Определение по дело №739/2019 на Административен съд - Русе

Номер на акта: Не е посочен
Дата: 21 ноември 2019 г. (в сила от 30 ноември 2019 г.)
Съдия: Йълдъз Сабриева Агуш
Дело: 20197200700739
Тип на делото: Административно дело
Дата на образуване: 21 ноември 2019 г.

Съдържание на акта

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

 

 

гр. Русе, 21.11.2019 г.

 

Административен съд Русе, 7 състав, в закрито заседание на 21 ноември, през две хиляди и деветнадесета година, в състав:

 

           СЪДИЯ: ЙЪЛДЪЗ АГУШ

                     

като разгледа докладваното от съдията адм. дело № 739 по описа за 2019 год., за да се произнесе, съобрази следното:

 

Производството е по реда на чл. 60, ал.5 от Административнопроцесуалния кодекс /АПК/ във вр.с чл. чл. 188 от Закона за данък върху добавената стойност (ЗДДС).

Образувано е по жалба на „КАРНАВАЛЕН СВЯТ“ ЕООД, със седалище гр.Русе, представлявано от управителя Е.И.К., срещу разпореждане за предварително изпълнение на заповед за налагане на принудителна административна мярка /ЗНПАМ/ № 448-ФК от 14.11.2019 г. на Началник Отдел "Оперативни дейности" – гр. Варна, в Главна Дирекция "Фискален контрол" в ЦУ на НАП.

Същото се оспорва като незаконосъобразно и се иска неговата отмяна.

Предмет на настоящото произнасяне от съда е жалба срещу разпореждането за предварителното изпълнение на горецитираната заповед за налагане на ПАМ.

Жалбата против разпореждането е подадена в рамките на установения за това преклузивен процесуален срок и при наличието на правен интерес, поради което е допустима. Разгледана по същество, същата е основателна.

С процесната заповед е разпоредено запечатване на търговски обект магазин за промишлени стоки – карнавални стоки, находящ се в гр. Русе, ул. „Хан Крум“ № 2, стопанисван от „КАРНАВАЛЕН СВЯТ“ ЕООД, със седалище гр.Русе, както и забрана за достъп до него за срок от 14 (четиринадесет) дни на основание чл. 186, ал. 1, т. 1, буква „а“ от Закона за данък върху добавената стойност и чл. 186 от Закона за данък върху добавената стойност.

От мотивите към заповедта за налагане на принудителната административна мярка (ПАМ) е видно, че при проверка на 07.11.2019 г. в стопанисвания от жалбоподателя гореописан търговски обект, е констатирано, че при извършена контролна покупка на 2 бр. балони на обща стойност 1.00лв., заплатени от орган по приходите, на място, в брой в обекта, търговецът не е издал фискален касов бон от наличното в обекта ФУ с изградена дистанционна връзка с НАП.

Прието е, че с това дружеството е осъществило състава на нарушението по чл. 25, ал. 1 от Наредба Н-18/13.12.2006 г. за регистриране и отчитане на продажби в търговски обекти чрез фискални устройства.

Съобразно разпоредбата на чл. 188 от ЗДДС, заповедта по чл. 186, ал. 1 от същия закон, с която се налага ПАМ, подлежи на предварително изпълнение при условията на АПК, т. е. при наличие на предпоставките, възведени в чл. 60 от АПК. Следователно, за да пристъпи към допускане на предварително изпълнение на издадената заповед за налагане на ПАМ, административният орган следва да съобрази наличието на някои или на всички предпоставки, включени в хипотезата на тази разпоредба и да мотивира разпореждането, с което допуска предварително изпълнение, като установи, че то се налага, за да се осигурят животът или здравето на гражданите, да се защитят особено важни държавни или обществени интереси, при опасност, че може да бъде осуетено или сериозно затруднено изпълнението на акта или ако от закъснението на изпълнението може да последва значителна или трудно поправима вреда, или по искане на някоя от страните - в защита на особено важен неин интерес.

По отношение на първото основание органът е приел, че е застрашен важен държавен интерес. В тази връзка е посочено, че редът и начинът за издаване на касова бележка е нормативно установено задължение на субектите, стопанисващи или управляващи търговски обекти, което следва да се изпълнява при съответни предпоставки. Според органа, неспазването на тези конкретни задължения винаги води до негативни последици за фиска, тъй като е предпоставка да не се отчитат приходи и по този начин се стига до отклонение от данъчно облагане.  Съдът не споделя тези съображения, тъй като принципно, посоченият интерес на фиска съставлява основание за издаване на заповедта за ПАМ и няма пречка да бъде защитен чрез прилагане на мярката след влизане в сила на заповедта.

 Предварителното изпълнение на ПАМ не следва да се приема, че може да е обосновано и от необходимостта оспорващият да създаде адекватна организация на начина си на отчитане. Задължението за организиране на отчетността на търговеца в съответствие със законовите изисквания е перманентно и съществува независимо дали е допуснато или не предварително изпълнение на ПАМ.

Предварителното изпълнение на ПАМ не е сред възможностите на органите по приходите за принуждаване на оспорващия да съблюдава фискалния ред, доколкото законодателят е предвидил в такива случаи налагане на административно наказание, прилагане на ПАМ и установяване на задължения с ревизионен акт. Общата и специалната превенция на нарушенията на реда и начина за отчитане на продажбите е поверена на административнонаказателната отговорност.

Предварителното изпълнение на наложената ПАМ не следва да се приема, че може да бъде обосновано с гарантирането на еднакви правни условия за всички стопански субекти и неполучаване на предимство пред тези, които отчитат в пълен обем приходите си. Такива цели са присъщи на процесната ПАМ, но са ирелевантни за преценката за наличието на основания за допускане на предварителното й изпълнение.

Няма данни и доказателства, от които да се изведе, че се налага предприемане на предварително изпълнение на запечатването на обекта и забрана на достъпа до него за да бъде предотвратено настъпването на вреда, която да е значителна или трудно поправима за бюджета. По отношение на соченото от органа, че нарушението препятства нормалната контролна дейност на приходната администрация и не позволява проследяването на търговския оборот в цялост, съдът намира следното: Липсва логическо обяснение как именно предварителното изпълнение – запечатването на обекта ще предотврати или отстрани това препятствие и ще спомогне за "проследяване на търговския оборот в цялост", след като обектът няма да работи и е запечатан, респ. търговски оборот не би следвало да има, като няма да има и достъп на органите за приходите за проследяване му и за каквато и да е контролна дейност.

Предвид изложеното разпореждането за предварително изпълнение на заповедта за налагане на ПАМ като незаконосъобразно следва да бъде отменено.

На основание чл. 60, ал.6  АПК вр. чл.188 от ЗДДС, съдът

 

             О П Р Е Д Е Л И:

 

ОТМЕНЯ разпореждане за предварително изпълнение на принудителна административна мярка "запечатване на търговски обект" магазин за промишлени стоки – карнавални стоки, находящ се в гр. Русе, ул. „Хан Крум“ № 2, стопанисван от „КАРНАВАЛЕН СВЯТ“ ЕООД, със седалище гр.Русе, както и забрана за достъп до него за срок от 14 (четиринадесет) дни, наложена със Заповед за налагане на принудителна административна мярка № 448-ФК от 14.11.2019 г. на Началник Отдел "Оперативни дейности" – гр. Варна, в Главна Дирекция "Фискален контрол" в ЦУ на НАП.

Определението подлежи на обжалване с частна жалба пред ВАС в седмодневен срок от съобщаването му на страните.

 

                                                         Съдия: