Решение по дело №1405/2019 на Окръжен съд - Варна

Номер на акта: 800
Дата: 19 септември 2019 г. (в сила от 2 октомври 2019 г.)
Съдия: Пламен Атанасов Атанасов
Дело: 20193100901405
Тип на делото: Търговско дело
Дата на образуване: 27 август 2019 г.

Съдържание на акта Свали акта

Р Е Ш Е Н И Е

№………./…………09.2019г., гр.Варна

В   И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

ВАРНЕНСКИ ОКРЪЖЕН СЪД, търговско отделение, в закрито съдебно заседание, проведено на осемнадесети септември през две хиляди и деветнадесета година, в състав:

СЪДИЯ: ПЛАМЕН АТАНАСОВ

 

като разгледа докладваното от съдията

търговско дело №1405 по описа за 2019г.,

за да се произнесе взе предвид следното:

         

Производството е по реда на чл.25 от Закона за търговския регистър и регистъра на юридическите лица с нестопанска цел.

Образувано е по жалба на “Бяла Бийч Ресорт Онърс“ ЕООД, с ЕИК *********, със седалище и адрес на управление: гр.Варна, ж.к.“Бриз“, ул.“Д-р Василаки Пападополу“ №55, ет.4, ап.4А, представлявано от Ирена Великова Мадсен, против Отказ с рег. №20190529144459-2/12.08.2019г. на длъжностно лице по регистрация при Агенция по вписванията, постановен по Заявление с вх.№20190529144459 за вписване на действителни собственици на дружеството по реда на Закона за мерките срещу изпирането на пари /ЗМИП/.

В жалбата се навеждат твърдения за неправилност и незаконосъобразност на обжалваният отказ. Жалбоподателя сочи, че отказа на длъжностното лице да извърши вписване поради неизпълнение на указанията за представяне на нотариално заверена декларация по чл.63, ал.4 от ЗМИП и актуално извлечение от съответният регистър относно съществуването и представителството на “Балсбю Холдинг“ Апс, Дания, ведно със заверен превод, е неправилен. Сочи, че при регистрацията на дружеството, са представени изискуемите от закона документи, доказващи съществуването на съответните дружества и кои лица ги представляват по българският закон, а за чуждестранните ЮЛ-по националния им закон. Сочи, че до настоящият момент, не са настъпвали промени относно съществуването на юридическите лица, съответно собственици, съдружници и лицата, които ги представляват. Поддържа, че не съществува законово изискване при промяна в обстоятелствата или при обявяване на актове, заявителят да представя доказателства установяващи съществуването на ЧЮЛ и представителката власт на лицата. Поддържа, че по аналогия на чл.23, ал.6 от ЗТР, длъжностното лице е трябвало да приложи чл.2, ал.1 от Закона за електронно управление и съответно общодостъпните бази данни поддържани на общоевропейско ниво /европейския портал за електронно правосъдие/,  би следвало да се приемат за достъпни за първичен администратор, относно данните за правосубектността на българските юридически лица-собственици, съдружници в дружеството и представителството на ЧЮЛ и техните крайни собственици. Сочи, че във въпросните регистри може да се извърши справка за търговец по фирмата или по идентификационен номер /CVR/, който е посочен още при вписването му като съдружник в дружеството и е наличен в данните по фирменото дело. Сочи, че според становище на МВнР, на основание Регламент (ЕС) №2016/1191 на Европейския парламент и на Съвета и Регламент (ЕС) №1024/2012, считано от 01.01.2019г., е премахнато изискването за легализация на чуждестранни публични актове между страните които са ратифицирали Хагската конвенция, каквито в случая са Дания и България. Моли се за отмяна на обжалваният отказ и даване на указания за висване на заявените обстоятелства.

След преценка на събраните по делото доказателства, съдът приема за установено от фактическа и правна страна следното:

Жалбата е депозирана в срока по чл.25, ал.1 от ЗТРРЮЛНЦ от легитимирано лице-заявител, поради което е процесуално допустима.

Разгледана по същество жалбата е неоснователна, като съображенията за това, са следните:

С Отказ с рег.№ №20190529144459-2/12.08.2019г. длъжностното лице при АВ е отказало на заявителя “Бяла Бийч Ресорт Онърс“ ЕООД, с ЕИК *********, по Заявление Б7 с вх.№20190529144459, вписване на действителни собственици на дружеството на основание Закона за мерките срещу изпирането на пари. В мотивите към отказа е посочено, че подадената Декларация по чл.63, ал.4 от ЗМИП, не съдържа необходимите данни за идентифициране на действителните собственици на търговското дружество.  Посочено е още, че не е представено актуално извлечение от съответния регистър относно съществуването и представителството на “Балсбю Холдинг“Апс, Дания , ведно със заверен превод, каквото изискване се съдържа в чл.50а, ал.2, т.3 от Наредба №1 от 14 февруари 2007г. и чл.21а, ал.1 от Правилника за легализациите, заверките и преводите на документи и други книжа. В резултат, от което е постановен атакуваният отказ.

Съобразно разпоредбата на чл.21, ал.1 от ЗТРРЮЛНЦ длъжностното лице по регистрацията проверява дали е подадено заявление за исканото вписване, заличаване или обявяване при спазване на предвидените за това форма и ред, дали заявеното обстоятелство подлежи на вписване и не е вписано, или представеният акт подлежи на обявяване и не е обявен в търговския регистър, дали заявлението изхожда от оправомощено лице, дали към заявлението са приложени всички документи съгласно изискванията на закона, съответно подлежащият на обявяване акт, съществуването на заявеното за вписване обстоятелство и съответствието му със закона съобразно представените документи, съответно дали подлежащият на обявяване акт отговаря по външните си белези на изискванията на закона, дали е представена декларация по чл.13, ал.4 от ЗТРРЮЛНЦ, дали друго лице няма права върху фирмата и тя отговаря на изискванията на чл.7, ал.2 ТЗ /при първоначално вписване или промяна на фирмата/ и платена ли е дължимата държавна такса.

Според чл.63, ал.4, т.1 от ЗМИП, в съответния регистър /в случая в ТР/, се вписват идентификационните данни за действителните собственици-физически лица, съгласно декларация, чиято форма и съдържание се определят с правилника за прилагане на закона, както следва: а) имената; б) гражданството; в) единният граждански номер за лицата по чл.3, ал от ЗГР; г) датата на раждане за лицата, различни от тези по буква “в“ и д) държавата на пребиваване, ако е различна от Република България или от държавата по буква “б“. Съгласно т.3 на цитираната разпоредба, когато по партидата на лицето по чл.61, ал.1, съответно по чл.62, ал.1 от ЗМИП, не са вписани данни за постоянно пребиваващ на територията на Република България законен представител-физическо лице, какъвто е настоящия случай на вписване подлежат данните по т.1, букви “а“-“г“ на физическо лице за контакт, постоянно пребиваващо на територията на Република България, което предоставя нотариално завереното си съгласие за това.

От представената по делото преписка по Заявление с вх.№20190529144459, се установява, че в представената от заявителят Декларация по чл.63, ал.4 от ЗМИП липсва необходимо съдържание за да се извърши исканото вписване. Това е така защото раздел I от декларацията: “Действителни собственици… физически лица“, чието съдържание следва да кореспондира със съдържанието на т.550 от Заявление Б7, не е попълнен, съответно не са посочени физическите лица, явяващи се действителни собственици на дружеството. По идентичен начин, се установява липса на съдържание на декларацията относно посочването на данните за “Лице за контакт“, което следва да кореспондира със съдържанието на т.550а от Заявление Б7.

Липсата на посочените данни в процесната Декларация по чл.63, ал.4 от ЗМИП, водят до липса на нормативно изискуем реквизит, поради което искането за вписване, правилно не е уважено от ДЛР. Обстоятелството, че въпросните данни са посочени в Заявление Б7, не може да санира липсата на съдържание на декларацията, доколкото същата има за предназначение да удостовери истинността на данните вписани в заявлението.

Предвид достигнатия извод за законосъобразност на постановеният отказ, не се налага коментар на пространно развитите доводи от жалбоподателя, за липса на необходимост да се представят легализирани преводи от документи, удостоверяващи данни достъпни от публични регистри за български и чуждестранни юридически лица, тъй като това не би повлияло на крайният резултат на спора.

В заключение съдът намира, че атакувания отказ, е законосъобразен, поради което следва да бъде потвърден.

Водим от гореизложеното, съдът

 

Р  Е  Ш  И :

 

ПОТВЪРЖДАВА Отказ рег.№20190529144459-2/12.08.2019г. на длъжностно лице при Агенцията по вписванията, постановен по Заявление вх.№20190529144459 за вписване на промени по партидата на “Бяла Бийч Ресорт Онърс“ ЕООД, с ЕИК *********, със седалище и адрес на управление: гр.Варна, ж.к.“Бриз“, ул.“Д-р Василаки Пападополу“ №55, ет.4, ап.4А, представлявано от Ирена Великова Мадсен.

РЕШЕНИЕТО подлежи на обжалване пред Варненски апелативен съд в 7-дневен срок от връчването му на жалбоподателя.

След влизане в сила на решението препис от него да се изпрати на Агенция по вписванията.

 

 

СЪДИЯ В ОКРЪЖЕН СЪД :