Решение по дело №62/2020 на Административен съд - Сливен

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 30 юни 2020 г. (в сила от 30 юни 2020 г.)
Съдия: Галя Петкова Иванова
Дело: 20207220700062
Тип на делото: Касационно административно наказателно дело
Дата на образуване: 21 май 2020 г.

Съдържание на акта

Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е

 

№ 81

 

гр. Сливен, 30. 06. 2020 г.

 

В   ИМЕТО   НА   НАРОДА

 

АДМИНИСТРАТИВЕН СЪД – СЛИВЕН, в публично заседание на  двадесет  и  четвърти  юни,  две  хиляди  и  двадесета година,  в  състав:

             

                                  ПРЕДСЕДАТЕЛ:  СВЕТЛАНА  ДРАГОМАНСКА

                                            ЧЛЕНОВЕ:   ГАЛЯ  ИВАНОВА

                                                                    ДЕТЕЛИНА  БОЗУКОВА

 

При участието на секретаря ГАЛЯ ГЕОРГИЕВА и на прокурора ХРИСТО КУКОВ, като разгледа докладваното от съдия ГАЛЯ ИВАНОВА касационно административнонаказателно дело № 62 по описа на съда за 2020 година, за да се произнесе, съобрази следното:

 

Производството е по реда на чл. 63, ал. 1, изр. 2 от Закона за административните нарушения и наказания /ЗАНН/ във връзка с чл. 208 и сл. от Административнопроцесуалния кодекс /АПК/.

С Решение № 108 от 28.02.2020 г. по АНД № 1776 / 2019 г. по описа на Районен съд – Сливен, е отменено Наказателно постановление /НП/ № 16-0804-001247 от 26.07.2016 г., издадено от Началника на Група в Сектор Пътна полиция към ОД на МВР – Сливен, с което на Р.Й.Г., за нарушение на чл. 638, ал. 3 от Кодекса за застраховането КЗ/ и на основание чл. 638, ал. 3 от КЗ, е наложена глоба в размер на 400 лева.

Недоволен от така постановеното решение е останал касационният жалбоподател ОД на МВР – Сливен, който го обжалва в срок. В жалбата се развиват съображения, че решението на Районния съд е незаконосъобразно. Твърди се, че деянието, за което е наложена санкция, е доказано и че в случая приложение намира давностният срок по чл. 81, ал. 3 от Наказателния кодекс НК/. Счита, че абсолютната давност, изключваща административно-наказателното преследване, не е изтекла. Заявено е искане първоинстанционното решение да бъде отменено, а НП да бъде потвърдено.

В съдебно заседание касационният жалбоподател, редовно призован, не се представлява. В представено писмено становище чрез упълномощен процесуален представител поддържа жалбата и моли да бъде уважена.

Ответникът по касационната жалба – Р.Й.Г., редовно призована, се представлява в съдебно заседание от упълномощен процесуален представител, който оспорва жалбата и моли решението на Районния съд да бъде оставено в сила.

Представителят на Окръжна прокуратура – Сливен, дава заключение за законосъобразност на обжалваното съдебно решение.

Касационната жалба е подадена в срок, от надлежна страна и при наличие на правен интерес, поради което е допустима. Разгледана по същество, жалбата е неоснователна.

Районният съд е направил правилна преценка на доказателствата по делото. Фактическата обстановка, която е приел за установена, се базира на тях. Установено е, че на 18.06.2016 г. около 19:40 ч. в г. С. на б. „Ц. С.“, Р.Й.Г. е управлявала лек автомобил с Рег. № ********, за който след справка е било констатирано, че няма сключена задължителна застраховка „Гражданска отговорност“ към датата и часа на проверката. В съставения на 18.06.2016 г. АУАН актосъставителят е приел, че водачът Г. е нарушила чл. 638, ал. 3 от КЗ. Въз основа на съставения АУАН, на 26.07.2016 г. е издадено процесното НП. В НП е възпроизведено съдържанието на акта. От наказващия орган е прието, че водачът Г. виновно е нарушила чл. 638, ал. 3 от КЗ.

Въз основа на приетата фактическа обстановка и правилно прилагане на закона, първоинстанционният съд е стигнал до правилни правни изводи като с решението си е отменил НП.

Касационната инстанция споделя мотивите на съда, че конкретното нарушение на чл. 638, ал. 3 от КЗ е доказано от представените по делото  доказателства.  

Правилно е прието от Районния съд, че е налице изтичане на давността за извършеното нарушение. Съгласно Тълкувателно постановление № 1/27.02.2015 г., постановено по т. д. № 1/2014 г. на ОСС от НК на ВКС и ОСС от II колегия на ВАС, давността е период от време, определен от закона, с изтичането на който титулярят на едно право губи предоставената от закона възможност да го осъществи. Давността се прилага служебно, като държавата губи материалното си право да наложи наказание на дееца и да изпълни вече наложеното му наказание, като се погасява наказателната отговорност. С диспозитива на същото тълкувателно постановление изрично е прието, че разпоредбата на чл. 11 от ЗАНН препраща към уредбата относно погасяване на наказателното преследване по давност в НК.

Погасяването на наказателното преследване е уредено в глава девета от НК. В ЗАНН липсва уредба, която да урежда абсолютната давност, при която административнонаказателното преследване се изключва – липсва уредба аналогична на разпоредбата на чл. 81, ал. 3 от НК. Настоящият състав счита, че следва да разгледа приложимостта на тази разпоредба, с оглед изричното препращане, визирано в чл. 11 от ЗАНН, към уредбата на обстоятелствата, изключващи отговорността в разпоредбите на общата част на Наказателния кодекс, защото при посочената хипотеза в ЗАНН има непълнота.

Съгласно приложимата към настоящия случай разпоредба на чл. 80, ал. 1, т. 5 от НК, наказателното преследване се изключва по давност, ако е изминал срок по-голям от три години, а според чл. 81, ал. 3 от НК, независимо от спирането или прекъсването на давността, наказателното преследване се изключва, ако е изтекъл срок, който надвишава с една втора срока, предвиден в предходния член. Давността спира, когато започването или продължаването на разследването зависи от разрешаването на предварителен въпрос с влязъл в сила съдебен акт и се прекъсва с всяка предприета от надлежните органи дейност спрямо лицето, срещу което е насочено преследването. Видно от съдържанието на цитираните норми, за изтичането на предвидената от законодателя абсолютна погасителна давност се следи, само когато се установи, че не е изтекла давността по съответния текст на чл. 80, ал. 1 от НК.

В конкретния случай, деянието е извършено на 18.06.2016 г. Чл. 81, ал. 1 и ал. 2 от НК сочат, че давността спира и се прекъсва с всяко действие, предприето срещу лицето. В случая давността е прекъсната с изпращането на покана за получаване на НП на 28.07.2016 г., което е последното осъществено действие от наказващия орган по наказателно преследване. Няма доказателства, че след тази дата наказващият орган е извършил действия, с които да спре или прекъсне давността. С оглед изложеното, са налице предпоставките за прекратяване на административнонаказателното производство, посочени в чл. 80, ал. 1, т. 5 от НК, тъй като от датата на изпращане на покана за получаване на НП на 28.07.2016 г. до датата на връчване на НП на наказаното лице – 27.11.2019 г., е изтекъл срок, по-голям от 3-годишния, предвиден в чл. 80, ал. 1, т. 5 от НК, във връзка с чл. 11 от ЗАНН, а в този период не са предприети действия от надлежните органи спрямо лицето, срещу което е насочен актът, и следователно обикновената погасителна давност за административнонаказателно преследване е изтекла.

С оглед горните съображения, твърденията в жалбата се явяват неоснователни, поради което и решението на Районния съд следва да бъде оставено в сила.

Воден от гореизложеното и на основание чл. 63, ал. 1, изр. 2 от ЗАНН във връзка с чл. 221, ал. 2 от АПК, Административен съд – Сливен

 

Р          Е          Ш          И:

 

ОСТАВЯ В СИЛА Решение № 108 от 28.02.2020 г., постановено по АНД № 1776 / 2019 г. по описа на Районен съд – Сливен.

Решението е окончателно.          

              

 

 

                                                                ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

 

                                                                           ЧЛЕНОВЕ: