „Сдружение Нови пазар Днес и утре“ гр. Нови пазар,  извършени от страна на лицата С.С.А., А.И.Т.,  и М.С.К.,  за да получи договорените средства, чрез АСП от фондове,  които са предоставени от Европейския съюз на българската държава, какъвто се явява Европейския социален фонд.

Извършено от обвиняемата Н.С.С. престъпление се доказва по категоричен и безспорен начин, от събраните в хода на разследването и приложени в кориците на досъдебното производство писмени доказателства, показанията на разпитаните като свидетели лица, имащи отношение по случая, както ѝ извършените по делото съдебно-счетоводни икономически експертизи.

Смекчаващо вината на обв.С. е, че към датата на извършване на деянието не е била осъждана и не и е било налагано адм. наказание по реда на чл.78а от НК. Спрямо същата не са налице отегчаващи вината обстоятелства.

За престъплението по чл.248а, ал.2,  във вр. с ал.1 от НК, към датата на извършване на деянието /периода 24.08.2008 – 13.07.2009г./,    по действуващия тогава НК/изм. НК, ДВ, бр. 26 от 2010 г/. са били предвидени наказания „Лишаване от свобода” до 3 години и глоба от две хиляди  до пет хиляди лева.     

Имайки предвид, че с деянието не са причинени имуществени вреди, които да са предмет на възстановяване, че обвиняемата С. е пълнолетен гражданин на Р.България, че за деянието се предвижда наказание л.с. до три години ѝ, че към датата на извършване на престъплението С. не е била осъждана за престъпление от общ характер и не и е било налагано административно наказание по реда на чл.78а от НК, намирам, че са налице всички предпоставки на чл.78а от НК обвиняемата, да бъде освободена от наказателна отговорност с налагане на административно наказание по чл. 78а от НК.

 В предвид гореизложеното ШОС призна  обвиняемата Н.С.С.,  ЕГН:**********,  е родена на *** ***,  българка, български гражданин, неомъжена, работи в „Български пощи“-клон-гр.Нови пазар, с постоянен и настоящ адрес ***, осъждана за виновна по обвинението по чл.248а ал.3 във вр. с ал.2 във вр. с ал.1 от НК и начл.78а от НК, я освободи от наказателна отговорност, като и наложи административно наказание глоба в размер на 1000/ хиляда/ лева.

 

В този смисъл ШОС постанови своя съдебен акт.

 

 

СЪДИЯ ДОКЛАДЧИК: